Rudens spalvų galia

Rudens spalvų galia

Įvairiaspalvis rudens derlius - gamtos meno kūriniai, skirti ne tik grožėtis, pasisotinti, aprūpinti organizmą vitaminais, bet ir pasigerinti emocinę būklę.

Mokslininkų duomenimis, tokią galią - pakelti nuotaiką - šiuo atveju turi ne pati spalva (nors ji irgi turi), bet daržovėse bei vaisiuose esantys karotinoidai (oranžinis beta karotenas, geltonasis liuteinas ir zeaksantinas, raudonas - likopenas, žaliasis - chlorofilas etc.) - medžiagos, kurios atlieka tam tikras funkcijas augalo gyvenime.

Pavadinimas "karotinoidai" kilo nuo morkos (lot. - carota), kai iš jų laboratoriškai pirmą kartą buvo išskirtas šis pigmentas. Jis geltona ir oranžine spalvomis nuspalvina ne tik morkas, bet ir paprikas, arbūzus, kitus vaisius bei daržoves, taip pat pomidorus. Pasak mokslininkų, karotinoidai yra tirpūs riebaluose ir gana atsparūs irimui, todėl raudona daržovių bei vaisių spalva net ruošiant iš jų karštus patiekalus nepakinta.

Dėl minėtų priežasčių dietologai pataria rinktis kuo ryškesnius bei spalvingesnius vaisius ir daržoves, žalumynus - kuo tamsesnės, sodresnės spalvos: tokiame derliuje daugiau vitaminų.

Kad iš daržovių bei vaisių gautumėte jų dovanojamą sveikatą,

* kuo dažniau valgykite juos nevirtus arba virkite kuo trumpiau;

* virdami daržoves, negailėkite vandens (jos turi būti apsemtos);

* kai išverdate, patiekite iš karto arba panardinkite į šaltą vandenį;

* jei daržovių salotas mėgstate paskaninti rūgščiu padažu (su citrinos sultimis), darykite tai paskiausiai, o prieš tai visada įpilkite aliejaus (jis blokuoja rūgšties poveikį chlorofilui).

Kita medalio pusė

Valgant kai kurias daržoves žalias, pavyzdžiui, ankštines (pupeles), taip pat burokėlius, ropes, bulves, kukurūzus, baklažanus, o kitąkart ir morkas bei paprikas, gali sutrikti virškinimas, todėl jas reikia termiškai apdoroti.

Troškinti pomidorai nepraranda vertės: karotenoidas likopenas puikiai pasisavinamas organizmo dar geriau, kai jie termiškai apdoroti. Iš virtų burokėlių "pasiimame" irgi daugiau flavonoidų ir antocianų nei iš žalių. Virtos morkos išsaugo beta karoteną.

Mirkyti obuoliai

Kaip išsaugoti obuolius kuo sveikesniu būdu, nedarant žalos jų vertingosioms savybėms? Sveikiausias būdas - mirkymas.

Jums reikės: 1 kg miltų, 1 stiklinės medaus, antaninių obuolių ir kibiro vandens.

1. Miltus išmaišykite su vandeniu, tada užpilkite dar verdančio vandens (1 kg miltų 1 kibiras vandens) ir palikite nakčiai šiltai.

2. Į nusistovėjusią masę įpilkite šaukštą skysto medaus.

3. Į kibirą (ar statinaitę) dėkite obuolius koteliais į apačią ir užpilkite gauta mase.

Dar vienas variantas - su vyšnių ir serbentų lapais.

Jums reikės: obuolių (geriau antaninių), vyšnių bei serbentų lapų, 10 l vandens. (Galima dėl geresnio skonio įmaišyti 0,5 kg cukraus, 2-3 šaukštus druskos, bet nebūtina.)

1. Obuolius ir lapus dėkite į molinį puodą arba medinę statinaitę (išplikytą) sluoksniuodami.

2. Užpilkite virinto atvėsusio vandens (su cukrumi ir druska).

3. Uždėkite lėkštę ir akmenį. Porą dienų laikykite šiltai, po to - vėsioje patalpoje (rūsyje).

Salotos su pupelėmis

Jums reikės: 20 g sėjamosios gražgarstės (rukolos), 30 g "garbanotų" salotų (frizė), 20 g kukurūzų, 1 cukinijos, 60 g virtų šparagų, 80 g virtų pupelių, 1 obuolio, druskos, pipirų. Užpilui: 2 šaukštų šviežių citrinos sulčių, 1 šaukštelio cukraus, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus.

1. Ingredientus susmulkinkite ir užpilkite padažu. Pagardinkite druska ir pipirais.

Silkė su daržovėmis

Jums reikės: 100 g silkės, 2 obuolių, 1 pankolio, 1 burokėlio, 1 šaukštelio alyvuogių aliejaus, 2 šaukštų chereso (spirituotas ispaniškas vynas), 3 šaukštų cukraus sirupo, 2 šaukštelių obuolių acto, 1 svogūno, 100 g žalių salotų mišinio, 1 krapų šakelės, druskos.

1. Silkę pamarinuokite aliejuje su svogūnais ir prieskoninėmis žolelėmis apie 6 val.

2. Obuolius supjaustykite gabaliukais, užpilkite 2 šaukštus sirupo ir palikite 6 valandoms.

3. Pankolį supjaustykite, užberkite druskos, pipirų, užpilkite aliejaus ir po to acto.

4. Burokėlį iškepkite orkaitėje, atvėsusį supjaustykite. Dėkite į plakiklį, įpilkite šaukštą sirupo, acto, chereso ir suplakite.

5. Į lėkštę dėkite marinuotą silkę, sirupu saldintus obuolius, pankolio ir burokėlio gabaliukus, salotų.

6. Papuoškite kepinta duona, žalumynais ir šviežio obuolio griežinėliais.

Virtinukai su obuoliais

Jums reikės: tešlai - 350 g miltų, 300 g bulvių krakmolo, 1 kiaušinio, 300 ml vandens, žiupsnelio druskos; įdarui - 300 g cukraus, 2 g maltos vanilės, 3 g malto cinamono.

1. Obuolius nulupkite ir sutarkuokite burokine tarka. Sumaišykite su cukrumi, cinamonu bei vanile.

2. Suminkykite tešlą ir palikite uždengtą 20 min.

3. Tešlą iškočiokite, išpjaukite skritulius, dėkite per vidurį įdaro ir lipdykite virtinukus.

Kepenėlių apkepas su obuoliais

Jums reikės: 300 g veršienos kepenų, 2 svogūnų, 3 kiaušinių, 6 trynių, 2 šaukštų cukraus, 120 g sviesto, 50 g miltų, 3 obuolių, 1 žvaigždinio anyžiaus (badjano), 2 šaukštų augalinio aliejaus, marinuotų daržovių, druskos, pipirų.

1. Svogūnus susmulkinkite, pakepinkite, sumalkite su kepenimis.

2. Kiaušinius, trynius, miltus, cukrų ir sviestą suplakite elektriniu plakikliu ir sumaišykite su kepenų mase, druska, pipirais. Sudėkite į formas (keksines) ir kepkite 15 min. nustatę 180 laipsn. C kaitrą.

3. Iš obuolių pašalinkite sėklytes. Ketvirtadalį obuolio supjaustykite smulkiai, likusius nulupkite, supjaustykite stambesniais gabaliukais ir pakepinkite su aliejumi. Prieš pabaigą įdėkite anyžių ir žiupsnį cukraus.

4. Apkepus sudėkite į lėkštes. Šalia dėkite keptų obuolių, žalių ir marinuotų daržovių. Patiekalui pagardinti tinka prancūziškasis "Demi-glace" padažas.

Pomidorai su riešutais

Jums reikės: 8 pomidorų, 200 g svogūnų, 100 g lydyto sviesto, 2 šaukštelių graikinių riešutų aliejaus, 3 česnako skiltelių, 1 stiklinės smulkintų graikinių riešutų, 6 kalendros šakelių, 2 baziliko šakelių, 2 šaukštelių maltų kalendrų, 2 šaukštelių raudonojo vyno acto, 1 aitriojo pipiro, druskos.

1. Svogūnus susmulkinkite ir pakepinkite su aliejumi.

2. Graikinius riešutus sumalkite su česnakais.

3. Kalendrą sukapokite, pipirą supjaustykite, sudėkite į keptuvę su svogūnais ir pakaitinkite 2 min. ant lėtos ugnies neuždengę.

4. Pusę riešutų su česnakais masės sudėkite į keptuvę, įpilkite pusę stiklinės vandens. Padidinkite kaitrą, kad užvirtų, ir iškart nuimkite nuo ugnies.

5. Peilio galu iš pomidorų išimkite šerdis. Likusią česnakų-riešutų masės dalį papildykite kalendromis, 3 šaukštais šilto virinto vandens, sumaišykite. Šia mase įdarykite pomidorus ir sudėkite juos į gilų indą. Apliekite šiltu riešutų padažu ir palaikykite porą valandų uždengę.

6. Prieš patiekdami, pomidorus papuoškite baziliko lapeliais, apšlakstykite riešutų aliejumi.

Gruziniškas pomidorų užkandis

Jums reikės: 500 g pomidorų, 2 svogūnų, kelių saliero, petražolių šakelių, 3 morkų, augalinio aliejaus, 4 česnako skiltelių, druskos, pipirų.

1. Svogūnus susmulkinkite, pakepinkite puode (storu dugnu) su aliejumi.

2. Pomidorus perpjaukite perpus, o puseles supjaustykite griežinėliais. Dėkite į puodą.

3. Morkų griežinėlius dėkite į puodą su svogūnais ir pomidorais. Troškinkite 20 min. ant lėtos ugnies.

4. Suberkite žalumynus, česnakus, pasūdykite, pakaitinkite dar 3 min.

5. Troškinį patiekite atvėsintą.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder