2019 m. vasario 21 d. 09:20 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Dviprasmiški įstatymai netrukdo "Arkos" statytojams demonstruoti savo galybės.

Prasidėjus paminklo "Arka", skirto Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 80-osioms metinėms paminėti, statyboms, iš skvero šalia Danės upės buvo iškelta 25 metus čia stovėjusi skulptoriaus Liongino Garlos sukurta dekoratyvinė raudono šlifuoto granito skulptūra "Žiedas".
Sunerimusi dėl skulptūros likimo į "Vakarų ekspresą" kreipėsi L. Garlos našlė Vida Kojelytė. Moteris piktinosi, kad nukeliant "Žiedą" buvo pažeistos autorinės teisės, paniekintas tragiškai žuvusio menininko palikimas miestui, o vietoje jo statomas "stalininis monstras".

"Žiedas" dingo?

"Aš nenoriu sukelti karo, konflikto, pasirodyti didvyrė, kovotoja, tačiau pasigedau žmonių, statančių paminklą "Arką" moralės. Mane ištiko šokas, kai pamačiau, jog skulptūra "Žiedas" dingo. Kreipiausi į poną V. Greičiūną, į ponią I. Novogreckienę. Jie mane "nuramino", kad dabar skulptūra "Žiedas" yra AB "Klaipėdos keliai" kieme, pažadėjo ją pastatyti kitoje Tiltų g. pusėje, skvere šalia Danės. Aš nieko prieš, kad kūrinį ten perkeltų, tačiau nesuprantu, kodėl viskas taip vyksta. A. Sakalausko paminklas dar nepastatytas, neiškaltas, net akmuo dar neatvežtas, o pamatai jau pakloti, miesto centre padaryta netvarka ir L. Garlos skulptūra iškelta kaip paprastas, statyboms kliudantis objektas. Nejaugi šio žmogaus palikimas nieko nereiškia? Nejaugi nieko nereiškia visuomenės nuomonė, jog "Arkai" čia ne vieta? Paminklo statytojai demonstruoja savo galybę. Bet ar neatsiras kas nors kitas, kuris bus dar galingesnis ir taip pat pasielgs su jais?", - klausė ponia V. Kojelytė.

Įstatymas leidžia neinformuoti

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) Vizualinių menų direkcijos direktorės Gabrielės Naprušienės "Vakarų ekspresas" pasiteiravo, ar mieste esančios skulptūros nukėlimas, nesuderinus jo su kūrinio autoriumi ar jo artimaisiais, nepažeidžia autoriaus teisių.
"Pagal įstatymą, kūrinį galima naudoti, galima nenaudoti. Tai priklauso nuo naudotojo, šiuo atveju - nuo miesto Savivaldybės. Jei kūrinį ketinama naikinti ar nukelti, autorius turi būti įspėtas apie tai, kad galėtų pasidaryti fotografiją. Arba reikėtų sugrąžinti kūrinį autoriui, jei jis nereikalingas. Jei autoriaus nėra gyvųjų tarpe, reikia kreiptis į jo artimuosius. Tačiau įstatyme nėra numatytos baudos ar kitokios sankcijos už autoriaus ar jo artimųjų neinformavimą apie tai, kad kūrinys bus nukeltas. Taip pat įstatyme nepaminėta, kad nuimti kūrinį galėtų kas nors uždrausti", - pakomentavo situaciją G. Naprušienė.

Ne pirmas kartas

Tokios dviprasmiškos Autorių teisių gynimo įstatymo nuostatos leidžia, pasak V. Kojelytės, vandališkai elgtis su meno kūriniais. "Žiedo" nukėlimas - ne pirmas L. Garlos kūrybos paniekinimo pavyzdys.
"Nežinau, kur dabar yra, o gal jau ir visai nebėra, didžiulių 1979 m. Klaipėdos filharmonijai L. Garlos sukurtų aštuonių kompozitorių skulptūrinių biustų. Kažkada girdėjau, kad jie mėtėsi Klaipėdos universiteto Menų fakulteto rūsyje, o studentai į jas cigaretes gesino. Ir tai žmonės, kurie kuria meną... Gipsinis aktoriaus A. Žadeikio skulptūrinis portretas prapuolė Dramos teatre... Mes piktinamės paminklus niokojančių vandalų poelgiais, tačiau patys elgiamės taip pat.
Jaučiuosi likusi viena, kuri dar gali apginti buvusio mylimo žmogaus atminimą. L. Garlai šiais metais būtų sukakę tik 55-eri metai, tačiau minėsime 20-ąsias jo mirties metines. Labai norėčiau išleisti knygą apie jo kūrybą, bičiulių atsiminimus apie jį, kaip žmogų", - guodėsi V. Kojelytė.

Skulptūra bus kitame skvere

Projekto, pagal kurį nukelta L. Garlos skulptūra "Žiedas" ir statomas A. Sakalausko paminklas "Arka", iniciatorius Valentinas Greičiūnas "Vakarų ekspresą" patikino, kad L. Garlos skulptūros likimas bus normalus.
"Šiuo metu L. Garlos kūrinys yra bendrovės "Klaipėdos keliai" teritorijoje. Pagal projektą, numatyta "Žiedą" perkelti į skverą kitoje Tiltų g. pusėje, į aikštelę po gražiai žydinčiais medžiais. Kadangi Naujųjų metų proga ten buvo įrengtos karuselės vaikams, perkėlimo darbus teko nukelti į pavasarį. Numatytoje vietoje bus paklotas pamatas, sutvarkyta aplinka, įrengti suoliukai ir miestelėnai vėl džiaugsis šiuo skulptoriaus L. Garlos kūriniu. Mes savo klaipėdiečius gerbiame".
V. Greičiūnas tvirtino kalbėjęs ir su ponia V. Kojelyte.
"Projekte yra išsakytos jos mintys, pasiūlymai. Viskas yra gražiausiai sutarta ir viskas bus padaryta. "Žiedas" stovės numatytoje vietoje ne vėliau nei iškils paminklas "Arka". Kad darbai užsitęsė - dangus juk nenugriuvo.
Dar noriu pridurti - dėl to, kad Klaipėdoje gyveno L. Garla, kad uostamiestyje yra daug skulptorių, reikia pasakyti ačiū ir V. Greičiūnui. Mes, tuomet būdami valdžioje, prieš 30, 20, 15 metų sudarėme sąlygas Klaipėdoje įsikurti menininkams. O tie, kurie šiandien bando inscenizuoti dramą dėl šio paminklo, nepasistengė, kad į uostamiestį atvyktų nors vienas menininkas, kad jis čia galėtų gyventi ir kurti.
Man bręsta tokia mintis, jog yra grupė žmonių, kurie tikrai nenorėtų, kad Klaipėda ir Klaipėdos kraštas priklausytų Lietuvai. Man regis turime visomis išgalėmis siekti šios sąjungos įtvirtinimo. Manau, kad Klaipėdos krašto prisijungimui prie Lietuvos paminėti neužtenka vieno paminklo Skulptūrų parke, skirto 1923 m. sukilimo aukoms. Gali būti dar 5 paminklai, kad kiekvienas Lietuvos žmogus žinotų, kur mes gyvename ir kodėl mes čia gyvename".

Projekte - brėžiniai

Paminklo Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos projekto architektūrinės konstruktyvinės dalies VI tome, kaip ir tvirtino V. Greičiūnas, numatyta perkelti L. Garlos skulptūrą "Žiedas" į kitąpus gatvės esantį skverą, pateikiami UAB "Klaipėdos komprojektas" atlikti brėžiniai, patvirtinti direktoriaus V. Žavrid, vyr. inžinieriaus T. P. Tubio bei architekto R. Krištopavičiaus.
Aiškinamojoje dalyje informuojama, kad perkėlimas atliekamas pagal techninio projekto "Paminklas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos" skvere prie H. Manto g. tarp Danės upės ir Muzikinio teatro 2002 08 21 suderintus sprendimus. V. Greičiūno paminėto ponios Vidos Kojelytės sutikimo šiems darbams atlikti, nei pasiūlymų dėl L. Garlos skulptūros perkėlimo šiame dokumente nėra.

Vienas kūrybingiausių skulptorių

Skaitytojams priminsime, jog Lionginas Garla gimė 1948 m. balandžio 19 d. Vilniuje. Skulptūros mokėsi Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Į Klaipėdą menininkas atvyko 1973 m. Dirbo "Dailės" kombinate, 1974-1975 m. dėstė skulptūrą Vaikų dailės mokykloje, aktyviai įsijungė į miesto kultūrinį gyvenimą. Kaip pastebi menotyrininkas Petras Šmitas, L. Garla per 10 metų, pragyventų Klaipėdoje, pasižymėjo kaip vienas kūrybingiausių skulptorių.
Pagrindinė L. Garlos kūrybos kryptis buvo skulptūrinis portretas. Šio menininko rankoms priklauso - pirmojo Lietuvos jūrų kapitono L. Stulpino, rašytojų A. Venclovos, P. Cvirkos, J. Biliūno, S. Daukanto, režisierių R. Juknevičiaus, P. Gaidžio, aktoriaus A. Žadeikio, filosofo Vydūno, aštuonių kompozitorių (Bacho, Bethoveno, Šostakovičiaus, Čaikovskio, Glinkos, Čiurlionio, Šimkaus, Gruodžio) realistiniai portretai, portretinės galvos bei biustai, dekoratyvinės skulptūros "Banga" Lietuvos jūrų muziejuje, akvariume ir delfinariume, skulptūros "Pradžia", "Posūkis", "Ruduo" Mažvydo skulptūrų parke, minėtoji skulptūra "Žiedas", antkapiniai paminklai Klaipėdos Joniškės kapinėse, Palangoje, Mažeikiuose, Biržų raj.
Skulptorius Lionginas Garla žuvo autoavarijoje 1983 m. gegužės 12 d. Netikėtai iš gyvenimo pasitraukęs menininkas nebespėjo įgyvendinti daugelio naujų kūrybinių sumanymų, tačiau paliko ryškius savo veiklos pėdsakus, vertus dėmesio ir pagarbos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Klaipėdos universitete bus renkamas rektorius nuotrauka, foto

Švietimas, Ketvirtadienį Klaipėdos universitete numatytas tarybos posėdis, bus renkamas rektorius.

Danės gatvėje praeiviai rado mirusią moterį nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija pranešė, kad vasario 20 d., 8.09 val., Danės gatvėje, netoli...

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Klaipėdos rajone degė namas nuotrauka, foto

Kriminalai, Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 šiandien 3 val....

Švietimas, Paskelbta prieš 15 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 21 min.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 24 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 50 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...