2020 m. rugsėjo 27 d. 19:25 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Atgimimas į parką ateis su pavasariu

(22)

Beveik du dešimtmečius merdėjęs Klaipėdos poilsio parkas šiais metais pagaliau turėtų būti pradėtas tvarkyti. 

Entuziastų grupelės suburti miestelėnai ruošiasi masinei talkai parke, o savivaldybės administracija laukia teigiamo sprendimo dėl paraiškos, kurioje prašoma skirti finansavimą šio parko sutvarkymo ir pritaikymo turizmui bei kitoms viešoms reikmėms darbams. Iš Europos Sąjungos fondų tikimasi gauti 2,9 mln. litų.

SUMA. Bendra poilsio parko sutvarkymo projekto vertė - 3,41 mln. litų. Iš Europos Sąjungos fondų tikimasi gauti 2,9 mln. litų. Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Biurokratų pinklės

2000-aisiais Nyderlandų bendrovių grupė "Mega Parc Ltd." buvo pareiškusi norą Poilsio parko vietoje įrengti europinio lygio pramogų parką. Analogišką valdytiems dvidešimtyje pasaulio šalių. Ši bendrovė tiekė pramogų įrenginius tokiems parkams kaip "Disneyland", "Legoland", "Universal Studio" bei "Warner Bros".

Miestas su Nyderlandų bendrovių grupe jau buvo pasirašęs ir ketinimų protokolą. Užsieniečiai planavo uostamiestyje investuoti 6-8 mln. litų.

Įgyvendinti šiuos planus sutrukdė nesutvarkyti valstybinės žemės nuomos dokumentai. Tada paaiškėjo, kad UAB "Poilsio parkas" rekreacinėje miesto zonoje esančia teritorija naudojosi remdamasi 1948 m. Vykdomojo komiteto nutarimu skirti 25 ha kultūros ir poilsio parkui įrengti bei 1977 m. sprendimu šią teritoriją praplėsti dar 10,5 ha - vasaros koncertų estradai statyti. Tačiau šis faktas jokiais dokumentais juridiškai nebuvo neįteisintas.

1987-ŲJŲ RUDENĮ parke vyko kartingų varžybos. Liudo DAMBRAUSKO archyvo nuotr.

Išnuomoti valstybinę žemę Klaipėdos apskrities viršininko administracija sutiko tik tada, kai bus parengtas šios teritorijos detalusis planas. Tai nutiko tik 2004-aisiais, kai olandai jau buvo praradę kantrybę ir atsisakė savo planų investuoti uostamiestyje.

Senuosius parko atrakcionus valdžiusi UAB "Poilsio parkas" tiesioginės savo veiklos nebevykdė nuo 2002-ųjų, nes visa pramogų įranga beviltiškai paseno ir tapo pavojinga.

UAB "Poilsio parkas" buvo įtraukta į privatizuojamų objektų sąrašą. Informacija apie bendrovę buvo išsiuntinėta visiems kada nors bent kokį susidomėjimą ja parodžiusiems galimiems investuotojams, tarp jų ir jau minėtai "Mega Parc Ltd". Deja, bet nebuvo sulaukta nė vieno atsakymo.

ISTORIJA. Talkos parke buvo organizuojamos ir pokaryje.

Miestiečių iniciatyva

Šio sausio pradžioje socialiniame tinklapyje "Facebook" buvo užregistruota iniciatyva "Klaipėdieti! Atgaivink savo miesto parką". Idėjos autorė klaipėdietė Jolanta Norkienė pakvietė miestelėnus pasidalinti senomis parko fotografijoms. Netrukus buvo paskelbta apie kovo 27 d. parke organizuojamą talką ir pavasario šventę. Per mėnesį idėjos autorė "Facebook" tinklalapyje subūrė 566 ją palaikančius narius.

"Mūsų iniciatyvinės grupės tikslas - sužadinti klaipėdiečiams nostalgiją poilsio parkui. Išvalyti jį ir parodyti žmonėms, kad tik nuo jų priklauso šios puikios miesto erdvės atmosfera. Be to, norime išleisti fotografijų albumą apie kadaise čia kelis dešimtmečius klestėjusį poilsio ir pramogų parką, kuriame stovėjo atrakcionai, sovietmečiu suteikę daug džiaugsmo uostamiesčio ir iš kitų vietovių atvykusiems vaikams", - sakė J. Norkienė.

Reklama

Su pokalbininke bei kitais iniciatyvinės parko atgaivinimo grupės nariais susitikome darbo dieną vienoje iš uostamiesčio įstaigų. Nuo pat ankstyvo ryto grupelė žmonių sudarinėjo pavasario talkos parke veiksmų planą. Ant didžiulio popieriaus lapo buvo surašyti šios savaitės darbai: pasirūpinti savivaldybės leidimais talkai, suskaičiuoti renginio biudžetą, pasirūpinti generatoriumi, švaros priemonėmis. Susirinkimą vedė Marius Jansonas, kiti jo nariai prisistatė tiesiog klaipėdiečiais.

"Mes nesame jokia partija, asociacija ar organizacija. Mes susitikome ir susipažinome verslo konsultanto Algirdo Karaliaus seminare. Jo užduotis buvo per 120 dienų suorganizuoti ir įgyvendinti socialinį projektą. Diskusija prasidėjo apie šunis ir apie netvarkingus jų šeimininkus, kurie nesurenka savo augintinių išmatų, o baigėsi apie parką, kuriame to "gero" dabar itin daug. O juk kadaise tame parke žaidėme, kėlėme inkilus... Taip gimė mintis sužadinti klaipėdiečiams nostalgiją parkui, kuriame jie gali ir šiandien puikiai leisti laisvalaikį, o ne šiukšlinti", - pasakojo M. Jansonas.

Renka senas fotografijas

Nusprendę, jog nostalgiją geriausiai sužadina senos nuotraukos, grupės nariai ėmė jų ieškoti. Paaiškėjo, kad poilsio parko nuotraukos - tikra retenybė.

"Parkas mirė anksčiau nei atsirado internetas, tad internete jo fotografijų nėra. Bibliotekose perverčiau daugybę Klaipėdos albumų. Deja, juose užfiksuotas daugiausiai senamiestis, centrinė bei pietinė miesto dalys, o parko fotografijų nėra. Fotoaparatai tuomet taip pat nebuvo tokie populiarūs kaip dabar, tad sunku rasti nuotraukų iš parko ir asmeniniuose albumuose. Tad kreipėmės pagalbos į žmones per socialinį tinklapį tuo pat metu reklamuodami ir savo iniciatyvą", - sakė J. Norkienė.

Tvarkyti suoliukų neleidžia

Iniciatyva socialiniame tinklapyje susilaukė didžiulio miestelėnų palaikymo. Šiek tiek pasipildė ir fotografijų kolekcija, bet kur kas daugiau sulaukta pritarimo ir paramos talkai bei pavasario šventei parke.

Pasak J. Norkienės, prie akcijos su didžiuliu entuziazmu jungiasi moksleiviai. Kiekviena uostamiesčio mokykla ketina parke iškelti savo inkilą. Iniciatyvą taip pat palaiko daug pensinio amžiau žmonių, įvairios uostamiesčio bendruomenės.

Pavasario šventė bei talka parke numatoma visą dieną. Jos metu ketinama ne tik surinkti šiukšles ir iškelti inkilus, bet ir organizuoti smagų pasivaikščiojimą po parką su dūdomis, vaikų piešinių konkursus buvusiose atrakcionų aikštelėse, įvairius žaidimus su muzika.

"Iš tiesų akcija būtų svaresnė, jeigu galėtume sutvarkyti ir sulaužytus suolus, apgenėti želdinius, tačiau tokių darbų savivaldybė savanoriams neleidžia daryti, mat jiems reikia projekto. Dar gautume baudą už darbo saugos bei aplinkosaugos reikalavimų pažeidimus", - stebėjosi akcijos iniciatoriai.

Parkas laukia milijonų

Klaipėdos savivaldybės administracija šiais metais taip pat ketina pradėti poilsio parko tvarkymo darbus. Anot Investicijų ir verslo plėtros skyriaus vedėja Elonos Jurkevičienės, šiuo metu Verslo paramos agentūra vertina savivaldybės pateiktą paraišką "Klaipėdos poilsio parko sutvarkymas ir pritaikymas turizmo ir kitoms viešoms reikmėms".

Anot E. Jurkevičienės, pagal šį projektą numatoma sutvarkyti ir pėstiesiems bei dviratininkams pritaikyti poilsio parko takelius, įrengti apšvietimą, suoliukus, sutvarkyti želdinius, įrengti aikšteles šeimų poilsiui, vaikams, krepšinio, teniso aikšteles, aikštelę riedlentininkams ir kt.

Visus šios darbus ketinama atlikti per šiuos ir ateinančius metus. Šiuo metu, pasak E. Jurkevičienės, jau yra baigtas techninis projektas. Po to laukia jo ekspertizė ir svarstymas nuolatinėje komisijoje. Atsakymo iš Verslo paramos agentūros tikimasi sulaukti per porą mėnesių.

Bendra poilsio parko sutvarkymo projekto vertė - 3,41 mln. litų. 2,9 mln. litų tikimasi gauti iš Europos Sąjungos fondų, beveik 513 tūkst. litų investuos pati savivaldybė. Pasak E. Jurkevičienės, ši suma yra numatyta šių metų biudžeto projekte - pinigus ketina skirti iš specialiosios aplinkosaugos ir iš paskolos.

Atsiųsk nuotrauką

Akcijos "Klaipėdieti! Atgaivink savo miesto parką" iniciatyvinė grupė prašo klaipėdiečių pasidalinti senomis poilsio parko fotografijomis, kurios bus išleistos albume. Fotografijas siųsti el. paštu [email protected]

Nemokamai nuskenuoti senas parko fotografijas ir išsiųsti galima Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos interneto skaitykloje.

Daugiau informacijos tel. 8 686 85468.

Jurga PETRONYTĖ

 

Vakarų ekspresas on Facebook

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Griša

2010-05-02   07:41

Savo sodą pardaviau pigiai. Pirko neturtinga jauna šeima. Lietuva pigiai pirko laivus. Pardavėjas žinojo, jog tai biedna valstybėlė. Negražu plėšti jeigu tai nebūtina.

2010-05-02   07:41

Tai mano jaunystės parkas. Ten vaikščiojau į šokius vasaros estradoje, ten ėjau čiuožinėti į tuomet veikusią čiuožyklą. Ten ėjau pasisupti su atrakcijonais. Dar ir šiuo metu, įvairiu metų laikotarpiu ten apsilankau. Malonu girdėti, kad vėl norima jį atgaivinti žmonių poilsiui ir pramogoms.

2010-05-02   07:41

Ačiū Jurgai, Liudui už straipsnį , nuotraukas, filmuką !
Kviečiame visus prisijungti facebook-e prie grupės "Klaipėdieti! Atgaivink savo miesto parką " Labai laukiame senų parko nuotraukų , jas nemokamai nuskanuos I.Simonaitytes interneto skaitykloje. Kviečiame kovo 27 visus klaipediečius į talką-šventę. Su Pavasariu ir atbundančia gamta atgis ir mūsų parkas dėka mūsų visų klaipėdiečių rankų . Bus talka ir linksmybės mūsų parke !!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Už apsilankymą Nidos švyturyje Neringos muziejai surinko apie 15 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Neringa, Už apsilankymą Nidos švyturyje iš viso surinkta apie 15 tūkst. eurų, BNS...

Laura Groza: "Kiekvienas spektaklis man - lyg mylimasis" nuotrauka, foto

SE, Rugsėjo 19,20 dienomis Maksimo Gorkio pjesės "Saulės vaikai" premjera Klaipėdos dramos teatras...

Armėnijos premjeras: Azerbaidžanas „paskelbė karą“ nuotrauka, foto

Pasaulis, Sekmadienį, prasidėjus įnirtingiems susirėmimams Kalnų Karabacho teritorijoje, Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas...

Tai gali užbaigti pandemiją: aptiktas taikinys, leidžiantis virusą neutralizuoti vaistais nuotrauka, foto

Sveikata, Bristolio universiteto (JK) mokslininkai viruso SARS-CoV-2 „spygliuko“ baltymo struktūroje aptiko „kišenėlę“, kurią...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...