2019 m. kovo 19 d. 05:36 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (2)

(3)

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (2) nuotrauka, foto

DABAR. Prieštankinis beatošliaužis pabūklas PV1110

© KAM nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia rašinių ciklą, kuriame bandome sugretinti, ko per 22 metų trukmės Nepriklausomybės laikotarpį pasiekė arba neteko tarpukario ir dabartinė Lietuva.

Tęsinys. Pradžia 2012 03 10

Antrajame šio ciklo rašinyje baigiame pokalbį su Klaipėdos universiteto Istorijos katedros doktorantu Vytautu Jokubausku apie dabartinę ir 1940-ųjų Lietuvos kariuomenę.

Struktūra - pagal standartus

Anot V. Jokubausko, tiek 1940-aisiais, tiek dabar struktūros atžvilgiu Lietuvos kariuomenė laikosi bendrų pasaulinių karybos tendencijų.

"Tarpukariu pagrindinių taktiniu junginiu buvo divizija, Lietuvos atveju ji buvo sudaryta iš 3 pėstininkų bei vieno artilerijos pulkų, su kavalerijos rinktine, inžinierių, ryšių, žvalgų ir kitais padaliniais. Taikos metu buvo 3 pėstininkų divizijos, kuriose buvo 9 pėstininkų ir 4 artilerijos pulkai, atskirai egzistavo 3 kavalerijos pulkai, inžinierių, šarvuočių, priešlėktuvinės gynybos ir kiti padaliniai. Karo atveju 1940~metais planuota sutelkti 5 pėstininkų divizijas, o bendrai kariuomenėje turėjo būti 18 pėstininkų, 6 artilerijos, 3 kavalerijos pulkai, 13 atskirų pėstininkų (pasienio arba atsargos) batalionų ir taip toliau.

Šiuo metu batalionai ir brigados yra pagrindiniai taktiniai vienetai ir junginiai. Tai logiška, nes pagal savo ugnies galią šių laikų batalionas gali prilygti visam anų laikų pulkui, o gal net daugiau. Be to, mažesnių dalinių ar junginių veiksmus operacijų metu lengviau koordinuoti, jie manevringesni", - pasakojo pokalbininkas.

Anot jo, dauguma šalių savo kariuomenes dabar formuoja brigadų pagrindu. Lietuvos kariuomenėje šiuo metu yra viena brigada - "Geležinis vilkas" (motorizuotoji pėstininkų), kurią sudaro 4 batalionai. 1999 m. buvo susformuota 2-oji motorizuotoji pėstininkų brigada "Žemaitija", vėliau reorganizuota į apygardą, o dar vėliau likviduota. Po paskutinių ne tik doktrininių, bet ir struktūrinių reformų, 2012 m. kariuomenėje yra 3 tiesiogiai sausumos pajėgų vadui pavaldūs - 1 mechanizuotas ir 2 motorizuoti - batalionai.

Šiuo metu dar yra 6 Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinės, Karinių oro bei Karinių jūrų, Specialiųjų operacijų pajėgų ir kiti daliniai.

Nors Klaipėda buvo prisijungta dar 1923-iaisiais, Lietuvos karinis laivynas buvo įsteigtas tik 1935-ųjų rugpjūčio 1-ąją. Iki tol pakrančių apsauga, kuri priklausė Vidaus reikalų ministerijai, naudojosi tik nedideliais laivais "Savanoriu", "Lietuvaite" ir "Šauliu". Pirmasis ir vienintelis karo laivas buvo "Prezidentas Smetona", 1927 m. už 289 tūkst. litų nupirktas iš Vokietijos. Tai buvo 1917 m. pastatytas minų gaudytojas "M-59".

Beje, šio laivo, nuo 1939-ųjų, kai buvo atplėšta Klaipėda, stovėjusio Liepojoje, įgula buvo vienintelis karinis dalinys, bent simboliškai pasipriešinęs okupacijai - SSRS karinei vadovybei pareikalavus, kad laivas su visa įgula taptų jai pavaldus ir iškeltų raudoną vėliavą, jo vadas Povilas Labanauskas ir keli įgulos nariai tokiam okupantų sprendimui nepakluso - nuleido Lietuvos karo laivyno vėliavą ir nakties metu jachta išplaukė į Klaipėdą.

