2019 m. kovo 20 d. 15:06 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Iki Kalėdų lieka mėnuo

(1)

2018-11-25, 11:43

Selemonas PALTANAVIČIUS, gamtininkas

Iki Kalėdų lieka mėnuo nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Gamtoje mūsų kalendorius neveikia; tad mums jis yra atributas, vairuojantis gyvenimą visomis prasmėmis. Tačiau dabar, atrodo, yra viena neginčijama esamo taško kalendoriuje ir gamtoje fazė: iki Kalėdų, taip pat iki naujos šviesos gimimo lieka lygiai mėnuo.

Sunku būtų ieškoti žmogaus akiai pažįstamų tokios akimirkos ženklų ir juos surasti, tačiau jie yra. Visų pirma, tai - tamsa ir trumpa diena. Jeigu ji išaušta lydima saulės, tenka nustebti: kaip žemai saulelė tepakyla virš dangaus krašto! Žemės ašis pasisuko, sakytum - visai nedaug. Tačiau to pakanka, kad saulės spinduliai kristų nuožulniai, mūsų neužgaudami ir nešildydami. Kitokia ir saulės spalva - neliko jos skaidrumo, vakarop ji pagelsta, po to raudona leidžiasi į tolimo miško glėbį.

Užliūliuoti šiltų ir švelnių, sakytum - tikrai nerudeniškų lapkričio orų, mes daug ko paprasčiausiai nematome pasiteisindami, kad visa tai mums nesvarbu: „... diena trumpa? Na ir kas, įjungsime šviesą! Saulė geltona? O ką, ji šiandien švietė?“ Tačiau kai ateina tikrasis trumpiausių dienų metas, visi pripažįstame, kad atsidūrėme ypatingame laike ir ne vienas staiga supratome, kad kažkas gamtoje vyksta. Būtent - toje gamtoje, kur negali nei šviesos įjungti, nei laikrodžio rodyklių sukinėti.

Geriausiai tamsiųjų dienų meto paveikį jaučia gyvūnai. Jie tikrai nežiūri į kalendorių ar laikrodį, jų pojūčiai aštrūs ir visada gyvi. Štai ir dabar, net nežinodami apie savo apsisprendimų prigimtį, jie savo gyvenimus tvarko „žiemiškai“. Kodėl jie tą daro - nepasakytų nė vienas, jei tik mes galėtume jų paklausti, o jie mokėtų mums atsakyti. Štai didysis margasis genys surankiojo visus nukritusius lazdynų riešutus, pasimėgavo gilėmis, o dabar jau atnaujino savo senąsias kankorėžių aižyklas. Kiekviena jų - savotiška „kalvė“, o iš esmės - plyšys medžio kamiene ar šakoje, į kurį genelis įspraudžia atsineštą nuskintą pušies ar eglės kankorėžį. Per dieną taip „apdorojama“ kelios dešimtys kankorėžių, kiekvienam jų paukštis snapu išvarto žvynelius, ištrauko po jais esančias sėklas. Jos mažos, bet labai maistingos - tokiu lesalu paukščiai maitinsis visą žiemą ir jausis gerai.

Savaip paros režimą „sudėliojo“ stirnos - dabar jos tampa aktyvios ir dieną; daug kur laukuose galima stebėti stirnų pulkelius, želmenų laukuose besimaitinančius, po to čia pat sugulusius poilsio. Kai kas mano, kad taip jos išvengia vilkų užpuolimo. Gali būti ir taip. Tačiau iš tikro žvėrys taupo energiją ir kuo mažiau juda. Jie net nežino, kad prieš žiemą toks taupumas yra reikalingas - niekas negali garantuoti, kad žiema bus nešalta, nesnieginga. Mūsų gamtoje žiema visada atlieka patį rūsčiausią darbą: vykdo atranką, išrenka silpnus, paliegusius. Tokiu būti nenori niekas...

Kai kas jau dabar skuba ruoštis Kalėdoms. Dovanas pirktis? Na, tą daryti tikrai ne anksti. Tačiau kai kas į namus jau nešasi eglutę... Žiūriu ir man tampa graudu - ir vėl žmonės kažko nesuprato, nupigino po mėnesio būsiančią didžiausią metų šventę. Juk tada, po mėnesio, eglutė bus tokia įprasta, akys nesustos prie jos. Gal tik dovanėlės, rūpestingojo Kalėdų senelio paslėpto po eglute, suteiks nors kiek džiaugsmo. Tačiau jo galėtų būti kur kas daugiau...

Žymos: oras

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Nuo balandžio 1 d. ilginamas pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas iki...

Pradedančiojo pažymėjimas galios ilgiau nuotrauka, foto

Seimas po pateikimo pritarė Seimo narės Virginijos Vingrienės pateiktam įstatymo projektui, kuriuo...

Siūlymas seime: kiekviename kaime po taromatą nuotrauka, foto

Atpiginus skolų išieškojimą, antstolių pajamos mažės 16–40 proc., tačiau labiausiai nukentės piktnaudžiavę...

Antstolių pajamos mažės iki 40 proc. nuotrauka, foto

Atlikus tyrimą, kurio metu buvo lyginamos prekių kainos penkiuose prekybos tinkluose...

Tyrimas: apsipirkti pigiausia „Lidl“, brangiausia - „Rimi“ nuotrauka, foto

Pradedančiojo pažymėjimas galios ilgiau nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo balandžio 1 d. ilginamas pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas iki...

Nuspręsta remontuoti senas vaikų žaidimo aikšteles nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skundų ir prašymų dėl vaikų žaidimų aikštelių...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Euras, Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Darželyje "Vėrinėlis" planuojami atnaujinimo darbai nuotrauka, foto

Klaipėda, Planuojama sutvarkyti uostamiesčio lopšelio-darželio "Vėrinėlis" patalpas ir aplinką. Antradienį Savivaldybėje vyko susitikimas...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...