2018 m. gruodžio 10 d. 21:44 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Faina Kukliansky: tokių gerų santykių su Izraeliu nebuvo nuo nepriklausomybės pradžios

(1)

2017-12-18, 08:55

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt

Faina Kukliansky: tokių gerų santykių su Izraeliu nebuvo nuo nepriklausomybės pradžios nuotrauka, foto

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

© Sauliaus Venckaus nuotr.

Lietuvos iniciatyva Benjaminas Netanjahu tapo pirmuoju Izraelio premjeru, po daugiau nei 20 metų apsilankiusiu Europos Sąjungoje.

Pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, tiesioginio Izraelio ir Europos Sąjungos pokalbio jis siekė seniai, o prezidento Donaldo Trumpo sprendimas perkelti iš Tel Avivo į Jeruzalę Jungtinių Valstijų ambasadą ir taip šį miestą pripažinti Izraelio sostine dar pridėjo aktualumo B. Netanjahu apsilankymui Briuselyje, susitikimui su Europos Sąjungos diplomatijos viršūnėmis. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė „Savaitei“ sakė, kad džiaugiasi, jog tokių gerų Lietuvos ir Izraelio santykių kaip dabar nebūta per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį.

Kai Izraelio premjeras dėkojo Lietuvai už kvietimą apsilankyti ES, kai kurie apžvalgininkai suabejojo, gal B. Netanjahu suklydo, turėjo galvoje Estiją, kuri šiuo metu pirmininkauja ES. Bet tai nebuvo klaida – Lietuvos diplomatijos pastangomis B. Netanjahu tapo pirmuoju Izraelio premjeru, po 22 metų apsilankiusiu ES institucijoje.

„To jau seniai norėjau – tiesioginių kontaktų“, – sakė L. Linkevičius.

Dvišaliai vizitai rengiami. Pernai Europos Parlamente kalbėjo, susitiko su ES vadovais Izraelio prezidentas, tačiau premjero, kurio rankose valdžios svertai, nebūta nuo 1995 m., kai lankėsi Shimonas Peresas. Kad būtini tiesioginiai kontaktai, Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė dar rugsėjį, kai lankėsi Izraelyje, tad B. Netanjahu sulaukė oficialaus Lietuvos kvietimo dalyvauti užsienio reikalų ministrų pusryčiuose, kurie rengiami prieš oficialų susitikimą. Esą išsiųsti tokį kvietimą narė turi teisę neprašydama kitų šalių pritarimo. Kaip pranešama, ne visoms šalims tai patiko, be Lietuvos už šiltesnius santykius su Izraeliu pasisako Vengrija, Čekija, Graikija, kitos negaili kritikos dėl žydų nausėdijų plėtros palestiniečių savivaldos teritorijose – Vakarų krante. Europos Sąjungos ir Izraelio asociacijos tarybos, kurioje vyksta dialogas, nebūta nuo 2012 m. Lietuvos diplomatijos vadovo nuomone, atvira diskusija padeda išsiaiškinti nesutarimus.

„Ne paslaptis, kad yra nesutarimų, nuomonių skirtumų dėl labai svarbių dalykų – kad ir dviejų Izraelio ir palestiniečių valstybių. Viskas žinoma, bet turime susitikti, kalbėtis, diskutuoti, o ne vien skelbti pranešimus spaudai – nors tai taip pat svarbu, bet tiesioginiai kontaktai labai svarbūs“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Svarbos pridėjo ir Donaldas Trumpas, nusprendęs perkelti Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę. Tad Europos Sąjunga turėjo progos Izraeliui tiesiogiai pasakyti, kad tam nepritaria.

„Europos Sąjungos nuomone, dvi valstybės būtų žingsnis taikos link, ir visi dvišales palestiniečių ir Izraelio derybas apsunkinantys žingsniai yra beprasmiai. Mano nuomone, nors susitikimas rengtas dar prieš Amerikai paskelbiant savo sprendimą, jis vyksta labai laiku, yra būtinas“, – teigė Estijos užsienio reikalų ministras Svenas Mikseris.

Izraelio premjero raginimas Europai pasekti Jungtinių Valstijų pavyzdžiu ir pripažinti Jeruzalę žydų valstybės sostine, sulaukė tvirto „ne“, nors B. Netanjahu priminė labai seną istoriją.

„Tris tūkstančius metų Jeruzalė buvo žydų valstybės sostinė, nuo karaliaus Dovydo laikų, tai puikiai atspindi Biblijoje išdėstyta istorija...“ – kalbėjo Izraelio ministras pirmininkas.

Lietuvos žydų bendruomenei labai svarbu, sako jos pirmininkė, kad Lietuvos iniciatyva įvyko Izraelio premjero ir Europos diplomatijos viršūnių susitikimas, kad jame buvo išgirsta Lietuvos pozicija Izraelio atžvilgiu.

„Mums labai džiugu, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras pakvietė poną Netanjahu, kad Lietuvos atstovas tapo mediatoriumi tarp ES ir Izraelio. Mums labai svarbūs Lietuvos santykiai su Izraeliu, tai natūralus dalykas, nes Lietuva mūsų tėvynė, o Izraelis – mūsų istorinė tėvynė. Reikia pasakyti, kad nuo nepriklausomybės pradžios tokių gerų santykių kaip dabar nebuvo“, – džiaugėsi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Pasak žydų bendruomenės pirmininkės, išsiaiškinti dėl žydų Holokausto Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metais – tai Lietuvos vidaus problema, neturinti daryti įtakos santykiams su Izraeliu.

„Kas buvo istorijoje, to nepakeisi, bet aš manyčiau, kad tai, kas įvyko Holokausto metu Lietuvoje, neturėtų įtakoti santykių tarp Lietuvos ir Izraelio. Kita vertus, man gaila, kad diskusijos apie lietuvių dalyvavimą iššaukia tokias reakcijas. Man atrodo, valstybės lygiu reikia tas diskusijas pradėti ir užbaigti. Švietimo sistema, kuri 27 metus nesugebėjo padaryti nieko, aiškinant jaunajai kartai apie Holokaustą, dalis jaunimo apie Holokaustą žino nepakankamai, todėl kai kurių knygų, publikacijų atsiradimas iššaukia tokią reakciją, kurios nebūtų, jeigu žmonės daugiau žinotų. Kaip žydų bendruomenės pirmininkė negaliu teigti, kad Lietuvos valdžia daro kokius nors žingsnius, kad specialiai aštrintų tą problemą“, – sakė F. Kukliansky.

Žmogui iš Biblijoje minimos žemės šaknys – labai svarbios. O Izraelio premjero senelė – iš Lietuvos, iš Šeduvos. Kai L. Linkevičius lankėsi Izraelyje, premjerui padovanojo skulptoriaus Romo Kvinto paminklo Šeduvos žydams kopiją. Jo tėvas emigravo į Palestiną iš Lenkijos dar prieš įsikuriant Žydų valstybei. Jo pavardė buvo Milikovski, bet šeima pasirinko hebrajišką pavardę – Netanjahu.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Elfas

2017-12-18   15:59

IP: 83.191.20.228

Pati Kukliansky labai daug prisideda prie žydų ir lietuvių santykių gerinimo.Tikrai pritarčiau dėl Lietuvos garbės pilietės vardo suteikimo Fainai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

"Viesulo" gimnasčių laurai nuotrauka, foto

Sportas, Baltarusijoje, Baranovičių mieste, vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre, laurus skynė Klaipėdos "Viesulo"...

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies...

Ką melnragiškiams daryti su staiga "nelegaliu" tapusiu namu? nuotrauka, foto

Klaipėda, Melnragėje šeima paveldėjo 1936 metais statytą senelių namą. Pastarąjį lopyk nelopęs,...

Apsileidėlių šeimininkų Kretingoje nemažėja nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kasmet Kretingos rajono savivaldybė sudaro apleistų, neprižiūrimų arba ne pagal paskirtį...

Sportas, Paskelbta prieš 43 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...