A.Verygos sprendimų kaina - prarastos trys savaitės

A.Verygos sprendimų kaina - prarastos trys savaitės

Pasaulio ir Lietuvos ekspertai vienu balsu teigia - norint suvaldyti COVID-19 plitimą, būtina tikrinti kuo daugiau žmonių ir tą privalu atlikti kiek įmanoma greičiau. Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui vadovaujantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ne kartą skundėsi tikrinimui reikalingų reagentų trūkumu, tuo aiškindamas akivaizdžiai per mažą atliekamų tyrimų kiekį.

Tačiau tikrinti dėl koronaviruso infekcijos gali ne tik valstybinės, bet ir privačios laboratorijos. Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija du kartus kreipėsi į SAM, prašydama leisti ir privačioms medicininėms laboratorijoms atlikti COVID-19 tyrimus. SAM į šiuos prašymus neatsakė. Kodėl?

Koronovirusas aptinkamas dviem būdais - itin tiksliu molekulinės diagnostikos polimerazės grandininių reakcijų (PGR) tyrimu ir greituoju kraujo serologiniu tyrimu IgG ir IgM antikūnams nustatyti.

Privačios medicininės Lietuvos laboratorijos turi ir norą, ir galimybes atlikti abu šiuos tyrimus, tačiau tam reikia SAM palaiminimo, kurio ministerija nesuteikia. „Nebus leidžiama atlikti tyrimų privačiose laboratorijose“, - kovo 22 d. pareiškė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Kokios yra tokio keisto ministerijos užsispyrimo priežastys, niekas nesupranta.

„Neturiu atsakymo į šitą klausimą, - prisipažino Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas ir ,,SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ direktorius Laimutis Paškevičius. - Mes, asociacija, jau du raštus parašėm, klausdami, kodėl?

Nes jeigu pačios laboratorijos išreiškė norą ir jos atlieka PGR tyrimą jau 15 metų, turi nacionalines akreditacijas, kurių savo laiku neturėjo net ir viešos įstaigos, tai kodėl joms neleisti? Jos turi įrangą, turi personalą, PGR tyrimus atlieka ir mes pasakėm, kad mes pasiruošę.

Mes sustabdėm visas planines paslaugas, mūsų laboratorijos tuščios. Be to, kai kurios laboratorijos turi partnerius užsienyje. Pvz., mūsų centro laboratorija turi partnerį Vokietijoje.

Gavom patvirtinimą, kad galim išsiųsti tyrimus ir juos atliks Vokietijos laboratorijos. Net nereikėtų mūsų lietuviškų reagentų, tik susimokėti reikėtų. Jos galėtų daryti 50-100 tyrimų per dieną. Bet net ir to mes padaryti negalime.

Ministras vienoje spaudos konferencijoje lyg ir sakė, kad galbūt svarstytume, jeigu laboratorijos kreiptųsi. Tada mes dar kartą parašėme, šį kartą jau tiesiogiai savo laboratorijos vardu.

Trečią kartą prašėme, kad būtų suteikta galimybė atlikti tyrimus. Nė į vieną raštą negavome jokio atsakymo. Tai tikrai labai keista. Dar suprasčiau, jei būtų klausimų dėl patikimumo. Bet jeigu mes turim pačias aukščiausias akreditacijas, tai koks čia tada klausimas gali kilti?“

Kodėl privačioms laboratorijoms draudžiama atlikti koronaviruso tyrimus, „Respublika“ paklausė pačios Sveikatos apsaugos ministerijos. Tačiau SAM atstovės Gabrielės Banaitytės atsiųstas atsakymas yra toks, kad atrodo, jog buvo supainioti adresai ir redakcija gavo atsakymą į kažkokį kitą klausimą.

Pasak dr.L.Paškevičiaus, jis gali tik spėlioti apie tikrąsias tokio SAM užsispyrimo priežastis. „Buvo pranešimų, kad nupirks viešosioms laboratorijoms papildomą įrangą iš rezervo fondo, nes neužtenka testų atlikimo greičio. Gal čia šuo pakastas? Tai vėlgi - mes turim visą reikalingą infrastruktūrą, nereikia pirkti papildomos įrangos.“

„Respubliką“ konsultavę sveikatos apsaugos sistemoje dirbantys žmonės svarstė, kad galbūt tokio keisto SAM elgesio priežastis - viešieji pirkimai. Ekstremalios situacijos sąlygomis jie daromi be konkursų, o sumos - milijoninės. Ideali terpė mūsų valdininkų puikiai įvaldytai korupcinei „otkatų“ schemai. Leidus privačioms laboratorijoms atlikti tyrimus dėl COVID-19 infekcijos, sumažėtų kontroliuojami pinigų srautai.

„Viso pasaulio ekspertai sako, kad reikia daryti kuo daugiau tyrimų, o mes galim dar ir Vokietijos reagentus naudoti, - sakė L.Paškevičius. - Kai mes pirmą kartą, kovo 19 d., kreipėmės į SAM, dar galėjom atsivežti reagentus be jokių problemų. Dabar problemų jau yra.

