2020 m. rugpjūčio 9 d. 17:04 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Porų ginčai dėl finansų: kaip jų išvengti?

Reklama

Kurti ir puoselėti gražius santykius poroje – nuolatinis darbas. Kiekvienas turime skirtingus įpročius ir savitą suvokimą, tad santykiuose neišvengiamai kyla ginčų. Nesutarimų gali pasitaikyti ir finansiniais klausimais. Tyrimai Jungtinėse Amerikos Valstijose rodo, kad ginčai dėl pinigų yra antra dažniausia skyrybų priežastis. Ką reikėtų daryti, norint jų išvengti ir sėkmingai planuoti bendrą šeimos ar poros biudžetą?

Komunikuokite tarpusavyje

Iš pirmo žvilgsnio gali tai atrodyti viena paprasčiausių užduočių, bet kartais ji paaiškėja esanti sunkiai įgyvendinama. Apie pinigus ir asmeninius finansus daugeliui mūsų kalbėtis nėra malonu. Tačiau su savo artimiausiu žmogumi šios temos vengti negalime. Vienas praleistas svarbus pokalbis apie pinigus, neiškomunikuota problema dėl sniego gniūžtės efekto gali virsti dideliu ir skaudžiu ginču.

Norint sukurti veiksmingą bendrą sistemą reikia laiko ir pastangų, tad būtinas bendravimas ir bendradarbiavimas tarpusavyje. Pokalbiai apie pinigus, pastangos suprasti vienas kito požiūrį ne tik padės išmokti drauge valdyti biudžetą, bet ir padės siekiant ilgalaikių finansinių tikslų.

Neturėkite paslapčių

Paslaptys, o ypač finansinės, gali neigiamai paveikti santykius. „Ramsey Solutions“ JAV atlikto tyrimo duomenimis, vienas iš trijų sutuoktinių, kurie su savo antrosiomis pusėmis nesutaria dėl pinigų, yra nuslėpęs bent vieną savo pirkinį. Taigi, siekiant dar labiau nepaaštrinti finansinių nesutarimų, privalu atsiverti ir pasikalbėti.

Tai svarbu ne tik kalbant apie pirkinius, bet tuomet, jei turite skolų, paskolų ar finansinių sunkumų. Negyvenkite su baime, jog artimiausias žmogus ankščiau ar vėliau gali sužinoti jūsų istoriją. Galbūt nustebsite, jog šalia turite žmogų, kuriam jūsų finansinės paslaptys neatrodys tokios didelės ir sulauksite supratimo. Beje, dviese rasti sprendimą yra kur kas lengviau. 

Planuokite biudžetą

Poroje labai svarbus aspektas yra planavimas – ne tik laisvalaikio, pramogų ar darbų pasiskirstymo, bet ir biudžeto. „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad 56 proc. gyventojų nuolat planuoja ūkio finansus, stebi, kad išlaidos neviršytų pajamų. Norėdami, kad jūsų poros ar šeimos finansai išliktų „sveiki“ ir turėtumėte kuo geresnę jų kontrolę, būtinai turėtumėte suplanuoti biudžetą.

Norėdami suplanuoti bendrą biudžetą, turėtumėte peržiūrėti bei užfiksuoti keletą dalykų: bendras pajamas (nuolatines ir papildomas), santaupas bei išlaidas – būstui, transportui, maistui ir kitiems būtiniems bei nebūtiniems pirkiniams. 

Taip pat turėtumėte vengti impulsyvaus pirkimo ir su partneriu sutarti, kad neplanuotus ir reikšmingos biudžeto dalies reikalaujančius daiktus pirksite tik pasitarę. 

Numatykite bendrą tikslą

Gyvenant su partneriu natūraliai kyla poreikis susitaupyti bendram tikslui. Pirmiausia turėtume pagalvoti apie finansinį rezervą tiems atvejams, kada netikėtai sumažėja pajamos ar padidėja išlaidos. Kai būsite ramūs dėl savo finansinio saugumo, galime pradėti galvoti apie išsvajotas atostogas, naują automobilį, nuosavą būstą ar kitą bendrą pirkinį.
Turėtume atrasti savo porai tinkamiausią taupymo sistemą, tačiau pravartu pasinaudoti paprasta 50-30-20 taisykle. Vadovaujantis ja, 50 proc. savo gaunamų pajamų kiekvieną mėnesį turėtumėte skirti būtinosioms išlaidoms (komunaliniai mokesčiai, paskolos, skolos, maistas ir kt.), 30 proc. – kintančioms išlaidoms (pramogos, rūbai, daiktai ir pan.), o likusius 20 proc. – taupymui bei investavimui. Nors kiekvieno pajamos skirtingos, tačiau ši taisyklė pradės taupyti optimaliai. Kuo ankščiau pradėsite taupyti ir kuo sistemingiau tai darysite, tuo greičiau pasieksite savo finansinių tikslų.

Kviečiame pasižiūrėti grupei „Pinigai ir reikalai“ filmuotą istoriją su aktoriais Giedriumi Savicku ir Vitalija Mockevičiūte, kurie nuotaikingai iliustravo dažniausiai porose kylančius nesutarimus bei pasidalino biudžeto planavimo subtilybėmis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Vasarai šuoliuojant paskutinėmis savaitėmis stilistė Olga Wiseman dalinasi grožio paslaptimis. Jūsų dėmesiui...

10 grožio ritualų su stiliste Olga Wiseman nuotrauka, foto

Kurti ir puoselėti gražius santykius poroje – nuolatinis darbas. Kiekvienas turime skirtingus...

Porų ginčai dėl finansų: kaip jų išvengti? nuotrauka, foto

Įkvėpti savo vaikus laikytis subalansuotos mitybos ir mankštintis galima ir be...

10 idėjų sveikesnei mitybai ir aktyvesniam laisvalaikiui nuotrauka, foto

2007–2015 metų serialas, pelnęs net 5 auksinius gaublius ir begalę apdovanojimų...

5 įtraukiantys serialai apie verslą ir pinigus nuotrauka, foto

Boninės užtvaros gabenamos į jūrą nuotrauka, foto

Jūra, Šįryt uoste pastebėtos teršalų dėmės. Nors buvo dėtos visos pastangos teršalams lokalizuoti,...

Neringa gali tapti Europos mastu patraukliu aviacijos turizmo tašku – meras nuotrauka, foto

Neringa, Neringos meras Darius Jasaitis sako, kad Neringa gali tapti Europos mastu patraukliu...

Kur renkasi Žemaitijos raganos nuotrauka, foto

SE, Telšių rajone, netoli Luokės miestelio, turistus vilioja Šatrijos kalnas, tiksliau, piliakalnis. Jis...

Dėl uoste įvykurios avarijos visuose paplūdimiuose iškelta raudona vėliava nuotrauka, foto

Klaipėda, Visuose paplūdimiuose iškelta raudona veliava, dėl naktį uoste įvykusios avarijos, kurios metu...

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

SE, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...