2019 m. vasario 19 d. 11:29 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Nepasiduokite mažamečių isterijos priepuoliams

2018-09-01, 08:01

"Psichika.eu" asociatyvi nuotrauka

Nepasiduokite mažamečių isterijos priepuoliams nuotrauka, foto

Kaip elgtis, jei vaiką parduotuvėje ištinka isterijos priepuolis? Ką daryti, kad tokios situacijos nesikartotų? Pagaliau - kaip kylančias emocijas suvaldyti patiems tėvams? Tai - klausimai, į kuriuos atsakymų ieško bemaž kiekviena vaikus auginanti šeima.

Apie incidentą pranešė policijai

Vaikų isterijos priepuoliai gali baigtis net įvairių jų interesus ginančių tarnybų dėmesiu, mat į tėvų elgesį su vaikais visuomenė atidžiau ėmė žvelgti įsigaliojus vadinamajam vaikų nemušimo įstatymui.
Neseniai vieno prekybos centro pirkėjai mobiliaisiais telefonais užfiksavo moterį, mušančią maždaug trejų metų verkiančią mergaitę. Apie incidentą informuoti policijos pareigūnai ir vaiko teisių apsaugos specialistai.
Kaip vėliau žiniasklaidoje teigė vaiko teisių apsaugos atstovai, šeima į jų akiratį iki šiol patekusi nebuvo, o prekybos centre mama nesuvaldė savo emocijų.

Vaikai atranda savo strategijas

Psichologė Indrė Vaidelienė sako, kad tėvams visų pirma reikia išlikti ramiems ir nestiprinti tokio vaiko elgesio, kokio jie nenori stiprinti.


"Jei vaikas užsimanė kažkokio žaislo ir dėl to viešoje vietoje ėmė netinkamai elgtis, o tėvai pasidavė jo emocijoms ir nupirko, taip gali nutikti ir kitą kartą. Atėjęs į parduotuvę vaikas bandys intuityviai gauti tai, ko nori", - sakė I. Vaidelienė.

Anot psichologės, vaikai, patys to gerai nesuprasdami, atranda savo strategijas, o tėvams nuolaidžiaujant toks elgesys gali tapti uždaru ratu.

Dėmesį traukia daugybė žaislų

I. Vaidelienė visų pirma pataria su vaikais kalbėtis prieš einant į parduotuvę.
"Žinoma, aš nekalbu apie metų amžiaus vaikus, tačiau apie kiek vyresnius. Nuo kokio amžiaus su vaikais galima kalbėtis? Kuo anksčiau - tuo geriau, tačiau tai priklauso ir nuo kiekvieno vaiko raidos.
Galbūt iš pradžių jis nelabai supras, tačiau kuo anksčiau tėvai pradės su vaikais kalbėtis, tuo vaikai anksčiau pradės juos suprasti", - sakė I. Vaidelienė.
Jei mama ar tėtis paaiškino, kad žaislo nepirks, o šį kartą jį tik apžiūrės, tokią nuostatą turi lydėti ir veiksmai bei savo žodžio laikymasis.
Pasak I. Vaidelienės, jei mažametis parduotuvėje triukšmauja, tai nėra gėdinga, o kitų nuomonė - tik laikinas dalykas.

Tačiau nenuolaidžiavimas yra vienintelis kelias siekti pačiam vaikui geriausio tikslo.

"Ar vaikai dabar labiau įnoringi, pasakyti negalėčiau - tokio tyrimo nesu atlikusi. Gal tiesiog jie turi daugiau galimybių visko gauti, nei turėjo prieš dešimt ar dvidešimt metų. Pasikeitė laikmetis, o parduotuvėse dėmesį traukia daugybė įvairių žaislų", - kalbėjo I. Vaidelienė.
Tačiau norint ugdyti vaiko kūrybiškumą per daug žaislų nereikia. Mažiau jų kaip tik padeda - kai jis iš esamų dalykų vaikas susikuria sau žaislą.

Svarbiausia - pati pirma reakcija

Psichologė, knygos "Atsakinga tėvystė: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius" autorė Jūratė Bortkevičienė:

Kaip elgtis, jei vaiką parduotuvėje ištinka isterijos priepuolis? Ką daryti, kad tokios situacijos nesikartotų? Pagaliau - kaip kylančias emocijas suvaldyti patiems tėvams?
Tai - klausimai, į kuriuos atsakymų ieško bemaž kiekviena vaikus auginanti šeima.
Sulaukę dvejų trejų metų amžiaus vaikai pradeda ieškoti įvairiausių būdų, kaip paveikti tėvus ir gauti tai, ko nori.

Atėjus į parduotuvę vaikų akys raibsta nuo pasiūlos, daug įvairių žaislų, saldainių ir t. t. Natūralu, kad vaikas to nori.

