Petras Auštrevičius: "Giname žmogaus teises pasaulyje, bet patys nesame šviečianti žvaigždė"

Petras Auštrevičius: "Giname žmogaus teises pasaulyje, bet patys nesame šviečianti žvaigždė"

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino Petro Auštrevičiaus (Liberalai ir demokratai) parengtą metinę rezoliuciją dėl žmogaus teisių ir demokratijos padėties pasaulyje.

"Demokratijai, ypač žiniasklaidos laisvei, kyla naujos grėsmės. 2017 m. išpuoliai prieš žiniasklaidą pasaulyje pasiekė rekordą: šimtai žurnalistų patyrė represijas, buvo sulaikyti ir priversti brangiai sumokėti teismo procesuose, kurie dažnai neatitiko net minimalių procedūrinių standartų", - pažymima rezoliucijoje.

Dokumente akcentuojama, kad rimtą grėsmę demokratijai kelia neteisingų naujienų ir dezinformacijos plitimas internetu, nes tai riboja galimybę susipažinti su nešališka informacija, kursto smurtą prieš tam tikras grupes.

Europarlamentarai palankiai vertina tai, kad ES pasirašė Stambulo konvenciją dėl kovos su smurtu prieš moteris ir šeimoje. Jie ragina ES valstybes, kurios to dar nepadarė, kuo greičiau ratifikuoti ir įgyvendinti šią konvenciją.

EP nariai reoliucijoje išreiškia pasipiktinimą, jog 72 šalyse vienos lyties santykiai vis dar laikomi nusikaltimais, o 13 šalių už juos taikoma mirties bausmė. Jie griežtai smerkia LGBTI žmonių sulaikymą, kankinimą, persekiojimą ir žudymą, ragina geriau užtikrinti šių žmonių teises ir jų apsaugą.

Rezoliucijoje taip pat pabrėžiama būtinybė pagerinti imigrantų ir pabėgėlių, kurie pernai sudarė 4,2 proc. visų ES gyventojų, apsaugą. Europarlamentarai rekomenduoja ES šalims glaudžiau bendradarbiauti, kad būtų sukurti saugios ir teisėtos migracijos keliai, įsteigtos humanitarinės vizos.

Pasak pranešimą pristačiusio P. Auštrevičiaus, rezoliucijoje aptarima situacija 160 pasaulio valstybių, tačiau į šį sąrašą nėra įtrauktos ES narės, taip pat ir Lietuva.

"Mes siekiame fundamentalių teisių laikymosi kaimyninėse valstybėse, bet pasakyti, kad patys esame šviečianti žvaigždė būtų neteisinga. Apmaudu, tačiau ekonomiškai augančioje ir stiprėjančioje Lietuvoje stebime ne pačias geriausias tendencijas. Lyginant su kitomis ES šalimis, neiname į kalną.

Mūsų šalies demokratijos indeksas kasmet krenta. Nėra gera pilietinė šalies padėtis ir žurnalistų veiklos aplinkybės. Kalbu apie priemones suvaržyti priegą žurnalistams gauti informaciją. Demokratija nėra tik rinkimai. Nors ir rinkimuose mes turime tam tikrų nukrypimų ir bandymų manipuliuoti, apgaudinėti, tik tai paaiškėja po rinkimų. Tai liudija šiuo metu VRK atliekami tyrimai.

Taip, mes neturime politinių žmogžudysčių, neturime asmens teisių suvaržymų, tačiau statistika apie pokalbių pasiklausymus ES vidurkį viršija šimtus kartų. Nemalonu pripažinti, kad Valstybės saugumo departamentas įtrauktas į tai. Žmogaus teisių gynėjai mažai apie tai kalba ir patys politikai tai priima kaip kasdienybę. Nuo to prasideda ir didesnės bėdos", - komentavo P. Auštrevičius žmogaus teisių situaciją Lietuvoje.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder