2019 m. sausio 23 d. 16:15 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Dar likti darbe ar jau metas išeiti?

(2)

Dar likti darbe ar jau metas išeiti? nuotrauka, foto

© „Fotolia" asociatyvi nuotr.

Vasara ne tik atostogų, bet ir apmąstymų metas. Galbūt savo darbe jaučiatės prastai, tačiau niekaip nenusprendžiate ką daryti? 

Tyrimai rodo, kad daugybė žmonių lieka dirbti nemėgiamuose darbuose ilgiau nei norėtų. Yra begalė priežasčių, kodėl žmonės lieka darbuose, kurių iš tiesų nemėgsta, o dažnai ir nekenčia. Viena iš tokių priežasčių yra nepasitikėjimas savo jausmu ir baimė suklysti, priimti neteisingą sprendimą. Kaip žinoti, kad tai nėra tik akimirkos jausmas, ir kad jau laikas į gyvenimą įnešti pokyčių?

Kitas svarbus psichinės sveikatos rodiklis – nuolatinis sekmadienio vakaro nerimas. Kas tai yra? Kai sekmadienį nuo pietų imate galvoti apie darbą ir jums darosi bloga, jausmas lyg akmuo spaustų iš viršaus, o jūs jo negalėtumėte nusimesti.

Dalinuosi klausimais, į kuriuos atsakius sprendimus priimti bus lengviau.

1. Ar šis darbas neigiamai veikia mano fizinę ir psichinę sveikatą? Kai kurie darbai, pvz.: darbas statybose, natūraliai veikia fizinę sveikatą, ir tai yra tokia darbo specifiką. Jūs turite ieškoti nuolatinio ir pernelyg stipraus streso simptomų. Kai žmogus ilgą laiką patiria stresą, tai ima neigiamai veikti ne tik jo nuotaiką, santykius su artimaisiais ir draugais, bet ir fizinę sveikatą. Jums gali dažnai skaudėti galvą, nugarą pečius ar visus kūno raumenis – taip atsitinka, nuo nuolatinės raumenų įtampos, sutrikusios kraujotakos, bei streso hormonų.

Gana dažnai pasireiškiantis simptomas yra miego sutrikimas. Kai negalite išsimiegoti (nekalbu apie situaciją, kai nemiegate naktį ar dvi), kai ryte jaučiatės pervargęs ir išsekęs, nesijaučiate pailsėjęs.

Galimi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas. Taip žmogaus organizmas reaguoja į ilgalaikį stresą. Niekas nekalba apie savaitės ar dviejų būklę, tačiau jei taip jaučiatės dažniausiai vertėtų sunerimti.

Kitas svarbus psichinės sveikatos rodiklis – nuolatinis sekmadienio vakaro nerimas. Kas tai yra? Kai sekmadienį nuo pietų imate galvoti apie darbą ir jums darosi bloga, jausmas lyg akmuo spaustų iš viršaus, o jūs jo negalėtumėte nusimesti. Vien nuo minties, kad rytoj reiks į darbą subjursta nuotaika, o pirmadienio rytas būna nepakeliamai sunkus. Jūsų galvoje sukasi tokios ar panašios mintys: „Oj, ir vėl į darbą, nenoriu“, „Dar viena, nepakenčiama darbo savaitė“, „Nekenčiu savo darbo, gal reikėtų, ką nors keisti?“, „Pakentėk, gal po kiek laiko bus lengviau“… ir pan.

Turėtumėte pagalvoti apie savi sveikatą ir įvertinti savo būklę, galbūt sergate ligomis, kuriomis paprastai nesirgdavote (dažnesni peršalimai, apsinuodijimai, nevaldomi pūslelinės epizodai) ar paūmėjo lėtinės ligos (jei sergate astma, galbūt tenka vartoti daugiau vaistų; o gal esate diabetikas ir niekaip nepavyksta sureguliuoti cukraus kiekio kraujyje), o gal priaugote ar netekote daug svorio?

2. Ar šis darbas mane įtraukia? Ar aš nuoširdžiai dirbu ar dirbu, nes reikia? Jums jūsų darbas nebėra toks įdomus ir svarbus, kaip būdavo anksčiau. Jūs dirbate ir gali būti, kad dirbate gerai, tačiau visiškai nejaučiate malonumo atlikdami užduotis, būdami susirinkimuose ar aptardami dalykinius klausimus – jūs jaučiatės, kad nutolote ir nebesidomite tuo taip, kaip anksčiau.

3. Ar mikroklimatas šiame darbe palankus darbuotojams? Galbūt jūs darbovietėje labai nepalankus ir įtemptas mikroklimatas. Gal tai sisteminė problema, o galbūt jūsų kolegos nepagarbūs ir nebendradarbiaujantys. Gal vadovas negerbia savo pavaldinių? Jaučiatės išnaudojamas, žeminamas. Ar jaučiate, kad turite atiduoti daugiau tiek fiziškai, tiek emociškai negu gaunate? Galbūt tvyro apkalbų ir nepasitikėjimo atmosfera? Galbūt jums sako vieną, o po minutės kitą? Gal nėra tvarkos ir tvyro chaosas? Didelė darbuotojų kaita, kai vos susidirbus su vienu, jį keičia kitas? Gal savo darbe jaučiatės kaip karo lauke? Galbūt viršvalandžiai yra vertinami, kaip normalus darbas už kurį paprašius sumokėti, jūs patiriate spaudimą, žeminimą ar grasinimus nutraukti sutartį? Nepalankus darbui mikroklimatas, gali būti ypatingai varginantis ir atimantis malonumą bei motyvaciją dirbti veiksnys.

4. Ar aš turiu galimybę tobulėti, augti ir realizuoti save šiame darbe?Jaučiatės tarsi užstrigęs, niekur netobulėjate ir nejudate pirmyn, nors žinote, kad galėtumėte padaryti daug daugiau. Turite gebėjimų ir talentų, tačiau šis darbas jums nesuteikia galimybės juos plėtoti.

5. Ar aš jaučiuosi vertinamas(-a) šiame darbe? Ar jūsų vertybės ir gyvenimo būdas sutampa su darbovietėse vertybėmis (kalbu ne apie rašytas, apie tas kurios realiai tvyro ore)? Tai komplikuotas veiksnys, tačiau tam, kad darbe jaustumėtės gerai, jūsų vertybės turi derėti su įstaigos vertybėmis, kitaip išgyvensite didelį vidinį konfliktą, nepasitenkinimą, nerimą ir kaltę. Galbūt jūs dirbate labai daug, sąžiningai ir nuoširdžiai, tačiau mažai kas tai pastebi, dar mažiau kas tai įvertina?

Negalite pasitarti, nes tiesiog mažai kam rūpi ir mažai kas supranta, nes nelabai domisi? Tam, kad atliktumėte savo darbus gerai jums reikalingi tam tikri resursai, tačiau niekas nesiteikia jų jums suteikti?

Jaučiatės nematomas? Pokalbių su vadoku metu negaunate jokio grįžtamojo ryšio arba gaunate tik kritiką? O gal jums sako „Šaunuolis, gerai dirbi“, tačiau visiškai nepadeda? Nejaučiate palaikymo ir supratimo, kad jūsų darbas prasmingas ir kartais būna sunkus?

Negalite pasitarti, nes tiesiog mažai kam rūpi ir mažai kas supranta, nes nelabai domisi? Tam, kad atliktumėte savo darbus gerai jums reikalingi tam tikri resursai, tačiau niekas nesiteikia jų jums suteikti? Kiekvieną kartą, turite įrodinėti, kam ir kodėl jums to reikia? O gal tiesiog prioritetų sąraše jūsų darbiniai poreikiai 99 kartus iš 100 lieka apačioje?

6. Ar yra galimybė pakeisti tai, kas man nepatinka šiame darbe? Jūs stengiatės kažką pakeisti, suprantate kas jums negerai. Kalbėjote su atsakingais darbuotojais, bandėte suburti komandą, tačiau jaučiate, kad tai ką jūs sakote niekam neįdomu ar nesvarbu? Kad niekas iš tiesų nesikeičia ir situacija ima atrodyti beviltiškai? Jaučiatės lyg nuolat atsitrenktumėte į sieną? Jei atsakymas taip – jums tikrai metas keisti darbą. Dirbdami įstaigoje, kurioje nesijaučiate galintys kažką pakeisti, niekada nesijausite laimingi.

Jei į vieną, o ypač jei į daugiau nei vieną atsakėte TAIP, jums derėtų labai rimtai apsvarstyti išėjimo iš šio darbo galimybę, bei sudaryti išėjimo planą. Nereikėtų priimti skubotų sprendimų, apgalvokite visus niuansus ir protingus veiksmus, ką norite veikti toliau? Kur ir kaip dirbti? Apie tai pakalbėsiu plačiau kitos savaitės įraše. Sėkmės!

psichika.eu

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-09-06   09:54

IP: 90.131.42.120

Iš tiesų darbas nėra tavo gyvenimas.Darbą gali pakeisti,o sveikata ir laimės pojūtis neturi kainos

2018-09-06   09:54

IP: 90.131.42.120

Iš tiesų darbas nėra tavo gyvenimas.Darbą gali pakeisti,o sveikata ir laimės pojūtis neturi kainos

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Kuo nustebinti draugus ir artimuosius atėjus Naujiesiems, ką dėti ant stalo, kad...

Patiekalus šventiniam stalui siūlo gaminti garuose nuotrauka, foto

Kai gruodis tampa nesibaigiančiu dovanų pirkimo, pyragų kepimo, giminių lankymo...

5 patarimai, kaip prasmingai praleisti Kalėdas su vaikais nuotrauka, foto

Lietuvos automobilių kelių direkcija įspėja, kad gatvėse bus slidu dėl gausiai iškritusio...

Ką daryti, jeigu paslysite eidami iš darbo nuotrauka, foto

Artėjančios šventės ne tik kelia džiugesnį, bet ir dažną priverčia sunerimti:...

Nenorite pirkti dovanų? 10 idėjų pagaminti jų patiems nuotrauka, foto

Po namo renovacijos - byrančios sienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietė Galina Kiseliova po praėjusių metų vasarą daugiabutyje, kuriame gyvena, įvykusios dalinės...

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Skolas už šiukšles nusineša į kapus nuotrauka, foto

Ūkis, Politikų prašoma leisti pripažinti beviltiškomis mirusių asmenų ir bankrutavusių įmonių skolas už...

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 2 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...