Tad paprašęs tėvų gražiai, labai dažnai sulaukia atsakymo "ne", tačiau juk išgirdus žodelį "ne" ar "negalima" vaiko noras nesumažėja. Tuomet ir prasideda isterija.
Dažnai tėvai išsigąsta tokios vaikų reakcijos (arba kitų žmonių) ir nuperka norimą daiktą, taip siekdami išvengti isterijos.
Tačiau turime suprasti, kad tokiu būdu mes vaiką išmokome, kad jei kažko labai nori, reikia garsiai rėkti, ir tai gausi.
Tai ką gi daryti tėvams, kai jų mažylis pradeda griūti ant žemės ir garsiai rėkti?
Visų pirma - kantriai, ramiu balso tonu kartoti: "Suprantu, kad tau pikta ir kad tu nori mašinėlės, jos galėsi paprašyti per gimtadienį. (taip mes nepasakome vaikui ne, bet suteikiame šansą tą daiktą gauti ateityje. Tačiau jei jūs nesiruošiate iš viso to daikto pirkti, tuomet nežadėkite nieko).
Šiandien mes perkame duonos, pieno ir t. t." Tai kartoti ramiai tol, kol vaikas nurims.

Jei vaiko isterija nemažėja, o dar labiau didėja, paimkite vaiką ant rankų ir pasišalinkite iš parduotuvės.

Suprantu, kad jums labai svarbu apsipirkti, tačiau jei vaikas nukristų ir susilaužytų ranką, ar tuo metu jums rūpėtų pirkiniai? Turbūt viską mestumėte ir važiuotumėte į ligoninę.
Isterijos atveju taip pat vaikui skauda širdelę, jis dar mažas ir tik mokosi valdyti savo emocijas ir mes, suaugusieji, jam turime padėti.
Tokiu atveju vaikas gaus žinutę, kad rėkimas tėvų neveikia ir tokiu būdu jis nepasieks tikslo. Vėliau vaikai patys išmoksta save kontroliuoti ir, parduotuvėje matydami norimą žaislą, jau negriūna, o paklausia: "Galėsiu per gimtadienį?"
Taigi svarbiausia yra pati pirma reakcija, kai vaikas nugriuvo. Jei suaugusiems pavyks atsilaikyti tris kartus, ketvirto nebeturėtų būti (nebent po kelių mėnesių vaikas gali pasitikrinti, ar šis metodas vėl nepradėjo veikti).
Vėliau, kai vaikas nurims, būtinai pakalbėkite su juo apie tai, kas įvyko, kaip jūs jautėtės, ir sutarkite taisykles, kaip elgsitės kitą kartą.
Pavyzdžiui, vaikui galima pasakyti: "Man buvo labai nemalonu, kai tu griuvai ant žemės ir rėkei. Aš norėčiau, kad kitą kartą parduotuvėje man padėtum išsirinkti reikiamus produktus."
Ir atminkite - jums neturi būti gėda prieš kitus žmones, jūs auginate savo vaiką ir juo rūpinatės. Daug blogiau yra patenkinti rėkiančio vaiko norą, nei atlaikyti riksmą ir piktus žmonių žvilgsnius.
Tų žmonių jūs tikriausiai daugiau nematysite, o su vaiku teks dar ilgai gyventi.

Taigi būkite tvirti ir rėkimui drąsiai tarkite "NE". Vaikui žalos nepadarysite, bet išmokysite tinkamo elgesio.

Vaiko isterijas sustabdo paprastas klausimas

Isterijas kelia visi vaikai be išimties. Tėvai nežino, kaip su tuo tvarkytis: ar kažkaip tramdyti, ar tiesiog laukti, kol vaikas paaugs?
Viena mama pasidalino savo patarimu, kuris iš pažiūros labai paprastas, bet labai veiksmingas. Štai mamos pasakojimas: "Aš ne psichologė ir ne vaikų isterijų ekspertė, o paprasta penkerių metų dukrytės mama.
Bet man atrodo, kad aš atradau "formulę", kuria noriu pasidalinti: kaip galima greitai pakeisti vaiko minčių kryptį, kai matome, kad jis ruošiasi kelti skandalą dėl kokios nors smulkmenos.
Mano dukra pradėjo lankyti darželį ir dėl to labai nervinosi. Ji sakė, kad niekada nepripras prie darželio. Namuose taip pat buvo prastai: Alicija vis dažniau pyko ir kėlė isterijas dėl bet kokios priežasties, bet kokios smulkmenos.
Darželyje mums patarė nueiti pas vaikų psichologą viliantis, kad tai kaip nors suvaldys situaciją. Psichologė iš tiesų davė mums daug naudingų patarimų, bet vienas buvo tiesiog fantastiškas, bet tuo pačiu labai paprastas.
Apie jį ir noriu papasakoti.
Psichologė man paaiškino, kad reikia vaikams duoti suprasti - mes gerbiame tai, ką jie jaučia.
Taigi, ištikus krizei, kokia bebūtų jos priežastis, reikia padėti vaikui (tai veikia su 5 metų ir vyresniais vaikais) pagalvoti ir suprasti, kas su juo vyksta.
Kai mes pripažįstame jų jausmus ir tuo pat metu leidžiam jiems patiems dalyvauti sprendžiant problemą, mes galime tuo pačiu sustabdyti isteriją.
Situacija: vaikas pasiruošęs pradėti skandalą.
Pretekstas neturi reikšmės - lėlei nutrūko ranka, atėjo metas gultis miegoti, namų darbų užduotis nesiseka ar tiesiog nesinori daryti to, ko jūs prašote.
Mes žiūrime vaikui į akis ir ramiu balsu užduodame vieną klausimą: tai didelė problema, vidutinė problema ar maža problema?
Kai mano dukra pradėdavo galvoti apie tai, kas su ja vyksta, tai ją paveikdavo stebuklingai, bent jau čia, namuose. Aš užduodu šį klausimą, ji atsako, ir mes randame būdą išspręsti problemą, ir dukra pati pasiūlo, kur ieškoti sprendimo.

