Ekspertų patarimai, kaip pradėti gyventi ekologiškiau: dabar tam palankiausias metas

Ekspertų patarimai, kaip pradėti gyventi ekologiškiau: dabar tam palankiausias metas

Tiems, kurie nori gyventi ekologiškai, dabar palankiausias metas keistis. Parduotuvėse plastikinius maišelius keičia popieriniai ir medžiaginiai, kavinėse vienkartinius šiaudelius – metaliniai, į gatves vis dažniau išrieda ekologiškesnės transporto priemonės: elektromobiliai, dviračiai, paspirtukai. Iš perdirbtų medžiagų gaminama vis daugiau rūbų, kosmetikos, netgi – buities prietaisų. Tam, kad kasdienius savo įpročius keistumėte ekologiškesniais, tereikia atkreipti dėmesį į kelias kasdienybės sritis, tad nuo ko pradėti judėjimą teigiamų pokyčių link?

Pradžia – nuo vienos elektros lemputės

Viena esminių kasdienybės sričių, padėsiančių sumažinti naudojamus energinius išteklius ir mokesčių sąskaitas, yra energetika. Jaunuolis Andrius Šatas, Lietuvoje populiarios tinklalaidės „Išpakuota“, kurioje kalbama aplinkosaugos ir ekologijos temomis, bendraįkūrėjas dalijasi savo patirtimi ir pasakoja, kad namuose energiją padės taupyti tam tikrų taisyklių susikūrimas.

„Šviesą įsijunkite tik toje patalpoje, kurioje esate, taip pat jei nenaudojate, išjunkite prietaisus, kuriuos įprastai paliekate budėjimo režimu, o išmaniųjų įrenginių nepalikite krautis visą naktį. Rekomenduoju naudoti taupesnes apšvietimo lempas, o jei mėgstate dekoratyvųjį apšvietimą, rinkitės saulės energija maitinamas lempučių girliandas. Tokios, iš pažiūros, nedidelės pastangos gali tapti esminių gyvenimo pokyčių pradžia“, – pasakoja Andrius, prieš dešimtmetį savo kelią ekologiškesnio gyvenimo būdo link pradėjęs nuo lempučių keitimo į taupesnes jo tėvų namuose ir skatinusio tai daryti aplinkinius.

Apranga: mažiau yra daugiau

Dar vienas dalykas, kurį kiekvienas galime be didelių pastangų padaryti norėdami pradėti gyventi ekologiškiau, yra drabužių spintos peržiūra.

„Jei turite daug nenešiojamų rūbų, mainykitės, persiūkite, kurkite naujus derinius arba perleiskite kitiems. Nuolat pirkdami greitos mados parduotuvėse, dažniau užpildome ne savo spintos turinį, bet emocinį poreikį“, – tikina Andrius.

Jei mada ir stilius yra neatsiejama jūsų gyvenimo dalis, įsigydami rūbus, vietoj kiekybės, skirkite prioritetą kokybei. Pasidomėkite spintos kapsulės idėja, etiškų prekių ženklų gaminiais. Ir visuomet savęs paklauskite „Ar man tikrai reikia dar vieno....?“.

Mityba: pokyčiai turi ateiti pamažu

A. Šato teigimu, mityba yra dar viena gyvenimo sritis, kurią verta apžvelgti pradedant gyventi ekologiškiau.

„Iš esmės, tai yra asmeninis pasirinkimas, kokių mitybos principų laikytis. Vieni atsisako mėsos, kiti iš savo raciono išbraukia ir pieno produktus, o kiti vartoja viską, tačiau vadovaujasi saiku ar parduotuvių lentynose prioritetą teikia ekologiškesniems produktams. Tai yra absoliučiai kiekvieno sprendimas. Tačiau ką galiu patarti iš savo patirties – pokyčius į savo gyvenimą įvesti pamažu.

Aš pats kartą pažiūrėjau filmą apie mėsos pramonę ir jau kitą dieną lioviausi valgyti mėsą. Tačiau taip išgyvenau tik kelis mėnesius. Tuomet supratau, kad keisti savo įpročius reikia palaipsniui, be kasdienės įtampos ir tada tie pokyčiai ateina natūraliai“, – tikina A. Šatas ir teigia, kad dažnas, siekiantis gyventi ekologiškiau, į savo mitybos racioną įtraukia daugiau augalinės kilmės patiekalų.

