2019 m. gegužės 26 d. 20:27 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Gandro išlydėjimas

(1)

2014-08-24, 11:01

Selemonas Paltanavičius, gamtininkas

Gandro išlydėjimas nuotrauka, foto

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Mus palieka gandrai. Šventas Baltramiejus, kurio diena - šiandien, rugpjūčio 24-ąją, yra gandrų išlydėtuvės, taigi - atsisveikinimo su jais šventė.

Baltasis gandras - mūsų nacionalinis paukštis, kuriam savo gyvenime skiriame daugiau dėmesio nei kitiems. Tai patvirtina faktas, kad gandrai vieninteliai iš visų paukščių turi net 2 šventes. Pavasarį, kovo 25-ąją (Blovieščiaus dieną), minime Gandrines, tada gandrų jau tikrai galime pamatyti. O lygiai po 5 mėnesių - ir vėl jų šventė, išlydėjimas.

Šios šventės skiriasi nuotaika - sutikite, po žiemos sulaukti gandrų yra daug smagiau nei juos išlydėti į nežinią. Gal todėl Gandrinės (sugrįžimo šventė) apipintos papročiais ir palydimos dainomis. Išlydėtuvės būna tylios...

Gandrai iš Lietuvos skrido nuo pat rugpjūčio pradžios. Pirmieji pradingo neperėję ir per vasarą kas kur pulkavęsi paukščiai. Paskui karštis ir sausra su tėvais išginė lizdus palikusius jauniklius, liko tie, kurie nespėjo užaugti liepą. Tokių gandrų būna kasmet, ypač kai pavasarį dėl kokių nors priežasčių pakrinka jų poros. Kol susikuria nauja pora, kol sutvarko lizdą ir tupia perėti, žiū - šiuose namuose viskas klostosi mėnesiu vėliau. Kartais vėluojančių gandrų jaunikliai lizduose stypso iki rugsėjo vidurio ir sunerimę žmonės susirūpinę žvelgia į jų namus: ar paukščiai nepaliks savo vaikų, ar neišskris?

Yra buvę tokių atvejų, kai tėvų paliktus gandriukus teko auginti žmonėms. Visaip klostėsi jų likimas - vieni taip ir neišskrido, liko prie žmonių ir tenkinosi ne paukštiška laisve, o žmogaus duodamu lesalu; kiti lyg niekur nieko iškeliavo mūsų gandrams įprastu keliu. Jis gana sudėtingas: tiesiai į pietus, aplenkiant Karpatų kalnus, pro Ukrainą ir Bulgariją. Paskui - per Mažąją Aziją (Turkiją) iki Sinajaus pusiasalio. Afrikoje gandrai keliauja Nilo slėniu, kol pasiekia Viktorijos ir Tanganikos ežerus. Kai kurie čia lieka žiemoti, kiti skrenda dar toliau ir pasiekia net Pietų Afrikos Respubliką. Tokia kelionė trunka 2-3 mėnesius, paukščiai įveikia mažiausiai 8-10 tūkst. kilometrų.

Labai ilgai gandrų kelionės buvo visai nežinomos, šiek tiek duomenų apie jas suteikė paukščių žiedavimas. Kad jaunikliai gali ir be tėvų sėkmingai surasti savo giminės kelią, išaiškino Kuršių nerijoje, Rasytėje (dab. Rybačis, Rusija), XX a. ketvirtajame dešimtmetyje atliktas unikalus eksperimentas. Nelaisvėje užauginti, žmonių išmaitinti gandriukai buvo paleisti skristi daug vėliau, kai kiti gandrai jau buvo nukeliavę toli. Apie būsimą eksperimentą iš anksto buvo paskelbta spaudoje, todėl geranoriški stebėtojai iš jų kelio rašė laiškus, pranešė, informavo. Paukščiai lyg niekur nieko patraukė ten, kur ir reikia skristi. Žinoma, daugiausiai apie migracijas sužinota gandrus ėmus ženklinti radijo siųstuvėliais.

Gandrai išskrenda tyliai, dažniausiai pamatome, kad jų jau nėra. Prieš dieną kitą dar regėjome pievoje ar ražienoje, o šiandien - tuščia. Vasarai dar lieka viena savaitė. Jeigu gandrai iki Švento Baltramiejaus nespėjo išlėkti, iki Rugsėjo pirmosios privalo. Tie, kurie pasiliks, gali iš viso neišskristi.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

per

2014-08-24   11:47

IP: 78.61.32.239

rusu televizija parase , kad gandrai Lietuvoi isskrydo 3 savaites anksciau , del karsciu .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Dorė" keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Jau ir sostinės visuomenei buvo pristatytas naujausias šeštasis Neringos kultūros almanachas "Dorė"....

N.Puteikis: prezidentas nėra tik užsienio reikalams nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo narys Naglis Puteikis, sekmadienį balsavęs prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose, Eltai...

Buvusi SEL mylimoji nustebino Klaipėdos publiką nuotrauka, foto

Įvairybės, Retai viešumoje pasirodanti buvusi Egidijaus Dragūno (SEL) mylimoji Eleonora Sebrova (Orea) šeštadienį prabangiame...

Iki 16 valandos rinkimuose balsavo 42 proc. rinkėjų nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienį iki 16 valandos balsavo 42 proc. rinkėjų – keliais nuošimčiais mažiau...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...