2019 m. kovo 24 d. 08:54 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Paskutinis jaunųjų pasispardymas

2014-06-28, 15:44

Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ, Respublika.lt

Paskutinis jaunųjų pasispardymas nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Kokį mergvakarį ar bernvakarį surengti būsimai nuotakai ar jaunikiui, daugelio pamergių ar pabrolių galvos skausmas, ypač kai pramogų pasiūla yra milžiniška - nuo duonos kepimo etnografinėje sodyboje iki šuolio parašiutu ar netikėtos kelionės į užsienį. Pasak vestuvių organizatorių, svarbiausi yra du dalykai - gerai žinoti, ko nori mergvakario ar bernvakario kaltininkas, ir investuoti ne į superypatingas pramogas, o į gerai drauge praleistą laiką.

Žvilgsnis į praeitį

Įvairūs šaltiniai teigia, kad tradicija švęsti jaunųjų paskutines "laisvas" dienas kilo iš Senovės Spartos. Dar V a. prieš mūsų erą Spartos kariai rinkdavosi iškilmingai vakarienei savo draugo, kuris ruošdavosi vesti, garbei. Sakydavo jam tostus, įvairius palinkėjimus. Spėjama, kad tai būdavo rimta ir itin padori šventė be jokių lėbavimų ir didelių pramogų.

Mergvakaris išsivysčiusiose Vakarų šalyse atsirado palyginti neseniai - tik prieš kelis šimtus metų. Mergvakarių pradininkai - damų arbatos vakarėliai vienos iš moterų, kuri ruošiasi tekėti, garbei. Juose dalyvaudavo tik jaunosios giminaitės. Tuomet tai būdavo labai prašmatnūs, snobiški ir net kiek nuobodūs vakarėliai, į kuriuos moterys atvykdavo gražiai pasipuošusios ir leisdavo laiką kartu gerdamos arbatą bei valgydamos įvairias užkandėles. Tai truko iki XX a. antros pusės, kai moterys tapo labiau nepriklausomos, visuomeniškos, pradėjo dirbti ne namie, siekti lygybės su vyrais. Mergvakariai tapo aktyvesni ir linksmesni.

Kada mergvakarių ir bernvakarių šventimas prasidėjo Lietuvoje, pasakyti sunku. Žinoma, kad XIX a. pabaigoje-XX a. pradžioje prieš vestuves jau buvo rengiami draugių atsisveikinimai su jaunąja. Tradiciškai mergvakaris būdavo apipintas daugybės simbolinių prasmių turinčiais ritualais ir žaidimais. Merginos pindavo rūtų vainikėlį, burdavo, kepdavo, pindavo kasas. Tiesa, dabar šios tradicijos pradeda atgimti ir merginos, užuot bėgiojusios gatvėmis su zuikio ausytėmis, renkasi ramią išvyką į etnografinę sodybą.

Mergvakarių ir bernvakarių tradicijos pagal profesionalus

Vestuvių planuotoja Kristina Kaikarienė:

- Kai kelis kartus organizavome mergvakarius, labai detaliai konsultavomės su etnografais. Ruošėme šventę pagal senas, lietuviškas tradicijas: pyragų kepimas, plaukų šukavimas, vainikų pynimas. Kitados darėme mergvakarį remdamiesi pasakų motyvais - jaunoji miške sutiko burtininkę, ši išbūrė jai ilgą ir laimingą gyvenimą. Dar vienas populiarus šventimo būdas - įvairios grožio procedūros, masažai. Neorganizuoju tik tų mergvakarių, kur reikia išsinuoginus lakstyti po miestų centrus ir rinkti paskutinius bučinius. Tie, kurie kreipiasi į mane, nori ko nors originalaus ir nenuvalkioto. Man svarbu, kad tai būtų įsimintina ir reikšminga šventė, o ne nusigėrimo vakarėlis.

Bernvakarių temos kiek kitokios. Etnografiniai motyvai ten reti, bet esu organizavusi su šuoliais parašiutu, skraidymais, laukų arimu. Po tokių išbandymų buvo šventė prie baltų stalų, puošnių puokščių ir žvakių šviesos. Pamenu, kartą organizavau daržų kasimą. Vienai močiutei iš tiesų reikėjo vyriškos pagalbos, todėl ėmėme ir sukasėme jai lysves - ir darbas geras atliktas, ir vyrai buvo patenkinti. Mano klientai niekada nereikalauja striptizo šokėjų ar panų, iššokančių iš torto. Kiekvienas atranda savo.

O kainos labai įvairios. Nuo kelių šimtų iki tūkstančio litų. Viskas priklauso nuo programos.

Vestuvių planuotoja Laura Vagonė:

- Pagrindinė mergvakarių ir bernvakarių problema yra ta, kad susirenka labai skirtingi žmonės, kurių skirtingas požiūris į pagrindinį asmenį, todėl sunku suderinti šventės koncepcijas. Vieni nori vaikščioti mieste, kiti - ramiai pabūti drauge. Būtų protinga pirmiausia paskirti tarpininką, kuris galėtų pasiderinti su jaunąja ar jaunuoju. Antras dalykas, mano manymu, šventę reikia organizuoti taip, kad visas dėmesys būtų skiriamas kokybiškam laiko praleidimui. Jei tai yra draugės, pasirinkti tokią veiklą, kuri jas visas suvienytų. Esu už išvykas į sodybas, keramikos pamokas, tapybą. Dabar ant bangos ekstremali veikla: vandens aitvarai, riedlentės ir pan. Dar viena idėja - maisto ruošimas, ji tinka ir vyrukams, ir merginoms.

Seselių valkiojimasis po miestą, striptizo šokėjos ir limuzinai jau yra atgyvenos. Daryti tai, kas buvo madinga prieš penkiolika metų, man neatrodo puikus sprendimas. Turiu pasakyti, kad su vyrukais suderinti šventės akcentus paprasčiau, jie yra konkretesni, greičiau priima sprendimus ir nesiblaško.

Mano manymu, geram mergvakariui ar bernvakariui nereikia superšuolių nuo televizijos bokšto, reikia kokybiško bendravimo, to, kas turi išliekamąją vertę. Kainos skirtingos: jei šventėje dalyvauja kokie 10 žmonių, kiekvienam gali kainuoti po 300 litų. Bet jei pasirenki, pavyzdžiui, savaitgalio išvyką į užsienį, biudžetas bus visiškai kitoks.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Savo vardadienius šiandien švenčia Akvilė, Alfonsas, Jovita, Oktavija, Oktavijonas, Oktavijus, Tarvyda, Tarvydas,...

Šeštadienio horoskopas 12 zodiako ženklų nuotrauka, foto

Dangaus kūnai:Saulė šiandien teka 06.20, leidžiasi 18.34. Dienos ilgumas - 12.14.Šiandien -...

Penktadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Dangaus kūnai:Saulė šiandien teka 06.23, leidžiasi 18.32. Dienos ilgumas - 12.09.Šiandien -...

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Jono kalnelyje - neįtikėtini dalykai nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš metus, pernai kovą, buvo pradėti Jono kalnelio tvarkybos darbai, kurių vertė...

Airija – tik tramplynas į geresnį gyvenimą Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Keturiolika metų Airijoje praleidęs daupariškis Rolandas Skersys į užsienį su žmona Audra...

Palangos jaunimas kviečia į sveikatingumo festivalį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pasaulyje ir Lietuvoje vis labiau populiarėja rūpintis savo sveikata, vidine ir išorine...

Veiviržo draustinyje pričiupti brakonieriai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Po to, kai Veiviržo ichtiologiniame draustinyje keletą kartų buvo pastebėti 2 asmenys,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 15 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 43 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...