2019 m. kovo 20 d. 05:21 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Prieš žaibą nepapūsi

(4)

Prieš žaibą nepapūsi nuotrauka, foto

ŠIEMET dėl žaibo iškrovų Lietuvoje kilo 26 gaisrai, vien birželio mėnesį - 12. Aštuoni iš jų - gyvenamuosiuose namuose.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Prieš žaibą nepapūsi, ir daryti to specialistai nepataria: nei mosikuoti rankomis, nei bėgti - taip elgdamiesi kaip tik jį pritrauksite. Verčiau iš anksto pasirūpinkite žaibolaidžiais ir pasikaustykite žiniomis, juo labiau kad, klimaktologų teigimu, audros su perkūnais mūsų krašte sparčiai dažnėja ir agresyvėja.

Žaibų sezonas mūsų šalyje paprastai tęsiasi nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio. Labiausiai jis skriaudžia Rytų Lietuvą, o pajūrį patausoja. Vis dėlto bendra statistika neguodžianti: dienų su perkūnijomis sparčiai dažnėja, jos agresyvėja ir kasmet reikalauja aukų. Šiemet dėl žaibo iškrovų Lietuvoje jau kilo 26 gaisrai, 8 iš jų - gyvenamuosiuose namuose.

Pasak specialistų, žaibų išvengti neįmanoma, tačiau apsisaugoti - galima.

Birželį žaibai sukėlė 12 gaisrų

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus (KAPGV VPPS) vyriausioji specialistė Daiva Gorpinko "Vakarų ekspresą" informavo, jog šiais metais dėl žaibo iškrovų kilę gaisrai visiškai suniokojo keturis ūkinius pastatus, septynis sugadino. Aštuoni gaisrai kilo individualiuose gyvenamuosiuose namuose.

"Dėl žaibo iškrovos 14 gaisrų kilo gegužę, birželį - 12. Laimei, žmonės nenukentėjo", - sakė Daiva Gorpinko.

Ar visais šiais atvejais (Lietuvos mastu) buvo įrengti žaibosaugos įrenginiai, specialistė duomenų neturėjo, tačiau paminėjo, kad Klaipėdos apskrityje kilusių gaisrų atveju pastatuose jų nebuvo.

PASAULYJE nuo žaibų kasmet žūva maždaug 3 tūkstančiai žmonių. Apie 100 žaibų kiekvieną sekundę trenkia visuose planetos kampeliuose. "Scanpix" nuotr.

Klaipėdos apskrityje nuo žaibo šiemet gaisrai kilo Agluonėnų seniūnijos Žagarų kaime - sudegė ūkinis pastatas, esantis privačiame sklype, ir Skuodo rajono Aleksandrijos seniūnijos Jedžiotų kaime - gaisras taip pat sunaikino ūkinį pastatą.

Audrų vis dažnėja

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus specialistas Justinas Kilpys "Vakarų ekspresui" sakė, jog iki šiol rekordiniais perkūnijų metais galime laikyti 2011-uosius.

KAMUOLINIS žaibas ilgai laikytas žmonių fantazijomis, tačiau atsiradus stebėjimo kameroms, filmuota medžiaga paneigė abejones. Lietuvoje tokio tipo žaibų nėra nufilmuota. Saugos priemonių nuo jo taip pat beveik nėra. "Fotolia" nuotr.

"Lietuvoje per metus vidutiniškai sulaukiame nuo 19 iki 30 dienų su perkūnija - tai užfiksuota per 30 pastarųjų metų. Tačiau 2011-aisiais tokių dienų būta apie 40."

Minėtais metais žaibai pridarė daug nelaimių: Tauralaukyje supleškino gyvenamąjį namą, kuriame buvo įrengtas žaibolaidis (šeimininko įsitikinimu, tąkart pasidarbavęs kamuolinis žaibas), Telšiuose nutrenkė šieną vežimu vežusį žmogų, Raseinių rajone - pavėsinėje sėdėjusį ir mobiliuoju telefonu kalbėjusį jaunuolį, Šilutės rajono kaimuose sudegino du ūkinius pastatus...

"Prieš metus įdiegėme žaibų aptikimo sistemą, ir kol kas tiksliai duomenų palyginti negalime, tą darysime ateityje, tačiau iš turimos statistikos akivaizdu, kad audrų su perkūnijomis mūsų krašte sparčiai dažnėja", - sakė J. Kilpys.

Sprogstantis ugnies kamuolys

Meteorologo teigimu, kamuolinių žaibų Lietuvoje nėra nufilmuota - užfiksuoti tik žodiniai gyventojų liudijimai.

Žmonės pasakoja matę ugnies stulpus, švytinčius, kibirkščiuojančius sferinius objektus nuo centimetro iki kelių metrų skersmens, kurie be garso įlekia pro langą, kaminą ar net rakto skylutę, o viduje susprogsta. Apie panašų atvejį 2011 m. pasakojo ir Mindaugių kaimo (Joniškio r.) gyventojas: netikėtai prasidėjus perkūnijai, kažkas sublyksėję, pasigirdęs didžiulis trenksmas, ir oranžinis degantis kamuolys, įsmukęs per virtuvės lango orlaidę, nukritęs jam ant kojų. Drabužiai užsiplieskę ugnimi - laimei, juos užgesino atbėgę kaimynai.

Po patirto įvykio žmogui suparalyžiavo kojas. Medinis namas neužsidegė, tik sugedo visi elektros prietaisai bei instaliacija.

"Apskritai iki 20 amžiaus pabaigos kamuolinis žaibas buvo laikomas žmonių fantazija. Tik kai atsirado stebėjimo kameros ir jos nufilmavo šį reiškinį, toks žaibas buvo pripažintas realiai egzistuojantis. Jo fizikinė prigimtis iki šiol nėra žinoma, nors versijų yra begalė", - komentavo specialistas J. Kilpys.

Manoma, kad kamuolinis žaibas pasirodo, kai audra baigiasi - su paskutiniais linijiniais žaibavimais. Jis gali patekti į pastatą per bet kokią angą, netgi pro rakto skylutę. Susidūręs su kliūtimi sprogsta.

Liudytojai teigia matę, kaip kamuolinis žaibas sklandė ore arba perėjo kiaurai medį, metalą ir jų nepažeidė, dar kiti - kad kietas medžiagas tiesiog ištirpdė. Žmonių pasakojimu, toks žaibas juda bėgančio žmogaus greičiu ir šviečia kaip paprasta lemputė.

Priešgaisrinės priežiūros vyriausioji specialistė D. Gorpinko pastebėjusiems kamuolinį žaibą pataria nejudėti, kad nesukeltų oro srovių, kurios gali žaibą pritraukti. "Kad kamuolinis žaibas nepatektų į pastato vidų, uždarykite langus, duris, dūmtraukius, pasirūpinkite, kad patalpoje nebūtų skersvėjų. Ventiliacijos angas iš anksto būtina perdengti įžeminta metaline 2-2,5 mm skersmens gardele su 3-4 kv. cm akutėmis", - patarė specialistė.

Iš giedro dangaus?

Hidrometeorologijos tarnybos specialistas J. Kulpys paneigė liaudies teiginį, jog žaibas du kartus į tą patį medį netrenkia: "Šis senas posakis turbūt turi labiau perkeltinę prasmę, o ne tiesioginę. Kaip specialistas, to garantuoti negalėčiau." Paklaustas, ar tikrai perkūnas gali nutrenkti ir iš giedro dangaus, pokalbininkas sakė: "Iš dalies - taip. Žaibuoti gali ir nelyjant lietui - audros debesims susiformavus ir už 10 kilometrų. Vis dėlto artėjančios grėsmės ženklai matyti iš tolo."

NEGALIMA. Specialistai stebisi, kad daugelis žmonių šiais laikais nežino arba nepaiso saugos taisyklių, kurių reikia laikytis žaibuojant. Prieš porą metų perkūnas Lietuvoje nepagailėjo mobiliuoju telefonu kalbėjusio jaunuolio. "Fotolia" nuotr.

Ką daryti poilsiautojams, kurie ką tik atvyko į kempingą, pasistatė palapinę, įsikūrė ir staiga išvydo artėjant vis tamsėjančius audros debesis?

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Kuo nustebinti draugus ir artimuosius atėjus Naujiesiems, ką dėti ant stalo, kad...

Patiekalus šventiniam stalui siūlo gaminti garuose nuotrauka, foto

Kai gruodis tampa nesibaigiančiu dovanų pirkimo, pyragų kepimo, giminių lankymo...

5 patarimai, kaip prasmingai praleisti Kalėdas su vaikais nuotrauka, foto

Lietuvos automobilių kelių direkcija įspėja, kad gatvėse bus slidu dėl gausiai iškritusio...

Ką daryti, jeigu paslysite eidami iš darbo nuotrauka, foto

Artėjančios šventės ne tik kelia džiugesnį, bet ir dažną priverčia sunerimti:...

Nenorite pirkti dovanų? 10 idėjų pagaminti jų patiems nuotrauka, foto

"Neringos komunalininko" koncesija baigiasi birželį nuotrauka, foto

Neringa, Naujienos iš Neringos iki Klaipėdos atkeliauja šiek tiek pakitusios. Miesto meras Darius...

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos...

Jaunajai kartai - sunkiaatlečių treniruotės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos centre verda gyvenimas - čia nuolat stovyklauja įvairių Lietuvos...

"Gintaro" plaukikams - per 30 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro auklėtiniai skynė pergales Rygoje (Latvija), Alytuje ir Klaipėdoje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...