2020 m. kovo 28 d. 23:30 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Daugiabučių gyventojai ateitimi nesirūpina

(10)

2007-04-12, 12:00

Edita UŽKURAITĖ

Daugiabučių gyventojai ateitimi nesirūpina  nuotrauka, foto

Butų ūkis

Šiuo metu Klaipėdoje valstybės parama daugiabučių rekonstrukcijai naudojasi ar nori pasinaudoti vos trisdešimties namų gyventojai, nors, pasak specialistų, iš viso uostamiestyje reikėtų renovuoti kone 80 procentų visų daugiabučių.

Visiškai renovuotas namas Klaipėdoje kol kas yra tik vienas - penkiaaukštis Debreceno gatvėje. 2000-2001-aisiais atlikus jo rekonstrukciją, dabar didžioji dalis namo gyventojų darbams paimtą paskolą jau yra grąžinę.

Bijo įsipareigoti

Šių metų vasario pabaigoje padidinus valstybės paramą renovuojamiems daugiabučiams iki 50 procentų darbų vertės, iki šiol vangiai tokia parama bandę pasinaudoti daugiabučių gyventojai šiek tiek sujudo.

Tiesa, perspėja viešosios įstaigos Būsto agentūros Klaipėdos regiono padalinio inžinierius konsultantas Eugenijus Šimonis, 50 proc. paramą gali tikėtis gauti tik tos bendrijos, kurios renovuoja namą kone iš esmės. Pavyzdžiui, vien tvarkant stogą valstybės paramos sunku tikėtis.

"Valstybės politika yra tokia, kad kuo daugiau įdėsi į namo renovaciją, tuo didesnio gali tikėtis efekto", - sakė E. Šimonis.

Iki šiol daugiabučių renovaciją valstybė dotavo tik iki 30 procentų, tačiau tokia parama nedavė apčiuopiamų rezultatų. Nors apie namų renovaciją jau kalbama gerą dešimtmetį, iš visoje šalyje planuotų sutvarkyti kone 20 tūkst. namų pavyko tik mažiau nei šimtą.

Teigiama, kad daugiabučių namų renovavimo procesas Lietuvoje juda vangiai dar ir dėl to, kad žmonės, ypač vyresni, bijo įsipareigoti bankams.

Norint atlikti namo renovaciją, reikia, kad sutikimą duotų per 50 procentų namo gyventojų. Dažnai bankai siūlo geresnes kreditavimo sąlygas, jei namą sutinka renovuoti 75 procentai gyventojų.

"Dažnai bendrijos pirmininkams įtikinti pusę namo gyventojų, kad namą reikia renovuoti, būna neįvykdoma užduotis. Ypač, jei didžioji dalis gyventojų yra pensininkai, kurie dažnai vadovaujasi argumentu, kad jų amžiui užteks ir to, kas yra", - pasakojo E. Šimonis.

Kitiems kliudo tai, kad namas neturi bendrijos. Žinia, valstybės parama renovuojant namus gali pasinaudoti tik bendrijos arba tie gyventojai, kurie yra pasirašę jungtinės veiklos sutartis

Pavyzdys yra

Klaipėdoje iki šiol yra tik vienas visiškai renovuotas namas - penkiaaukštis Debreceno g. 31. 1972-aisiais metais statytas namas buvo renovuotas 2000-2001-aisiais, o iki šiol dauguma namo gyventojų jau yra išmokėję paimtą paskolą.

Bendrijos "Lelija" pirmininko Rimanto Miciaus duomenimis, po namo renovacijos šildymo kaina vidutiniškai sumažėjo daugiau nei du kartus. Pasak jo, kai kurie gyventojai sutaupo dar daugiau, nes dabar jie patys gali savarankiškai spręsti, kurį kambarį šildyti daugiau, kurį - mažiau.

Preliminariai skaičiuojama, kad gavus pusę reikiamų lėšų iš valstybės, visapusiškas vidutinio dydžio daugiabučio remontas, kreditą paėmus dešimčiai metų, vienam butui per mėnesį kainuotų iki 100 litų.

"Kaip pavyzdį galima pateikti ir Plungėje renovuotą daugiabutį. Namo, kuriame yra 55 butai, renovacija atsiėjo 1,3 milijono litų. Kadangi valstybės parama bus 50 procentų, gyventojams reikės atiduoti tik apie 700 tūkst. Jei paskola paimama dešimčiai metų, kiekvieną mėnesį vienam butui reikės atiduoti per 110 litų. Tačiau šiame name sutaupoma net 66 procentai energijos. Taigi, užuot už šildymą mokėję kone 4 litus už kvadratinį metrą, gyventojai bemokės po 1 litą", - pavyzdį pateikė E. Šimonis.

Dviguba parama - įmanoma

Žinia, daugiabučių namų gyventojai gali pasinaudoti ne tik valstybės, bet ir miesto Savivaldybės teikiama parama.

Pasak E. Šimonio, pernai abiejomis paramomis norėjo pasinaudoti 4 bendrijos.

Tačiau Klaipėdos savivaldybės administracijos Butų ūkio ir energetikos skyriaus vedėjas Algis Gaižutis pastebėjo, kad gauti dvigubą paramą nėra lengva, nes to neleidžia šalies įstatymai. Tiesa, Aplinkos ministerija jau yra paruošusi projektą, ir jei jį patvirtins Vyriausybė, tai bus įmanoma.

"Jei nauja tvarka bus patvirtinta, daugiabučio namo gyventojai galės gauti 50 procentų paramą iš valstybės ir dar, pavyzdžiui, 15 procentų iš savivaldybės", - sakė A. Gaižutis.

Žinia, 2004-aisiais Klaipėdoje buvo įsteigtas daugiabučių namų rėmimo fondas. Šiemet yra gauta paraiškų, kurių bendra suma siekia kone 2 milijonus litų. O fondui šiemet numatyta skirti lėšų tik per milijoną. Maža to - fondo lėšos pirmiausia skiriamos avarinės būklės pastatams remontuoti, taip pat bendrijoms, kuriose didesnioji patalpų savininkų dalis yra bedarbiai, pensininkai bei socialinės pašalpos gavėjai.

Rengs projektus

Klaipėdos miesto savivaldybė kartu su Būsto agentūra dalyvauja tarptautiniame projekte BEEN ir iki šių metų pabaigos planuoja tipiniams namams paruošti techninius projektus.

Tuomet renovuoti daugiabutį sugalvojusiems namo gyventojams nebereikės gaišti laiko ir išleisti krūvas pinigų rengiant techninius projektus.

Daugiabučių namų modernizavimo programa Lietuvoje bus įgyvendinama iki 2020 metų.

Kai kurie nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad po kelerių metų nerenovuotų senos statybos butų ir naujos statybos būstų kainos gali skirtis iki 50 procentų.

Edita UŽKURAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kestas

2010-05-02   07:31

Manau kad renovacija juda vangiai nes kazkuriam is namo bendrijos atstovu reikia skirti apie 90% savo laiko praeiti biurokratinius koridorius, kariauti su rangovais ir statybininkais. Bet kuris dirbantis zmogus negali sau leisti atiduoti tiek laiko. Galetu namu valdos uzsiimti situo, tik gavus gyventoju sutikima.

aldona

2010-05-02   07:31

leiskit paklausti o kaip renovuoti senamiestyje nama , jeigu name gyvena tik 4 seimos . idomu o kur dingo pinigai t.y eksplotacinis mokestis kuris buvo renkamas i savivaldybes biudzetas ir turejo buti skirtas remontui daryti. matot dabar zmones turi moketi uz renovacija pvz. kai privatizavom butus laiptiniu issipirkti neleido apie stogu privatizacija irgi nebuvo net kalbos . o kai stogai supuvo savivaldybe atseit atidave juos gyventojams. tegul dabar savivaldybe ima kredita is banko ir renovuoja tuos savo stogus

Albertas

2010-05-02   07:31

Žmonės tiesiog nusivylę įvairiausiomis renovacijomis bei daliniais remontais.Mūsų UAB "Buitis be rūpesčių",irgi be gyventojų pritarimo užlipdė keliatą išorinių namo siūlių ir tai labai nekokybiškai o iš gyventojų po to nuplėšė devynis kailius,kai kurie tiesiog atsisakė mokėti už darbus,kurie neatitiko jokių reikalavimų.Nors ir kvailam aišku,kad tokia peckelynė,tik pinigų plovimas.Todėl dabar žmonės nebetiki tokiais pasiūlymais.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Koronaviruso pandemijos kronika nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Kauno klinikinės ligoninės medikų testai dėl koronaviruso – neigiami

Klaipėdos ligoninės Akių ligų skyriuje koronavirusas nustatytas dar keliems ligoniams nuotrauka, foto

Klaipėda, Koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos universitetinės ligoninės Akių ligų skyriuje koronavirusas nustatytas dar...

Lietuva laimėjo „Euroviziją“: internautai išrinko savo favoritus nuotrauka, foto

Muzika, Dėl koronaviruso pandemijos atšaukus 2020 metų „Euroviziją“ socialinius tinklus užplūdo...

Paprasti žmonės padeda, o ką daro milijonieriai? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Neseniai „Vakaro žinios“ rašė, kaip kovoje su pasaulį užklupusia koronaviruso...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...