2019 m. gegužės 22 d. 07:34 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Boriso Nemcovo skveras mums primins: yra ir kitokia Rusija

Boriso Nemcovo skveras mums primins: yra ir kitokia Rusija nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį Vilniuje oficialiai bus atvertas Boriso Nemcovo skveras. Jis bus ne tik atminimo vieta vienam garsiausių Rusijos demokratų ir jo žuvusiems kolegoms, bet ir kasdien mums liudys pareigą padėti tiems, kuriems mūsų atrama yra gyvybiškai svarbi.

2015 m. kovo 2-ąją kartu su JAV ambasadoriumi Maskvoje buvau vienas iš dviejų diplomatų, kuriems teko sakyti atsisveikinimo kalbą prie Boriso kapo. Po to dar dvejus metus eidavau padėti gėlių į jo žūties vietą ant tilto, kurį kasdien mačiau pro Europos Sąjungos diplomatinės atstovybės langą.

Visus tuos kartus, kai sustodavome jo žūties vietoje, maldos žodžius baigdavome pažadu – jo vardu kloti kelią demokratijai, žmogaus teisės, pagarbai kitoms tautoms ir sienų neliečiamumui. Nuoširdžiai.

Lietuva Borisui buvo ypatinga. Privačiai ir viešai jis ne kartą užsiminė, kad esame jam tvirčiausia atrama ir viltis. Čia jam durys buvo visur atviros. Čia jis rasdavo su kuo diskutuoti apie Rusijos ateitį. Apie tai, kokia tai šalis galėtų būti po 7-10 metų, žengus į „postputino“ erą. Būtent tokios diskusijos, tegul ir aštrios, su nesutarimais, skirtingais argumentais, aš šiandien labiausiai pasigendu. Kai Boriso nebėra.

Pamenu, kai su Borisu susipažinome prieš daugiau du dešimtmečius, tuometine kylančia politikos žvaigžde, kurį B. Jelcenas atvirai pristatydavo kaip būsimą prezidentą, jau pirmojo pokalbio metu įnirtingai susikirtome dėl Baltijos perspektyvų NATO.

Jis atkakliai tvirtino, kad jei Baltijos šalys įstos į ES ir NATO, tai Rusija radikalės, komunistai užims valdžią. Tai nuskambėjo kaip savotiškas gąsdinimas, kad įvyks susipriešinimas ir konfliktas. Aš buvau kategoriškas prieš bet kokius kliūtis Lietuvai atsidurti po mums gyvybiškai svarbiu NATO skydu. Ir tik įsikišus Švedijos užsienio politikos autoritetui Carl Bildt‘ui pavyko mus nuraminti.

Nors 1997-aisiais Lietuvos siekis tapti ES ir NATO nare mus su Borisu skyrė, bet diskutuodami radome daugelį kitų sąlyčio taškų – požiūrį į demokratiją, žmogaus teises, laisvą žodį.

Ši istorija dar kartą patvirtina , kad požiūriai gali skirtis, bet vertybės – vienyti. Turime suprasti, kad Rusijos demokratas kartu gali būti ir dažniausiai yra Rusijos patriotas. Koks ir buvo Borisas. Kitas demokratas, atsižiūrėjęs savo oligarchų, gali nejausti didelės meilės laisvai rinkai. Bet nepaisant visų šių skirtumų, mes privalome kalbėtis ir orientuotis į ateitį.

Nes tai mums gyvybiškai svarbu. Tokie žmonės kaip Borisas kasdien rizikuoja savo laisve ir gyvybe. Jie daro nepakeliamai sunkų darbą, ne tik gindami žmogaus teises, kovodami už sienų neliečiamumą, pagarbą kitoms tautoms ir laisvam žodžiui. Kartu jie išlaiko savo tautai ir mums vilties žiburį.

Todėl kritiškai būtina investuoti savo demokratijos ir vakarietiškų vertybių potencialą į jaunąją kartą, kuri po kelių dešimtmečių imsis atsakomybės. Kokios – priklausys ir nuo mūsų. Į universitetinę, ekspertinę bendruomenę, visuomenines organizacijas.

Įamžindami Boriso atminimą Lietuvoje  – mes taip pat investuojame. Džiaugiuosi, kad pagaliau iniciatyva, kurią pradėjome prieš kone metus laiko, oficialiai kreipdamiesi į Vilniaus miesto merą dėl Boriso atminimo įamžinimo, suteikiant jo vardą skverui Žvėryne, kurią vėliau dar labiau sustiprino kolegos, Boriso bendražygis ir mūsų bičiulis Vladimir Kara-Murza – pagaliau oficialiai įgyvendinta.

Tarsi pažadas, kad Boriso atminimas ir darbai niekada nebus užmiršti. Tęstinumas – išliksi.

Tai savo gyvenimu ir darbu liudijo Borisas Nemcovas, kurį visą gyvenimą prisiminsiu su didžiule meile, pagarba, ir įkvėpimu. Viltis, valia ir drąsa – buvo Borisas Nemcovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų...

Pirmadienį viršyti šilumos rekordai nuotrauka, foto

Iki prezidento rinkimų pirmo turo atliktos sociologinės apklausos rodo pokyčius palankiausiai vertinamų...

Apklausa: kaip vertina visuomenės veikėjus nuotrauka, foto

Šalies savivaldybėse pirmadienį prasidėjo balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos...

Išankstinis balsavimas prezidento ir EP rinkimuose prasidėjo nuotrauka, foto

Melnragėje prie praeivių kibę vyrai sulaukė policijos nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienio vakaras Melnragės paplūdimyje praėjo neramiai. Beveik porą valandų garsiakalbiu poilsiautojus gąsdinę...

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Kriminalai, Paskelbta prieš 33 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...