Kosmose netrūksta keistenybių

Kosmose netrūksta keistenybių

Prisipažinkime atvirai - apie kosmosą nežinome beveik nieko. Visi ligšioliniai tyrimai aprėpia tik mikroskopinę dalį to, kas iš tiesų gali vykti, ir net ne tolimiausioje galaktikoje, o tiesiog ant Saulės sistemos slenksčio. Koks nuostabus yra mūsų planetą supantis pasaulis, rodo kai kurios keistenybės, kurias jau yra atradę mokslininkai.

Planeta iš pragaro

Jos vardas - Gliese 581C Forest04 Gliese 581. Jos saulė yra perpus mažesnė už mūsiškę ir keturis kartus arčiau planetos. Mūsų potenciali naujoji tėvynė (planeta yra labai arti Žemės) erdvėje išlaiko siaubingą pusiausvyrą: viena jos pusė yra visada atsukta į žvaigždę, čia paviršius tiesiog verda, užtat kitoje tvyro amžinas arktinis speigas. Hipotetiškai tarp šių dviejų kraštutinumų turi egzistuoti tinkama gyventi juosta, į kurią ir ruošiasi surengti ekspediciją beširdžiai mokslininkai. Ką gi, mokslas reikalauja aukų.

Kosminė braškė su romu

Kelerius pastaruosius metus daugelio astronomų dėmesys krypo į kosminį debesį netoli Paukščių tako centro. Dievui tikrai netrūksta humoro jausmo: šis darinys kvepia braškėmis ir yra romo skonio. Sagittarius B2 susideda iš vandenilio, etilo spirito, formaldehido, skruzdžių rūgšties ir etilenglikolio - duomenys apie tai ir suteikė astronomams pretekstą daryti tokią drąsią prielaidą apie ūko skonį ir kvapą.

Verdančio ledo planeta

Toje pačioje sistemoje (tarsi Kūrėjas visus pragariškus siurprizus pokštaudamas sukrovė į vieną krepšį) sukasi ir dar viena neįtikėtina planetėlė: Gliese 436 b nuolatos gaubia liepsnos. Bet vandens molekulės negali išgaruoti net tokioje baisingoje temperatūroje, nes traukos jėga čia tokia didelė, kad nuolatos pritraukia vandens molekules į planetos centrą. Visa drauge - tikra beprotybė.

Deimantinė planeta

Tai daugiau panašu į "antį" iš savaitinio rytinio šou: astronomai rado planetą, susidedančią iš deimantų! Bet tokia planeta egzistuoja iš tikrųjų: trečdalį Cancri 55e paviršiaus dengia tikri deimantai. Grafito jos dirvoje yra tiek, kad, mokslininkų skaičiavimais, per artimiausius 300 metų ji visai transformuosis į vieną didžiulį brangakmenį.

Visas Visatos vanduo

Vos už 12 milijardų šviesmečių yra didžiausias vandens rezervuaras Visatoje. Bent ištyrinėtoje jos dalyje. Įdomiausia, kad šis vandens telkinys yra tiesiog juodosios skylės centre, o ji savo ruožtu yra kvazaro "audros akis". Čia yra 140000000000000 kartų daugiau vandens negu visuose Žemės vandenynuose. Banglentininko svajonė!

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder