2020 m. rugpjūčio 14 d. 07:57 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Net Seimui nebeaišku, kiek yra lyčių

(2)

2020-07-09, 22:59

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Net Seimui nebeaišku, kiek yra lyčių nuotrauka, foto

© EPA-Eltos nuotr.

Reklama

Parlamentarams būtų pravartu pasiimti biologijos vadovėlius. Gal ten rastų atsakymą, kad lytys yra dvi - moteris ir vyras. Nes dabar jie nebežino, nei kiek lyčių yra, nei kas tai yra. Sąvoką siūloma įrašyti į naujos redakcijos Lyčių lygybės įstatymą. Apie jį trečiadienį buvo diskutuojama Seimo Žmogaus teisių komiteto surengtuose klausymuose.

Pasiklausius jų kai kam gali pasirodyti, jog daliai klausymų dalyvių pravartu kreiptis į psichiatrus, nes idiotiškų idėjų buvo daugiau nei racionalių.

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas „Vakaro žinioms“ atskleidė kelis šokiruojančius dalykus, apie ką per klausymus buvo diskutuojama.

„Buvo pateikti ir Vyriausybės, ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, ir atskirų Seimo narių siūlymai. Bet kadangi tai buvo ne svarstymas, o klausymai, sprendimai nebuvo priiminėjami, tik apsikeista nuomonėmis. Svarstymui bus pateiktos kokios keturios alternatyvos.

Visų pirma bus svarstomi klausimai, susiję su lyties samprata, kuri nėra apibrėžta, todėl turėsime sunkią temą. Vyriausybė įsipareigojo papildomai teikti informacijos. Savo ruožtu, ponas Vladimiras Simonko (homoseksualistų organizacijos lyderis, - aut. past.) - irgi teiks“, - sakė V.Simulikas ir iškart privertė suklusti.

Kaip suprasti, kad nėra apibrėžta lyties samprata? Negi seimūnai paauglystėje nesimokė biologijos?

„Siūloma balsavimui teikti nuostatą, kad negalima diskriminacija ne tik pagal lytį, kaip dabar, bet ir pagal lyties sampratą. Sampratos nėra, todėl Vyriausybė įsipareigojo išsiaiškinti sampratą. Jei neišsiaiškins, jos iš viso nebus. Atrodo, lyg ir aišku, kad yra vyras ir yra moteris, tačiau iš vienos pusės yra Vyriausybė, iš kitos - Simonko su savo organizacija.

Kadangi mes - Žmogaus teisių komitetas, klausome visų nuomonių. Žinote bylą „L.“ prieš Lietuvą ir kokias baudas po Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo mokame“, - sakė komiteto pirmininkas.

Pasak V.Simuliko, buvo siūloma išbraukti nuostatas dėl religinių bendruomenių.

„Kadangi valstybės pripažintos religijos turi senas tradicijas, nusprendėme palikti nuostatą, kad jos gali turėti savo mokyklas su visu turiniu, kad diskriminacija dėl religijos ir toliau būtų negalima“, - paaiškino V.Simulikas.

Projekte siūloma nustatyti, kad Lygių galimybių įstatymas būtų taikomas ir šeimoje bei privataus gyvenimo srityje. Ar tai reiškia, kad tėvai būtų baudžiami, jei, pavyzdžiui, dukrai duos euru daugiau nei sūnui?

„Ne, tokių pavyzdžių nebuvo, tačiau teikėjai (Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba) nepaaiškino, ką konkrečiai nori tuo pasakyti“, - pečiais gūžtelėjo parlamentaras.

Projektu siūloma nelaikyti diskriminacija lengvatų taikymo amžiaus, negalios ar socialinės padėties pagrindu teikiant prekes ar paslaugas. Ši nuostata irgi keista, nes jau ir dabar, pavyzdžiui, kai kurios vaistinės senjorams tam tikromis valandomis nebaudžiamai taiko nuolaidas. Pasak V.Simuliko, ši nuostata taip pat kol kas nelabai suprantama.

Situaciją komentuoja Seimo narys Kęstutis MASIULIS:

„Seimas kuo toliau, tuo labiau ima kurti vis tankesnes teisinių pinklių, nesąmonių, smulkmenų džiungles. Paskui teismai ir ne tik teismai tose džiunglėse pasiklysta. Dėl lyties sampratos, visiems turėtų būti akivaizdu, kad jos yra dvi. Iki tiek turėtų mokėti skaičiuoti ir vaikučiai, kurie dar pirmos klasės nepradėjo lankyti. O dabar Seimas jau nebežino, kas ta lytis.

Siūloma, kad Lygių galimybių įstatymą taikytume ir šeimoje. Vadinasi, teismai galėtų kištis į šeimų gyvenimus. Bet juk būna, kad, tarkime, sūnus susideda su bloga kampanija ir jūs jam imate taikyti griežtesnius reikalavimus nei dukrai. Tokiu atveju pažeistumėte įstatymą.

Bet juk tėvai geriau nei Seimo nariai ar teismai žino, su kokiomis problemomis susiduria ir kodėl priima vienokius ar kitokius sprendimus. žodžiu, susidaro įspūdis, kad kažkas neturi ką veikti. Tai ką, kontrolieriai ims eiti į šeimas, o vaikai tada bylas dėl įstatymų nesilaikymo tėvams ims kelti?

Faktai:

Išlaikyti ir gerinti lyčių pusiausvyrą organizacijose, užtikrinti, kad nebūtų diskriminuojama dėl lyties ir būtų daugiau galimybių pasireikšti moterų lyderystei, - to siekiama Lyčių lygybės planu, kurį Lietuvoje numatoma patvirtinti rudenį. Akademiniu lygmeniu planą rengia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai.

Pasak VDU atstovės Inos Žurkuvienės, per vienerius metus nuo projekto inicijavimo, po atliktos analizės ir daugybės susitikimų, diskusijų su universiteto bendruomene, mokslininkai suformulavo preliminarias Lyčių lygybės plano priemones.

Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad šios priemonės bus įgyvendinamos, atsižvelgiant į šalies kontekstą. Pavyzdžiui, Darbo kodekso 26 straipsnį, kuris ne tik numato darbdavio prievolę įgyvendinti lyčių lygybės bei nediskriminavimo principus, bet ir nurodo, jog organizacijos, kurių vidutinis darbuotojų skaičius viršija penkiasdešimt, privalo taikyti lygių galimybių politikos priemones.

Tarp svarbiausių priemonių naujajame Lyčių lygybės plane - siekis išlaikyti ir toliau gerinti lyčių pusiausvyrą sprendimų priėmimo lygmeniu: universiteto ir jo padalinių vadovybėse, Senate, Taryboje ir kitur.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Petras

2020-07-10   06:05

IP: 185.11.26.161

Kas rase straipsni nieko neina suprasti

dykaduoniai

2020-07-09   23:44

IP: 172.69.190.76

Jaučiu, kokį desėtką disertacijų su skirtingais teiginiais apsigins ir vistiek niekam netaps aišku kas per padaras yra homodarasas. Taip ir neaišku į kokį wc kas turi eiti...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Šiandien Lietuva atsidurs vakarinėje anticiklono dalyje, tad po truputi vėl ims plūsti...

Žolinių savaitgalį laukia karšti ir ramūs orai nuotrauka, foto

Daržovių Lietuvos darželiuose ir mokyklose suvalgoma mažiau, negu pataria mitybos specialistai,...

Vaikų ugdymo įstaigose – daugiau daržovių nuotrauka, foto

Už 1,9 mln. eurų valstybinės reikšmės keliuose bus įrengta 112 vidutinio...

Lietuvos keliuose įrengs 112 vidutinio greičio matuoklių nuotrauka, foto

Dėl prognozuojamo itin žemo vandens lygio iš Kauno į Kuršių neriją ...

Dėl nusekusio vandens stabdomi laivo „Raketa“ reisai nuotrauka, foto

Skelbia įtakingiausius popkultūros veikėjus nuotrauka, foto

Kultūra, Naujienų portalas DELFI skelbia įtakingiausių šalies pramogų pasaulio atstovų sąrašus. Žurnalo „Reitingai“...

Žolinių savaitgalį laukia karšti ir ramūs orai nuotrauka, foto

Lietuva, Šiandien Lietuva atsidurs vakarinėje anticiklono dalyje, tad po truputi vėl ims plūsti...

„Mėlynoji juosta“ sugrįžta kalbėti apie švarią ir tvarią aplinką nuotrauka, foto

Renginiai, Trečią kartą Smiltynėje rengiamas meno festivalis „Mėlynoji juosta“ atsigręžia į gamtą ir...

Penktadienio horoskopas 12-kai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Kultūra, Paskelbta prieš 17 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 27 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 59 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...