"Prezidentas Smetona" buvo labiau simbolis, tad ir kariuomenės vadovybė rimtai nevertino jo karinio potencialo. Poreikio vystyti karinį laivyną tarpukario Lietuvoje nebuvo dėl pasirinktos gynybos koncepcijos - manevruojant trauktis ir bandyti priešą sulaikyti ties didžiausiomis upėmis", - sakė V. Jokubauskas.

Dabar Lietuvos karinės jūrų pajėgos turi aprūpinimo laivą "Jotvingis", keturis priešmininius laivus - M51, M52 "Sūduvis", M53 "Skalvis", M54 "Kuršis", keturis patrulinius laivus - P11 "Žemaitis", P12 "Dzūkas", P14 "Aukštaitis", P32 "Sėlis" - ir paieškos bei gelbėjimo laivą su taršos likvidavimo pajėgumais "Šakiai". Pajėgoms priklauso ir trys uosto kateriai.

Kariuomenė buvo moderni

Anot V. Jokubausko, prieškariu Lietuvos kariuomenė gal ir ne visai sąmoningai, tačiau buvo gana neblogai "pataikiusi" pasirenkant naujos ginkluotės tipą ir modelius.

"Tankai ir aviacija bei jų inovatyvus panaudojimas padėjo Vermachtui 1939-1941~metais demonstruoti "žaibiško karo" galimybes. Šiame kontekste Lietuva, turėdama 150 - 20 mm "Oerlikon" automatinių pabūklų, bei tiek pat naujų 2 cm "Flak~30" vokiškų automatinių pabūklų, išsiskyrė iš kitų Baltijos šalių ir Suomijos. Tai būtų buvę efektyvu, bet neleido tikėtis pergalės vien jau dėl skirtingų dydžių. Šarvuotos karo technikos parkas nebuvo itin gausus. Turėti 36 lengvieji tankai ir 10 šarvuočių, Čekoslovakijoje buvo pagamintas, bet iki okupacijos negautas dar 21 lengvasis tankas. Karo aviacijos srityje Lietuva galima sakyti buvo vos ne regiono, turint omeny Baltijos šalis ir Suomiją, pirmūnė. 1940~metais ji turėjo 120 karo lėktuvų, iš kurių 56 buvo lietuviški ANBO", - pasakojo istorikas.

TARPUKARIU. Automatinis 20 mm pabūklas Oerlikon naudotas prieštankinei gynybai Lietuvos kariuomenėje (1934-1940 m.)

Žinia, dabar Baltijos šalių oro erdvę pasikeisdamos saugo kitų NATO šalių oro pajėgos. Ši oro policijos misija Lietuvos, Latvijos ir Estijos prašymu šiemet buvo pratęsta neribotam laikui. Šiuo metu Lietuvos karines oro pajėgas sudaro du lengvieji atakos lėktuvai L-39 ZA (vienas toks prarastas pernai po susidūrimo su prancūzų naikintuvu), šeši dviejų modifikacijų neginkluoti sraigtasparniai Mi-8, trys transportiniai lėktuvai C-27J "Spartan", du transportiniai lėktuvai "L-410 UVP Turbolet", trys transportiniai-keleiviniai lėktuvai AN2, mokomasis treniruočių lėktuvas JAK-18 ir du tokio tipo JAK-52.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vytautas

2012-03-17   09:41

IP: 78.58.237.180

Didele karine paslaptis kiek Lietuvoje generolu

EKSPERTAS

2012-03-17   07:52

IP: 78.61.232.66

Lietuva parašyta su klaidom!!!!!!!!!

mmm

2012-03-17   06:54

IP: 75.66.99.45

vos neapsisijojau is tokio galingo pabuklo

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Rinkimai baigėsi: prasideda koalicijų galvosūkiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Savivaldos rinkimai Klaipėdos apskrityje baigėsi ir iš anksto prognozuotomis pergalėmis, ir intrigomis....

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Gyvūnai, Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Arvydo Vaitkaus situacija kelia klausimų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus ketinimai toliau vadovauti uostui ir kartu...

Prie Sendvario žiedo - eismo apribojimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo pirmadienio ryto vairuotojams teko keisti įpročius Šilutės plente prie Sendvario žiedinės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...