2019 m. vasario 16 d. 21:11 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

"EBSW šeimininkavimas mums buvo naudingas"

2006-03-16, 12:00

Natalija MOGUČAJA

"EBSW šeimininkavimas mums buvo naudingas"  nuotrauka, foto

Aferų tyrimas

Nepakankamai detaliai išnagrinėta "Baltijos" laivų statyklos privatizavimo istorija - nors ir ne svariausias, bet vis dėlto vienas argumentų, paskatinusių Seimo narius nepritarti laikinosios komisijos, tyrusios bankrutavusio EBSW koncerno veiklą, išvadoms.

Parlamentarai pažėrė priekaištų dėl paviršutiniško tyrimo, politikų netenkino ir tai, kad komisija neįvardijo asmenų, artimai susijusių su EBSW, dirbusių bei dirbančių valstybės ir savivaldybių institucijose.

Komisijos narys Jurgis Razma mūsų dienraštį tikino, kad tęsti tyrimą būtina. Ypač po to, kai JAV teismas pritarė buvusio EBSW vadovo Gintaro Petriko grąžinimui į Lietuvą.

Tačiau prieš trylika metų po EBSW stogu pabuvojusios "Baltijos" laivų statyklos vadovas Viktoras Stulpinas sako, kad šiai Klaipėdos įmonei koncernas padarė daugiau naudos nei žalos.

"Tiek apie EBSW, tiek apie G. Petriką negaliu pasakyti nei ką nors blogo, nei ką nors gero. Kaip bendrovė, mes išlikome ir net suklestėjome. Laimei, mūsų neištiko toks skaudus likimas, kokio sulaukė valstybinė įmonė "Jūra", - sakė V. Stulpinas.

EBSW parama sunkiu momentu

Dar EBSW klestėjimo laikais "Baltijos" laivų statyklai vadovavęs V. Stulpinas teigia, kad 1993 metais įmonę privatizavęs G. Petriko koncernas tapo savotišku gelbėjimo ratu.

Anot jo, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ryšiai su 1952 metais statyklą įkūrusia buvusios Sovietų Sąjungos laivų statybos ministerija nutrūko: "Išgyvenome sunkius laikus: iki tol statę žvejybinius laivus Sąjungos rinkai, nuo 1991 metų užsakymų netekome. Reikėjo ieškoti vietos tarptautinėje rinkoje, tačiau ten buvome niekam nežinomi, reikėjo viską pradėti iš pradžių - skubiai ieškoti kontaktų, partnerių. O dar prasidėjo milžiniška infliacija..." - anuos laikus prisiminė generalinis direktorius.

Pasak V. Stulpino, situacija įmonėje pamažu ėmė gerėti būtent po to, kai 1993 metais EBSW įsigijo dalį statyklos akcijų. "Koncernas buvo stiprus ir turtingas, mes - silpni. Tai suprasdami, jie iš mūsų net vieną laivą nupirko. Ši injekcija buvo labai mūsų bendrovei svarbi", - pasakojo statyklos vadovas.

Jo teigimu, statyklai pavyko įmonę apsaugoti nuo EBSW intervencijų, nes suformuotoje Valdyboje koncernui nebuvo suteikta realios valdžios: "Valdyboje buvo mūsų keturi žmonės, o EBSW atidavėme tik jos pirmininko kėdę - ją užėmė kaunietis Gintaras Balevičius".

V. Stulpino teigimu, EBSW valdymo laikais "Baltijos" laivų statyklos vadovybė stengėsi akylai stebėti situaciją.

"Kai koncernas, privatizavęs kelis šimtus Lietuvos įmonių, susidūrė su aibe problemų, skubiai svarstėme, ką daryti. Laimei, tuo metu sutapo ir mūsų įmonės, ir netrukus nauju statyklos šeimininku tapusios Danijos kompanijos "Odense Steel Shipyard Ltd." interesai: mes norėjome išlikti, užsieniečiai - investuoti į plėtrą. Tad po to, kai EBSW priklausančios įmonės dėl netinkamo valdymo ėmė bankrutuoti, primygtinai reikalavome koncerto pradėti derybas dėl įmonės pardavimo užsieniečiams", - sakė statyklos vadovas.

G. Petrikui - ultimatumas

"Baltijos" laivų statyklos generalinis direktorius, ir anais laikais vadovavęs įmonei, "Vakarų ekspresui" pasakojo, jog vieną kartą paskelbė G. Petrikui net ultimatumą.

"Nors G. Petrikas asmeniškai į statyklos reikalus nelindo, tačiau jam, kaip koncerno vadovui, kartą pasakiau: arba mūsų įmonę parduodate danams, arba galite mus visus išvaikyti. Pasakiau, kad sprendimą jis privalo pateikti po dviejų valandų. EBSW, apsisprendę vis dėlto derėtis su užsieniečiais, prašė mūsų konsultacijų, nes nežinojo nei kaip derybų procesas su potencialiais investuotojais turi vykti, nei kokią pardavimo kainą skelbti..." - prisimena V. Stulpinas.

Galop 1997 metais, anot generalinio direktoriaus, ne kartą užstrigusios derybos baigėsi ir Danijos Odensės laivų statykla iš EBSW perėmė didžiąją uostamiesčio įmonės akcijų: "Investuotojų dėka mums pavyko ne tik išvengti bankroto ir išlikti, bet ir atsinaujinti bei tapti viena didžiausių laivų statyklų Baltijos šalyse."

V. Stulpinas sako, kad prieš trylika metų įvykęs "Baltijos" privatizavimas nebuvo nuostolingas nei EBSW, nei pačiai įmonei.

Paklaustas, o kaip gi valstybės interesai, jis susimąstė: "Viena vertus, "Baltija" - ne Mažeikių naftos perdirbimo bendrovė. Tais laikais mūsų įmonės likimas valdžiai nelabai jau ir rūpėjo, nes žvejybos laivų statymas - ne pati pelningiausia veikla. Kita vertus, žvelgiant per nūdienos prizmę, svarbus tiesiog statyklos išlikimas. Manau, mes gana stipriai prisidedame prie Klaipėdos miesto reprezentavimo, ne ką svaresnis mūsų visuomeninis indėlis - juk įmonėje šiuo metu dirba iki dviejų tūkstančių darbuotojų."

Reikalauja daugiau

Tuo metu laikinosios komisijos, tyrusios bankrutavusio EBSW veiklą, pirmininko pavaduotojas Kazimieras Starkevičius ir narys J. Razma linkę akcentuoti žalą valstybei bei reikalauja įvardinti prie šio proceso nagus prikišusius politikus bei valdininkus.

Anot J. Razmos, būtina atskleisti ypatingas, tik EBSW grupės naudotas privatizavimo schemas, kurias buvo įmanoma įgyvendinti tik esant artimiems koncerto vadovų ryšiams su įtakingais valdžios pareigūnais.

Politiko teigimu, "Baltijos" laivų statyklos privatizavimas - vienas tokių pavyzdžių. Anot jo, kertiniu neteisėto privatizavimo akmeniu tapo leidimas šiai įmonei didinti įstatinį kapitalą akcijomis, kurias vėliau įsigijo EBSW priklausiusi valstybinė Kauno ketaus liejykla.

Seimo nario manymu, atsakomybę už "Baltijos" "prichvatizavimą" turi prisiimti statyklos steigėjai - Susisiekimo ministerijos vadovai, ministras pirmininkas Adolfas Šleževičius. Pastarasis minimas ir tarp asmenų, savo veikla galimai sudariusių palankas sąlygas koncerno EBSW veiklai - priimant sprendimus dėl valstybinės įmonės "Jūra", kuri neišvengė bankroto.

Šiame sąraše figūruoja ir tuometinio šalies prezidento Algirdo Brazausko, 1993-1998 m. Valstybės saugumo departamentui vadovavusio Jurgio Jurgelio, buvusio finansų ministro Eduardo Vilkelio, dabartinio vidaus reikalų ministro Gintaro Furmanavičiaus pavardės ir t. t.

Iš "Vakarų ekspreso" archyvų:

Liūdnai pagarsėjęs koncernas "East-Baltic States-West" (EBSW) Kaune buvo įsteigtas 1992 m. rugpjūtį, jam vadovavo G. Petrikas. Tų pačių metų pabaigoje EBSW įsteigė dukterinę įmonę - investicinę akcinę bendrovę Kauno holdingo kompanija (KHK), kuri, neturėdama Lietuvos banko leidimo, pradėjo rinkti iš gyventojų indėlius, žadėdama už juos mokėti milžiniškas palūkanas.

Vyriausybei pritariant, valstybinės "Baltijos" laivų statyklos direktorių taryba nusprendė padidinti įstatinį kapitalą, parduodant naujai išleidžiamas akcijas kitoms įmonėms. Taip 1993 m. rudenį 419 000 Lt vertės laivų statyklos akcijų įsigijo valstybinė Kauno ketaus liejykla, priklausiusi EBSW koncernui.

1994 m. birželio 16 d. Vyriausybės nutarimu buvo panaikintas AB "Laivitė" ir "Baltijos" laivų statyklos spec. statusas - leista jas privatizuoti.

1995 m. EBSW jau priklausė 43,5 proc. akcijų, Susisiekimo ministerijai - 32,34 proc. Valdybos pirmininku buvo išrinktas G. Balevičius. Jis buvo ir kitų EBSW priklaususių Klaipėdos įmonių - "Laivitės", "Progreso", Klaipėdos laivų remonto - valdybos narys. Prasidėjus bankų krizei, žlugo ir EBSW koncerno bendrovės, praskolintos bankams.

1995 m. iškėlus baudžiamąją bylą dėl Investicinės Kauno holdingo kompanijos (KHK), priklausiusios EBSW, lėšų iššvaistymo stambiu mastu ir tyčinio bankroto, EBSW buvo uždrausta disponuoti savo turtu. Tačiau 1996 m. rudenį, priėmus Baudžiamojo proceso kodekso 195 str. papildymą, teismas nuėmė areštą nuo EBSW turto. Netrukus jis buvo pradėtas pardavinėti. Žmonių, kurie KHK buvo sunešę apie 18 mln. JAV dolerių, buvo per 10 tūkstančių.

Aukščiausiasis Teismas sustabdė šią Kauno apygardos teismo nutartį, kol baigsis kasacinis procesas. Kauno apygardos teismas buvo įpareigotas apie tai pranešti kitoms suinteresuotoms įstaigoms ir įmonėms. Apeliacinis teismas bylą nagrinėjo jau po to, kai Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje "Baltijos" laivų statyklos akcijos jau buvo parduotos danams.

1995 m. vasarą, kai KHK pripažino negalinti išmokėti ne tik palūkanų, bet ir grąžinti indėlių gyventojams, prasidėjo grandininė reakcija: ant bankroto ribos atsidūrė beveik visos pagal jungtinės veiklos sutartį veikusios bendrovės, kurių būta apie 80, priklausiusios koncernui EBSW.

1993-1995 m. EBSW supirko kone dviejų šimtų įmonių kontrolinius akcijų paketus ir tapo vienu iš privatizacijos proceso lyderių. Tam naudotos įmantrios finansinės schemos, indėlininkų pinigai, kreditai, už kuriuos net neketinta atsiskaityti. Tik nedaugeliui įmonių, kurias supirko EBSW ir jos dukterinės bendrovės, pavyko išvengti bankroto.

Natalija MOGUČAJA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...