2020 m. rugsėjo 26 d. 02:52 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Surastas prezidento A. Stulginskio lagerio dienoraštis

Surastas prezidento A. Stulginskio lagerio dienoraštis nuotrauka, foto

© LYA ir LGGRTC archyvų nuotr.

Reklama

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) specialistai rado tarpukario Lietuvos prezidento Aleksandro Stulginskio lageryje rašytą dienoraštį.

Kaip ketvirtadienį pranešė LGGRTC, A. Stulginskio Kanske,  Krasnojarsko pataisos darbų lageryje (sutrumpintai – Kraslagas) rašytas dienoraštis aptiktas Lietuvs ypatingajame archyve saugomoje aštuoniolikos asmenų byloje, kurią sudaro apie tūkstantis puslapių.

Pasak centro, kalėdamas Kraslage dienoraštį A. Stulginskis rašė nuo 1941 metų rugpjūčio iki spalio, nes vėliau kratos metu jį konfiskavo lagerio prižiūrėtojai ir pateikė kaip „kontrrevoliucinės  veiklos“ įrodymą. Dienoraštis rašytas paprastu pieštuku mažoje 5x7 cm dydžio languoto popieriaus užrašų knygelėje, joje – 14 lapelių, bet  visų nespėta prirašyti.

Dienoraščio tekstas – daugiausia žodžių santrumpos, kuriomis buvęs prezidentas žymėjosi pavardes, vietoves ir įvykius.

A. Stulginskio byloje saugomas ir Kraslago vertėjo Kagano atliktas dienoraščio vertimas į rusų kalbą. Iki šiol manyta, kad A. Stulginskio dienoraščio originalas yra sunaikintas, todėl prezidento biografai naudojosi šiuo verstiniu rusišku variantu.

Pasak LGGRTC direktoriaus Ado Jakubausko, dienoraščio atradimas svarbus todėl, kad nuo šiol mokslininkai gali remtis originalu, o ne verstiniu dokumentu.

„Tai yra faktinis įrodymas, ką ir kaip žymėjosi lageryje 56 metų buvęs Lietuvos prezidentas Aleksandras Stulginskis“, – teigia A. Jakubauskas.

1922 – 1926 metais šaliai vadovavęs A. Stulginsis 1941 metų birželio pradžioje, kartu su šešiolika aukštų Lietuvos pareigūnų, be teismo ištremtas į Krasnojarsko kraštą vadinamajame „A klasės“ vagone. Dar vienas, aštuonioliktasis, suimtasis buvo garvežio mašinistas. 

LYA ir LGGRTC archyvų nuotr.

Vagono kategorija, pasak centro atstovų, įvardyta ne pagal komfortą, o pagal jame keliavusių belaisvių rangą: buvęs trijų ministrų kabinetų teisingumo ministras Stasys Šilingas, buvęs susisiekimo ministras Jokūbas Stanišauskas, buvęs švietimo ministras Juozas Tonkūnas, pulkininkas Povilas Dundulis, Vyčio kryžiaus ordinų kavalierius Antanas Pošiūnas, diplomatas Jonas Aukštuolis ir kiti.   

Dešimties NKVD tardytojų beveik metus kurptoje byloje minėti pareigūnai buvo apkaltinti antitarybine propaganda lageryje, siekiu sukurti nusikalstamą antitarybinę Lietuvos kalinių grupuotę ir kitais politiniais nusikaltimais pagal 58-ojo sovietinės Rusijos baudžiamojo kodekso straipsnį. 

Reklama

Kraslago KGB operatyvinis įgaliotinis Anciperovas rašo, kad „A. Stulginskis, būdamas areštuotas, užsiėmė kontrrevoliucine veikla: buvo aktyvus kontrrevoliucinės formuotės dalyvis, dalyvavo grupiniuose susibūrimuose, ragindamas lietuvius aktyviai kovoti prieš sovietų valdžią, kartu su S. Šilingu, J. Stanišausku, J. Tonkūnu ir kitais svarstė klausimą dėl lietuvių savišalpos komiteto sukūrimo, skleidė provokacinius gandus, rašė dienoraštį, kuriame fiksavo lagerio gyvenimą“.

