2019 m. vasario 17 d. 12:57 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Seime toliau dangstomi kagėbistai

(8)

2018-06-21, 07:30

Danas NAGELĖ

Seime toliau dangstomi kagėbistai nuotrauka, foto

PRIEŠ. Seimo konservatoriai pasistengė, kad visų buvusių kagėbistų išviešinimo klausimas dar kartą būtų atidėtas.

© Stasio Žumbio nuotr.

Seimo konservatoriai pasistengė, kad visų buvusių kagėbistų išviešinimo klausimas dar kartą būtų atidėtas - ir vėl iki kito plenarinio posėdžio. Visada kandūs konservatoriai į replikas, kad vilkina projekto pateikimą dėl to, jog tarp jų, matyt, knibždėte knibžda bendradarbiavusiųjų su SSRS represinėmis struktūromis, antradienį logiškai atsikirsti negalėjo.

Seime ir vėl neįvyko Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovo Zbignevo Jedinskio projekto pateikimas. Parlamentaras siūlo, kad būtų paviešintos visų buvusių kagėbistų - tiek prisipažinusiųjų, tiek neprisipažinusiųjų - pavardės.

Pristatymo pradžia buvo labiau panaši į cirką, kurio pagrindiniai veikėjai - konservatoriai.

Z. Jedinskis įvardijo daugybę priežasčių, kodėl buvusių kagėbistų negalima dangstyti. Pirma, - jų gali knibždėti net dabartiniame Seime. Politikas iš Vyriausiosios rinkimų komisijos gavo oficialų raštą, kuriame patvirtinta, kad kandidatai, dalyvavusieji Seimo rinkimuose 2016 m., nebuvo tikrinami, ar nesuklastojo dokumentų, įrašydami, jog santykių su sovietinėmis represinėmis struktūromis neturėjo.

ĮVARDIJO. Zbignevas Jedinskis įvardijo daugybę priežasčių, kodėl buvusių kagėbistų negalima dangstyti.

Parlamentaras sakė dažnai girdintis kontrargumentą, kad išviešinimas būtų išdavimas žmonių, kurie prisipažino bendradarbiavę su KGB, nes esą Lietuva dar Aukščiausiosios Tarybos narių lūpomis įsipareigojo kurį laiką jų pavardžių neišduoti.

Tačiau, atkreipė dėmesį Seimo narys, įsipareigota paslaptį saugoti tik kurį laiką, o jau praėjo 28 metai nuo Nepriklausomybės atkūrimo ir nuo pažado davimo.

Be to, Z.Jedinskis peržiūrėjo 1999 m. vykusio plenarinio posėdžio, kurio metu patvirtintas prisipažinusiųjų kagėbistų apsaugos įstatymas, stenogramą ir pastebėjo, kad dabar apie tolesnį įslaptinimą kalba tie, kurie taip balsavo ir 1999-aisiais.

"Patys save įslaptino", - įvertino politikas.

Z. Jedinskis taip pat akcentavo, kad neišviešinimas būtų žmonių, sušaudytų, ištremtų ar kitaip nukentėjusių nuo SSRS represinių struktūrų, išdavystė.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pareikalavo, kad pateikiant šį klausimą būtų paskelbta pertrauka iki vakarinio plenarinio posėdžio ir kad būtų iškviestas VSD šefas Darius Jauniškis, kuris išreikštų šios institucijos nuomonę.

TVIRTUMAS. Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis nenusileido.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė replikavo, kad jau praėjusią savaitę konservatoriai prašė pertraukos šiuo klausimu ir jų prašymas buvo išpildytas. Tačiau G. Landsbergis nenusileido, todėl nusileido kita pusė.

Minėto projekto pateikimas baigėsi 14.22 val. Posėdžiui pirmininkaujanti Rima Baškienė pasiūlė vakarinį posėdį pradėti 15.00 val., kaip ir buvo numatyta. Tačiau pasigirdo balsai iš salės, kad parlamentarai nespės pavalgyti.

Po to paaiškėjo, kad 15.00 val. numatytas energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno pranešimas, todėl jį būtina išklausyti laiku - kad svarbias pareigas einantis žmogus veltui negaištų laiko. Ir vėl pasigirdo balsai: "Palauks." Vis dėlto sveikas protas bent jau šiuo klausimu nugalėjo, ministras buvo išklausytas laiku.

O štai grįžus prie klausimo dėl kagėbistų sužibėjo konservatorė Rasa Juknevičienė, puolusi grasinti kolegoms.

"Visi, kurie balsuosite už šitą projektą, padėsite Kremliaus specialiosioms tarnyboms atkeršyti žmonėms, kurie yra lojalūs Lietuvai, ir padėsite jiems šantažuoti žmones. Toks projektas, kokį pasiūlė Seimo narys ir šitaip entuziastingai remia jo frakcija, aš nepamenu, kad kokį nors projektą šita frakcija entuziastingai būtų rėmusi, šitoks siūlymas yra naudingas Rusijos FSB. Būtent Kremliaus FSB nori atkeršyti žmonėms, kurie atėjo pareikšti lojalumo šitai valstybei - prisipažino ir pateikė metodus, kokiais metodais KGB juos verbuodavo", - pareiškė R. Juknevičienė. Beje, į Z. Jedinskį ji dar netgi sugebėjo kreiptis įžeidžiamai: "Gerbiamas pranešėjau, tiksliau, negerbiamas."

ĮŽEIDĖ. Rasa Juknevičienė: "Gerbiamas pranešėjau, tiksliau, negerbiamas."

Tačiau Z. Jedinskis pasirodė gerokai labiau išauklėtas už konservatorę ir į ją kreipėsi "gerbiama kolege". Parlamentarę jis "nugesino", paaiškindamas, kad būtent nepaviešinus kagėbistų pavardžių Rusijos specialiosios tarnybos turi galimybę neprisipažinusiuosius šantažuoti. Be to, jis reikalavo, kad R. Juknevičienė, "informavusi", kad projektas rengtas kartu su Rusijos ambasada, pateiktų to įrodymus arba atsiprašytų.

Galiausiai diskusiją nutraukė tas pats G. Landsbergis, pareikalavęs dar vienos pertraukos - vėl iki kito posėdžio, kuris vyks ketvirtadienį. Prašymui buvo pritarta, tačiau konservatoriai dėl to neišvengė kandžių replikų, į kurias nesugebėjo atsikirsti. Štai Petras Gražulis spėjo, kad konservatoriai tokie sunerimę, nes tarp jų daug kagėbistų, Artūras Skardžius patarė konservatoriams grąžinti pavogtas KGB bylas bei baigti šantažuoti visuomenę.

Valstiečių pasiūlymas

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė ir Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius mano, kad visuomenė turi teisę žinoti apie aukštas pareigas užimančių asmenų buvusį bendradarbiavimą su KGB.

Jie siūlo įstatyme numatyti, kad užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinami 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka, išskyrus atvejį, kai toks asmuo pradeda eiti prezidento, Vyriausybės, Seimo ar Europos Parlamento nario, mero arba savivaldybės tarybos nario pareigas, yra teisėjas ar prokuroras arba kandidatas į nurodytas pareigas.

"Manytina, kad tik tais atvejais, kai asmuo pradeda eiti valstybės politiko - prezidento, Vyriausybės, Seimo, Europos Parlamento nario arba mero ar savivaldybės tarybos nario - pareigas, yra kandidatai į šias pareigas arba yra teisėjai ar prokurorai, informacija ir duomenys gali būti išslaptinami, taip užtikrinant visuomenės teisę žinoti, kokias sąsajas praeityje su kitų valstybių saugumo tarnybomis yra turėję valstybės politikoje dalyvaujantys asmenys", - sako tokį pasiūlymą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravę Seimo "valstiečiams" atstovaujantys A. Širinskienė ir A. Nekrošius.

Žymos: seimas, kgb

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vakarietis

2018-06-21   18:50

IP: 85.232.128.54

Pilieti,betgi dabar jie tik didžiūjų verslininkų marionetės.Viską ką būnant kgbistais buvo įmanoma paslėpti arba perduoti,jie jau paslėpė,pardavė,padovanojo ir patys tik procentus gauna.

Pilietis

2018-06-21   15:25

IP: 85.232.132.66

Jauciu kad pirmieji sarase bus Landzbergis, Jukneviciene,Kubilius. Butinai reikia isviesinti, nes taip bus padetas taskas visiems laikams. Nebegales jokia partija manipuliuoti slaptais dokumentais, po viena traukdami is šiepo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Vyriausybė Seimui per pavasario sesiją ketina teikti beveik 130 projektų paketą, tarp jų...

Vyriausybės pavasario planuose ir maisto kuponai nuotrauka, foto

Vėliavos, herbai, himnai turi ne tik politinę, bet ir teisinę reikšmę, ...

Valstybės vėliava, herbas ir himnas – kodėl jie tokie? nuotrauka, foto

„Respublikos“ savaitės akiratyje - prieš Valstybės atkūrimo dieną itin paūmėjusios šalies aukščiausių...

Vasario 16-ąją šalies vadovai pasitinka susikiršinę nuotrauka, foto

Seimas skubos tvarka paskelbė referendumą dėl parlamento mažinimo. Iniciatoriai iš didžiausios...

Arūnas Valinskas: „Valstiečiai“ ir vėl laimės nuotrauka, foto

Nuolaidų medžiotojams nepatiks – jūs auginate kainas nuotrauka, foto

Ūkis, Didelės nuolaidos tik didina vidutinę prekių kainą parduotuvėje. O nuolaidų kuponai tinkliniuose...

A.Auruškevičius: "Išeinu"... 1949 06 24-2019 02 16 nuotrauka, foto

Klaipėda, Šviesios atminties Algirdas Auruškevičius priešmirtinį atsisveikinimo laišką paliko dukrai.

Panaudotus švirkštus – į pamiškes? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ligoniams namie panaudotų švirkštų, pasirodo, tarsi velnias kryžiaus kratosi visos institucijos, kurioms...

Klaipėdos apskrityje girtų vairuotojų netrūko nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-17, apie 03:43 val.,Klaipėdoje, Šilutės pl., sustabdytas automobilis Audi 80, kurį vairavo neblaivus (1.81...

Klaipėda, Paskelbta prieš 57 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...