2019 m. vasario 21 d. 04:45 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Ežaičiuose naujakuriai atrado rojų

(5)

2007-05-09, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Ežaičiuose naujakuriai atrado rojų  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Ežaičiai - Klaipėdos rajono kaimas, esantis už 6-7 kilometrų į pietryčius nuo Gargždų. Panašiu atstumu nutolęs ir nuo Vėžaičių, kurios seniūnijai priklauso. Šiauriniu kaimo pakraščiu prateka Minijos intakas Skinija vaizdingais, vietomis žibuoklingais ir gana stačiais krantais.

Beveik 30 kiemų Ežaičių kaimą išgirdome vadinant rojaus kampeliu. Išorinių "rojaus" požymių - į valias. Ką tik pražydę seni obelynai, idiliški vaizdai ties lieptais per Skiniją, tvarkingi kiemai su šimtametėmis klėtimis, senų beržų alėjos ir nežinia ką slepiantys miškingi horizontai.

Į šiaurę kaimas ties Skinija baigiasi, nepravažiuojamas, toliau patenkama tik tiltukais pėstiesiems. "Kur net kaime rasi tokį "tupiką", niekas nelaksto mašinomis", - mėgaujasi ežaitiškiai ramybės "užutekiu".

Kaimas vakarais apšviestas, turi parduotuvę. Nuolat veikiančią. "Nesvarbu, koks laikas būtų, kiek žmonių ateitų, aš aptarnauju", - kalbėjo pardavėja Laima Triušienė. Už prekystalio ji nerymo - pirkėjui paspaudus mygtuką, pardavėja atskuba iš namų, nes parduotuvė - beveik "ant kiemo".

"Esame labai patenkinti, dėl duonos kepaliuko ar dėl dešros į miestą nevažiuosi - čia pat nubėgi, nusiperki", - aiškino Birutė Česnauskienė. "Perkame ir mieste, bet kai vietoje yra būtiniausių dalykų, labai gerai", - džiaugėsi kaip tik atėjusi pirkti ežaitiškė Irena. Kainos šiek tiek aukštesnės nei mieste, tačiau tai pirkėjų neglumina. "Žmogui nėra pasirinkimo, - paaiškino pardavėja, - jei nori, tegu važiuoja į miestą, tačiau samdyti taksi išeis dar brangiau". Pasak jos, išsilaikyti kaime parduotuvei gana sunku, nes gana mažai gyventojų, daugiausia - senyvo amžiaus žmonės, kurių pagrindinė prekė - duona, druska, degtukai. Su viena parduotuve nieko nepavyktų, turi savininkas daugiau taškų.

Šią seną klėtį sovietiniais laikais norėta išgabenti, tačiau vietiniai pasipriešinę

Pati pardavėja sakė turinti dar šiokį tokį darbą, turi namuose ūkį, iš kurio irgi kažkiek uždirba.

Buvo kaip miestas

Ant Skinijos kranto gyvenanti Birutė Česnauskienė tvirtino, kad jai, kaime užaugusiai, labai patinka čia gyventi: "Ežaičiai yra tikras kaimas, be to, labai gražus". Tačiau neseniai vyrą palaidojusi moteris neslėpė, kad, nepaisant aplinkos grožio, dabar, kai pats pavasario darbymetis, - itin nelengva. Ne taip sunkūs esantys darbai, kaip vienatvė, kol vakarais grįžta iš darbo sūnus.

Gyvendama čia maždaug 30 metų Birutė mato, kaip Skinija patvinsta, kaip lieptų lentikės nunešiojamos. Anksčiau upė buvusi vandeninga, maudytis buvę smagu, daug visokios žuvies, dabar gyvybės esą nedaug. Norėdama išskalauti patalynę, gilesnės vietos ieškanti.

Vienas kitas jaunesnis ežaitiškis važiuoja dirbti į Gargždus ar į Maciuičius - prie statybų ar vairuotojais, tačiau daugiausia čia žmonės užsiima smulkiu ūkininkavimu. Iš stambesnių ūkininkų vietiniai minėjo vienintelį Petrą Arlauską, turintį įvairių gyvulių ūkį.

Senieji gyventojai girdėję, kad anksčiau kaimas vadinosi Ežiais. Nuo ko - nuo pavardės ar nuo gyvūnų - atsakyti negalėjo, nepastebėję ir kad ežių čia daug gyventų.

80-metį perkopusio čia gimusio Juozo Butkaus žodžiais, kai jis buvo vaikas, kaimas čia buvo kaip miestas: "Vienoje pusėje - trys eilės pastatų ir kitoje pusėje - trys eilės pastatų. Ir kiemas prie kiemo". Viskas pasikeitę per 1937 metais vykusią žemės reformą, iki kurios žemę žmonės turėjo atskirais rėžiais. Vienas rėžukas buvęs viename kaimo gale, kitas - kitame. Per reformą daug žmonių iškėlė į vienkiemius. Dalis paliko. Išsikėlusieji gavo žemę visą viename gabale, o kurie liko - ne. "Mano tėvalis tais rėžiais turėjo 47 ha, o po reformos begavo 25,80 ha, nes paliko vietoje", - sakė Juozas, prisiminęs, kaip vienas toks turėjęs Ežaičiuose 16 ha, o išėjęs į krūmus, į kadagynus, gavo 60 ha. Juozo pastebėjimu, į vienkiemius išėjusieji greitai prasigyveno.

Vietiniams seniesiems atrodė, kad jų gretos retėja, užleisdamos vietą jaunimui ir naujakuriams, tuo tarpu jaunimo atstovai kalbėjo priešingai.

"Bendraamžių nedaug - 5 ar 6, daugiausia kaime - senimas", - tikino Egidijus ir jo pusbrolis Nerijus. Jaunuoliai sakė, kad savaitgaliais, kai nesimoko, jie daugiausia dirba, padeda žmonėms. Kartais iš geros valios, būna, kai užmoka. Tiek daug dirbti, kaip kad anksčiau jaunimas buvo verčiamas kaime, dabar nebereikia.

Laisvalaikiu eina į Maciuičius, Vėžaičius, kitus kaimyninius kaimus pas draugus bendrauti, pažaisti krepšinį.

Paliko miestą ir banką

Ežaičiuose gyvena tik trys naujakurių šeimos, tačiau tam tikrą kaimo rutiną jos sujudino, nes, pasak vietinių, tai - energingi žmonės: Aldona ir Liudas Kerpės, Gargždų savivaldybėje dirbantys Vaida ir Virgis Boreišos bei Klaipėdoje šunų ir kačių veterinarijos kliniką turintis Robertas Bartkus su šeima. Vietiniai manė, kad naujakurių sulauktų ir daugiau, nes žmonės dairosi, tačiau nėra ką pirkti. Ne vienam Ežaičių žemės savininkui tėviškė yra brangiau už siūlomą kainą.

Aldona atsikėlė iš Gargždų, kur 27 metus išdirbo banke. Gyvendama penkiaaukščiame, svajojo apie ramybę, savo kiemą. Jau ruošėsi statytis Gargžduose, kai Vyras Liudas rado skelbimą - pardavę sklypą, atsidūrė čia. "Apsispręsti padėjo ir čia gyvenusi klasės draugė Danutė Riaukaitė, kuri yra ištekėjusi už Aleksandro Azanovo, to paties, kur, "babaužius" ir visokias dvasias išvarinėja. Atvažiuodavo anksčiau abu į klasės susitikimus".

"Jau treti metai kaip čia, ir kiekvieną dieną džiaugiuosi. Esame dabar tikri kaimiečiai. Aš esu namų šeimininkė. Jei yra iš ko gyventi, geriau būti namų šeimininke", - spinduliuodama džiaugsmu kalbėjo Aldona. Neslėpė, kad tokių jaukių ir šviesių namų čia neturėtų, jei ne Liudas, savo rankomis įrengęs visą reikiamą santechniką ir apšildymą.

Moteris sakė iš karto pajutusi, kad kaimas nuo miesto skiriasi, kad čia - kaip vienoje didelėje šeimoje, egzistuoja žmonių artumas. "Be to, - džiaugėsi, - kaimas tvarkingas, gražus, niekas aplink, kaip mieste kad gąsdino, neišgėrinėja".

Antrus metus gyvuoja bendruomenė sukurta, anot Aldonos, pirmiausia kaimo problemoms spręsti: "Kariavome dėl asfalto, visas kaimas buvo sujudęs, parodėme, kad esame gyvi, kad norim gyventi tvarkingai, gražiai. Pažadėjo. Terminas - 2009-aisiais. Reikėjo naujo vandens gręžinio, dabar turime labai skanų, gerą vandenį".

Aldona Kerpienė pirmoji Ežaičius mums pavadino rojaus kampeliu: "Žmonės čia labai geri, - šnekėjo ir, pjaustydama pačios keptą keksą, pridūrė, - žmonės geri, jei pats esi geras".

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

b

2010-05-02   07:41

o as net krepsini zaidziu uz ezaiciu kaimeli :D nors nesu gyvenime jame buves :D

Dominyka

2010-05-02   07:39

Mano mociute ten gyvena.. Taciau naujojo grezinio vanduo dvokia kiausiniais ir net skonis baisus! Pries ten gyvendami bent tyrimus vandens pasidarykit, tikrai patariu.. O seip viskas tiesa, puiki vieta gyventi, gamtovaizdis ramina, yra upe, kuria galima grozetis.. Tik kad daug zmones vieni kitus neteisingai apkalbineja... Kai pirma karta ten nuvaziavau, mane grasino primusti kitos merginos..

mudu

2010-05-02   07:31

Mes irgi gyvensime Ezaiciuose : )

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Namuose - sėkmingas revanšas prieš KTU nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai trečiadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse namuose nugalėjo "Kauno Ąžuolo-KTU" ekipą....

"Atlantas" jau treniruojasi ir turi trenerį nuotrauka, foto

Sportas, Džiugi žinia Vakarų regiono futbolo sirgaliams - Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vykdomojo...

Gyvenimu Lietuvoje patenkinti vis daugiau gyventojų nuotrauka, foto

Lietuva, Gyventojų, besidžiaugiančių gerėjančiu gyvenimu, šalyje daugėja. Per pastaruosius metus 3 proc....

LRTK „Simpsonus“ paliks ramybėje nuotrauka, foto

Lietuva, Įvertinusi atliktą tyrimą ir papildomą informaciją, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK)...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...