2017 m. spalio 19 d. 10:26 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Sėkmės sinonimas

(4)

2016-12-31, 22:01

Parengė Aras MASIULIS

Sėkmės sinonimas nuotrauka, foto

© "Fotolia" nuotr.

"Aš skanauju šampaną, kai esu laiminga ir kai liūdžiu. Kartais jį skanauju, kai jaučiuosi vieniša. Kai esu su kompanija, šampanas tiesiog būtinas. Visais kitais atvejais prie jo neprisiliečiu, jeigu tik manęs nekamuoja troškulys", - taip visos Šampanės vardu XX amžiaus viduryje kalbėjo madam Emilė Bolinžė (Emily Bollinger), putojančio vyno gamyklos savininkė.

Pirmasis putojantis vynas buvo pagamintas pietinėje Prancūzijoje, Langedoko srityje, tačiau patobulintas ir išgarsintas Šampanėje - šalies šiaurės rytuose.

1670 m. miestelyje Otviljė, kuris yra 20 km nuo Reimso, benediktinų vienuolis Pjeras Perinjonas (Pierre Perignon) sugalvojo "recoupage" technologiją - keleto vynuogių rūšių suderinimą, taip pat "boughage" ir "ficelage" - putojančio vyno supilstymą į butelius ir užkimšimą juos kamščiais.

ŠAMPANĖ - istorinis regionas Prancūzijos šiaurės rytuose, nuo viduramžių garsėjantis putojančio vyno gamyba.

Abatija, įkurta 650 metais, kurioje eksperimentavo vienuolis, buvo panaikinta po Didžiosios prancūzų revoliucijos. Jos pastatai dabar priklauso privatiems savininkams.

Iki XIX amžiaus antrosios pusės visi putojantys vynai buvo saldūs. Dėl per didelės fermentacijos kone pusė kamščių iššaudavo, todėl pirkliams, kurie rinkdavosi prekes, net būdavo siūloma užsidėti specialias kaukes, panašias į fechtuotojų.

DIDELĖS talpos buteliai vadinami biblinių personažų vardais: Rehoboam (4,5 litro), Mathusalem (6 ir daugiau), Salmanazar (9 l), Balthazar (12 l), Nabuchodonosor (15 l), Melchior (18 l), Primat (27 l). 30 litrų talpos Melchizedec buvo pagamintas "Drappier" vyno namuose ir parduotas už 2 925 eurus.

Sausą vyną (brut) išrado Reimso našlė Luiza Pomeri (Louise Pommery). Kita Reimso našlė Nikolė Kliko de Ponsarden (Nicole Clicquot-Ponsardin) sugalvojo "remuage" techniką - išlaikymą su nuosėdų susidarymu, ir "degorgement" - nuosėdų pašalinimą. Kad šampanas išsivalytų nuo mielių pertekliaus, iš pradžių buteliai laikomi tam tikru kampu kreidos rūsiuose, po to, atidarius butelį, atsargiai pašalinamos prie kakliuko susikaupusios mielės.

SENIAUSI šampano buteliai, išgulėję beveik 200 metų Baltijos jūros dugne, buvo iškelti Suomijos Alandų provincijoje iš laivo, nuskendusio maždaug 1825-1830 m. Iš viso iškelta 70 butelių. Vienas egzempliorius aukcione vėliau buvo parduotas už 54 tūkst. eurų.

Daugelis Reimso vyndarių kompanijų savo produkcijai saugoti naudoja kreidos karjerus, išsilaikiusius nuo romėnų laikų. Pomeri priklauso 120 tokių šachtų ir 18 km tunelių. Dalis jų atvira turistams. Beje, Reimsas - ne tik šampano miestas: čia, pradedant V amžiumi, buvo vainikuoti net 3 prancūzų karaliai bei karalienės.

KAMŠTIS yra įgavęs Šampanės regiono sostinės - miesto Trua - plano formą.

Didžiausios pasaulyje šampano saugyklos yra mieste Epernė (Epernay ) - jis dar vadinamas Šampano miestu. Epernė gatvėmis driekiasi 110 km tunelių, juose saugoma 200 mln. butelių tauriojo gėrimo. Didelė dalis atsargų laikoma rūsiuose po centrine miesto gatve - Šampano alėja, kurioje įsikūrusios garsių vyndarių būstinės. XIX amžiuje Epernė miestelyje buvo nutiestas geležinkelis, kuris išsprendė šampano transportavimo į visus pasaulio kampelius problemą.

1670 m. miestelyje Otviljė, kuris yra 20 km nuo Reimso, benediktinų vienuolis Pjeras Perinjonas (Pierre Perignon) sugalvojo derinti keletą vynuogių rūšių, putojantį vyną supilstyti į butelius ir užkimšti juos kamščiais.

Vynuogės šampanui gaminti renkamos rugsėjį, anksčiau nei kitiems vynams, kad uogos nespėtų sukaupti per daug cukraus. Šampanui vartojamos vienos rūšies ar trijų rūšių vynuogės: šardonė ('Chardonnay'), pino nuar ('Pinot noir') ir pino minjė ('Pinot meunier'). Gėrimo kokybė nustatoma pagal burbuliukus: kuo mažesni - tuo geriau.

Šampano kamštis yra įgavęs Šampanės regiono sostinės miesto Trua plano formą. Anksčiau čia vykdavo didelės šampano mugės.

NAŠLĖS. Viena Reimso našlė Luiza Pomeri (Louise Pommery) išrado sausą (brut) vyną, kita - Nikolė Kliko de Ponsarden (Nicole Clicquot-Ponsardin) sugalvojo vyno išlaikymą su nuosėdų susidarymu ir nuosėdų pašalinimu.

Šampenua - taip vadinami užkandžiai, kurie patiekiami prie šampano baruose. Juos reikia suvalgyti iš kairės į dešinę: pradedant nuo daržovių, pereinant prie mėsos ir sūrio, baigiant saldumynais.

Šampanas patiekiamas ne tik prie užkandžių, bet ir prie pagrindinių patiekalų, ir prie desertų. Be to, šis gėrimas dera su trapiais rožiniais biskvitais, kurie atsirado Reimse 1691 m. Sausainiai pirmiau pamirkomi į šampaną, ir tik tuomet suvalgomi.

VARDAI


Emilė Bolinžė (Emily Bollinger) garsiuosius vyno namus Šampanėje įkūrė 1829 metais. Šampaną gamina jau 6 Bolinžė šeimos kartos. Per metus išleidžiama apie 2,5 mln. butelių. "Bollinger" šampaną išgarsino ir filmo "James Bond" herojus.

Kitos garsios šampano rūšys: Krug, Louis Roederer, Veuve Clicquot-Ponsardin, Laurent-Perrier, Taittinger, Billecart-Salmon, Lanson, Moet &Chandon, H. Mumm &Cie, Piper-Heidsieck, Pol Roger, Pommery, Ruinart, Charles Heidsieck, Cosset, Henriot, Salon, Philipponat, Charles Lafitte, Nicolas Feuillate ir kt.
------------------------------------------

AR ŽINOTE, KAD...
* Šampanėje veikia apie 100 šampano gamybos namų ir apie 15 000 smulkiųjų vynuogių augintojų (vignerons).
* Šampanas priklauso vienam Prancūzijos kontroliuojamos kilmės taisyklių (Appellation d'origine controlee, AOC) regionui.
* Šampano gamintojus vienija Profesinis šampano komitetas (Comite Interprofessionnel du Vin de Champagne, CIVC), kuris kontroliuoja šampano gamybą ir prekybą. Iki 1990 m. šis komitetas turėjo teisę nustatyti vynuogių kainas, iki šiol reguliuoja surenkamo derliaus dydžius.
* Kasmet parduodama apie 300 mln. butelių šampano. Prancūzijoje parduodama daugiau nei pusė viso kiekio.
* Šampanas skirstomas pagal cukraus kiekį, spalvą, maišymą ir vynuogių rūšis, vietovę ir brandinimo laiką.

ŠAMPANAS geriamas iš tulpės formos šampano taurės ant aukštos kojelės. Gėrimo reikia įpilti ne daugiau nei du trečdalius taurės tūrio.

Žymos: šampanas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

blaivininkas

2017-02-21   13:49

IP: 109.192.119.208

alkoholiniu nuodu propaganda !

Lai

2017-01-01   11:30

IP: 85.232.128.50

karbo-gorbačiovistai paskaito, gastronominio paveldo naikintojai.

Šampanas

2017-01-01   11:06

IP: 84.15.187.27

Tu dar tuštintis nenori?,o šlapintis :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Ikikariniame Karaliaučiuje, miesto viešbučio "Continental" restorane, buvo siūlomas delikatesas, pavadinimu "Nehrungstauben" -...

Rytprūsių virtuvė: varniena su kopūstais ir žarnokų sriuba nuotrauka, foto

Kiek daug kartais gali lemti netgi pati mažiausia smulkmena. Pakeisti visą reikalo...

Kaip "Einantis vyras" tapo "Mango" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Andrius Servuta „Facebook“ socialiniame tinkle pasidalino fantastiško baravykų laimikio vaizdais.

Klaipėdietis miške aptiko baravykų eldoradą nuotrauka, foto

Šie metai Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos darbuotojams...

Pajūryje aptikta mūsų gamtos retenybių nuotrauka, foto

Merai išreiškė palaikymą Klaipėdos universitetui nuotrauka, foto

Švietimas, Spalio 17 d. Klaipėdos universitetas surengė Vakarų Lietuvos merų susitikimą-diskusiją. Tai pirmas...

Uostininkus džiugina ne rekordai, o išlaikyti srautai nuotrauka, foto

Ekonomikos naujienos, Klaipėdos uoste pasiektas istorinis rugsėjo rekordas - perkrauta daugiau kaip 3,7 mln....

Plius 30 tūkst. klaipėdiečių. Ar įmanoma? nuotrauka, foto

Klaipėda, Išankstiniais oficialiosios statistikos duomenimis, šiemet Klaipėdos gyventojų skaičius siekia 149 701, kai...

„Klaipėdos energija“ kloja trasas miesto ateičiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Šilumą miestui gaminanti ir tiekianti AB „Klaipėdos energija“ šiemet atnaujino daugiau nei...

Švietimas, Paskelbta prieš 21 min.

Ekonomikos naujienos, Paskelbta prieš 25 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 26 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 30 min.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...