„Jei kasdien valgote mėsą, pabandykite bent vieną vakarienę per savaitę paįvairinti ir pakeisti vegetariška. Ne gyvulinės kilmės baltymai tikrai yra labai vertingi organizmui – jų gausu ankštinėse daržovėse, lęšiuose, pupelėse, avinžirniuose“, – teigia Andrius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad renkantis produktą yra svarbios ir maisto pakuotės: kuo jos lengvesnės, kuo mažiau jose plastiko, tuo ir supakuotas maistas ekologiškesnis.

Tvarka namuose – su tvariais prietaisais

Ekologiško gyvenimo būdo šalininkas atkreipia dėmesį, kad taip pat kaip ir mėsą ar mados gaminius, kasdien naudojame ir buitinius prietaisus. O juos, pasak „Išpakuota“ kūrėjo, patartina rinktis ypač atsakingai ir prieš įsigyjant naują daiktą, pirmiausia reiktų pagalvoti, kur padėti seną, nebenaudojamą daiktą.

„Žiūrint iš ekologijos pusės, buities prietaisus svarbu naudoti efektyviai, tausojant energiją ir patį daiktą. Tačiau lygiai taip pat svarbu yra ir ne tik mūsų įpročiai juos naudojant, bet ir pačių prietaisų pasirinkimas. O siekiant gyventi ekologiškiau, verčiau rinktis tvariu būdu pagamintą, taupesnį, aukštesnės energinės klasės prietaisą. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad įsigyjant naują daiktą, greičiausiai reikės pagalvoti ir kur padėti senąjį – bendrojo pobūdžio atliekų konteineriai tokiems daiktams nėra tinkami“, – teigia A. Šatas.

Jam antrina ir buitinės technikos gamintojo „Electrolux“, vartotojams siūlančio tvarius, tausojant aplinką pagamintus buities pagalbininkus – dulkių siurblius, atstovas Baltijos šalyse Laurynas Skruibis.

„Sutinku, kad buities prietaisus reikia vartoti atsakingai. Dėl to mes skatiname į prekybos vietas atnešti senus prietaisus* ir įsigyti tokius, kurie nešvaisto energijos, taupo visus kitus resursus. Pavyzdžiui, kiekviename naujos „Green Collection“ linijos siurblyje yra iki 60 proc. perdirbto plastiko, gamybai buvo naudota tik atsinaujinančių išteklių elektros energija, iki 35 proc. mažiau vandens, išskirta 66 proc. mažiau anglies dioksido. O jūsų senus prietaisus mes atiduodame perdirbėjams ir ten jau jie yra panaudojami pakartotinai“, – pasakoja L. Skruibis.

Pasak jo, ekologiniai sprendimai skverbiasi ne tik į pavienių žmonių gyvenimą, bet ir į verslą. Ir kuo toliau, tuo labiau daugės pasirinkimų ekologija susidomėjusiems ar tiesiog sąmoningiau gyvenantiems žmonėms.

Diena be automobilio – bent kartą per mėnesį

Peržiūrėjus savo namų energetiką, mitybą, spintos turinį, buities prietaisus, reikia atsižvelgti ir į vieną taršiausių sektorių planetoje – transportą. O šioje srityje dviratis jau išrastas.

Jei bent vieną dieną per mėnesį automobilį iškeistumėte į dviratį ar judėjimą pėsčiomis, per metus beveik 2 savaites judėtumėte vien tik ekologiškai. Be to, sutaupytumėte laiko: prieš kelis metus atliktas tyrimas parodė, kad, pavyzdžiui, Briuselio gyventojai per metus vidutiniškai 39 val. praleidžia spūstyse. Jei bent ketvirtadalį kelio jie judėtų pėsčiomis ar dviračiais, sugaištą laiką sumažintų kone perpus.

„Jei bent vieną dieną pavyko gyventi ekologiškiau, tai jau pergalė. Svarbu tuo džiaugtis. Atradęs daugiau ekologiškų alternatyvų savo kasdienybėje, pajutau, kad geriau suprantu save, lengviau randu tai, ko noriu. O ir mano elgesys vis dažniau sutampa su vertybėmis, kuriomis tikiu. Dabar dairausi prekių ar paslaugų, paremtų ekologiškomis idėjomis ir tai man suteikia daugybę įdomių patirčių“, – dalijasi A. Šatas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder