Zigmas Vaišvila: "Pasirinktinis teisingumas nėra joks teisingumas"

Zigmas Vaišvila: "Pasirinktinis teisingumas nėra joks teisingumas"

Lietuvos valstybės prokuratūra paminėjo savo atkūrimo 30-metį. Per tą laiką turime 7-ą generalinį prokurorą. Iš jų tik dviem - Dariui Valiui ir, matyt, Evaldui Pašiliui - buvo lemta išbūti visą kadenciją.

O ankstesni penki prokurorai - Artūras Paulauskas, Vladas Nikitinas, Kazys Pėdnyčia, Antanas Klimavičius ir Algimantas Valantinas - vis kokiai politinei ar verslo grupuotei neįtikdavo. Ir, valdžioms pasikeitus, išvaromi. Netgi apšaukiami „kišeniniais“.

Su tuo sutiko ir signataras Zigmas Vaišvila:

„Dalis prokurorų patys išėjo iš prokuratūros sistemos. Kiti buvo išvaryti. Tie, kurie matė įstatymo raidę, o ne kažkokius nurodymus. Dabar generalinis prokuroras yra E.Pašilis. Atrodytų, lyg ir rimtas žmogus, bet prisiminkime Eligijaus Masiulio ir Dalios Grybauskaitės susirašinėjimą per „tulpių paštą“.

Šalies prezidentė prašė, kad privati struktūra padėtų paskirti jos remiamą kandidatą į generalinius prokurorus E.Pašilį. Tai beprecedentinis įvykis. Daug pasakantis ne tik apie prokuratūrą, bet ir apie visą valstybę.“

- O dabar E.Pašilis padavė mūsų valstybę į teismą dėl savo žalos, patirtos dirbant gyvsidabriu apnuodytame Ukmergės teisme, atlyginimo!

- Reikėjo su pirma Ukmergės teismo darbuotojų grupe kelti civilinį ieškinį. Palaukė, kol kolegos laimėjo bylą, ir sumanė - gal irgi pavyks“.

- O gal viskas paprasčiau? Anksčiau dėl būsimos generalinio prokuroro karjeros nenorėjo užrūstinti prezidentės ir Seimo, o dabar, kadencijai baigiantis, nutarė atsigriebti?

- Jei būtų iškart į teismą kreipęsis, būtų labiau suprantama.

Nepatinka man visa šita baimės ir pataikavimo konjunktūra. K.Pėdnyčia, kiek prisimenu, buvo nuolankiausias tarnas. Tada atsirado sąvoka „kišeninis prokuroras“.

Bet ne visi žinojome, kad 2013 metų pabaigoje Generalinė prokuratūra Sausio 13-osios byloje nutraukė tyrimą dėl kai kurių epizodų.

Buvo epizodas, kai 1990 m. balandžio 20 dieną aš ir kiti nukentėjusieji, iš viso 25 asmenys, saugoję įmonę „Spauda“, gavome nuo sovietinių kariškių į kailį.

Kai man byloje buvo leista susipažinti su šia Sausio 13-osios bylos dalelyte, buvau šoko būsenos, nes tuometinis generalinis prokuroras A.Paulauskas iškeltą bylą, jos tyrimą, visas medicinines ekspertizes atidavė tirti sovietinei karinei prokuratūrai.

Ši atidavė tirti į Rygą, nustatė mus mušusius asmenis, tačiau byloje išvadą padarė priešingą.

 


Gerai, kad Sausio 13-osios bylą tyrę mūsiškiai Generalinės prokuratūros prokurorai pasidarė šio epizodo kopijas, bet dviprasmybės ėjo nuo pat pradžios. Atsisakyta tirti bylą mums, nukentėjusiems, net nepranešus.

Kai kuriems „burokevičininkams“ priklausiusiems kolaborantams buvo panaikinti įtarimai. Argumentas - jie prie TV bokšto nešaudė.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras apšmeižė Vincentą Sladkevičių, Saulių Sondeckį ir Donatą Banionį. Pateikė kažkokius varganus sukurptus dokumentus ir iki šiol skelbia.

O prokurorai atsako, kad tas kagėbistinis žurnalas tikras! Užsiciklino, kad tas kagėbistinis žurnalas yra vientisas dokumentas. Ir tai vadinasi prokuratūra? Iki kokio lygio prisigyvenome.

Pasirinktinis teisingumas nėra joks teisingumas. Prokuroro vaidmuo teisinėje valstybėje yra vienas iš pagrindinių. O jei turime parodiją, tai taip ir sakykime.

- Gal dėl to ir prokuratūros reitingai nedideli? „Vilmorus“ duomenimis, šiemet prokuratūra pasitiki 27,2 proc. respondentų, aišku, daugiau nei 2011 m., kuomet buvo tik 8 proc.


- Nenoriu visos kaltės suversti vien prokuratūrai. Nesvarbu, kokie „chebrantai“ buvo valdžioje, jie visi daug kartų kaitaliojo Prokuratūros įstatymą. Konstitucijoje iš pradžių iš viso nebuvo įrašyta prokuratūra.

Buvo taip - vos išrenkama nauja valdžia, tuoj keičiama generalinio prokuroro skyrimo tvarka. Pripratino generalinius prokurorus, kad jie yra priklausomi nuo valdžios. Prieš paskiriant D.Valį, net 40 pretendentų šio posto atsisakė atviru tekstu, nes nenorėjo būti besąlygiškai paklusnūs.

Tada rado Akmenėje bevalį. Jautėsi, kad jis bijojo viešumos. Visur savo pavaduotojui Dariui Raulušaičiui leisdavo kalbėti. Generalinis prokuroras be stuburo yra tragedija. Net neatsimenu, kas turėjo stuburą.

- Gal Antanas Klimavičius?


- Taip, A.Klimavičius turėjo tvirtą stuburą, bet neišlaikė spaudimo ir išėjo žmogus į Aukščiausiąjį Teismą.

Dauguma teisininkų stuburo neturi. Retas teisėjas išdrįsta nepritarti prokurorui. Bijo. Gal kartais ne be pagrindo. Nėra pusiausvyros tarp valdžios atšakų. Ši pusiausvyra tik formali. Pavyzdžiui, D.Grybauskaitė kaip valdė, taip ir toliau valdo. Kas turi didesnę įtaką? D.Grybauskaitė ar Gitanas Nausėda?

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder