2019 m. vasario 20 d. 15:59 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Apkalbomis plakamas Antkoptis keliasi

(7)

2007-02-21, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Apkalbomis plakamas Antkoptis keliasi  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Antkoptis - Klaipėdos rajono kaimas, esantis už 12 kilometrų į rytus nuo Gargždų. Padalintas autostrados Klaipėda-Vilnius ir Žemaičių plento. Į kaimą, per kurį teka Veiviržas, įsiterpęs Šilinės miškas. Antkoptyje - maždaug 130 gyventojų. Priklauso Vėžaičių seniūnijai.

"Gerai, kad atvažiavote, nes kaimas nieko nebeturi", - pareiškė Adolpina Jurienė.

Nei medpunkto, nei bibliotekos. Septynis kilometrus, iki Vėžaičių, šių paslaugų reikia vykti. Maždaug prieš mėnesį uždaryta parduotuvė. Tiesa, tokios, kokia ji buvo, žmonės nelabai ir pasigenda, nes per laiką buvo pavirtusi į plėšiką kioskelį - cukraus kilogramas beveik 5 litus kainavęs.

"Už ką žmonėms balsuoti, jei net kultūros namus atėmė?" - klausė Adolpina, paaiškinusi, kad kultūros namus Turto fondas pardavė. Dveji metai praėjo, tačiau naujasis savininkas taip ir nepasirodęs.

Pasak moters, kai visa tai vyko, bendruomenės kaime dar nebuvo, o pavienių balsų nesigirdėjo. Šiandien, pridūrė, kultūros namus gintų kaip tik sugebėtų, nes kaimui bendra pastogė gyvybiškai būtina.

Bendruomenės sekretorė Adolpina Jurienė: "Keliame kaimą kaip tik galime, todėl apmaudu, kad apkalbomis mus apleidžia"

Paliko kapinyną

Ne tik Adolpina mums kalbėjo apie augantį žmonių poreikį pastovėti už save, už kaimą, sakė, jog kaime daugelis valdžios sprendimų - nesuprantami, pateikė ne vieną faktą, rodantį, kaip su jais nesiskaitoma. Per audras kaimas net keturias paras neturėjo elektros. Kvietėsi į pagalbą televiziją. Elektrikai šiaip taip atvažiavo, tačiau, gedimą sutvarkę, paliko nesaugiai kabantį laidą.

Anot Vinco Juro, prieš trejus metus buvo žadėta keisti visą elektros liniją, nes stulpai pasenę. "Matyt, tai buvęs vienas iš tuščių rinkiminių pažadų", - spėjo žmogus apgailestaudamas.

Maždaug 1968 metais Antkoptyje buvo pristatyta standartinių namų, kuriuos, pasak jų gyventojų, šiandien kiaurai košia vėjas. Žmonės prisipirko blokelių, yra priversti "apsimūryti".

Antkoptis turi keistą kapinyną. Parodę 5 snieguotus kauburius, vietiniai paaiškino, kad čia buvo išlieti gyvenamųjų namų pamatai, privežta medžiagų, pasirengta statyboms. Kolūkiams yrant, medžiagos žaibiškai buvo išgrobstytos, o statybvietės liko - lyg sovietinis paveldas.

Mirties ruožas

Nutiesę autostradą, kelininkai pamiršo ties kaimu padaryti perėją. Autostrados atkarpa per gyvenviete tapo mirties ruožu. Žmonėms skaudu matyti, kaip autostrada rūpinamasi, kaip ji prižiūrima, tuo tarpu per paskutiniuosius keletą metų čia žuvo 6 ar 7 vietiniai žmonės.

Žuvo į autobusą skubėjusi močiutė, kuriai reikėjo pereiti autostradą ir nusileisti į Žemaičių plentą. Pasak V. Juro, norint įsėsti į autobusą arba patekti iš vienos kaimo dalies į kitą, reikia pereiti 3 kelius, greičio apribojimų ar žymės, kad yra gyvenvietė, nenurodyta, pastatytas tik ženklas, kad čia - pavojinga zona, tačiau lėkimo šis ženklas nesumažina.

"Rašėme Susisiekimo ministerijai. Esą įtraukė į 2022 metų projektą, žada padaryti kelių lygių sankryžą. Kai visus ištraiškys, - padarys", - pyktelėjo Adolpina.

Apkalbos

Antkopčio bendruomenė pirmą kartą apie save pareiškė pernai Lapiuose vykusiame bendruomenių sąskrydyje. Šiandien ji deda visas pastangas, kad gautų būstinę. "Rajono Savivaldybė žadėjo mūsų bendrovei nupirkti buvusios parduotuvės pastatą, - kalbėjo A. Jurienė, nerimaudama, kad kažko delsiama. - Negi kažkas pagalius į ratus kaišioja?"

Pagrindo įtarinėjimams teikiančios apkalbos. "Varoma" ant bendruomenės pirmininko Jono Mockaus, kuris gyvena Klaipėdoje, o čia ūkininkauja. J. Mockus yra čia gyvenęs, dirbęs energetiku.

Kurstomos kalbos, neva jis iš Europos Sąjungos lėšų, kurias bendruomenė gaus rašydama projektus, turės naudos sau, - kalbėjo bendruomenės atstovai, bet kartu klausė, kodėl niekas nemato, kai pirmininkas išgreideriuoja, palaisto, nuvalo kelius, daug kito gero kaimui nuveikia.

Pasak Jurgio Dargio, apkalbos - iš tamsumo: "Kaip galima galvoti, kad iš tokio dalyko naudos gali turėti. Patys esame apsnūdę".

Veržiasi veikti

Vis dėlto kaimo bendruomenė, kurioje užsiregistravę 44 žmonės, neturėdama būstinės, guodėsi negalinti sklandžiai plėtoti veiklos, rašyti projektų.

Šiokią tokią išeitį pasiūlęs Jurgis Dargis, kuris bendruomenę laikinai priėmė į savo valdas, leido savo adresu rašyti bendruomenei laiškus.

Didesnių renginių bendruomenė kol kas yra priversta atsisakyti, nors aktyvas veržiasi dainuoti, organizuoti, atgaivinti tradicijas. "Per Kalėdas ėjome per gyvenvietę giedodami ir sveikinome vaikučius", - pasakojo Irena Puodienė. O vasarą į Jonines beržynėlyje apie 70 žmonių susirinko. Nereikėjo nė pastogės.

Beje, Antkopčio gatvės turi pavadinimus - Ąžuolo, Bokšto, Miško ir Ateities. Jie dar neįteisinti, bet jau prigiję.

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Edmundas

2011-11-04   11:06

IP: 86.38.43.141

Ir išvis kas tas Kostas????? ;D

Edmundas

2011-11-04   11:04

IP: 86.38.43.141

Aišku ;D Bus universitetas medicinos kaime kaip Ispanijoj yra ;D ;P

Edmundas

2011-11-04   11:01

IP: 86.38.43.141

Aš bus "taip tau ir reikia" ;D Nevaryk ;D

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Korupcija teismuose: tarp sulaikytųjų ir klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Kriminalai, Trečiadienį ryte Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Lietuvos kriminalinės policijos biuro...

Prievartautojas po teismo sprendimo prapliupo keiksmais nuotrauka, foto

Kriminalai, 32 metų Tauragės gyventojas, visaip palauždamas aukų valią, savo lytinę aistrą tenkino...

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kriminalai, Paskelbta prieš 30 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...