2019 m. gegužės 23 d. 08:46 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Sumokėjo ir už tai, kad taupė

(4)

2019-04-22, 13:29

Raminta Rakauskė, delfi.lt

Sumokėjo ir už tai, kad taupė nuotrauka, foto

© "Pixabay" nuotr.

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką dalyką, su kuriuo susidūriau šiemet deklaruodamas pajamas“, – taip laišką, atsiųstą DELFI, pradėjo vienas jo skaitytojas. Vyras pasakojo sužinojęs, kad valdžia apmokestino indėlių palūkanas viršijančias 500 Eur, o tai, anot jo, yra veidmainiška, kai aplink skatinama taupyti ir kaupti senatvei.

„Pasirodo, jau keli metai pajamų mokesčiu yra apmokestinamos indėlininkų gaunamos indėlių palūkanos, viršijančios 500 Eur.

Žinoma, kol dar yra bankų, išdidžiai siūlančių priimti terminuotus indėlius už 0,00 proc. palūkanų, ši suma gali pasirodyti astronominė.

Tačiau nesunkiai galima surasti kredito unijų, mokančių ir 2,5 proc. metinių palūkanų už ilgamečius indėlius“, – laiške rašė vyras ir sakė, kad minėtas pajamų mokestis pritaikomas visai palūkanų sumai.

Pasak jo, skaičiuojant mokestį neatsižvelgiama į tai, kiek metų laikytas indėlis, kiek palūkanų gauta už kiekvienus metus.

„Vadinasi, užtenka turėti bent 4008 Eur indėlį penkiems metams su 2,5 proc. metinėmis palūkanomis, kad pasibaigus indėlio terminui būtų išmokėta 501 Eur palūkanų ir jau tektų mokėti pajamų mokestį“, – skaičiavo jis ir teigė labai abejojantis, ar tokio indėlio savininkas gali būti laikomas turčiumi, kurį verta papildomai apmokestinti.

„Kita vertus, toks mokestis kažkaip veidmainiškai atrodo politikų kalbų apie būtinybę skatinti taupymą ir kaupimą fone“, – pridūrė jis ir sakė matantis dar vieną problemą, susijusią su pensininkais.

Kaip aiškino, indėliai kaip taupymo ar pinigų saugojimo priemonė yra populiari tarp mažiau finansiškai aktyvių žmonių, pavyzdžiui, senjorų.

„Daugelis jų neturi prievolės kasmet deklaruoti pajamas, tačiau Mokesčių inspekcijos paskaičiavimai ir priminimai apie būtinybę sumokėti šį mokestį kartu su delspinigiais anksčiau ar vėliau pasieks ir juos. Šių piliečių reakciją, matyt, nesunku nuspėti“, – teigė jis ir abejojo, ar šis mokestis yra labai reikšmingas šalies biudžetui.

„Ar tikrai šis mokestis vis dar būtinas? Ar tai tik politikų neapsižiūrėjimas benaikinant krizės metu įvestas „diržų veržimosi“ priemones? Ir ar tikrai tai nepanašu į dar vieną subtilų bandymą kirsti piliečių pasitikėjimui valstybe?“, – klausė skaitytojas.

DELFI susisiekus su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos Teisės departamento direktorė Rasa Virviliene ši sakė, kad apmokestinimas priklauso nuo to, kada buvo sudaryta indėlių kaupimo sutartis bei kur jie yra laikomi.

Kaip sakė, jeigu indėliai buvo laikomi už Europos ekonominės erdvės (EEE) esančiuose bankuose ar kitose kredito įstaigose ir sutarys buvo sudarytos iki 2013 gruodžio 31 dienos, palūkanos pajamų mokesčiu apmokestinamos nėra.

Tiesa, visai kita situacija tiems, kurie indėlius iki 2013 gruodžio 31 dienos laikė ir palūkanas gavo ne iš EEE valstybių. Kaip sakė, šiems žmonėms visa gauta palūkanų suma apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

„Jeigu sutartys dėl indėlių sudarytos nuo 2014 01 01, pajamų mokesčiu neapmokestinama už Lietuvos ir užsienio valstybių bankuose ir kitose kredito įstaigose laikomus indėlius gauta 500 Eur per mokestinį laikotarpį neviršijanti palūkanų suma“, – sakė ji.

Taip pat, specialistės teigimu, kai bendra per mokestinį laikotarpį gautų palūkanų suma už ne nuosavybės vertybinius popierius ir už indėlius viršija 500 Eur sumą, tai pajamų mokesčiu neapmokestinami yra 500 Eur, o šį dydį viršijanti suma apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

„500 Eur dydžio mokesčio lengvata netaikoma, jeigu palūkanos gautos iš užsienio įmonių, įregistruotų ar kitaip organizuotų tikslinėse teritorijose. (Užsienio valstybė arba zona, įtraukta į finansų ministro nustatytą Tikslinių teritorijų sąrašą – DELFI).

Pagal mokesčio mokėjimo tvarką gautos palūkanos priskiriamos B klasės pajamoms, todėl pajamų mokestį nuo tokių pajamų GPM nustatyta tvarka deklaruoja, apskaičiuoja ir sumoka pats gyventojas, pateikdamas metinę pajamų deklaraciją“, – sakė R. Virvilienė ir aiškino, kad jeigu per mokestinį laikotarpį gauta 500 Eur ar mažesnė palūkanų suma, gyventojui Metinėje pajamų deklaracijoje jos deklaruoti neprivalu.

Specialistės teigimu, už 2017 m. daugiau nei 4 tūkst. gyventojų metinėse pajamų deklaracijose už indėlių palūkanas deklaravo apie 3,8 mln. eurų apmokestinamųjų pajamų, jiems buvo apskaičiuota apie 570 tūkst. eurų GPM suma.Žymos: mokesčiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ezys

2019-04-25   16:38

IP: 86.100.122.112

>>>Irena
vienu atveju zmogus gavo 501 eura palukanu ir sumokejo 0.15 euro mokescio ir turi 4500.85 euru, kaupdamas kojineje jis turi tuos pacius 4000. Kojineje kaupdamas jis prarado 500 eura ir 85 centus. Kur jus cia izvelgiate geri, Irena? :D

Hmmm

2019-04-23   03:51

IP: 185.11.26.161

Pavyzdys tai kvailas ir tas laišką rašantis iš tų, kad tik paverkt. Gavai tuos 501eur, apmokestins tau tik eurą. Reiškia lieka 500,85 eur. O šiaip turint net 10000 indėlį prie 5% metinių gausi per metus tuos pačius 500 eurų. O 5% šiais laikais užindėlį nelabai kur rasi, tai verkia, kad tik verkt tad laiško rašytojas. O didieji su rimtais pinigais atitinkamai ir moka GPM.

hmm

2019-04-22   20:14

IP: 85.206.61.240

Sumokėjo ne už tai kad taupė, o už tai kad investavo, gavo pajamas ir nuo tų pajamų sumokėjo pajamų mokestį.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Ketvirtadienį tęsiasi išankstinis Prezidento rinkimų antrojo turo ir rinkimų į Europos Parlamentą...

Tęsiasi išankstinis balsavimas Lietuvoje bei užsienio atstovybėse nuotrauka, foto

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų...

Pirmadienį viršyti šilumos rekordai nuotrauka, foto

Iki prezidento rinkimų pirmo turo atliktos sociologinės apklausos rodo pokyčius palankiausiai vertinamų...

Apklausa: kaip vertina visuomenės veikėjus nuotrauka, foto

Dingusi keturiolikmetė atsirado nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-20, apie 6:40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim....

Pareigūnams pagerbti - išskirtinis simbolis nuotrauka, foto

Klaipėda, Gali būti, kad jau netrukus uostamiesčio Vilties ir Salomėjos Nėries gatvių sankryžoje...

Melnragėje - vaikų bėgimo varžybos nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį nuo 11 val. Melnragės paplūdimyje organizuojamas UNICEF bėgimas "Už kiekvieną vaiką"....

Tęsiasi išankstinis balsavimas Lietuvoje bei užsienio atstovybėse nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienį tęsiasi išankstinis Prezidento rinkimų antrojo turo ir rinkimų į Europos Parlamentą...

Kriminalai, Paskelbta prieš 17 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 45 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...