Už Gitano Nausėdos stovi labai galingos jėgos

Už Gitano Nausėdos stovi labai galingos jėgos

Iš SEB banko prezidento patarėjo pareigų atsistatydinęs Gitanas Nausėda pareiškė artimiausiu metu paskelbsiantis, ar sieks Lietuvos prezidento posto. Keista, tačiau daliai žiniasklaidos tai atrodo svarbu, nors sunku prisiminti, kad anksčiau kiekvienas bankininkas, inžinierius, mokytojas ar kitos profesijos žmogus, visiškai nesusijęs su politika, atsiskaitytų visuomenei, ar kandidatuos į šalies vadovus. Žinomas visuomenės veikėjas Valdas Vižinis sako, kad tuo stebėtis neverta, nes G.Nausėdą stumia stambusis verslas, norintis užvaldyti Lietuvą.

G.Nausėda lyg ir ketina kelti savo kandidatūrą į prezidentus. Ką gero jis nuveikė Lietuvai, kad siekia jai vadovauti, nes kažkaip nesigirdėjo, kad jis būtų pasižymėjęs valstybės ar diplomatinėje tarnyboje, visuomeninėje veikloje, nežinome jo požiūrio į tautiškumą ir kitus esminius klausimus? - „Vakaro žinios“ klausė Valdo VIŽINIO.

- Mes apie Gitaną nesužinosime tiesos, nes neprikabinsime „blakių“ prie jo telefono ar automobilio, tačiau akivaizdu, kad tai nėra jo asmeninis sprendimas. Akivaizdu, kad yra grupė asmenų, kurie dėl asmeninių interesų stumia poną Gitaną. Ir tai niekam nėra paslaptis. Tik klausimas, ar ta grupė asmenų, jei G.Nausėda būtų išrinktas, neišbalansuos mūsų politinės sistemos. Kadangi Gitanas yra akivaizdus pinigų, bankinės sistemos žmogus, visą gyvenimą dirbęs bankuose, visą gyvenimą dalinęs pinigus. Ir staiga jis eina gelbėti valstybės, staiga ima altruistiškai aukotis. Taip gyvenime nebūna.

- Tačiau jo kandidatūrą palaiko ne tik bankininkai, apie tai per televiziją pareiškė Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas, taip pat vienos iš didžiausių statybos sektoriaus įmonės savininkas...

- Tai yra sutartas žmogus, oligopolinės sistemos statytinis. Sistemos, kuri įsitvirtinusi Lietuvoje ir kuri niekam neleidžia laisvai kvėpuoti. Pačio stambiausio verslo, koks tik yra Lietuvoje, statytinis.

- Kaip užsienio kapitalo atstovas (tiesa, laikinai atsistatydinęs) kelia grėsmę nacionaliniam saugumui?

- Iš dalies taip. Jei kalbėjome apie „MG Baltic“ bandymus užvaldyti valstybę, tai dabar reikia kalbėti ne apie kažkokios bendrovės bandymą užvaldyti valstybę, o apie aukšto lygio verslininkų bandymą užvaldyti valstybę, apsaugoti savo rinką, savo padėtį, priversti žmones kuo ilgiau dirbti tokiomis sąlygomis, kokiomis dirba dabar: kad Lietuva būtų tik darbo kolonija. To intereso įgyvendinti Gitanas ir eina į prezidentus. Tokia mano asmeninė nuomonė.

- Nestebina aukšti G.Nausėdos reitingai?

- Netikiu, kad reitingai yra tikri. Jie yra nepatikrinami. Juos galima gražiai sukurti, per žiniasklaidą mesti į viešumą, bet jų niekas niekada nepatikrins. Reitingai yra sukurtas faktas, kurio pagrindu G.Nausėda eis į prezidentus. Kitaip tariant, sudaroma nuomonė, kad jis eina tik todėl, jog to nori žmonės. Daug žmonių sukurti reitingams nereikia. Užtenka vieno rašančio ir kito, kuris sumaketuoja: dviejų žmonių, kuriems yra duotas įsakymas. Net ir iš tikrųjų vykdant visuomenės apklausą galima taip pateikti klausimus, kad reikiamo žmogaus reitingai būtų aukšti. Bet aš netikiu, kad iš viso apklausa buvo daroma. Todėl nematau jokio stebuklo, kad Gitano reitingai tokie aukšti.

- Ką, jūsų nuomone, G.Nausėda jaučia padaręs Lietuvai, kad siekia prezidento posto?

- Aš tik žinau, ką jis iš tiesų padarė. Jis visą laiką žmonėms per televiziją patardavo būti ramiais, imti paskolas, pirkti būstus. Tą darydavo ramiu, įtikinamu balsu, o žmonės imdavo paskolas, pirkdavo būstus, patirdavo krizes, netekdavo turto. O ponas Gitanas toliau tvirtino, kad viskas gerai, euras įvestas, kursas nesikeis, kainos nedidės. Žmonės tuo patiki, jokio sąmyšio nėra. Ir toliau skolinasi. Tokia yra tikroji G.Nausėdos funkcija. Jis šitą funkciją atliko gerai. Jis nėra kaip kokie nors šilėnai, mauricai ar nerijai mačiuliai. Jei įtakingi verslininkai jį išrinko įtakingiausiu žmogumi versle, reiškia, ponas Nausėda ne iš jų rato, o stovi gerokai aukščiau. Tačiau nors minėtą funkciją jis atliko labai gerai, tai ne tas pats, kas valdyti valstybę. Neįsivaizduoju, kaip G.Nausėda galėtų valdyti valstybę, kai neturi elementariausios valstybės valdymo patirties, darbo su žmonėmis, jų valios įkūnijimo patirties. Čia tas pats, kas eiti pas odontologą ir prašyti chirurginės operacijos galvos augliui pašalinti.

- Prieš gerą mėnesį ėmiau interviu iš G.Nausėdos. Jis dievagojosi, kad niekada nėra žmonių raginęs skolintis ir pirkti būstus, nes jie brangs. Tačiau internetinėje erdvėje tokių jo pasisakymų - nors vežimu vežk. Jau dabar jis nepakantus kritikai, nors dar nėra viešas asmuo...

- Man pono Nausėdos bus žmoniškai gaila, kai jis dėl elementarios patirties stokos taps pajuokos objektu. Nes jis lipa tikrai ne ten. Deda koją į raistą, nežinodamas tos brydės, be jokių orientyrų. Įsivaizduoju, kad ponas Gitanas turi didžiules garantijas, jog, jei nepasiseks, tikrai turės darbą, nepraras pajamų, akcijų ar dar kažko. Nes tokio lygio žmonės nedaro tokio sprendimo nepagalvoję, kas bus, jei nepasiseks.

- Kai kurios partijos svarsto, ar remtų G.Nausėdą. Jei stambaus verslo interesai yra aiškūs, tai kodėl G.Nausėdos išrinkimu suinteresuotos partijos?

- Visai smagu būtų, jei konservatoriai G.Nausėdą paremtų. Nes iškart sumažėtų norinčiųjų už jį balsuoti. Balsuotų tik ištikimieji konservatorių gerbėjai, kurių vis mažėja, nes partija liberalėja ne dienomis, o minutėmis. Ponas Nausėda supranta, kad reikia turėti ryšių su partijomis, nes tapus prezidentu be to nebūtų įmanoma atlikti savo funkcijų, būtų visiška izoliacija S.Daukanto aikštėje.

- Kodėl dauguma žiniasklaidos priemonių taip reklamuoja G.Nausėdą?

- Aš irgi visą laiką savęs klausinėjau, kodėl ponui Gitanui nėra nepatogių klausimų. Bet kai pasižiūri, kokie yra kokio nors internetinio portalo savininkai... Vieno - skandinavai, kito - skandinavai. LRT - ne skandinavų, tačiau visokie matoniai, miliūtės su eiliniais verslininkais nebendrauja. Jie - geriausi stambių verslininkų draugai, tarnauja jiems. Tokie žurnalistai gali paskambinti bet kokiam kolegai ir pasakyti, kad pasikviestų į laidą G.Nausėdą. Pavyzdžiui, gali paskambinti kokiai nors Beatai ir pasiūlyti su Gitanu per laidą iškepti bandeles. Reikia susitaikyti su tuo, kad ir per LRT mes matysime G.Nausėdą blizgantį, gražų, kvepiantį. Kaip ir „Delfyje“, „15 min“. Ir vieninteliai, kurie galės reikalauti labai aiškių atsakymų, bus tie, kurių rankose yra lietuviška spauda. Pavyzdžiui, „Respublikos“ leidinių“ spauda.

„Respublika“ iš viso turi chuligano teigiama prasme įvaizdį. Tik tokia spauda privers, pareikalaus atsakymų. Tik į tokią spaudą dedu visas viltis. O visa kita... Yra toks profesoriaus Povilo Gylio išsireiškimas: viešosios erdvės valdytojai. Šiai dienai dauguma viešosios erdvės valdytojų yra skandinavai. Laimei, yra ir oponuojanti žiniasklaida, tokia, kaip „Respublika“, kurią aš visada gerbiau, nors ir pats esu porą kartų nuo jos „gavęs į galvą“.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder