2019 m. kovo 21 d. 15:33 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Apie (ne)sumeluotą istoriją

(9)

2018-11-03, 18:12

Gediminas JAKAVONIS

Apie (ne)sumeluotą istoriją nuotrauka, foto

Rugpjūčio 23-ioji prie A.Mickevičiaus paminklo. Ilgą laiką turėjome vienintelį Tautos patriarchą - daktarą Joną Basanavičių, bet, atrodo, klydome...

© Redakcijos archyvo nuotr.

Sakoma, kad jeigu nori sužinoti tiesą apie kažkokius seniai įvykusius dalykus, pirmiausia pakalbink visus tų įvykių dalyvius. Jei tokių nėra, klausykis žmonių, kurie matė, o jeigu jų nerandi, tada pakalbėk su tais, kurie girdėjo jų pasakojimus. Galų gale, bent jau persiskaityk tų dienų, kuriomis domiesi, spaudą.

Lietuvos Respublikos Seimas šiuos metus paskelbė Sąjūdžio metais. Tada, 1988-aisiais, prieš trisdešimt metų, man pačiam tebuvo trisdešimt. Buvau aktyvus Atgimimo laikotarpio dalyvis ir nors nedalyvavau nė viename sukakties progai skirtame renginyje, kurį rengė dabartiniai valdantieji, negaliu nepasidalinti savo mintimis.

Visiškai suvokiu, kad kiekvienas žmogus mąsto per savo supratimo prizmę, subjektyviai, todėl dažnai mūsų nuomonės gali skirtis. Klasikinis pavyzdys - japonų režisieriaus A.Kurosavos filmas „Rasiomono vartai“, kur herojai, pasakodami apie tą patį įvykį, pateikia visiškai kitokias jo versijas. Tačiau šiemet Lietuvos valdžiai minint įvairias mūsų valstybei svarbias datas, kurių liudininku ir dalyviu buvau, dažnai kildavo klausimas, ar apie tuos pačius įvykius mes kalbame. Beje, tai jau ne pirmas kartas.

Prisimenu tokį seną anekdotą. Tėtis klausia savo sūnelio, ar jam senelis pasakojo, kaip dalyvavo kare? Taip, ir kaip laimėjo karą, atsako vaikas. Tik, sako, aš nesupratau, kam buvo reikalingos kitos tame kare dalyvavusios divizijos ir jų kariai? Taigi, tai prasidėjo tikrai ne vakar.

Kai pernai, rugpjūčio 23 dieną, žurnalistas Vilius Kavaliauskas, kovęsis, kad Lukiškių aikštėje stovėtų Vyties skulptūra, pakvietė į mitingą prie A.Mickevičiaus paminklo, ten pamačiau žmones, su šiuo reikalu neturinčius nieko bendra. Lygiai taip pat jie neturėjo nieko bendra su prieš trisdešimt metų čia įvykusiu Lietuvos laisvės lygos mitingu, kuriame pirmą kartą suplevėsavo Lietuvos trispalvė ir į kurios minėjimo jubiliejų jie čia visi susirinko. Negana to, 1987-aisiais įvykusio renginio organizatoriui ir aktyviam dalyviui Petrui Gražuliui pradėjus kalbėti, buvo išjungtas mikrofonas.

Lietuvai užtenka vieno didžiavyrio, iškovojusio Tautai laisvę bei materialinę gerovę savo šeimai.

Stebint Sąjūdžiui skirtus ir jo 30-mečio paminėjimui skirtus valdžios renginius, susidarė įspūdis, kad tai tik varnelė metiniame renginių plane. Mano manymu, nuoširdumu tokios akcijos nepasižymėjo.

Tai patvirtino ir kitos mūsų valstybei atmintinos datos. Šiemet sukako 25 metai, kai 1993 metų rugpjūčio 31 dieną iš Lietuvos išvesta Rusijos kariuomenė. Stebuklas! Rusai dar Lenkijoje, Vokietijoje, visose buvusiose sovietinėse respublikose, o Lietuvoje jų kariuomenės jau nėra! Mes tai padarėme pirmieji. To meto spauda mirga pirmojo krašto apsaugos ministro Audriaus Butkevičiaus, Lietuvos pirmojo kariuomenės vado Česlovo Jezersko nuotraukomis. Prisimenami tų dienų įvykiai, asmeniniai ryšiai su rusų kariuomenės išvedimu siejusiais ir tą procesą lėmusiais Pavelu Gračiovu, Vladimiru Jegorovu, Borisu Jelcinu. Pakelkite tų metų spaudą.

