Atvėrusios sienas, Baltijos šalys suerzino Briuselio biurokratiją

Atvėrusios sienas, Baltijos šalys suerzino Briuselio biurokratiją

Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybių sprendimas atverti šių trijų valstybių piliečiams savo sienas, kad žmonės galėtų keliauti darbo ar savais reikalais bei taip skatinti vartojimą, ekonomiką, papiktino Europos Komisijos (EK) viceprezidentą Margaritį Schiną.

Nejaugi Briuselio biurokratija nori, kad Europos Sąjungos valstybės narės derintų su Briuseliu bet kokį savo veiksmą? Kol nėra leidimo iš viršaus, toliau žlugdytų savo ekonomikas?

Unikalus Baltijos valstybių sprendimas, užsienio žiniasklaidos jau pavadintas „Baltijos burbulu“, pasaulyje buvo sutiktas labai teigiamai. Apie tai jau skelbta daugiau nei tūkstantyje publikacijų.

Aktyviausiai šia iniciatyva domėjosi Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada, Didžioji Britanija ir Indija.

Baltijos šalys dabar giriamos už tai, kad parodė pandemijos iškankintam pasauliui pavyzdį, kaip galima bent lokaliai gaivinti savo ir kaimyninių šalių ekonomikas. Juolab kai, vakarykščiais duomenimis, Estijoje yra tik 1800 užsikrėtimo atvejų, Lietuvoje - 1593, o Latvijoje 1025.

Be to, tokia „burbulo“ iniciatyva - puiki reklama Baltijos šalims. Mažiau tikimybės, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas mus supainios su Balkanais.

Tačiau Baltijos šalių iniciatyva, neatsiklausus Briuselio leidimo atverti sienas, aiškiai suerzino ES biurokratus. Anot EK vicepirmininko M.Schino, dabartiniai ES apribojimai negali būti pakeisti kažkokiais „mini šengenais“. Esą tai suskaldytų bendrąją ES rinką.

Tai ką? Visiems užsidaryti, drebėti ir laukti EK leidimo atsidaryti? Kad bendrai rinkai ir stipresnėms už mus ekonomikoms nepakenktume? Sugriauti savo ekonomiką, kuri ir taip viena silpniausių ES?

Negi graikas M.Schinas geriau už mus žino, kaip reikia lietuviams elgtis? Aišku, nežino, bet šis eurokomisaras turi Europos gyvenimo kelio propagavimo portfelį. Taip sakant, yra propagandistas, atsakingas už ES vienybės liaupsinimą.

Pavėlavo. Galėjo apie vienybę pakalbėti tada, kai koronavirusas smogė Italijai. Arba tada, kai užsidariusi Lenkija nepaliko Baltijos šalims jokio pravažiavimo koridoriaus per savo teritoriją. Galų gale, ar ES dar leidžiamas bent šioks toks valstybių savarankiškumas?

Signataras Zigmas Vaišvila, išgirdęs M.Schino kritiką, skirtą Baltijos valstybėms, tik nusijuokė, jog tai bene pirmas atvejis per pastarąjį šimtmetį, kai Lietuva iš tikrųjų gražiai bendradarbiauja su savo artimiausiomis kaimynėmis. Tiesa, pasitaisė Z.Vaišvila, Baltijos šalys dar gražiai bendradarbiavo Sąjūdžio laikais.

O kaip Z.Vaišvila įvertintų aiškų EK viceprezidento susierzinimą? Anot Z.Vaišvilos, įvertinus, kaip EK nevykusiai reagavo į pandemijos pradžią Europoje, tai dabar galėtų ir patylėti:

„Kritika turi būti dalykiška, o ne vien dėl kritikos. Manau, susirūpino todėl, kad ES irimas prasideda. Ir tai yra realybė. Nematau kritikoje jokios logikos. Esą jei būsime po vieną, nuo koronaviruso apsiginsime, o jei būsime trise, jau bus blogai? Veiksmai turi būti logiški, o ne alogiški. Manau, kad EK kompetencija per dabartinę pandemiją yra žemiau nulio.

O kas ta ES? Pats metas klausti. Ar šalių valdymo organas, ar įkurta dėl kitų tikslų? Formaliai mes net nesame į ES įstoję, nes per dvi dienas trukusį referendumą sugebėta surinkti tik 57 proc. balsų.

O dėl Baltijos valstybių bendrų sienų atvėrimo, manau, turime išdidžiai spręsti savo klausimus, o ne klausytis EK sapaliojimų. Bet tam reikia turėti rimtą valdžią Lietuvoje.“

 

 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder