2020 m. birželio 3 d. 11:47 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Turistai paversti agentūrų kreditoriais - pinigų teks laukti ilgai

2020-04-09, 08:44

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Turistai paversti agentūrų kreditoriais - pinigų teks laukti ilgai nuotrauka, foto

Lietuvos turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė-Rainienė.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Seimas pritarė siūlymui įteisinti kuponus, kuriuos kelionių organizatoriai klientams galės siūlyti už neįvykusias keliones. Jei žmogus vis tik norės atgauti pinigus, agentūros juos turės grąžinti ne per 2 savaites, kaip dabar, o tik per 6 mėnesius.

 Vartotojų teisių gynėjai baisisi tokiu Seimo sprendimu ir akcentuoja, kad turistai per prievartą paversti verslo kreditoriais. Negana to, dėl žmonių, kurie pirko ne visą kelionės paketą, o tik lėktuvo bilietą, Seimas iš viso jokių saugiklių nepriėmė, todėl šie savo teises turės ginti patys.

Kuponą, gautą už neįvykusią kelionę, žmogus turės išnaudoti per metus, juo susimokėdamas už kitą kelionę ar dalį jos, jei kelionė bus brangesnė už neįvykusią. Tie, kurie per vienerius metus neišsirinks naujos kelionės, galės šį kuponą iškeisti į grynuosius pinigus.

Jei vis dėlto asmuo nesutiks imti kupono ir norės būtinai atgauti pinigus iškart, kelionių organizatorius su juo privalės atsiskaityti ne per dvi savaites, kaip iki šiol, o per pusmetį. Turizmo verslas šią pataisą, kurią, tiesa, dar turi pasirašyti prezidentas, labai giria.

Pasak Lietuvos turizmo asociacijos vykdomosios direktorės Mildos Plepytės-Rainienės, dėl laikinai nevykdomų skrydžių ir smukusių pardavimų kelionių organizatoriai visame pasaulyje patiria sunkumų.


„Situaciją dar labiau apsunkina ir tai, kad nemaža dalis kelionių organizatorių lėšų už ateinantį vasaros sezoną jau buvo įmokėtos partneriams užsienio šalyse - apgyvendinimo, pervežimo paslaugų teikėjams.

Šie dėl pandemijos dažnai nesutinka lėšų grąžinti iškart, o skatina nukelti keliones vėlesniam laikui. Todėl įprastos kelionių keitimo ir atšaukimo sąlygos šiuo metu nepakankamos: tik kompromisas padės užtikrinti keliautojų atostogas ateityje ir tuo pat išsaugoti turizmo industriją“, - tvirtino M.Plepytė-Rainienė.

Pasak jos, nepakeitus dabartinio reglamentavimo ir liepiant pinigus žmonėms grąžinti per dvi savaites, kiltų pavojus, kad prasidėtų įmonių bankrotai, nes trūksta apyvartinių lėšų.

Asociacija ramina, kad dėl būsimų kelionių žmonėms nerimauti nėra ko, nes visi didieji kelionių organizatoriai turi specialius draudimus ar bankų garantijas - nemokumo atveju už neįvykusias keliones esą grąžinami visi turisto sumokėti pinigai.

Tačiau nerimauti pagrindo turi ir kiti. Štai vienas „Vakaro žinių“ skaitytojas pasiskundė, kad per tarpininką - greitai.lt - pirko bilietą iš Oslo į Vilnių. Skrydis neįvyko, bet žmogus pinigų neatgauna, telefonų ragelių niekas iš tarpininkų įmonės nekelia, į elektroninius laiškus neatsako.

 

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius „Vakaro žinioms“ paaiškino, kad naujosios pataisos tokių asmenų teisių negina - jos skirtos tik tiems, kurie perka visą kelionės paketą, o ne tik skrydį.

Reklama

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Natalija Jarmulkovič dienraščiui sakė, kad tokie nukentėjusieji gali kreiptis į jos atstovaujamą tarnybą, kuri tarpininkautų ieškant teisybės, tačiau prieš tai jie privalo su pretenzija raštu kreiptis į paslaugos nesuteikusį juridinį asmenį skrydžių bendrovę ar tarpininką. Priklausomai nuo to, su kuo sudaryta sutartis.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys naująsias Seimo pataisas maišo su žemėmis. Pasak jo, projektas yra nukreiptas prieš vartotojus.

„Kodėl žmogus, netekęs kelionės, savo pinigų turėtų laukti pusę metų? Gal jis per karantiną neteko darbo ir neturi pajamų. Ar jam dabar rūpi tos kelionės, jei neturi ką valgyti?

Toks Seimo sprendimas - nehumaniškas, priimtas neįsigilinus, neįsiklausius į Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Vyriausybės, teisininkų nuomonę ir tuo būdu užsitraukiant negarbę ES kontekste.

Seimas Lietuvai užtrauks pažeidimų procedūrą, nes toks reguliavimas prieštarauja direktyvai“, - piktinosi K.Kupšys.

Anot jo, jei būtų buvęs priimtas Vyriausybės siūlomas variantas (jis nuo priimto Seime skiriasi tuo, kad kuponų nenorintis žmogus pinigus, kaip ir dabar, už neįvykusią kelionę atgautų per dvi savaites), viskas būtų tvarkoje.

Tačiau nuostatą dėl pusės metų laikotarpio pasiūlę seimūnas Jurgis Razma bei Simonas Gentvilas, pašnekovo teigimu, viską sugadino.

„Nors toks sprendimas dėl pinigų susigrąžinimo atidėjimo yra neteisėtas, net 110 Seimo narių balsavo už tai. Noriu atkreipti dėmesį į dar vieną aspektą: šis sprendimas galios visada.

Priimtame projekte nėra numatyta, kad jis galios tik, pavyzdžiui, per karantiną. Gal kas galvoja, kad tuoj baigsis epidemija, pradėsime laisvai keliauti ir tada pinigus už neįvykusią kelionę bus galima susigrąžinti per dvi savaites. Jokiu būdu, liks pusės metų terminas“, - įspėjo K.Kupšys.

Reklama

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Mobiliuoju telefonu automobilyje naudojasi 65 procentai Lietuvos gyventojų. Beveik pusė – 43...

Tyrimas: mobiliuoju telefonu vairuodami naudojasi du trečdaliai Lietuvos gyventojų nuotrauka, foto

Birželio 3-ią dieną jau keli metai iš eilės minima pasaulinė dviračio diena....

Pasaulinė dviračio diena. Ką žinote apie ratuotus Lietuvos laiškininkus? nuotrauka, foto

Karantinas gali būti daugiau nebepratęstas po birželio 16 dienos, jei naujų koronaviruso...

A. Veryga: karantinas gali būti nebepratęstas nuotrauka, foto

Seimas antradienį galutinai atmetė opozicijos pasiūlytą iniciatyvą dėl apkaltos parlamentarei Irinai Rozovai....

Galutinai atmestas siūlymas dėl apkaltos I. Rozovai nuotrauka, foto

Patvirtinti vos 2 nauji koronaviruso infekcijos atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) birželio 3 d. duomenimis:

„Mestilla“ planuoja gaminti biodegalus iš panaudoto aliejaus nuotrauka, foto

Ūkis, Klaipėdos LEZ veikianti biodyzelino gamintoja UAB „Mestilla“ 2021 m. pabaigoje planuoja pradėti...

Šilutėje siautėjusi trijulė stos prieš teismą nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas, kuriame kaltinimai dėl...

Klaipėdos pareigūnas ne tarnybos metu sulaikė girtą vairuotoją nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos policijos pareigūnams saugumas keliuose didžiausias prioritetas yra ne tik darbo valandomis,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...