Pasak dienoraštį suradusios LGGRTC tyrėjos D. Vilkelytės, būtų prasminga šią svarbią bylą išversti ir paskelbti internete – įskaitomu tekstu su ekspertų komentarais, nes ji ypatinga net ir pagal sovietinę jurisdikciją.

„Dešimt metų nenuteisti žmonės iš vieno lagerio pergabenami į kitą, bylos dokumentuose rašoma, jog pirmajame lageryje jie buvo....komandiruotėje. Tardymo lapuose pažymėta, kad vienas prieš lietuvius nusiteikęs liudininkas yra beraštis, bet tai jam netrukdo patvirtinti, kad tardymo protokolas surašytas teisingai“, – pasakojo tyrėja.

Anot jos, dokumentai sufalsifikuoti „taip negrabiai, kad net Kraslago prokuroras grąžina bylą tikslinti“, o suimtieji nuteisiami tik po 11 metų – 1952-aisiais.

Visiems nuteistiesiems skirta po 25 metus laisvės atėmimo, nors daugiau kaip pusė jų, t.y. dešimt žmonių, tuo metu jau buvo mirę lageryje nuo ligų ir bado.

Byloje saugomas ir Sovietų Sąjungos Valstybės saugumo ministro Viktoro Abakumovo paaiškinamasis raštas Komunistų partijos generaliniam sekretoriui Josifui Stalinui – taip buvo reaguota į A. Stulginskio skundą dėl dešimtmetį trukusio kalinimo be teismo.

Reklama

Pasak Genocido centro, A. Stulginskio dienoraštis atspindi dvidešimtojo amžiaus vergu paversto žmogaus būtį, kurį rašo valstybės vadovas – išsilavinęs, pasiturintis žmogus, iš kurio sovietų valdžia konfiskavo 173 hektarų ūkį Kretingos rajone, Jokūbavo kaime.

„Nuo drėgmės tinstančios rankos, paleisti viduriai, kliedėjimas naktimis, pakilusi temperatūra, nuolatinis badmiriavimas – 29 gramai kruopų arba perpuvę agurkai, po to dvi dienos visiško bado. Ir nerimas – kur paslėpti nelegaliai turimą termometrą“, – teigia LGGRTC.

„Atrodo, kad čia mums ruošiami kapai“, – cituojamas A. Stulginskio dienoraštis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Artėjant Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sako, kad saviizoliacijoje esantys asmenys...

Saviizoliacijoje esantys rinkėjai galės balsuoti namuose nuotrauka, foto

Prezidentui Gitanui Nausėdai ir pirmajai šalies poniai Dianai Nausėdienei penktadienį atliktų COVID-19...

Nausėdų COVID-19 testai – neigiami nuotrauka, foto

Įvesdamas reikalavimą dėvėti kaukes uždarose patalpose Aurelijus Veryga rėmėsi Norvegijos mokslininkų tyrimu....

Prisiminė Skandinavijos medikų ir Verygos kivirčą: moksle taip yra nedaroma nuotrauka, foto

Vyriausybė nutarė pirkti vakciną nuo COVID-19, o premjeras Saulius Skvernelis iškart pareiškė,...

Ar galės valstybė bausti nepasiskiepijusius? nuotrauka, foto

Teisėsauga tiria K. Komskio įmonės veiklą Lentvario dvare nuotrauka, foto

Kriminalai, Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonės „Kalibrus“...

Prie Olando Kepurės - intriguojantis radinys nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pajūrio regioninis parkas pasidalijo įspūdingu radiniu - prie Olando Kepurės rastas, manoma,...

Pastatė baseiną. Vandens pripils, jeigu geri būsime? nuotrauka, foto

Nuomonės, 2018 metų birželio 26-oji tapo istorine diena Klaipėdoje. Iškilmingai, gaudžiant fanfaroms atidarytas...

Įspėja - sukčiai bando išvilioti duomenis pasinaudodami policijos vardu nuotrauka, foto

Kriminalai, Lietuvos gyventojams siunčiami el. laiškai, kurių siuntėjas "[email protected]" apgaulingai pateikiamas lyg jie...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...