2020 m. liepos 6 d. 01:30 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (3)

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (3) nuotrauka, foto

PIRMIEJI. 1922 m. rugsėjo 22 d. valstybės banko (valstybės iždinės) operacijų salėje tikrinami pirmieji litų ir centų banknotai.

© Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotrauka, publikuota albume "Bankai Lietuvoje : projektuose, fotografijose, atvirukuose : XIX a. pabaiga - XX a. I pusė"

Reklama

"Buvo sudarytos prie Krašto apsaugos ministerijos nuolat veikiančios komisijos kovai su kainų kėlimu. Nusižengę karo komendanto įsakymais buvo išsiunčiami iš Kauno arba uždaromi į koncentracijos stovyklas apie tai plačiai skelbiant spaudoje. Gyventojai buvo kviečiamo boikuotuoti dirbtinai kainas keliančius prekybininkus. Tačiau kainų normavimą pajuto tik Kaunas, o kitur spekuliantai elgėsi laisvai. Dėl didėjančių kainų valstybės tarnautojams algos rugsėjį ir spalį buvo padidintos 25 proc. Padidėjo ir bendras nominalus darbo užmokestis", - rašo V. Terelckas.

Vienas - "auksinis", kitas - "eurinis"

Dabartinis litas nuo 1994 m. balandžio 1 d. iki 2002 m. vasario 1 d. buvo susietas su JAV doleriu santykiu 4:1, o nuo 2002 m. vasario 2 d. iki šiol litas yra persietas prie euro santykiu 3,4528:1. Lietuva, vykdama savo pinigų politiką, vienašališkai yra įsipareigojusi palaikyti fiksuoto valiutos kurso režimą ir pastovų lito kursą bazinės valiutos euro atžvilgiu.

Tarpukario litas buvo pagrįstas aukso standartu. Tuo metu visose ekonomiškai pažangios valstybėse vyravo auksu pagrįstos pinigų sistemos. Remiantis Piniginio vieneto įstatymu buvo nustatytas lito aukso paritetas - 0,150462 g. Lito ir JAV dolerio santykis tada buvo 10:1.

Anot Lietuvos banko Rinkos operacijų departamento Pinigų politikos operacijų skyriaus viršininko Sigito Šiaudinio, tarpukario lito ir dabartinio lito oficialaus perskaičiavimo indekso nėra.

"Lito keitimo į sovietinio rublio kurso sąlygotas perskaičiavimas buvo tolimas rinkos pusiausvyrai. Be to, nėra patikimų kainų raidos Sovietų Sąjungoje duomenų", - "Vakarų ekspresui" teigė S. Šiaudinis.

Anot jo, tarpukario Lietuvos valdžia nedevalvavo lito, nepaisant to, kad dauguma kitų šalių devalvavo savo valiutas Didžiosios depresijos metu arba po jos. Buvo devalvuotas ir JAV doleris, 1933 m. buvo nustatytas naujas jo paritetas - 0,888671 g. Dėl to lito kursas JAV dolerio atžvilgiu sumažėjo nuo 10:1 (1922 m.) iki 5,9-6:1 (1934-1940 m).

Lito stabilumo neišjudino net 1939 m. politiniai įvykiai - Klaipėdos krašto netektis, prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas.

Netrukus po sovietų okupacijos - 1940 m. lapkričio mėn. - buvo nustatytas tarpukario lito ir sovietinio rublio santykis - 0,9:1 remiantis formaliu aukso paritetų palyginimu. Tačiau faktinis perkamosios galios paritetas buvo apytiksliai įvertintas 3-5 sovietiniai rubliai - 1 litas.

Pasak S. Šiaudinio, asmeniniam tarpukario lito dabartinės vertės įvertinimui galima bandyti panaudoti vartotojų kainų indekso JAV doleriais duomenis. Remiantis juo, galima matyti, kad perkamoji galia JAV doleriais nuo 1940 m. sumažėjo 16 kartų. Taigi įvertinant dabartinį dolerio kursą galima daryti prielaidą, kad vienas tarpkario litas prilygsta 6,8 dabartinių litų.

Vienas tvirčiausių pasaulyje

"Išskyrus trumpalaikius lito svyravimus Berlyno biržoje 1925 m. ir 1932-1934 m., litas buvo aiškiai stabilus ir laikėsi arti pariteto (valiutų lygybės pagal jų aukso turinį). Vyriausybė ir banko vadovai atmetė gundymus (daugiausia labai įsiskolinusių asmenų) ketvirtojo dešimtmečio pradžioje pasekti užsienio valstybių pavyzdžių ir devalvuoti litą, siekiant palengvinti eksporto sąlygas. Todėl lito aukso turinys visą laiką išliko pastovus, t.y. prilygo 0,150462 g gryno aukso. Laisvai konvertuojamu (iki 1935 10 01) ir stabiliu litu buvo prekiaujama užsienio biržose: nuo 1925 m. - Londone, nuo 1927 m. - Berlyne, Prahoje, Rygoje ir Taline, nuo 1937 m. - Stokholme", - rašo V. Terleckas knygoje "Lietuvos bankininkystės istorija 1918-1941".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Triukšmas iš „Auskos“ neliko be atsako – pradėtas ikiteisminis tyrimas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Iki rytmečio visą savaitgalį vykęs renginys su muzika poilsio namuose „Auska“ ir...

Kaip iš Lietuvos teritorijos "dingo" 830 tūkst. gyventojų (1) nuotrauka, foto

SE, Daugiau nei šimtas metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Ką pakeitė šis...

Nuo Dekanidzių vairuotojo iki Holivudo turtuolius žudžiusio monstro – pirmojo mirties bausme JAV nuteisto lietuvio istorija nuotrauka, foto

Kriminalai, Gabus būgnininkas, vaizdajuosčių, akvariumų prekeivis, limuzinų nuomotojas, „Vilniaus brigados“ vadeivų Boriso...

Kosminiai LRT vadovų atlyginimai šokiravo visuomenę nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija paskelbė administracijos darbuotojų atlyginimus, o jie...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...