2018 m. lapkričio 16 d. 09:12 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Seimas pritarė privalomajam referendumui dėl dvigubos pilietybės

(5)

Seimas pritarė privalomajam referendumui dėl dvigubos pilietybės nuotrauka, foto

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo vyks dvi dienas kitų metų gegužę drauge su prezidento rinkimais.

Už šį Seimo nutarimą balsavo 66 parlamentarai, keturi „tvarkiečiai“ susilaikė.

Nutarimas priimtas valdančiųjų balsais, nes anksčiau Seimo salę paliko opozicijos atstovai, protestuodami prieš procedūrinius pažeidimus priimant įstatymo pataisas, susijusias su gynybos ir naujų partijų finansavimu.

„Referendumas yra konstitucinis kelias gimimu įgytos pilietybės išsaugojimui“, – sakė Seimo narys socialdarbiečių frakcijos narys Antanas Vinkus.

„Manau, kad jeigu visuomenė supras, kad mes kalbame apie piletybės išlaikymą, ateis ir aktyviau balsuoti“, – pridūrė jis.

Pagal priimtą nutarimą, privalomajame referendume bus balsuojama dėl tokio Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo teksto: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

Valstybių europinės ir transatlantinės integracijos kriterijai bus nustatyti konstituciniame Pilietybės įstatyme.

Šiuo metu galiojantis įstatymas nustato, kad siekiant priimti Konstitucijos pataisą dėl pilietybės būtina, jog už ją balsuotų ne mažiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Tačiau parlamente svarstomos iniciatyvos šią kartelę nuleisti.

Nustatyta, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo vyks kitų metų gegužės 12 dieną ir gegužės 26 dieną, kai planuojami prezidento rinkimų pirmas ir antras turai.

Seimui priėmus nutarimą surengti referendumą, planuojama kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų referendumo atitikimą pagrindiniam šalies įstatymui. Tačiau ketvirtadienį kreipimosi projektas Seimui nebuvo pateiktas.

Opozicijos atstovai ir buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius yra išsakę abejonių, kad Seimo sprendimas referendumą vykdyti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka gali pažeisti konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą.

Šiuo metu Konstitucija numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.

Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 metų sausio 1 dieną.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kur

2018-10-19   08:52

IP: 88.118.203.19

Žmogaus teisė pagal gimimo vietą? Tai išeina, kad karaimai neturės teisės į ×2 , bet dešimtos kartos iš užjūrių pranašesnis. Tegul rengia referendumą tik tam tikros tautybės atstovams ,pateikus patvirtintą dnr pasą.

Klausimėlis

2018-10-19   08:09

IP: 78.60.149.121

Įdomu jeigu Tėvynė pašauks rimtam reikalui ar jie atvyks.... Atsakymas: - gal kokie 20 procentų ją ir atsimins, kiti kaip visados buvo: - tik paaimanuos. Privilegijos bus kelių valstybių....kur bus geriau ten ir bus. O tie su vienų pasu ir toliau kaip sakoma Tėvynės labui:). Ne iki galo išgvildentas klausimas masėms ir nusižengimas Konstitucijai....referendumas negali būtį ištęstas iki 2-jų savaičių, nebent tai vyktų dvi savaites kiekvieną dieną. Bet tai būna tik valstybėse kur daug žmonių ir plotai šalių - milžiniški.

>AK

2018-10-19   01:43

IP: 85.232.138.203

Nu jo, lietuvio pasą, kapeikos gausis ir mažai ką nusuksi. O va, referendumas - jau kiti pinigai, paskui visokie žygiai per ambasadas, nauji dokumentai ir registrai - kur kas rimčiau bus. O kai tie pusiau piliečiai pradės reikalauti lengvatų, pigaus gydymo, nekilnojamo turto paveldėjimo ir pensijų visokių, iš ko mokėsim, ponai?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Seimas ketvirtadienį nutarė, kad nuo 2020 metų liepos reikėtų atsisakyti stipraus...

Seimas dar rimčiau apsisprendė: "bambalių" vis tik neliks nuotrauka, foto

Seimas nesugriežtino stipraus alaus ir kito alkoholio prekybą plastiko taroje, vadinamuosiuose „bambaliuose“. 

Seimas apsisprendė: "bambaliai" liks nuotrauka, foto

Vilniaus apygardos prokuratūroje ketvirtadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Seimo narės Dovilės...

Po grasinimų D. Šakalienę ėmė saugoti policija nuotrauka, foto

Vakar visoje Lietuvoje vyko socialinė akcija „Raudonas balionas“. Tik dėl pilietiškumo aktyvūs...

Sunku patikėti: vaiką gali atimti nuotrauka, foto

Girtas kaip maišas taksistas sukėlė avariją nuotrauka, foto

Kriminalai, Ketvirtadienio vakarą, 20:59 val., policijai pranešta, kad Herkaus Manto ir P. Lideikio...

Pradės ruošti išvadas dėl Alinos Velykienės elgesio nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau kitą savaitę gali paaiškėti, ar Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina...

Alytaus pataisos namuose sužalotas prižiūrėtojas nuotrauka, foto

Kriminalai,  Alytaus pataisos namuose du nuteistieji sumušė ir peiliu sužalojo prižiūrėtoją, skelbia delfi.lt.

Šiandien namų ieško: Džona nuotrauka, foto

Šiandien namų ieško, Džona - tai šuo, kurią gali pamilti iš pirmo žvilgsnio. Ji skeidžia...

Kriminalai, Paskelbta prieš 15 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 27 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 29 min.

Šiandien namų ieško, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...