2019 m. gegužės 26 d. 02:28 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Ar padėti vaikui ruošti pamokas?

(3)

2013-01-25, 18:44

"Vakarų ekspreso" inf.

Ar padėti vaikui ruošti pamokas? nuotrauka, foto

Tėvai, kurie iš vaikų reikalauja absoliutaus savarankiškumo ruošiant pamokas, yra lygiai taip pat neteisūs kaip ir tie, kurie namų darbų ruoša rūpinasi labiau nei pats vaikas.

"Namų darbai skirti tau, o ne man!" Toks tėvų požiūris vaiką skaudina, nes rodo artimųjų abejingumą jo mokykliniams reikalams.

"Na, kas mus šiandien užduota?" Tokia tėvų pozicija ugdo vaiko neatsakingumą ir įsitikinimą, jog viskas bus padaryta puikiai ir be jo pastangų.

Ką reikėtų ir ko nereikėtų daryti tėvams, kai jų atžalos ruošia pamokas? 10 specialistų patarimų.

1. Kartu su vaiku aptarkite jo dienotvarkę ir nustatykite laiką, kada jis ruoš pamokas. Geriau tai daryti praėjus 1-1,5 val. po grįžimo iš mokyklos, kad spėtų pailsėti, tačiau nepervargtų žaisdamas.

2. Apžiūrėkite, ar tinkamai paruošta vaiko darbo vieta. Šviesa turi kristi iš priekio ir iš kairės. Ant stalo neturi būti jokių pašalinių daiktų.

3. Kartu su vaiku suplanuokite užduočių atlikimo eiliškumą. Iš pradžių geriau atlikti nedidelę užduotį, kuri vaikui patinka: tai padės jam susikaupti ir emociškai įsitraukti į darbą. Tuomet tegu imasi sudėtingesnių. Kūrybinius darbelius (lipdymas, piešimas etc.) palikite pabaigai.

4. Padėkite atžalai išsiugdyti supratimą, kad darbo vietoje yra dirbama, o saldainiai valgomi ir žaidžiama - kitoje. Jeigu matote, kad vaikas atsinešė užkąsti ar per sąsiuvinį važinėja su mašinyte, verčiau leiskite jam padaryti pertrauką ir pailsėti - šiek tiek pajudėti.

5. Padėkite vaikui suprasti, kad mokymasis yra įtemptas darbas, reikalaujantis pastangų. Jis turi išmokti savarankiškai nugalėti sunkumus, tad nekeiskite jo veiklos į savo. Kitas dalykas - kai jis susiduria su neįveikiama kliūtimi. Tuomet tėvai turi ateiti į pagalbą. Antraip nesėkmės patirtis gali užsifikuoti ir įtvirtinti reiškinį, kurį psichologai vadina "išmoktu bejėgiškumu". Jeigu ilgalaikės pastangos neduoda rezultatų, žmogus nustoja tikėjęs savo jėgomis, tampa pasyvus, be iniciatyvos.

Atskirkite situaciją, kai vaikas stengiasi ir negali įveikti užduoties, nuo tos, kai jis piktnaudžiauja jūsų pagalba kreipdamasis į jus dėl kiekvienos smulkmenos. Ką daryti pastaruoju atveju? Iškelkite sąlygą: "Aš galiu atsakyti į du tavo klausimus. Pasistenk namų darbus atlikti pats, o du sunkiausius klausimus išspręsime kartu."

6. Suteikite vaikui emocinę pagalbą. Mokykla jam kelia didelius reikalavimus, per dieną jis gauna ne tik intelektualinį, bet ir emocinį krūvį. Tėvų užduotis - ne tik džiaugtis vaiko pasiekimais, bet ir būti šalia, kai jam nesiseka - kartu išgyventi jo sunkumus.

Blogas pažymys - rimta bausmė vaikui. Jeigu matote, kad jis nusiminęs, palaikykite jį, o ne barkite. Mokyklinių nesėkmių dramatizavimas, moralinis spaudimas gali virsti nesėkmių baime ir emocinės pusiausvyros praradimu.

7. Neduokite vaikui papildomų užduočių ir neverskite jo perrašinėti klasėje blogai parašytų darbų. Galima aptarti klaidas, tačiau užduoties atlikimas antrą kartą suvokiamas kaip beprasmiškas, nuobodus veiksmas. Tai mažina mokymosi motyvaciją ir pasitikėjimą savo jėgomis.

8. Pamokų ruošos kontrolė palaipsniui turi mažėti. Tiesioginį jūsų dalyvavimą vaikui atliekant užduotis ilgainiui turi pakeisti paprasčiausias buvimas netoliese. Baigiantis pradinę mokyklą vaikas turi gebėti paruošti pamokas vienas ir parodyti tėvams galutinį rezultatą.

Nepakisti turi tik vienas dalykas: jūsų domėjimasis vaiko gyvenimu.

Verta žinoti
Higienos normos numato, kiek laiko vaikas turi skirti namų darbams.
Pirmoje klasėje ir antros klasės pirmąjį pusmetį namų darbai visai neužduodami.
Antros klasės antrąjį pusmetį vaikams gali būti skirti namų darbai maždaug dešimčiai minučių per dieną.
Trečioje ir ketvirtoje klasėse - viena valanda.
Penktoje ir šeštoje klasėse - pusantros valandos.
Septintoje ir aštuntoje - dvi.
Devintoje-dvyliktoje - dvi su puse valandos.
Atostogoms namų darbai neužduodami visų klasių mokiniams.
Normos apskaičiuotos vidutinių gebėjimų vaikui.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-09-10   08:09

IP: 78.62.232.125

Kaip suprasti tevai turi padeti? Kas mokosbei klausos mokytoju? Mokiniai. Tai dar tevai grize is darbo turi padeti.arne?

ko

2015-04-16   09:46

IP: 80.202.57.208

nesamones pirmoje klaseje po 2 val sededavo prie pamoku antra trecia klase dar daugiau sedejo ketrvirtoje klaseje iki isnaktu stai tau ir neuzduoda daug namu darbu svietimo sistema nesveikai perkrauna vaiku galvytes

mama

2013-01-27   13:50

IP: 84.46.244.174

nesąmonę rašo "verta žinoti",kad namų darbų neužduoda 1 ir 2 klasėje!!! mano dukra jau 5-tokė ir kiek atsimenu,tai nuo pat pirmos klasės antro pusmečio pilnai turėdavo ką veikti namie,t.y. daryti namų darbus :(
Tai dabar darosi įdomu,ar straipsnis klaidingas,ar pedagogas buvo netinkamas,jeigu nespėdavo išaiškinti temos per pamokas,tai reikdavo atlikti namuose???

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Šiandien 18 valandą Klaipėdos aerodrome įvyks aviacijos šou. Į pasirodymus pakvies akrobatinių...

Šiandien Klaipėdos aerodrome įvyks aviacijos šou nuotrauka, foto

Pledas puiki namų stiliaus detalė ir jaukios šilumos atributas, ypač kai vėsu...

Kaip išsirinkti tinkamą pledą? nuotrauka, foto

Idėjų, ką pasigaminti vakarienei ar vakarėliui, stoka gali netikėtai ištikti kiekvieną. Kartais...

Monotoniją virtuvėje praryjantis receptų ir idėjų portalas „Šefo receptai“ nuotrauka, foto

Balandžio 23-ąją, 19 val. Apeirono teatre premjera "Ašmenys".           ...

Šį vakarą Apeirono teatre - premjera "Ašmenys" nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...