2019 m. kovo 23 d. 10:50 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Sunku patikėti: vaiką gali atimti

(15)

2018-11-15, 10:22

Justina GAFUROVA, „Vakaro žinios“

Sunku patikėti: vaiką gali atimti nuotrauka, foto

Akcijos „Raudonas balionas“ akimirka.

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vakar visoje Lietuvoje vyko socialinė akcija „Raudonas balionas“. Tik dėl pilietiškumo aktyvūs gyventojai susibūrė į miestų aikštes, norėdami išreikšti neabejingumą šių dienų situacijai, kuri matoma vaiko teisių apsaugos srityje. Gyventojai savo mieste galėjo pamatyti raudonus balionus ne tik praeivių rankose, bet ir pritvirtintus prie automobilių, įstaigų, parduotuvių durų ar langų. Net ant kelio ženklų su gyvenviečių pavadinimais vakar plazdėjo raudoni balionai. Lietuvos žmonės taip pasakė, kad jų širdys kraujuoja.

Į Vilniaus Lukiškių aikštę likus keliolikai minučių iki akcijos pradžios, iš pradžių nedrąsiai, iš įvairių pusių žingsniavo žmonės, nešini raudonais balionais. Aikštėje besidairantis jaunas vyras pasiteiravo, ar tikrai čia vyks akcija. Tai Artūras su žmona Sigita ir šešerių metų sūnumi Eimantu, atvykę į akciją net iš Klaipėdos. „Toks svarbus renginys, norėjome prisidėti. Tikimės, kad Vilniuje daugiau jėgos, gal susirinks daugiau žmonių, turime dalyvauti ir parodyti, kad kovosime už savo vaikus. Tiesa, gal čia ne pati geriausia vieta, nes neateis politikai, mūsų neišklausys. Gal reikėtų rinktis mitingo metu prie Seimo ar Vyriausybės“, - sakė „Vakaro žinių“ kalbintas tėtis. Išgirdęs, kad spalio 30 d. tūkstantinę minią sutraukęs mitingas prie Seimo kartą jau vyko, jis papurtė galvą, patikinęs, kad anksčiau apie tai girdėjęs nebuvo.

Sigita neslepia, kad ne tik jų, bet ir artimųjų šeimas kausto baimė: „Nesijaučiame saugūs. Daugiabučiuose gyvenančios šeimos išsigandusios, baisu su kaimynu susipykti. Jis gali paskambinti į tarnybas ir jau tą pačią dieną gali netekti vaikų.“ Jai antrina ir Artūras, pridurdamas, kad šiandien valstybė su tėvais elgiasi nesąžiningai. „Daug reikalaujama, bet nėra jokios pagalbos. Savo jėgomis kovojame, stengiamės, kaip išmanome. Tai labai nesąžininga“, - sakė Artūras.

Į socialinę akciją atėjusi trijų vaikų mama Vilma „Vakaro žinioms“ sakė negalėjusi tokią dieną likti namuose. „Noriu palaikyti šią idėją. Deja, tėvai šiandien labai įbauginti. Kalbamės su namiškiais, draugais, kaimynais. Žinote, apie ką dažniausiai? Apie tai, kaip elgtis atėjus tarnyboms. Kalbame, kad tokiu atveju reikėtų vienytis, kovoti, neatiduoti vaikų. Manau, kad poįstatyminiai aktai turi būti pakeisti kuo greičiau. Jeigu mes tikėtume, kad viskas vyksta gerai, mūsų čia nebūtų. Ir net jei kažkas bandys pasakyti, kad mūsų buvo mažai, todėl mums nerūpi, tai netiesa. Kiekvienuose namuose kiekvieną dieną visos Lietuvos tėvai kalba apie tą patį - kaip apginti savo vaikus“, - tėvelių baimes išsakė Vilma.

Paklausta, kokių pokyčių tikisi iš valdžios, ji sakė, kad pirmiausia tėvams trūksta aiškumo: „Niekas nesiginčyja dėl paties tikslo - smurto prieš vaikus netoleravimo. Tačiau viskas turi vykti proporcingai ir nuosekliai. Šiandien nėra oficialios žinios nei iš ministerijos, nei iš Vyriausybės ar kitų institucijų politikų apie tai, kas bus padaryta. Mums trūksta griežto ir aiškaus pasakymo: „Nusiraminkite, stabdome procesą ir tobulinsime sistemą.“ Tačiau to niekas nesako, todėl tėvai gyvena nežinomybėje ir nepasitiki sistema. Aš skaičiau anketą, pagal kurią nustatomas smurto grėsmės lygis, ir galiu pasakyti, kad remiantis ja, vaikus atimti galima iš kiekvienos šeimos. Pakaks tik pasipainioti ne laiku ir ne vietoje.“

Dviejų vaikų mama Brigita sako, kad likti abejingai košmarui, kuris vyksta, neįmanoma. „Aš bijau dėl savęs, dėl savo draugių. Jeigu mano kaimynas sugalvos paskambinti ir mane paskųsti, esu įbauginta, kad mane gali aplankyti tarnyba. Aš nieko prieš juos įsileisti, bet atimti vaiką, mano nuomone, turėtų būti kraštutinė priemonė, o ne ta, kuri taikoma pirmiausia. Taip įstatyme ir parašyta“, - sako akcijoje dalyvavusi Brigita. Ji sako, jog tėvai kovoti tokioje sistemoje bejėgiai, nes daugelis jų nėra teisės specialistai, tad kovoti su institucijomis - sudėtinga. Taip pat ji pasigendanti prevencijos ir pagalbos, kurios turėtų sulaukti visi tėvai: „Tik vakar būdama savivaldybėje sužinojau, kad yra organizuojami pozityvios tėvystės kursai. Jeigu priimtas toks įstatymas, tai tėvai kartu turėtų gauti pagalbą ir informaciją. Jie turi žinoti, kur kreiptis ir ko gali tikėtis.“

Jai antrino dviejų vaikų mama Renata: „Mes prieš smurtą, tačiau ir prieš tai, kad būtų be reikalo iš šeimų atiminėjami vaikai. Tai yra didžiulė trauma ne tik tėvams, bet ir vaikams. Negana to, nėra jokios prevencijos. Tėvai turi džiaugtis, kad skirta po 30 eurų už kiekvieną vaiką, tačiau nuo visų slepiami laikinieji globėjai gauna ne tik kelis šimtus siekiančias išmokas, bet ir visus reikalingus mokymus bei psichologinę pagalbą. Laikini globėjai dar ir apmokomi, o tėvai turi patys viską žinoti? Ir dar bijoti savo kaimynų, kurie gali paskųsti. Turėtų būti atsakomybė už tokius skundus. Nebūkime naivūs, yra kaimynų, kuriems vaikai trukdo. Gal gavus skundą, pirmiausia, reikėtų patikrinti tą, kuris skambina?“

Du vaikus auginanti mama Alina sako, kad šiandieninė situacija vaiko teisių apsaugos srityje baugina ne tik esamus, bet ir būsimus tėvus. „Kokį pavyzdį mato jaunimas? Pamatę, kas darosi, jie dar sparčiau bėgs iš Lietuvos. Be to, artėja rinkimai. Jau dabar galiu pasakyti, kad labai mažai šansų bus juos laimėti tiems, kurie neturi vaikų. Nes tokie politikai nesupranta mūsų, tėvų. Mes išrinkome politikus, kurie gauna atlyginimą už tai, kad atstovautų mūsų interesams, bet jie to nedaro. Močiutė, keturis metus jau nemačiusi savo anūko, kuris paimtas iš šeimos, kreipėsi į prezidentę ir gavo atsakymą, kad čia ne prezidentūros, o kažkokios ministerijos reikalas. Man keista, kodėl iki šiol tyli prezidentė? Kodėl ji nesirūpina savo šalies vaikais?“ - daugybę tėvų kamuojančius klausimus vardijo Alina.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Tik tiek

2018-11-18   05:06

IP: 90.143.93.76

Vaikai augdami verkia,juokiasi,begioja,stumdo per grindis masinytes.Kartais duzta indai,kartais vaikai serga.Kai blogai jauciasi tada verkia.Verkia ir nesirgdami.Turi "oziuku".Gal popiecio miegot nenori gal kazko issireikalaut negali,gal griudamas guza isidejo.Kas uzaugo be viso sito?Kur dingo supratimas?Dabar visur tik reikalavimai ir draudimai.Negalima gatve vaziuot,ponai nori tylos,vaikai negali begiot grindimis,nes jos "popierines"Kai kaimynai girti triuksma kelia policijos neprisisauksi.Nevaziuoja nes bijo galvon gaut.Vaikus paimt lengviau.

Na

2018-11-17   04:10

IP: 188.69.214.135

Apie pavyduolius stukačius ir ju donosus iš istorijos visi puikiai žino:) Neapsagotas niekas.
Dabar vaikus ir taip jau blogais dedem ir piktom tetom gazdina, vat neklausysi ateis ir išsitemps. Kažkada čiugonais gazdindavo:)

Elfas

2018-11-16   23:28

IP: 90.131.46.236

Daugiabučiuose taip pat galioja bendros taisyklės kaip ir visur.Ir jei bus triukšmas,girdėsis muzika ,girtaujančių blevyzgos ir vaikų balsai,kaimynai kvies tarnybas ir bus visiškai teisūs,o jūs išsiblaivę stipriai gailėsitės.O vyresnio amžiaus žmonėms reikia keisti supratimą,kas buvo sovietmetyje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

retendento į prezidentus ekonomisto Gitano Nausėdos štabo atstovai Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė...

Gitanas Nausėda surinko daugiau nei 40 tūkst. parašų nuotrauka, foto

Naujausių apklausų duomenys rodo, kad savivaldos rinkimų išvakarėse aptirpo kone visų politinių...

Už ką balsuotų lietuviai, jei seimo rinkimai vyktų rytoj nuotrauka, foto

Seimas ketvirtadienį suteikė viltį iki gyvos galvos nuteistiems asmenims išeiti į laisvę.

Seimas suteikė viltį nuteistiesiems iki gyvos galvos nuotrauka, foto

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Arvydas Vaitkus gali toliau vadovauti...

R. Karbauskis: A. Vaitkus gali toliau vadovauti uostui nuotrauka, foto

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

Filmai, Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Apdegęs ukrainietis gydomas ligoninėje nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija informuoja apie darbo metu nukentėjusį ukrainietį.

Nidos centre nugriauta „Agila“ nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Į didžiausią Kuršių nerijoje Nidos kurortą atvykę svečiai šiuo metu gali gerokai...

Istorinio pastato vieta perleista viešbučiui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pačiame Palangos centre, šalia Nepriklausomybės aikštės, kurioje yra muzikos ir šviesų fontanas,...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...