2019 m. kovo 25 d. 17:38 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Kaip išmokti įsiminti

2016-12-01, 10:36

Milda KUNSKAITĖ

Kaip išmokti įsiminti nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Šiuolaikiniam žmogui būtina įsidėmėti krūvas informacijos: užduotys darbe, telefonų numeriai, kasdieninių darbų sąrašai, kreditų apmokėjimas, įvairūs slaptažodžiai... Kaip visa tai išlaikyti galvoje? Yra būdų įsidėmėti tai, kas būtina, arba prisiminti, kai reikia. Žinoma, kiekvienas iš jų turi savų pliusų ir minusų.

Veiklos kalendorius

Paprastai jį turi labai užsiėmę žmonės, jame įrašomi susitikimai ir renginiai, darbai, kuriuos reikia atlikti per dieną. Patogu - ryte atsiverti, o ten viskas surašyta. Dar patogiau, kai dienoraštį rašo sekretorė, tada ji pati primena viską, ko reikia. Deja, toks kalendorius gali elementariai dingti, sudegti, ir jokia sekretorė nebepadės... Be to, gali atsirasti kokių nors neplanuotų reikalų, kurių nespėsite įrašyti.

Reikalų sąrašas

Kai kas tiesiog susirašo darbus, kuriuos planuoja atlikti tam tikrą dieną. Tokie sąrašai dažniausiai sudaromi tą pačią dieną, kurią viskas planuojama. Taigi mažėja rizika ką nors pamiršti. Tačiau ir sąrašui gali kas nors nutikti, paprastą lapelį lengviau pamesti, negu storą dienoraštį kietais viršeliais. Kitas variantas - viską rašytis į bloknotą arba užrašų knygutę, bet ir tai nėra itin patikima.

Kompiuterio programa

Tokios programos įdiegiamos ir mobiliuosiuose telefonuose: įrašote duomenis ir reikiamą dieną bei valandą gaunate priminimą. Pavyzdžiui, sumokėti komunalinius mokesčius arba pasveikinti ką nors iš draugų su gimtadieniu. Patogu, kad ten visada būna ir kontaktų sąrašas, taigi nereikia ieškoti, kur surašyti jūsų pažįstamų telefonų numeriai ir elektroniniai adresai. Deja, ir tai ne panacėja. Bet kuris prietaisas gali sugesti, o telefonai dažnai yra pametami. Praradęs telefonų sąrašą, žmogus neretai pasijunta visiškai bejėgis. O viską dubliuoti kitoje vietoje ne kiekvienas susipranta.

Mnemonika

Naudojantis šiuo metodu, įvairūs faktai įsimenami naudojant asociacijas. Tarkime, įsivaizduojate savo namus, kuriuose ant kėdžių, lentynų, krėslų yra jums reikalingi daiktai. Metodas labai populiarus tarp besimokančiųjų, nes taip galima įsiminti didelės apimties medžiagą „nekalant“. Bet dar reikia įsidėmėti, kur ką „padėjote“, o tai ne visiems pavyksta.

Asociacijų metodas

Tai mnemonikos rūšis, labiau tinkanti skaičiams ir žodžiams, o ne faktams įsiminti. Tarkime, jums reikia įsiminti kokį nors numerį, bet neturite kur jo užsirašyti. Arba rašytis nepatartina, pavyzdžiui, banko kortelės PIN kodą. Pamėginkite sugalvoti kokias nors asociacijas, susijusias su tuo skaičiumi. Geriausia tiks gimimo datos, jūsų arba artimųjų, kieno nors amžius, jums žinomi telefonų numeriai, namo, buto numeris ir pan. Tiesa, ne visada pavyksta parinkti tokias asociacijas. Kai kurie žmonės skaičiams ir raidėms sugalvoja tam tikras spalvas ir simbolius ir įsimindami operuoja jais. Šis būdas yra neblogas, bet slaptažodžiams kaip tik dažnai ir naudojamos įsidėmėtinos datos, gyvūnų vardai, artimųjų vardai, todėl tokį slaptažodį nesunku atspėti.

Nestandartinės asociacijos

Šį būdą neseniai pasiūlė amerikiečių psichologai. Asociacijai, padedančiai įsiminti reikalingą informaciją, naudojama kas nors neįprasta. Atliekant eksperimentą, 87 savanoriai sprendė uždavinį ir už jį gavo atlygį. Paskui jiems buvo pasakyta, kad jie gali gauti doleriu daugiau, jei primins apie tai atėję atsiimti honoraro. Pusei dalyvių buvo pasakyta, kad ant stovo stovės dramblio statula. Kita pusė apie dramblį nieko nežinojo. Iš pirmosios grupės 74 proc. nepamiršo priminti, kad honoraras turi būti didesnis, o neįspėtųjų apie dramblį grupėje tokių atsirado vos 42 proc. Tiesa, rezultatas pasirodė ne šimtaprocentinis, ir asociacija padėjo ne visais atvejais. Bet vis dėlto panašūs metodai gerokai didina šansus įsiminti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: atmintis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Kuo nustebinti draugus ir artimuosius atėjus Naujiesiems, ką dėti ant stalo, kad...

Patiekalus šventiniam stalui siūlo gaminti garuose nuotrauka, foto

Kai gruodis tampa nesibaigiančiu dovanų pirkimo, pyragų kepimo, giminių lankymo...

5 patarimai, kaip prasmingai praleisti Kalėdas su vaikais nuotrauka, foto

Lietuvos automobilių kelių direkcija įspėja, kad gatvėse bus slidu dėl gausiai iškritusio...

Ką daryti, jeigu paslysite eidami iš darbo nuotrauka, foto

Artėjančios šventės ne tik kelia džiugesnį, bet ir dažną priverčia sunerimti:...

Nenorite pirkti dovanų? 10 idėjų pagaminti jų patiems nuotrauka, foto

Pareigūnai ieško vandalų ir prašo pagalbos nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos miesto policijos komisariate atliekamas ikiteisminis...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Atleidžiamas Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus atleistas iš posto,...

Netekome Zigmo Stankaus nuotrauka, foto

In Memoriam, Po sunkios ligos Anapilin iškeliavo klaipėdietis Zigmas Stankus, sovietų invazijos Afganistane 1979-1989...

Kriminalai, Paskelbta prieš 54 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...