Maža problema paprastai išsprendžiama greičiausiai ir paprasčiausiai.
Kai kurias problemas dukra laiko "vidutinėmis".
Greičiausiai mes jas išspręsime, bet ne tą pačią sekundę - tai padeda suprasti, kad yra dalykų, kuriems reikia laiko.
Jeigu problema rimta - o tai, ką jūsų vaikas laiko svarbiu, jokiu būdu negalima ignoruoti, tegul tai jums atrodo visiška kvailystė, - tokiai problemai teks skirti kiek daugiau laiko.
Kartais reikia padėti vaikui suprasti, kad gyvenime ne viskas vyksta taip, kaip mums norisi.
Štai nesenas atvejis, kai šis metodas puikiai suveikė. Mes rinkomės drabužius mokyklai, o Alicija paprastai labai išgyvena dėl to, ką rengtis, ypač, kai lauke vėsu.
Žodžiu, ji norėjo apsimauti savo mėgstamiausias kelnes, bet jos buvo išskalbtos. Ji jau pradėjo niauktis, o aš paklausiau: "Alicija, o tai didelė, vidutinė ar maža problema?"
Ji pažiūrėjo į mane ir tyliai pasakė: "Maža".
Mes jau žinojome, kad nedideles problemas lengva išspręsti.
Aš paprašiau jos pasiūlyti sprendimo variantą (žinojau, kad jai reikia laiko pagalvoti), ir ji pasakė: "Išsirinkti kitas kelnes".
Aš sakau: "Ir tu turi keletą kelnių, iš kurių gali rinktis".
Ji nusišypsojo ir nuėjo rinktis naujų kelnių.
Aš pasveikinau ją su tuo, kad ji sugebėjo pati išspręsti problemą, nes labai svarbu pagirti vaiką už tai, kad jis susidorojo, tai padės galutinį tašką situacijoje.
Nemanau, kad yra kokių nors stebuklingų triukų vaikų auklėjime. Auklėti vaiką, pereiti su juo kartu visus raidos etapus - tai rimta misija.
Taip, kartais mes pasirenkame netinkamą kelią, tada reikia turėti išminties grįžti atgal ir pabandyti kitą kelią.
Patyrusi daugybę savo vaiko isterijų aš galų gale pamačiau šviesą tunelio gale ir labai noriu pasidalinti šiuo atradimu su kitais tėvai. Tikiuosi, kad jums šis metodas taip pat suveiks".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Savo vardadienius šiandien švenčia Butmantas, Butmantė, Butmina, Butminė, Butminta, Butmintas, Butmintė, Konradas,...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Savo vardadienius šiandien švenčia Bernadeta, Gendrė, Lengvenis, Kamilė, Karigaila, Simeonas;

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

AVINAS Šią savaitę teks atlikti daugybę smulkių darbų. Senas draugas, gerbėjas...

Astrologinė prognozė šiai savaitei nuotrauka, foto

Savo vardadienius šiandien švenčia Aleksas, Dona, Donalda, Donatas, Donata, Flavijus, Selma, Vaišvila,...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Interesų konfliktas Klaipėdos uoste buvo suvaldytas nuotrauka, foto

Ūkis, Interesų konfliktas uosto verslininkams parėmus Klaipėdos uosto vadovo Arvydo Vaitkaus bei jį...

Alzheimerio liga: svarbu nedelsti kreiptis pagalbos nuotrauka, foto

Sveikata, Ko gero, ne vienas yra savo aplinkoje ar šeimoje susidūręs su žmonėmis,...

Rusniškiai prašo svečių kol kas į salą nevykti nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vakar Šilutės rajono savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją, be Rusnės, dar penkiose rajono...

Netekome miesto Garbės piliečio Kazimiero Budrio nuotrauka, foto

Klaipėda, Šįryt, vasario 19-ąją, penktą valandą ryto amžinybėn iškeliavo Kazimieras Budrys.

Sveikata, Paskelbta prieš 28 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...