2019 m. gegužės 25 d. 20:30 val., šeštadienis

Jūros šventė 2012

Šventės įspūdžiai: jūrinės dvasios netrūko

(30)

Šventės įspūdžiai: jūrinės dvasios netrūko nuotrauka, foto

AKCENTAS. Klaipėdos mero nuomone, šventės metu itin gražu buvo matyti pilnas krantines žmonių - tai labai klaipėdietiška ir jūriška.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Mažiau rimtų viešosios tvarkos pažeidimų ir daugiau jūrinės dvasios - taip apibūdinama vakar pasibaigusi Jūros šventė. Tiesa, tik mieste, nes prie pačios jūros perprasti jos dvasios ir būdo atvykėliams ir vėl nelabai pavyko - gelbėtojai čia turėjo plušėti iš peties.

Neišvengta ir nelaimių - nuskendo du poilsiautojai.

Sunkiausia - gelbėtojams ir tvarkdariams

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius pasidžiaugė, kad šiemet šventės teritorijoje apsieita be didelių nelaimių ir incidentų.

"Šeštadienį visame mieste už įvairius viešosios tvarkos pažeidimus buvo sulaikyti 49 asmenys. Džiugu, kad visi incidentai nebuvo rimti", - teigė K. Sinkevičius.

Anot jo, mieste šventės metu, kaip ir įprastai, budėjo sustiprintos pareigūnų pajėgos, į pagalbą buvo atvykę ir viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, iki tol darbavęsi Palangoje.

Per visas šventės dienas iš renginių į policijos komisariatus teko pristatyti apie šešias dešimtis asmenų (iš jų - 11 nepilnamečiai). Dažniausias nusižengimas - alkoholio vartojimas viešoje vietoje, nedidelis chuliganizmas, pasipriešinimas policijos pareigūnams.

Oficialiai renginiuose buvo užregistruoti 6 nusikaltimai - penkios kišenvagystės bei sumušta viena mergina. Du asmenys skambino policijos budėtojams ir pranešė, kad neteko telefonų, tačiau vėliau į komisariatus parašyti pareiškimų neatvyko.

Geresnę situaciją pastebėjo ir Klaipėdos transportininkai - jiems į pagalbą policijos pareigūnus teko kviestis tik vieną kartą.

"Ties pirmosiomis naktinių maršrutų stotelėmis nuolat budėjo kontrolės ekipažai. Tik šeštadienio vakarą dėl vienos girtų asmenų kompanijos teko kviesti policijos pareigūnus. Šiuo atžvilgiu padėtis yra kur kas geresnė nei ankstesniais metais. Tačiau ir toliau išlieka ženklus kultūros skirtumas tarp tos publikos, kuri važiuoja į šiaurinę, ir tos, kuri grįžta į pietinę miesto dalį - čia kur kas "karščiau", - sakė VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius Gintaras Neniškis.

Anot jo, bus bandoma ieškoti priemonių, kaip ateityje geriau reaguoti į pikinius keleivių srautus, kurie susidaro baigiantis šventės reginiams, kai norinčiųjų nusigauti į pietinę miesto dalį susidaro tūkstančiai.

Apie šventinius incidentus vakar budėję greitosios pagalbos ir ligoninių medikai dar negalėjo suteikti jokios informacijos, nes buvo pasikeitusios pamainos. Tik Respublikinės Klaipėdos ligoninės, į kurią nukentėjusieji buvo vežami šeštadienį, gydytojai teigė, kad kolegoms tądien buvo tekę vieną nelaimėlį hospitalizuoti, o kitą net operuoti.

Patys dienraščio žurnalistai tapo liudininkais, kaip šeštadienio vakarą vos neįvyko skaudi avarija. Nors kelias iki Šiaurės rago buvo sausakimšas, keletas šventės dalyvių sugalvojo tikslą pasiekti sėdėdami arklio tempiamoje karietoje. Deja, išgirdęs gyvai atliekamą trankią muziką (skambėjo "Red Hot Chilli Peppers" kūrinys "Californication") karietą tempiantis arklys išsigando, metėsi į šalį, kliudė kelis žmones ir bėgte pasileido atgal. Laimei, vadeliotojai pavyko sutramdyti arklį, o pati karieta tik per plauką neapvirto.

Tuo metu Klaipėdos miesto skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos atstovai teigia, kad šeštadienis buvo viena iš sunkiausių šių metų vasaros dienų. Žmonės nepaisė perspėjimų apie duobes jūroje, draudimą maudytis, buvo daug išgėrusių, o į vandenį traukė aukštos ir gana šiltos bangos.

Girulių paplūdimyje gelbėtojai jūrai neatidavė 7 žmonių gyvybių: 3 vaikinų, 2 senyvų moterų, vienos mergaitės ir 55 metų vyro. Tačiau nuskendo 20-metis vilnietis, kurio kūnas iki sekmadienio pavakarės dar nebuvo rastas. Jaunuolio gyvybę jūra pasiglemžė anksti ryte, apie 5 val., kai gelbėtojai darbo dienos dar nebuvo pradėję.

Smiltynėje išgelbėti 4 asmenys: vyras, 11-metė mergaitė, 2 vaikinai. Deja, vėliau šiame paplūdimio ruože nuskendo 44 metų panevėžietis, kurį dar bandė gaivinti gelbėtojai ir greitosios medicinos pagalbos medikai, tačiau pastangos buvo bevaisės.

"Dauguma pilnamečių buvo apsvaigę nuo alkoholio. Žmonės nepaisė vėliavos, įspėjančios, kad draudžiama maudytis. Lindo į vandenį, kur įspėta, jog yra duobių. Daugiausia neatsakingai elgėsi ne vietiniai gyventojai", - teigė gelbėjimo tarnybos vyr. specialistas Aleksandras Siakki.

Jis negailėjo pagyrų policijai.

"Šeštadienį buvo 3 balų bangavimas, iškelta maudytis draudžianti raudona vėliava. Niekas to nepaisė, o į gelbėtojų perspėjimus žmonės atsakydavo pasiuntimu kuo toliau. Atvyko policijos pareigūnai ir padarė tvarką", - sakė jis.

A. Siakki pastebėjo, kad žmonės skendo būtent ten, kur yra duobių ir apie jas įspėjantys ženklai.

Beje, gelbėtojai darbo turėjo ne tik paplūdimiuose, bet ir Klaipėdos centre, Jūros šventės teritorijoje.

"Teko sulaikyti kelis asmenis, norėjusius šokti nuo Biržos tilto, vienas į upę nušoko nuo Pilies tilto. Danėje ties irklavimo baze iš vandens teko išprašyti kelis mažus vaikus, Pilies uostelyje nuo pantonų į vandenį įkrito du visiškai girti apie 50 metų vyrai", - kalbėjo A. Siakki.

Žinia, pernai per Jūros šventę Pilies uostelio teritorijoje paskendo taip pat neblaivus į vandenį įkritęs vyras.

Gelbėta ir nuo šiukšlių

"Ką padarysi, šventės yra šventės. Matyt, pašventę žmonės nelabai randa konteinerių ar šiukšlinių, ypač naktį. Tiesa, negali neigti ir to, kad ir jos būdavo perpildytos", - sakė uostamiesčio švara besirūpinančios bendrovės "Klaipėdos želdiniai" vadovas Gediminas Valašinas.

Vakar nuo pusės keturių ryto į darbus kibusi jo komanda baigė tvarkytis apie 10-11 val. Šeštadienį darbas buvo baigtas šiek tiek anksčiau, nes mažiau buvo ir šiukšlių - skardinių, plastikinių bokalų ir greito maisto pakuočių. Labiausiai apšnerkštas, anot pokalbininko, buvo Kruzinių laivų terminalas, kur vyko didieji renginiai.

Šventines dienas šiukšles rinko apie 80 žmonių komanda.

Žuvis nugalėjo šašlykus

Šeštadienį nuo 12 iki 17 val. vykusios "Jūrinės žuvies fiestos" organizatoriai džiaugėsi, kad jiems, atrodo, visgi pavyko nugalėti iki šiol šventėse karaliavusį kepamo šašlyko kvapą.

"Pasinaudojant Europos Sąjungos projektu, skatinančiu žmones valgyti jūrinę žuvį, buvo išdalinta per 4 000 keptos menkės porcijų ir apie pusantro tūkstančio porcijų žuvienės. Visą tą laiką, kol vyko dalybos, prie gardžios žuvies driekėsi žmonių eilė. Be to, dar viktorinos metu išdalinome porą tūkstančių prizų - įvairiausių suvenyrų. Būtent viktorinos metu paaiškėjo, kad į Klaipėdą buvo suplaukusi ne tik visa Lietuva, bet bent jau trumpam buvo grįžę ir emigrantai iš Anglijos, lankėsi svečių ir iš Rygos", - pavykusiu renginiu džiaugėsi jo organizatoriai.

ŽUVIS. "Jūrinės žuvies fiestos" organizatoriai džiaugėsi, kad jiems, atrodo, visgi pavyko nugalėti iki šiol šventėse karaliavusį kepamo šašlyko kvapą. 

O "Švyturio menų doko" vasaros terasoje surengto tarptautinio gatvės cirko festivalio "Stebuklų šalis" organizatoriai tvirtina, kad jis sėkmingai atlaikė pirmąjį lietingą vakarą ir šeštadienį su kaupu atpirko artistų bei publikos lūkesčius.

Teigiama, kad užsienio atlikėjai, į renginį atvykę iš Ispanijos, Prancūzijos, Olandijos, Švedijos, Izraelio bei Australijos, gyrė nuoširdžią uostamiesčio publiką ir peizažą, atsiveriantį "Memelio miesto" teritorijoje. Tad organizatoriai ketina tęsti tvirtėjančią festivalio, neturinčio analogų Lietuvoje, tradiciją. "Stebuklų šalis" pirmąkart vyko 2010 m.

Mugėje - įvairios nuotaikos

Ne visiems prekybininkams penkias dienas trukusi prekyba sekėsi gerai.

Šiauriniame rage prekiavusios tautodailininkės Edita ir Jadvyga buvo nusivylusios šių metų muge. "Čia ne vieta prekybai", - savo įspūdžiais dalinosi penktus metus čia prekiavusi Edita. - Retas mugės lankytojas aplanko šiaurinį ragą, dauguma iš jų net nežino, kad čia irgi yra prekiaujama". Anot jos, ankstesniais metais prekiaujant Danės gatvėje sekdavosi visai kitaip.

MISIJA. Šiemetinis fejerverkas turėjo įsilieti į baigiamąjį šeštadienio koncertą. 

Kartu su seserimi megztomis kojinėmis ir pirštinėmis prekiauvusi senolė Ona irgi nesulaukė didelio pasisekimo. Ji tvirtino, kad seniau buvo perkama daug daugiau.

"Gal patys žmonės dabar mezga, nes ir siūlų gali lengvai nusipirkti", - svarstė moteris, per visas prekybos dienas pardavusi vos kelias prekes ir uždirbusi tik kelis litus.

Meilutė, prekiavusi mėsos gaminiais, irgi sakė nesulaukusi didelio žmonių susidomėjimo.

PARTNERIAMS. Šeštadienio vakarą Parodų rūmų kiemelyje miesto savivaldybė surengė gražią šventę savo partneriams ir oficialiems svečiams. 

"Turime daug konkurentų ir turbūt dėl to nelabai pasisekė prekyba", - spėliojo ji.

Mažos Kauno kepyklos duonos gaminiais prekiavusi Danutė irgi nesidžiaugė dideliu pirkėjų susidomėjimu. "Praeitais metais prekyba sekėsi daug geriau", - tvirtino moteris.

VIDURAMŽIAI. Būrys miestiečių ir Jūros šventės svečių šeštadienį aplankė viduramžių miestą, kuris buvo įkurtas piliavietėje. Čia riteriai ir baltų kovotojai demonstravo savo aprangą bei ginkluotę, taip pat vyko riterių turnyras, kurio nugalėtoju tapo svečias iš Latvijos. 

"Ta prekyba yra sudėtinga, labai priklauso nuo vietos, nuo oro. Lyginant su praeitais metais ji yra žymiai sumenkusi", - noriai pasakojo sveiko maisto įmonės savininkė Angelė Butienė.

PAGELBĖJO. Pirmajam Baltijos kanalui renkant savąjį Jūrų kapitoną talkininkavo ir "Vakarų ekspresas". Pirmieji išdrįsę dalyvauti praeiviai, atliko ekstremalios šou laidos "Didžiosios lenktynės" inscenizaciją, kurios metu buvo atrinktas geriausių plaučių savininkas - iš laikraščio "Vakarų ekspresas" išlankstyti laiveliai turėjo dalyvao varžybose, kurių metu jų savininkai, naudodamiesi tik savo išpučiamo oro pagalba, turėjo kuo greičiau pasiekti finišą.

Sėkmginga prekyba džiaugėsi savo ir savo žmonos pagamintais produktais prekiaujantis Vaidas. Vėriniais, statulomis, keramika prekiaujantis vyras sakė, kad sekmadienį popiet buvo likę mažiau nei trečdalis atvežtos produkcijos.

Kad gerai prekyba sekėsi tvirtino ir girą bei alų pardavinėjusi Daiva.

"Kiekvienai pelėdai savo vaikas gražiausias"

Remigijus MOCKUS, VšĮ "Klaipėdos šventės" direktorius

Kiek spėjau apžiūrėti, tai man atrodo, kad viskas pavyko puikiai. O kaipgi kitaip galiu sakyti? Juk kiekvienai pelėdai savas vaikas yra gražiausias. Aišku, nuomonių, kaip ir visada, bus įvairių.

Fejerverkas, bent jau finansine išraiška, jei tikėti tuo, kas buvo skelbta spaudoje, buvo gerokai kuklesnis nei skirtas miesto jubiliejui. Tačiau mūsiškis turėjo kitokią misiją - įsilieti į baigiamąjį šeštadienio koncertą, ir kas atidžiai stebėjo, tikrai turėjo užfiksuoti, kaip periodiškai jis sutapdavo su vokalu ir muzikiniais akordais.
Sunku ką išskirti, tačiau penktadienį, po nelabai sėkmingos lietingos šventės pradžios, tikra atgaiva buvo Koncertų salės estradoje vykęs pasirodymas, kurio metu džiazo klasika su "bosa nova" interpretacijomis puikaus orkestro, jaunųjų atlikėjų ir vokalistės Giedrės Kilčiauskienės dėka skambėjo fantastiškai.
Manau, kad šiemet bene pirmą kartą Jono kalnelis alsavo gyvybe - lankydamasi mačiau daug vaikų ir tėvelių. Tikrai pasitvirtino mintis čia įrengti vaikams skirtą zoną, nes anksčiau čia vykdavę renginiai būdavo pasmerkti tylai. Vakare nuo kalno irgi stebėjau, kad buvo pilnutėlė sala.

Teatro aikštėje penktadienį vykusi roko opera "Eglė žalčių karalienė", manau, buvo puikiai mūsų miesto jaunuosius talentus reprezentuojantis renginys. Kitą dieną čia vykęs Vilniaus džiazo orkestro ir vokiečių vokalisto pasirodymas, mano nuomone, tikrai galėtų tapti viena svarbiausių mūsų džiazo festivalių "vinių".

Labai džiaugiuosi, kad viešėjo Insbruko orkestras, užmezgęs šiltą kontaktą su žiūrovais. O "Skylės" pasirodymas Kruizinių laivų terminale, mano nuomone, tikrai buvo šventės viršūnė. Manau, kad kiekvienas šventės akcentas rado savo vietą. Be to, miestas buvo gana švarus, kiek tik įmanoma tokios didžiulės šventės metu.

"Jūros dvasios tikrai buvo"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras

Stengiausi kuo daugiau pamatyti, kaip paprastas žiūrovas minioje, pajusti šventę iš vidaus. Manau, kad galima drąsiai konstatuoti, jog jūros dvasios šiemetinėje šventėje tikrai buvo. Labai gražu buvo matyti pilnas Danės krantines žmonių - tai labai klaipėdietiška.

Mieste vaikščiojau tiek šeštadienį, tiek sekmadienį ryte, tad galiu konstatuoti, kad bent jau pagrindinių renginių vietos buvo labai operatyviai sutvarkytos. Aišku, tobulumui šioje srityje ribų nėra.

O kalbant apie konkrečius renginius, tai džiazo koncertas Teatro aikštėje tikrai buvo nuostabus, pranoko visus lūkesčius. "Skylės" koncertas - neįprastas, netradicinis, girdėjau įvairiausių vertinimų. Kaip vientisas, monumentalus kūrinys su siužetu jis tikrai vertas dėmesio, bet, nežinau, ar tai buvo ne per rimtas sprendimas finaliniam koncertui. Visgi lai sprendžia žiūrovai - jie šiuo atveju yra teisėjai.

Vaida

Šventė patiko. Renginių buvo mažai, bet gatvės buvo užpildytos. Žmonių daug kaip ir visada, smagu ir tiek. Tik pasigedau papuošimų.

Kiekvienais metais jų vis mažiau ir mažiau. Lyginant praeitų ir šių metų Jūros šventes, šita patiko labiau, nes keliomis dienomis ilgesnė.

Elena

Šventėje pradėjau dalyvauti nuo trečiadienio, buvau piliavietėje, paskui Jūros šventės atidarymo renginyje, klausiausi simfoninio orkestro ir choro.

Šių metų šventė daug gausesnė, daugiau renginių ir įdomesnė. Labiausiai nepatiko jūrininkų eisena, kuri buvo trumpa ir nedaug dalyvių, pernai ji buvo truputį gausesnė.

 

Jūratė

Pasigedau organizuotumo, nes pati šventė vyko nesklandžiai - vienas koncertas prasideda, kitas baigiasi, kitas vyksta kur nors netoliese. Bet šiaip viskas buvo šauniai.

Jūros šventėje dalyvauju kiekvienais metais. Jau galvoju apie kitus metus, nes jau daug metų čia važiuoju iš Tauragės.

Rolandas

Šiais metais buvau tik mugėje. Įspūdžiai puikūs. Jūros šventėje dalyvauju kiekvienais metais, bet pernai buvau tik šeštadienį, tad nelabai ir palyginsi.

 

 

 

Raimondas

Įspūdžiai malonūs, geri. Nebuvo to, kas nepatiktų - viskas buvo gerai, netrūko net papuošimų. Jų buvo daugiau nei prieš dvejus ar trejus metus. Visą laiką ateinu į šventę. Nebuvau tik praeitais metais, kai buvau jūroje.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Svečias

2012-08-08   14:59

IP: 78.57.209.180

keista, kad nebuvo pagalvota apie atvykusių iš kitų miestų žmonių problemas. Pasirinktas paprasčiausias variantas - uždaryta pagrindinė gatvė ir nepateikta jokios informacijos, kaip apvažiuoti, kur saugiai pastatyti automobilį, kad jis nebūtų išardytas, kol žiūrėsi renginius. Čia ne MAXIMA, bet vertėtų apie viską pagalvoti...

klaipėdietė

2012-08-07   22:03

IP: 78.60.65.46

Skylės koncertas pabaigai netiko,norėjosi kažko linksmesnio,

to pasiulyciau

2012-08-07   19:51

IP: 86.100.97.63

O pas remejus kas pirmas eis "miesto sventes" tik po to mes ar burtus mesti reikes?:)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūros šventė 2012

Įvairūs vadinamųjų ekspertų ar pasipuikuoti mėgstančių politikų samprotavimai, esą Jūros šventė ir...

Jūros šventės pajamos ir išlaidos nuotrauka, foto

Mažiau rimtų viešosios tvarkos pažeidimų ir daugiau jūrinės dvasios - taip apibūdinama...

Šventės įspūdžiai: jūrinės dvasios netrūko nuotrauka, foto

Antrus metus paeiliui rengiamos įmonių komandų irklavimo varžybos Danės upėje šiemet sulaukė...

Irklavimo varžybos Danėje - tarsi dalis olimpiados nuotrauka, foto

Šeštadienį Karinių jūrų pajėgų laivai P11 „Žemaitis“ ir PGL „Šakiai“su garbiais svečiais...

Per ceremoniją jūroje žuvusieji pagerbti vainikais nuotrauka, foto

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 29 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...