Taigi, Lietuva iškilmingai mini Rusijos kariuomenės išvedimo 25-metį. Minėjime - visi dabartinės valdžios atstovai, Tautos patriarchas, o A.Butkevičius ir Č.Jezerskas net nepakviesti į minėjimą. Lietuvos valdžios elitui vėl tereikia vieno didžiavyrio-didvyrio, išlaisvinusio valstybę nuo Sovietų Sąjungos ir socializmo.

Būčiau patylėjęs, jeigu prieš keletą dienų nebūčiau matęs per LRT reportažą apie Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos suvažiavimo trisdešimtmetį. Sveikinimo kalbas vėl rėžė Tautos patriarchas, organizacijos narius su švente sveikino Jos Ekscelencija šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, 1991 metų sausio 13-ąją buvusi visai kitoje barikadų pusėje.

Prisiminiau šios organizacijos skyriaus steigiamąjį susirinkimą Varėnoje 1988 metais. Prieš savaitę atvažiavę šios organizacijos steigėjai, vėliau Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai, kauniečiai - Birutė Nedzinskienė ir A.Butkevičius daug aiškino, kam reikalinga ir kaip reikia elgtis organizuojant LPKTS skyrių Varėnoje. Atsimenu, kokia įtampa tvyrojo salėje per šias kelias valandas trukusį renginį. Žmonės - politkaliniai, tremtiniai, labiausiai nukentėję per sovietmetį, net į mus, sąjūdiečius, tada žiūrėjo atsargiai ir įtariai. Po pusmečio Varėnoje įvykusiose tremtiniams skirtose eitynėse jie jau žengė drąsiai ir pasitikintys savimi.

Bet čia kalbu ne apie tai. Adolfo Ramanausko-Vanago atsiminimų kopiją man padovanojusi šviesios atminties B.Nedzinskienė jau išėjusi anapilin, o jos bendražygis A.Butkevičius į mano minėtą renginį Kaune vėl nepakviestas.

Ir pagaliau 1988 metų spalio 22-23 dienomis įvykusio Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo trisdešimtmetis. Lietuvos politikos elitą aptarnaujančioje žiniasklaidoje šį įvykį priminė keli Vytauto Landsbergio ištarti sakiniai. Atrodo, buvo didelis nenoras prisiminti tą įvykį apskritai. Įvykį, kuris tada dviem paroms prie televizorių ekranų sutraukė visą Lietuvą ir po kurio Tauta tapo ne minia, o žmonėmis, nebijančiais aktyviai reikšti savo valią.

Tikriausiai šitokio žmonių aktyvumo pasikartojimo labiausiai ir bijomasi. Bet grįžkime tris dešimtmečius atgal. Sovietų Sąjungoje prasidėjusi Michailo Gorbačiovo „perestrojka“ į Lietuvą Persitvarkymo Sąjūdžio pavidalu atėjo vėliausiai. Teko ne kartą girdėti gandus, kad Sąjūdžio ir jo iniciatyvinių grupių atsiradimas buvo inicijuotas tuometinės valdžios ir jos slaptosios tarnybos KGB, tačiau išėjo iš jų kontrolės ribų neįvertinus Tautos atgimimo troškimo. Greitai po iniciatyvinės LPS grupės įkūrimo įvykęs steigiamasis Sąjūdžio suvažiavimas tai patvirtina: Lietuvoje kaip grybai po lietaus kūrėsi Sąjūdžio grupės. Ypač buvo bijomasi Kauno ir jų įtakoje buvusių sąjūdiečių, kurie reikalavo Nepriklausomybės, o ne suvereniteto TSRS sudėtyje.

Kaip dabar atsimenu, tada, suvažiavimo naktį, iki penktos ryto skaičiuotus Sąjūdžio tarybos rinkimo biuletenius. Ir prisimenu lietuvišką politinį folklorą: „Kas gali paneigti“. Taigi, kas gali paneigti, kad LPS tarybos sąrašas, kurio branduolį sudarė buvę iniciatyvinės grupės nariai, buvo surašytas iki suvažiavimo, o tikrieji biuleteniai sunaikinti? Jeigu taip, tad ko tikėtis, jei mūsų valstybė savo Atgimimo pradžią statė ant sumeluotų pamatų?

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Egidijus Bičkauskas ne kartą yra sakęs: „Pasiimkit 1988 metų Lietuvos komunistų partijos CK sąrašus ir parodykit man jame žmogų, kuris, atkūrus Nepriklausomybę, visiškai nubiednėjo. Tiek tuometinės TSRS, tiek LTSR valdžios tikslas buvo sugriauti socializmą, o atgimusi Tauta atkūrė Nepriklausomą Lietuvos valstybę“.

Pacituosiu filosofo Vytauto Radžvilo mintį: „Vieni sąjūdininkai norėjo ištrūkti iš Maskvos gniaužtų tam, kad kurtų modernią suverenią Lietuvos valstybę, kiti stengėsi ištrūkti iš Maskvos gniaužtų tik tam, kad pakeistų šeimininką“.

Sunku su tuo nesutikti, kai 2004 metais, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, mūsų šeimininku tapo Briuselis. O mes, lietuviai, vėl visam pasauliui rodom, kad patys savo šalyje susitvarkyti negalim.

Na, o kam priskirti šias mano mintis - sąmokslo teorijoms ar istorijos detektyvo žanrui - tegul sprendžia patys skaitytojai.

Žymos: sąjūdis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ase

2018-11-04   18:50

IP: 83.189.244.131

Lababai gerai pasakyta siekiau geroves savo seimai,visi kovojo,O tu kur buvai bunkeri,gal nori liudininku irodysiu,o kaip Brazausko usakymas nuzudyt,o kaip gelezinkelio tiltas jusu isakymu susprogdint,kuri Brazauskas atsauke,zydas yra zydasAdolfuk nevisus isvezei.

a

2018-11-04   11:08

IP: 78.60.137.101

"Patriarcho" "nuopelnai" Lietuvai: 1.Savanoris Nr.1,2.Tremtinys Nr.1,3.Sajudžio
Garbės pirmininkas .4.Vienintelis "profesorius".5.Gabrieliaus senelis.6.Ir šiaip
labai geras ir teisingas žmogus.[chi,chi,chiki...]

Jonas

2018-11-04   10:57

IP: 84.46.249.114

Tas Jakavonis koks buvo trintukas toks ir tebėra.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Perki butą už 300 tūkst. eurų, o NT mokesčio vis tiek...

Absurdas: perki prabangų būstą ir valstybei nieko nemoki nuotrauka, foto

Seimas ketvirtadienį suteikė viltį iki gyvos galvos nuteistiems asmenims išeiti į laisvę.

Seimas suteikė viltį nuteistiesiems iki gyvos galvos nuotrauka, foto

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Arvydas Vaitkus gali toliau vadovauti...

R. Karbauskis: A. Vaitkus gali toliau vadovauti uostui nuotrauka, foto

Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Absurdas: perki prabangų būstą ir valstybei nieko nemoki nuotrauka, foto

Lietuva, Perki butą už 300 tūkst. eurų, o NT mokesčio vis tiek...

Senjorai grįžta į studijų suolą nuotrauka, foto

Švietimas, Dažnai sulaukę pensinio amžiaus senoliai dar nenori jaustis išstumti iš visuomenės. Išėję...

Kodėl Darvydas Šernas patikėjo „Atlanto“ vizija nuotrauka, foto

Sportas, Sudėtingu žiemos periodu vos išgyvenęs Klaipėdos „Atlanto“ klubas su naujais savininkais atsispyrė...

Kas laimės menkių ir ruonių karą? nuotrauka, foto

Jūra, UAB "Banginis" ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijos vadovas Algirdas...

Švietimas, Paskelbta prieš 32 min.

Sportas, Paskelbta prieš 48 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...