Rėkyvos ežere ieškoma tarpukario lėktuvo

Rėkyvos ežere ieškoma tarpukario lėktuvo

Kariai ir mokslininkai šalia Šiaulių esančiame Rėkyvos ežere ieško prieš 88 metus sudužusio lėktuvo „Letov Š-20“ liekanų. Ežero pakrantėje įkurta stovykla, narai planuoja dirbti penkias dienas. Pirmadienį ežero pakrantėje atidengtas atnaujintas paminklas 1930 metais žuvusiam karo lakūnui viršilai Antanui Kairaičiui atminti.

Ekspedicijos startas - Rėkyvos pakrantėje atnaujinto paminklo žuvusiam karo lakūnui viršilai A.Kairaičiui (1904-1930) atidengimas. Paminklinė lenta žuvusiam lakūnui pakrantės akmenyje buvo iškalta 1934 metais.

„Karo aviacijos relikvijų yra išlikę mažai, keletas eksponatų saugoma muziejuose. Yra rašytinių šaltinių, bet viskas, kas buvo gyva, sunaikinta. Mums vertingas kiekvienas elementas, eksponatas, kurį galime rasti“, - sakė ceremonijoje dalyvavęs Šiaulių įgulos vadas pulkininkas leitenantas Antanas Matutis.

Ekspedicijos iniciatorius, Lietuvos karinių oro pajėgų vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Alvydas Tamošiūnas priminė istoriją.

Šiaulių karinis aerodromas pradėjo funkcionuoti 1931 metų vasarą. Pratybos, aviacinė veikla vyko ir anksčiau statybų metu. 1930 metais keturi lėktuvai iš Kauno perskrido į Šiaulius atlikti šaudymo pratimų. Rikiuotėje skrido ir A.Kairaitis. Birželio 13 dienos užduotis buvo šaudyti į judantį virš vandens taikinį: lėktuvo porininko šešėlį.

8 valandą 55 minutės lėktuvas palietė vandenį ir sudužo. Detalės iš medienos, drobės iškėlė kūną į paviršių. Yra išlikusių nuotraukų, kuriose matyti, jog bandoma valtyje ir ant kranto lakūną gaivinti, bet pastangos buvo bergždžios. Tarpukario straipsniuose rašoma, kad lėktuvo dalys buvo surinktos, išskyrus priekinę dalį: variklį, gaubtus. Paminėta, kad nerastas propeleris.

Pasak A.Tamošiūno, Lietuvos kariuomenė buvo įsigijusi aštuonis šio tipo lėktuvus iš Čekoslovakijos, keturi iš jų patyrė avarijas, žuvo keturi lakūnai. Pirmoji avarija įvyko užgesus varikliui, A.Kairaičio avarija buvo antroji.

Spaudoje nelaimės priežastimi nurodoma žmogaus klaida. Radus variklį, būtų galima nustatyti tikrąją priežastį.

Antrasis ekspedicijos etapas numatytas vasarą. Šiaulių rajone esančiame Šilėnų miške, buvusiame tarpukario aviacijos poligone, bus ieškoma 1940 metų rudenį sovietų sunaikintų „Lituanica II“ ir kitų lietuviškų lėktuvų fragmentų.

„Lituanica II“ lėktuvu lakūnas Feliksas Vaitkus 1935 metais rugsėjo 21-22 dienomis skrido per Atlantą iš Niujorko į Kauną.

Pasak A.Tamošiūno, buvo rastas liudininkas, iš vaikystės prisimenantis vietą, kur lėktuvas stovėjo prieš sunaikinimą. Ši versija bus tikrinama vienos dienos žvalgomojoje ekspedicijoje, jai vadovaus docentas Gintautas Zabiela.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder