2020 m. rugsėjo 28 d. 02:31 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Stipriausia kliūtis, užkertanti kelią savirealizacijai

2020-08-10, 21:42

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt

Stipriausia kliūtis, užkertanti kelią savirealizacijai nuotrauka, foto

Mergina © Pixabay.com

Reklama

Stipriausia kliūtis, kuri trukdo savirealizacijai – tai kompensacinis mechanizmas. Šis psichologinės kompensacijos mechanizmas neleidžia mums būti sėkmingiems ir laimingiems, kol mes visiškai jo neįveikiame.

Jeigu padalytume visus žmones, su kuriais kada nors sąveikaujame pagal šeimos matricą, tai gautume tris pagrindinius vaidmenis, kuriuos jie vaidina jūsų gyvenime: tėvų, vaiko ir brolių– seserų.

Kas neleidžia mums būti sėkmingiems ir laimingiems?

Viršininkai vaidina tėvo vaidmenį. Mokytojai, dėstytojai, pedagogai – taip pat.

Kolegos vaidina brolių– seserų vaidmenį. Bendramoksliai ir draugai – taip pat.

Klientai keistu būdu atlieka vaikų vaidmenį. Jūs jiems padedate ir darote juos laimingais, o jie, gavę „ledinukų“, eina pasivaikščioti gatve su draugais. Jums tenka atsakomybė.

Vaikai (netikėta!) atlieka vaikų vaidmenį.

Tėvai imasi vaikų vaidmens.

Partneriai, ir tai įdomiausia, atlieka naują ketvirtą vaidmenį jūsų gyvenime. Jie vaidina jus pačius. Tikras susitikimas su partneriu – tai susitikimas su savimi. Juk poros santykių užmezgimas ir išgyvenimas – ne kas kita kaip gilaus santykių su savimi proceso išgyvenimas.

Kai vaikystėje žmogaus poreikiai nebūna pakankamai patenkinami, visi vaidmenys susimaišo. Vaikams primetamas tėvų vaidmuo. „Aš tave pagimdžiau, o tu kompensuoji mano meilės ir artumo poreikį“. Tėvams primetamas vaiko vaidmuo: „Tu mane pagimdei, ir aš skolinga tau iki gyvenimo pabaigos, rūpinsiuosi tavimi“.

Situacijos, kai vaikų vaidmuo perkeliamas viršininkams, mokytojams, teisėjams, treneriams būna vertos nebylaus filmo su Busteru Keatonu – viena už kitą komiškesnės scenos.

Vaikystėje negavęs užtektinai meilės ir artumo iš svarbaus asmens, suaugęs ieško tarp visų jam prieinamų žmonių to, kuris galėtų suvaidinti jam tokio personažo vaidmenį, iš kurio galėtų gauti jam trūkstamų resursų.

Reklama

Mes per visą gyvenimą kompensuojame savo trūkumus, kiekvieną žmogų priimdami ne tokį, koks jis yra, o tokį, kokį mes norime jį matyti.

Kuo čia dėta laimė ir sėkmė? Juo labiau kad sėkmė ir laimė gyvenime neįmanomos be žmonių ir glaudžių santykių su jais užmezgimo, o ne mūsų išgalvotų vaidmenų.

Daugiau už kitus kompensacijos mechanizme kliūna partneriams. Jiems priskiriamas tai tėvo, tai motino, tai brolių ar seserų vaidmenys. Per juos mes stengiamės kompensuoti sau negautus resursus iš asmenų, kurie anksčiau turėjo mus pamaitinti.

Vienas iš kompensacijos paieškų požymių – tai didelis santuokų skaičius. Daugumoje atvejų pasakojimai sau ir aplinkiniams apie rimtus santykius, stabilumą, bendrus namus – ne kas kita kaip miglos pūtimas sau, kad nereikėtų prisipažinti jog siekiate kompensacijos.

Kad ir kaip keista, žmogus, kuris neieško kandidato į kompensacinius vaidmenis, neskuba sudaryti santuokos. Jis siekia santykių dėl santykių – jų gilumo, stiprumo, ribų. Ir pati santuoka čia yra antrinis dalykas. Todėl kad santykiai yra svarbi gyvenimo dėlionės dalelė, padedanti jums būti ir išlikti savimi. Jūsų partneris yra tas, kuris palaikų antrąją jūsų svarstyklių lėkštę .

Kompensacinio mechanizmo įveikimo kelias – tai sąmoningumo kelias. Todėl tuo momentu, kad vaikas, praeidamas pro šokoladuką vitrinoje, supranta, kad nori nusipirkti jį ne todėl, jog užsimanė ko nors saldaus, o todėl, kad tuo momentu jis labai ant ko nors pyksta ar nori užslopinti šokoladuku kokį nors kitą emocinį alkį, jis tampa suaugusiu, kuriam daugiau kompensacijos nebereikia., rašo „Econet‘.

Reklama

Jis nusipirks sau šokoladą, kai tikrai jo norės. Žinoma, įveikti pagundą galima ne iškart. Bet suvokimas, kuo, kada ir ką stengiatės sau kompensuoti, padeda atskirti tai, ko mums iš tikrųjų reikia, nuo to, kuo mes stengiamės tai kompensuoti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

2020 m. spalį sėkmė lydės aktyviuosius ir atkakliai savo tikslo siekiančius asmenis....

Spalio mėnesio horoskopas 12-ai Zodiako ženklų nuotrauka, foto

Savaitės pradžioje sėkmė lydės atkakliuosius. Jie galės išspręsti bet kokį ginčytiną klausimą...

Kitos savaitės horoskopas (rugsėjo 28–spalio 4 d.) nuotrauka, foto

Dangaus kūnai: saulė teka 7.10 val., leidžiasi 19.09 val. Dienos ilgumas 11.59...

Rugsėjo 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Po rezultatyvaus savaitgalio - 3-ioji BHL turnyrinės lentelės vieta nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos rankinio klubas "Dragūnas" sekmadienį Baltijos rankinio lygos (BHL) rungtynėse namuose rezultatu...

Už apsilankymą Nidos švyturyje Neringos muziejai surinko apie 15 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Neringa, Už apsilankymą Nidos švyturyje iš viso surinkta apie 15 tūkst. eurų, BNS...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams...

Laura Groza: "Kiekvienas spektaklis man - lyg mylimasis" nuotrauka, foto

SE, Rugsėjo 19,20 dienomis Maksimo Gorkio pjesės "Saulės vaikai" premjera Klaipėdos dramos teatras...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...