Mes vis dėlto užsakėm, tikėdamiesi to leidimo. Blogiausiu atveju atiduosim, paaukosim tuos reagentus viešosioms įstaigoms. Bet gavom žinių, kad sulaikė lėktuvą, gabenusį reagentus. Turėjome gauti siuntą praėjusios savaitės pabaigoje, dabar tikimės jos sulaukti iki kovo 30 dienos. Kažkaip visi sprendimai vėluoja tris savaites. Tiesiog sistemingai.

Mes galėtume suorganizuoti ir mėginių paėmimus, - tęsė
L.Paškevičius. - Pastatytume palapines prie savo įstaigų, suorganizuotume savo darbuotojus, jų nereikėtų atitraukti iš viešųjų įstaigų. Dabar mūsų darbuotojai išeina atostogų, sėdi namie, o viešųjų įstaigų darbuotojai pluša be poilsio kiaurą parą. Jie tuoj perdegs, dalis apsikrės ir bus tikrai bėda. Mes galėtume nuimti nuo jų reikšmingą krūvio dalį.

Yra trys privačios molekulinės diagnostikos laboratorijos - mūsų, „Antėja“ ir „Medicina practica“. Jos galėtų padaryti apie 350 tyrimų per dieną. Yra dar tokia PGR automatinio atskyrimo įranga. Mes paklausėme tiekėjų, ar galėtume ją nusipirkti ar gauti panaudos pagrindais.

Jeigu pavyktų ją gauti, galėtume daryti apie 600 tyrimų per dieną. O serologinius kraujo tyrimus galėtų atlikti žymiai daugiau laboratorijų. Tokie tyrimai kainuoja nebrangiai, juos galima atlikti labai greitai, bet jie nėra tikslūs. Mes siūlėme atlikti maksimalų tokių tyrimų kiekį, o gavus teigiamą testo atsakymą, papildomai tikrintis PGR tyrimu.

Taip būtų galima 100 procentų nuolat tikrinti visus medikus, policininkus, vaistininkus, degalinių ir parduotuvių darbuotojus. Ačiū Dievui, leido bent medikus tikrinti kas savaitę. Bet vėlgi - trimis savaitėmis pavėluota, sprendimas priimtas tada, kai pradėjo medikai sirgti.“

UAB „Medicina practica“ vadovas Svajūnas Barakauskas irgi mano, kad A.Verygos vadovaujamas Ekstremalių situacijų operacijų centras sprendimus nuolat priima pavėluotai. „ Juk iš pat pradžių tyrimus leido atlikti tik Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL). Tik po to leido didžiųjų miestų ligoninėms, kurios irgi turi tokią įrangą - tada, kai susikaupė kritinis kiekis tyrimų, kurių nebepajėgė atlikti viena laboratorija.

Aš manau, kad neišvengiamai leis tirti ir mums. Tik tiek, kad bus prarasta daug laiko. O žmonės tirtis tikrai norės.“

Pasak S.Barakausko, savanoriškų tyrimų dėl COVID-19 paklausa yra milžiniška: „Man pradeda skambinti apie pusę septintos ryto ir baigia maždaug pusę vienuoliktos vakaro. Ir visiems sakau - „ne“. Įsivaizduokit, kokia mano savijauta. Aš esu gydytojas. Tai kur ta Hipokrato priesaika? Labai nemalonu tą daryti, bet esu priverstas.“

Šiuo metu norintys savanoriškai išsitirti dėl koronoviruso infekcijos, nesant ligos simptomų, Lietuvoje to padaryti negali. „Už jus yra nuspręsta, kad jūs negalite to norėti, nes jūs neturite simptomų“, - ironizavo S.Barakauskas. Anot „Medicina practica“ vadovo, mūsų kaimynai elgėsi visiškai kitaip: „Pvz., latviai, estai ar slovakai jau seniai yra tą padarę. Kolegos sakė, kad valstybė iš karto tarėsi su privačiomis įmonėmis.

Kovo 24 d. A.Veryga pasirašė įsakymą, leidžiantį dėl COVID-19 tyrimus atlikti NE asmens sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijose. Šio ministro žingsnio ir vėl niekas nesuprato.

„Aš tai vertinu kaip pasityčiojimą, - sakė „SK Impeks Medicinos diagnostikos centro“ Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Ina Šapranauskienė. - Nežinau, kuriai laboratorijai skirtas šitas leidimas.

Bet tikrai laboratorijai, kuri turi kažkokių sąsajų su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jie apsidraudė, įtraukdami prievolę turėti tuos akreditavimo sertifikatus, bet tai vis tiek ne asmens sveikatos priežiūros laboratorija.

Ir jai leidžiama daryti tyrimus, o privačioms laboratorijoms, kurios yra licencijuotos asmens sveikatos priežiūros veiklai, turi specialius medicininius akreditavimo sertifikatus - joms neleidžiama daryti. Man net trūksta žodžių kažką komentuoti. Aš nebežinau, kokie žaidimai čia vyksta.“

 

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder