2019 m. sausio 19 d. 16:05 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Kelionės

Kelionės

Automobiliu per Kuršių neriją: trys valandos Pilkopėje (3)

2002-11-18, 12:00

Vidmantas VALIUŠAITIS

Per rusiškąją Kuršių nerijos dalį eina tokia pat neplati dvipusio eismo kelio juosta, tik gal ne taip kokybiškai išasfaltuota ir neišdažyta baltomis kelkraščių bei vidurio skiriamosiomis linijomis, kaip Lietuvoje.

Ragina saugoti gamtą

Iš karto pajunti, kad aplinkos skirtumų esama daugiau nei vien kelio kokybė: Kuršių nerijos miškas atrodo ne toks jaukus kaip Lietuvoje, kur jis yra išpuoselėtas, prižiūrėtas, prilygsta beveik parkui. Rusijos gi pusėje matyti daugybė išvirtusių ir pūvančių medžių, pušynai prižėlę menkaverčių lapuočių ir krūmynų, vietomis net primena brūzgynus. Justi, kad trūksta "gaspadoriškos" rankos.
Užtat miške, žmonių lankomose vietose, apstu ant fanerinių skydų išpieštos primityvios vaizdinės-agitacinės propagandos, tokios kaip "Sochranim radnuju prirodų" (Išsaugosim gimtąją gamtą - rus.), išnykusios Lietuvoje drauge su sovietine santvarka. Ten vis dar ūkiškumo ir racionalios veiklos stygių mėginama atsverti raginimais ir propagandiniais šūkiais.

Didžiulės kopos papėdėje - Pilkopė

Pirmoji gyvenvietė nuo Lietuvos pusės yra Pilkopė (vok. Pillkoppen), dabar vadinama Morskoje, - jau už 6 km nuo sienos.

Buvau girdėjęs kalbų, neva Rusijos Kuršių nerijoje atostogauti labai palanku: pigiau negu Nidoje ar Juodkrantėje, o jūra, saulė ir pakrantė - ta pati.
Ir iš tiesų - gamtinė aplinka čia nepaprastai dėkinga. Buvęs žvejų kaimelis įsikūręs didžiulių kopų paunksnėje, greta ežero, kurį nuo Kuršių marių skiria tik siauras smėlio ruožas. Vakarų pusėje, miške, plyti kitas ežeras, ir čia pat dunkso aukštos ir labai stačios kopos, jau ankstyvą pavakarę gyvenvietę uždengiančios plačiu šešėliu.
Pilkopė senosiose kronikose minima jau 1283 m. - aukštame kalne vietos gyventojai tada turėjo savo šventvietę. Du kartus seniesiems gyventojams kopininkams teko keisti savo sodybų vietą, gelbstintis nuo atslenkančių smilčių, kol galutinai apsigyveno dabartinėje vietoje, skubiai apsodinę slenkančio smėlio kalvagūbrius ir sulaikę smėlį prie pat kaimelio. Apželdintų kopų aukščiausi pakilimai yra Liepos (59 m.) ir Ievos (63 m.) kalnai, nuo kurių atsiveria įspūdinga Kuršių nerijos kraštovaizdžio panorama.

Gyvenvietė sunykusi ir apleista

Natūralus gamtos grožis, deja, tėra vienintelis dalykas, kurį čia atranda ir kuriuo gali džiaugtis atklydęs turistas. Apie kokią nors turizmo paslaugų infrastruktūrą čia kalbėti dar negalima.

Tiesa, įrengta takai į kopas (kai kur betoniniai, smarkiai kontrastuojantys su Kuršių nerijos gamtos trapumu), viena kita medinė apžvalgos aikštelė kopose. Bet tai, ko gero, ir viskas, ko lauktų atvykėlis turistas. Nei padoresnės kavinės, nei žmoniškos parduotuvės bent maisto nusipirkti, nekalbant jau apie nakvynės namus, užtikti čia neteko. Net ir artimiausia degalinė - beveik tik už 50 km, Zelenogradske, buvusiame Krante (vok. Cranz).

Pilkopės gyvenvietė sunykusi pilna to žodžio prasme. Nuo prieškario išlikę pastatai, menantys dar vokiečių laikus, susidėvėję pagrindinai, neaišku kada remontuoti, jeigu remontuoti iš viso. Sovietmečio architektūriniai intarpai - kolchozinio tipo silikatinių plytų dėžutės, žiauriai sudarkiusios istorinį ir architektūrinį krašto audinį, - irgi, atrodo, bebaigiantys savo dienas: lopytais nesulopytais stogais, suklypusiomis sienomis, pilkais, nebenuvalomais apdulkėjusiais langais. Nė gėlėlės, nė darželio aplinkui, nekalbant jau apie kerpamas pieveles ar gėlynus. O jau gatvės, gatvės! Vienos duobės ten, kur būta kadaise kažkokio grindinio, kitur - negrįsti dulkantys keliukai, be jokių šaligatvių.

Ryškiausias akcentas - kareivinės

Gyvenvietė nedidelė, galbūt sulig Preila. Tačiau aišku, kad čia neklesti nei turizmas, nei žvejybos verslas, nėra nė dirbamos žemės. Kaip čia verčiasi ir iš ko gyvena žmonės šioje skurdžioje pašlaitėje, galima spėlioti. Tik kur ne kur pasitaikė sutikti žmogų, betriūsiantį aplink savo varganą būstą.

Visiškai kopos papėdėje pasitaikė užeiti Pilkopėje įkurdintą karinį dalinį. Greičiausiai tą patį, kurio vyrai taip rūpestingai mane patikrino ant sienos, įvažiuojant į Rusiją. Trapus kopų peizažas visiškai nesiderino su silikatinių plytų kazarmomis, aptvertomis aklina mūro tvora, nudažyta sovietų kariuomenės pamėgta aliuminio spalva. Ant geležinių vartų iš tolo švietė didelė raudona žvaigždė - sovietinės praeities simbolis.

Kelias, vedęs į kareivines, pasirodė besąs akligatvis, todėl pastebėjęs automobilį ne rusiškais numeriais, greta vartų sargybos poste nuobodžiavęs sargybinis tuojau atgijo, pastebimai suaktyvėjo, neslėpdamas aiškaus susidomėjimo artėjančia mašina. Jau buvo bežengiąs iš savo bokštelio, tad nutariau neapsunkinti gyvenimo nei sau, nei kvaršinti galvos sargybiniui, tad tučtuojau apgręžiau automobilį.

Kavinė - ant ratų

Daugiau pasisukinėjęs po gyvenvietę, vis dėlto teko pastebėti vieną kitą ir palyginti šiuolaikiškai įrengtą ar naujai pastatytą namą. Tačiau būdinga jiems buvo tai, kad šie pastatai neturėjo jokio architektūrinio ryšio su skurdžia ir nugyventa aplinka, buvo atitverti nuo jos aklinomis, dviejų trijų metrų aukščio tvoromis. Vienintelė "kavinė", kurią teko pastebėti Pilkopėje, buvo priekaboje ant ratų įrengtas savotiškas kioskas, kuriame buvo prekiaujama sausainiais, kramtomąja guma, limonadu, alumi, rūkalais ir kitomis smulkmenomis.

Ta priekaba ir didesnė erdvė aplink ją buvo aptverta pinučių tvora, kiemelyje pastatyta pora lengvų skėčių nuo saulės, ir visa tai "tarnavo" kaip lauko kavinė, nors faktiškai nieko valgomo ten negalėjai gauti. Nebuvo nė žmonių. Keli murzini vaikai žaidė kiemelio smėlyje. Priėjęs arčiau prie langelio, radau už stiklo užkištą popieriaus skiautę, ant kurios ranka buvo užrašyta: "Techničeskij pereryv" (Techninė pertrauka - rus.).

 

Panašų įspūdį paliko ir Pilkopės parduotuvė, įrengta sename vokiškame mediniame name. Langai grotuoti, o stiklai tiek nešvarūs ir apnešti, kad pro juos nieko nebegalėjai matyti. Viduje žmonių nebuvo, išskyrus nuobodžiai rymančią pardavėją. Prekių asortimentas turtingesnis negu "lauko kavinėje", tačiau pasirinkimas irgi nelabai didelis: rusiška degtinė, kaukazietiškas konjakas, kelių rūšių moldaviški vynai, žuvies konservai, virta dešra, mėsos faršas, kruopos, actas, cukrus, druska, duona, pasitikėjimo nekeliantys pieno produktai. Vitrinose taip pat matėsi skalbimo priemonių, visokių plastmasinių dirbinių, net aprangos elementų. Nors prekių kokybė nebuvo patenkinama, tačiau kainos ne ką skyrėsi nuo lietuviškų, tik degtinė buvo bemaž perpus pigesnė.

Tapo aišku, kad Pilkopėje užsibūti negalima ir reikia vykti toliau.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kelionės

Kelionės su vaikais - visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti,...

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: "Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis" nuotrauka, foto

- Rimvydai, ką rekomenduotumėte besidairantiems kelionių žiemą?

Ką veiksime žiemą? nuotrauka, foto

Nors Viduržemio jūros apsuptoje Sardinijoje turistų laukia jaukūs miesteliai, didysis jos turtas...

Rudens nebijantis rojaus kampelis Italijoje - laukinė Sardinija nuotrauka, foto

Beveik 15 tūkst. kilometrų - būtent tiek lietuviai Aurimas Mockus ir Rimas...

Beprotiškas lietuvių planas - motociklais važiuoja į Indiją nuotrauka, foto

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: "Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis" nuotrauka, foto

Kelionės, Kelionės su vaikais - visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti,...

Kitą savaitę - šaltesni orai nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį orai bus gana ramūs. Šeštadienį netgi turėtume sulaukti saulės, LRT...

Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai - jau šį rudenį nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai "Klaipėdos bastionas 2019", kurių metu kariai ir civiliai...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...