2020 m. balandžio 1 d. 11:42 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Maža streso? Vėl keisime laiką!

2020-03-25, 19:00

Olava STRIKULIENĖ

Maža streso? Vėl keisime laiką! nuotrauka, foto

© "Adobe Stock" asociatyvi nuotr.

Reklama

Paskutinį kovo sekmadienį, kovo 29 d., 3 val. nakties vėl įvedamas vasaros laikas. Laikrodžio rodykles teks persukti vieną valandą į priekį. Kada baigsis, jei vis dėlto kada nors baigsis tas sezoninis laikrodžių sukiojimas? Jautresni žmonės, kol prisitaiko, būna irzlūs, nepailsėję. O šiemet dėl koronaviruso žmonės ir taip įsitempę.

Įvedant žiemos laiką, paskutinį spalio mėnesio sekmadienį, 3 val. laikrodžio rodyklę sukame vieną valandą atgal, o dabar - vėl pirmyn. Ir kaskart dalis žmonių prie tų sukiojimų pripranta tik per savaitę. Ne tik mes Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Todėl dar 2019 m. kovo 26 d. Europos Parlamentas nusprendė, kad nuo 2021 m. ES valstybės narės galės pačios nuspręsti, kokį vieną laiką sau pasirinkti. Tos valstybės, kurios pasirinks vasaros laiką, paskutinį kartą sukios laikrodį 2021 m. kovo paskutinį sekmadienį. O pasirinkusios žiemos laiką - 2021 m. spalio paskutinį sekmadienį.

Kodėl nuspręsta atsisakyti dviejų laikų? Rezoliucijos projektą teikęs EP Transporto ir turizmo komitetas akcentavo, jog neaišku, kaip biologinio ritmo sutrikdymas paveikia žmogaus sveikatą. EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas pranešė, jog laiko kaitaliojimui nepritaria 76 proc. europiečių. Iš jų 43 proc. nurodė sveikatos priežastis, o dar 20 proc. teigė, jog laiko kaitaliojimas elektros energijos nesutaupo.

Europos Komisija, savo ruožtu užsakiusi 4,6 mln. europiečių respondentų apklausą, gavo dar įspūdingesnius skaičius. Kaitalioti laiko nepageidavo net 84 proc. europiečių. EP Peticijų komisija teigė gaunanti šimtus peticijų. Taip pat pabrėžta, jog 2017 m. Nobelio premiją už fiziologijos mokslų pasiekimus gavę mokslininkai Džefris C. Holas (Jeffry C. Hall), Mišelis Rosbachas (Michael Rosbach) ir Mišelis V. Jangas (Michael W. Joung) molekuliniu lygmeniu įrodė, kaip žmogų veikia jo biologinio ir išorinio laikrodžių nesutapimai.

EK netgi siūlė atsisakyti laiko kaitaliojimo jau 2019 m., galutinai visose ES valstybėse įvedus vasaros laiką. Tačiau EP leido valstybėms galvoti ilgiau, kuris laikas - žiemos ar vasaros konkrečiai - valstybei labiau tinka. Lietuvoje mokslininkai bei eiliniai gyventojai pasisakė už nuolatinį vasaros laiką.

Psichologo Gedimino NAVAIČIO komentaras:

Žmogaus stresas yra matuojamas balais. Tie balai, kuriuos žmogus surenka per metus, nebūtinai nuo sausio pirmos skaičiuojant, bet galima ir nuo šiandien, yra sumuojami.

Artimo žmogaus, sutuoktinio mirtis duoda 100 stresinių balų. Skyrybos - 70 balų. O vedybos, nors tai malonus stresas, yra 50 stresinių balų, nes vis vien tenka prisitaikyti prie naujų sąlygų. Ir prie malonių aplinkybių, ir prie blogų aplinkybių žmogaus organizmui vis vien tenka prisitaikyti. Pavyzdžiui, atostogos yra 10-12 balų. Leidžiu sau juodu humoru pajuokauti, kad vienos laidotuvės per metus ir atostogos kas mėnesį duoda tą patį streso balų skaičių.

Darbo vietos, gyvenamosios vietos pakeitimas, paskola, mokslo baigimas - tai irgi duoda streso balus. Jei žmogus per metus sukaupia daugiau nei 150 balų, tai vienas iš trijų tiek sukaupusių suserga psichosomatine liga. O jei sukaupia virš 300 balų, tai suserga 98 proc. individų.

Galiu drąsiai pasakyti, kad karantinas dėl koronaviruso prideda streso balų.

Prie karantino stresinių balų dar reikės pridėti streso balus, gal ne tokius gausius, kai žmonėms reikės prisitaikyti prie vasaros laiko. Vieni prisitaikys per kelias dienas, kiti - per savaitę, o kitiems bus dar didesnis streso poveikis. Todėl klausimas - ar taip gerai gyvename, kad reikia dar papildomo streso dėl vasaros laiko?

 

Žymos: vasaros laikas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Į Venecijos kanalus sugrįžo gulbės ir delfinai. Užsikrėtimą koronavirusu galima nebrangiai nustatyti...

Pavargusiems nuo koronaviruso – džiugios naujienos! nuotrauka, foto

Prezidentas Gitanas Nausėda fiasko vadina Seime antradienio vakarą įstrigusį sprendimą mokėti užkrečiamųjų...

G. Nausėda fiasko vadina nepriimtą sprendimą dėl didesnių algų medikams nuotrauka, foto

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtintas...

SAM: patvirtintas 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejis nuotrauka, foto

Opozicijos lyderis ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia,...

G. Landsbergis: priimtuose sprendimuose daug chaoso nuotrauka, foto

Uostamiesčio paplūdimiai prasiplės beveik dvigubai nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau daugiau nei savaitė klaipėdiečiai ir uostamiesčio svečiai neturi galimybės patekti į...

Vakarų medienos grupė tiesia pagalbos ranką medikams nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakarų medienos grupė (VMG) operatyviai sureagavo į svarbiausią nūdienos problemą - kovą...

„Mano BŪSTAS“ pataria: kaip daugiabučių gyventojams išvengti avarinės tarnybos vizito? nuotrauka, foto

Ūkis, Prasidėjus karantinui, butuose praleidžiame vis daugiau laiko. Tuo pačiu vartojame daugiau elektros,...

Prie Jono kalnelio - rastas skenduolis nuotrauka, foto

Kriminalai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad apie 9 valandą iš Klaipėdos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 28 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 28 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...