Ko nežinome apie riešutus?

Ko nežinome apie riešutus?

Kai galvojame, kaip pastiprinti organizmą, kovoti su alkiu ar greitai užkąsti, derėtų prisiminti riešutus ir jų rūšių gausą. Nors visų rūšių paragauti gal ir neįmanoma, tačiau žinoti, kuo naudingi tie, kurių galime rasti kone kiekvienoje parduotuvėje, reikia. Be to, tiek mokslininkai, tiek dietologai sutaria, kad riešutai, jei nesate jiems alergiškas, yra itin sveikas užkandis tiek kovojantiems su alkiu, tiek sekantiems savo svorio rodiklius.

Dažniausiai skiriamos riešutų rūšys:

  • Migdolai
  • Bertoletijos, arba braziliniai riešutai
  • Anakardžiai
  • Lazdyno riešutai
  • Makadamijos riešutai
  • Pekano riešutai
  • Pistacijos
  • Graikiniai riešutai



Naudingas užkandis

Riešutai, saikingai vartojami, yra puikus užkandis, turintis įvairių maistinių medžiagų. Net jei turite vos trisdešimt gramų įvairių riešutų, tai reiškia, kad juose yra apie penkis gramus baltymų, naudingųjų riebalų, angliavandenių, skaidulų, magnio, fosforo, vitamino E, seleno ir t.t.

Žinoma, riešutai skiriasi savo sudėtimi, tad vienuose dominuoja vienos maistinės medžiagos, kituose - kitos. Pavyzdžiui, vos viename braziliniame riešute yra kiek daugiau nei rekomenduojama paros norma seleno. Kai kurie riešutai turi nedaug angliavandenių, tad tinkami tiems, kurie riboja angliavandenius ar laikosi dietos. Kitaip tariant, riešutuose gausu riebalų, bet juose nėra daug angliavandenių, tad tai visada puikus pasirinkimas užkandžiams.

Mokslininkai teigia, kad nors riešutai gana kaloringi, juos renkantis užkandžiams yra daug lengviau atsikratyti nereikalingų kilogramų. Mat ir nedidelė saujelė riešutų suteiks sotumo jausmą ir nesinorės tuščiai užkandžiauti produktais, kurių maistinė vertė menka. Taip pat riešutai gali padėti kovoti su padidėjusiu cholesterolio kiekiu.

Migdolai

Pasak kai kurių mokslininkų, jei vartojate mažai pieno produktų, migdolai yra puiki statybinė medžiaga, svarbi kaulams ir jų sveikatai, nes jų valgydami gausite kalcio, kalio ir magnio. Migdoluose yra vitamino E, kuris reikalingas odos grožiui bei sveikoms arterijoms. Juose nedaug angliavandenių, bet gausu baltymų. Šiuose riešutuose yra ir geležies, o tai aktualu tiems, kuriuos kankina mažakraujystė.

Braziliniai riešutai

Šie riešutai gana kaloringi, šimte gramų riešutų bus daugiau nei 600 kcal, tačiau taip pat gausite naudingųjų riebalų, skaidulų, angliavandenių. Braziliniuose riešutuose yra seleno, kuris svarbus tinkamai skydliaukės veiklai, gerina imunitetą, padeda išlaikyti sveikas arterijas, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje ir, sakoma, net padeda gyti žaizdoms.

Anakardžiai

Jei esate vegetaras, šie riešutai jums kaip tik. Juose gausu geležies ir cinko, kalio ir magnio, mangano, fosforo. Tačiau juose nėra daug skaidulų. Anakardžiai padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir net gerina atmintį. Tiesa, jais piktnaudžiauti taip pat nereikia, nes šimte gramų anakardžių riešutų bus daugiau nei 500 kcal.

Lazdynų riešutai

Juose gausu mangano (normaliai medžiagų apykaitai, kaulų būklei palaikyti), vario, vitamino E, magnio ir tiamino (kuris svarbus normaliai nervų sistemos veiklai, psichologinei būsenai palaikyti). Tai itin kaloringi riešutai, šimte gramų jų bus net daugiau nei 700 kcal, tačiau juose gausu naudingųjų riebalų, skaidulų ir baltymų.

Makadamijų riešutai

Šios rūšies riešutai yra tokie pat kaloringi kaip ir lazdynų riešutai. Juose gausu angliavandenių, maistinių skaidulų, kalcio, geležies, magnio ir net yra šiek tiek vitamino C. Valgant šių riešutų tikėtina, kad sumažės blogojo cholesterolio kiekis, sumažės tikimybė susirgti kraujotakos ligomis. Šie riešutai taip pat naudingi toms moterims, kurios itin puoselėja odą bei plaukus. Beje, makadamijų riešutai yra vieni brangiausių pasaulyje.

Pekaninių karijų riešutai

Kartais šie riešutai įvardijami kaip itin naudingi širdžiai, mat taip pat gelbėja nuo padidėjusio cholesterolio. Be to, juose gausu antioksidantų, o tai saugo arterijas. Šiuose riešutuose yra Omega-6 riebiųjų rūgščių, kalio, vitaminų A ir E, B1, geležies, fosforo, cinko, magnio. Trumpai tariant - tai tikras gamtos stebuklas, padedantis malšinti alkį ir atsikratyti nereikalingų kilogramų, taip pat lėtina su amžiumi susijusią raumenų nervų degeneraciją.

Pistacijos

Tai bene mažiausiai kaloringi riešutai, nors šimte gramų vis tiek bus daugiau nei 500 kcal. Tačiau pistacijose gausu baltymų, riebalų, akims ir regai naudingo liuteino, vitaminų B1, B2, B3, B6, vitamino C, kalcio, geležies, magnio, fosforo, cinko, seleno ir kt. naudingųjų medžiagų. Beje, kuo žalesni pistacijų riešutai, tuo didesnė jų maistinė vertė. Tiesa, padauginti jų taip pat nereikėtų, mat galite viršyti visų naudingųjų medžiagų paros normą, o tai gali atsiliepti ne taip, kaip norėtų jūsų organizmas.

Graikiniai riešutai

Jie padeda pagerinti medžiagų apykaitą, kovoja su bloguoju cholesteroliu ir padeda palaikyti gražią figūrą. Taip pat juose gausu antioaksidantų, Omega-3, vitamino B6, cinko (reikalingo imuninei sistemai stiprinti), mangano, riebalų, angliavandenių bei skaidulų. Šie riešutai saugo širdį, kraujagysles, stiprina atmintį, tad rekomenduojama jais papildyti savo mitybą.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis"

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder