2020 m. balandžio 9 d. 14:16 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Vinilinės plokštelės išgyvena renesansą

(6)

Vinilinės plokštelės išgyvena renesansą nuotrauka, foto

GAIVINS? Anot melomanų, anksčiau plokštelės buvo įrašinėjamos analoginiu būdu. Dabar dažnai jos įrašomos skaitmeniniu būdu, taip pat kaip ir CD. Gegužę buvo pranešta, kad verslininkai ruošiasi atgavinti Pamaskvėje buvusią Aprelevkos plokštelių gamyklą.

© RIA Novosti - SCANPIX nuotr.

Reklama

Paprastas triukas, kurį dažnai naudoja senovinių plokštelių pardavėjas - leidžia patiems klientams išgirsti plokštelės gyvybę. Smagu vien stebėti, kaip jis įgudusiu judesiu, tarsi porcelianinę lėkštę, atsargiai iš dėklo ištraukia plokštelę, specialiu šepetėliu nubraukia dulkes. Spragtelėjimas... Švelnus šlamesys... Ir mažytę patalpą užlieja garsas. Lieka užmerkti akis ir atrodo, tarsi 1960 metų JAV atlikėjai groja čia, visai šalia. Ir tik tau.

"Man patinka dirbti su moterimis. Jos iškart pajaučia skirtumą", - šypsosi V. Malinovskis.

Jis, ko gero, valandų valandas galėtų pasakoti ne tik apie plokšteles, senovinius patefonus, bet ir apie savo klientus. Klaipėdoje, pasak jo, yra ne vienas tikras melomanas, kuris ieško tik išskirtinių plokštelių.

"Kai gaunu tikrai vertingas vinilines plokšteles, pirmiausia skambinu tiems klientams. Ir tik jei jiems neįtinka pasiūlymas, tos plokštelės keliauja į ekspoziciją. Tikrieji melomanai nori, kad net ir keliasdešimties metų senumo plokštelė būtų tobula, tarsi ką tik iškepta. Tačiau yra nemažai ir tokių pirkėjų, kuriems plokštelės būklė nėra labai svarbi. Yra ir tokių, kurie plokšteles perka ne tam, kad klausytų, o tik tam, kad pasidėtų į lentyną. Čia galioja tie patys dėsniai, kaip ir perkant knygas", - atviravo V. Malinovskis.

Savo parduotuvėlėje jis dabar skaičiuoja turintis kone 3 tūkst. senovinių vinilinių plokštelių. Įdomu tai, kad senos plokštelės prieš parduodant paprastai dedamos į specialią plovimo mašiną, kur išplaunamos visos dulkės bei apnašos. Tuomet esą nebelieka traškesio, kuris dažnai girdimas klausant patefono.

"Įdomu yra tai, kad pats geriausias įrašymo lygis buvo pasiektas 1950 metais. O nuo tada prasidėjo komerciniai dalykai, taupymas, tad krito ir muzikos skambesio kokybė", - apgailestavo V. Malinovskis.

"Vėl viskas komercinama"

Žinoma, kaip ir kiekvienoje srityje, taip ir plokštelių renesansas kai kuriems tapo puikia proga pasipelnyti. Teigiama, kad naujose gamyklose leidžiamos plokštelės įrašinėjamos taip pat, kaip ir CD skaitmeniniu būdu, tad esą jokio išskirtinio skambėjimo iš tokių plokštelių neišgirsi.

"Mano įsitikinimu, net 90 procentų dabar išleidžiamų plokštelių skamba tragiškai. Vėl viskas komercinama. Tiesiog ne visi žino, kaip gera plokštelė turi skambėti. Tuo ir naudojasi muzikinės industrijos asai. Juk iš tiesų daugelis prisiminė plokšteles tik dėl mados. Todėl, kad tai vėl ant bangos. Bet ar tikrai rankose laiko kokybišką daiktą, dažnas net nesusimąsto", - pastebėjo V. Straupas.

Jam pritaria ir žinomas uostamiesčio muzikantas Vilius Ančeris. Esą daugelis tiesiog spekuliuoja ir žvejoja neišprususius pirkėjus.

"Jei žmogus klausosi muzikos iš kompiuterio ir jam nekyla jokių klausimų, vadinasi, jam ir nereikia nieko ieškoti. Klausimus užduoda žmogaus klausa. Man geros vinilinė splokštelės klausymas - tai muzikos detalumas. Klausant to paties albumo CD dingsta masė niuansų, jie tarsi pavagia pusę muzikos", - atviravo tūkstantį vinilo plokštelių savo kolekcijoje sukaupęs V. Ančeris.

Jis puikiai prisimena savo pirmą pažintį su plokštele, kai jam buvo dar aštuoneri, o vyresnis brolis įsigijo pirmą Vytauto Kernagio plokštelę. Nors tuomet vinilinės plokštelės muzikos pasaulyje buvo pagrindinė priemonė, naudojama įrašams atkurti, už geležinės uždangos augusiam jaunimui jos reiškė kur kas daugiau. Plokštelės buvo didelis deficitas. Gera nauja plokštelė kainuodavo 40-70 rublių. Sovietiniais laikais tai buvo nemaži pinigai.

Dabar V. Ančeris sakė net 850 dolerių nepagailėjęs už 1978 m. JAV išleistą Bitlų plokštelių komplektą.

Reklama

"Jei aš pasakysiu, kad norint gero tikro garso vien už kolonėlės laidą reikia sumokėti 2-3 tūkstančius litų, ko gero, daugelis manęs nesupras. Žinoma, jei žmogus tik pradeda domėtis muzika, nebūtina leisti tūkstančių. Čia kaip ir žvejyboje - kol nežinai, ar tave užkabins, geriau iš pradžių nusipirkti pigesnę meškerę. Svarbiausia žinoti, kodėl tu visa tai darai. O nedaryti tik tam, kad tai dabar ant bangos", - šypsojosi V. Ančeris.

Istorija

Prietaisą, kuris garsą ne tik užfiksuotų, bet ir atkurtų, beveik vienu metu, nors ir atskirai, sumanė Charles Cros ir Tomas Edisonas.
Ch. Cros, neturėjęs lėšų realizuoti savo idėją, 1877 m. pavasarį Prancūzijos nacionalinei mokslų akademijai pasiuntė darbą, kuriame aprašė prietaisą, pavadintą "Paleofonu". Tik po aštuonių mėnesių, autoriui primygtinai reikalaujant, akademikai perskaitė šį darbą, tačiau tuo metu T. Edisonas jau buvo užpatentavęs savo išrastą fonografą.
Pirmasis T. Edisono sukurto aparato garso įrašas nuskambėjo 1877 m. gruodžio 6 dieną ir truko tik 7 sekundes. Vėliau fonografą tobulino įvairūs išradėjai. Kiek patobulintas fonografas buvo naudojamas iki XX amžiaus 3-iojo dešimtmečio.
Fonografo pasisekimo paskatinti išradėjai ieškojo dar tobulesnių garso įrašymo būdų. Emilis Berlineris pasiūlė garsą įrašinėti į vašku padengtus cinko skardos diskus. Tokius diskus skaitantį prietaisą jis 1887 m. ir pavadino gramofonu. Pirmųjų plokštelių skersmuo buvo vos 6 cm, skambėjimo trukmė - tik 1 min., grojant tekdavo visą laiką tolygiai sukti rankenėlę. Gramofonas pradėjo išstumti fonografą tik tada, kai plokštelėms sukti buvo pritaikytas spyruoklinis mechanizmas su automatiniu greičio reguliavimu.
Nepaprasto plokštelių pasisekimo paskatintos viena po kitos steigėsi vis naujos, tarpusavyje konkuruojančios firmos. Greta gramofonų atsirado parlafonai, zonofonai, ultrafonai, patefonai, viktorolos.
1907 m. prancūzų firmos "Pate" darbuotojas Giljonas Kemsuleris patobulino gramofoną - jo ruporą įrengė gramofono viduje. Gramofonas tapo mažesnis, nešiojamas ir pradėtas vadinti patefonu.
V. Bičiūnas knygoje "Muzikos įrašai" teigia, jog "yra žinių, kad jau 1907-1908 metais Varšuvoje į plokšteles buvo įrašinėjamas lietuvių mėgėjų choro dainavimas". Po Pirmojo pasaulinio karo plokšteles įdainavo ir lietuviškos operos tėvas Kipras Petrauskas.
Savo aukso amžių vinilinės plokštelės išgyveno nuo ketvirtojo iki aštuntojo XX amžiaus dešimtmečio. 1978 m. pasirodęs garsą iš magnetinių kasečių atkuriantis ausinukas "Sony Walkman" per keletą metų beveik visiškai išstūmė "vinilus" iš rinkos.
Populiarumo viršūnę garsajuostės pasiekė apie 1985-uosius. Panašiu metu atsirado ir pirmieji CD. Ši terpė muzikai saugoti labiausiai paplito apie 2000-uosius, o tais pačiais metais ypač išpopuliarėjo vėliau liūdnai pagarsėjusi "Napster" - interneto paslauga, leidusi vartotojams mainytis MP3 failais ir nebepirkti įprastų įrašų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

v

2013-07-20   12:55

IP: 37.0.209.183

Net su prastu patefonu kuris inesa triuksmus plokstele turi kazka nesuprantamo,garsas labai lengvas ir nevargina.smuikai nezviegia kaip cd

s

2013-01-16   09:37

IP: 78.62.57.190

Teko klausyti patefo sakeke kazkokia brangi mc galvute.Garsas uzmusantis,negalvojau kad gali kas nors geriau uz cd groti,deja.

AK

2013-01-06   01:26

IP: 195.14.178.129

O turinys, jau tik trumpai, buvo toks: skaitmena dar nereiškia tiesiogiai nuostolių. Garso CD formatas PCM arba MP3 formatas tokius reiškia. Tiesiog pasimėgaukit progomis pasiklausyti šilto plokštelės ar lempinio radijo imtuvo garso - jie palieka gerus įspūdžius, nors taip pat nėra idealūs.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Šiandien esant giedram vakarui bus galima grožėtis nekasdieniška Mėnulio pilnatimi, kuri praminta...

Šiąnakt danguje išvysime supermėnulį nuotrauka, foto

Nuo vaikystės gamtos ženklus stebinti marcinkoniškė Janina Janušauskienė sako, kad Velykos šiemet...

Gamtos ženklus suprantanti Janina jau žino, kokios bus Velykos ir kokia vasara nuotrauka, foto

Uosto direkcijos dėmesys tiems, kuriems jo labiausiai reikia nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiuo metu norinčiųjų padėti Klaipėdos medikams, kovojantiems priešakinėse kovos su koronavirusu linijose,...

Dar viena koronaviruso auka: mirė iškili Lietuvos mokslininkė nuotrauka, foto

In Memoriam, Eidama 98–uosius metus Anapilin iškeliavo Elena Stankūnienė – visa Lietuva, ypatingai...

Su koronavirusu kovojantiems medikams – vasaros metu nemokamas įvažiavimas į Neringą nuotrauka, foto

Neringa, Siekdama padėkoti Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kovojusiems su koronaviruso infekcija,...

Specialistai įspėja: „Zoom“ programa šnipinėja vartotojų kompiuterius ir siunčia duomenis į „Facebook“ nuotrauka, foto

IT, Lietuvoje pratęsus karantino laikotarpį, gyventojai ir toliau aktyviai naudojasi programomis, kurios suteikia...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...