2018 m. kovo 24 d. 02:37 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Kavos istorija: ilga kelionė iš Adeno per pasaulį

2012-10-26, 18:14

"Vakarų ekspreso" inf.

Kavos istorija: ilga kelionė iš Adeno per pasaulį nuotrauka, foto

RANKOMIS. Dažniausiai kavavaisiai nuo medžių skinami rankomis arba sudžiūvę nupurtomi ant pakloto (Jemene).

© "Scanpix" nuotr.

Sunku patikėti, kad visuotinis įprotis gerti kavą įsigalėjo ne taip jau seniai. Atrasta ji dar 9 amžiuje, tačiau pažinties su juoduoju gėrimu kelias buvo labai ilgas...

Iki 14 amžiaus kavamedžiai natūraliomis sąlygomis augo Etiopijoje, iš ten buvo atvežti į Arabijos pusiasalį, ir tik 16 amžiaus pabaigoje olandų prekeiviai ėmė supirkinėti kavą arabų uostuose ir gabenti į Europą.

Pasakojama, jog olandų kolonistai atsiuntė kavamedžio sėjinuką į Amsterdamo botanikos sodą, ir nuo šio medžio prasidėjęs kavos plantacijų veisimas Naujojo pasaulio kolonijose...

17 amžiuje musulmonų piligrimai atvežė kavamedžio sėklų ir į Pietų Indiją, o iš ten olandų prekeiviai kavamedį nugabeno į Javą ir Sumatrą.

1721 m. kava jau buvo auginama Gvianoje ir Martinikoje, 1727 - Brazilijoje, 1730 - Jamaikoje, 1748 - Kuboje, 1760 - Gvatemaloje, 1779 - Kosta Rikoje...

Kavos atradimas

1699 m. Antoine'as Gallandas (1646-1715), prancūzų orientalistas, pasauliui žinomas kaip pirmasis "Tūkstančio ir vienos nakties" vertėjas (iš arabų kalbos), išleido knygą pavadinimu "Apie kavos atsiradimą ir paplitimą".

Medžiagos šiai knygai Gallandas sėmėsi iš arabų rankraščio, rasto Karališkojoje bibliotekoje. Šis rankraštis - tai teologinis traktatas, parašytas 1587 m. ir pavadintas "Švaros laikymasis vartojant kavą". Traktato autorius Abd-al-Kadiras ibn Mohammadas al Jazaris al Hanbalis al Ansaris praneša, kad vienas Adeno (Jemenas) muftijus (musulmonų dvasininkas) išplatino gėrimą, žinomą iki tol, tačiau nelabai paplitusį.

Štai kaip Antoine'as Gallandas, remdamasis duomenimis Abd-al-Kadiro traktate, aprašo kavos atradimą:

"9 amžiaus viduryje pagal hegirą ir 15 amžiuje nuo Kristaus gimimo Gemaleddinas abu Abdallahas Mohammedas ibn Saidas, pravarde Al Nabhanis, kilęs iš Dhabhanos, mažo miestelio Jemene arba Laimingosios Arabijos, gyveno Adene, garsiame Laimingosios Arabijos uostamiestyje, įsikūrusiame prie okeano, į Rytus nuo raudonosios jūros. Postas, kurį jis užėmė, buvo gana reikšmingas, nes jis buvo muftijus pas princą, valdžiusį tuo metu. Su tam tikrais reikalais muftijus turėjo išvykti į Persiją ir, lankydamas šalį, buvo liudytojas, kaip jo tėvynainiai geria kavą: jis tai stebėjo, bet neklausė, kokiam tikslui jie tai daro ir kokią naudą iš to gauna.

Grįžęs į Adeną, jis pastebėjo, kad pablogėjo sveikata, ir prisiminė kavą, kurią jo tėvynainiai gėrė Persijoje; jis pamanė, kad kava gali išgydyti jo ligą. Jis pradėjo gerti kavą ir pasijuto geriau. Maža to, kad pataisė savo sveikatą šia priemone, apie kurią nežinojo anksčiau, jis pastebėjo, kad kava turi ypatingų savybių, o būtent linksmina dvasią, suteikia džiaugsmo, skatina žarnyno laisvinimą ir svarbiausia - išblaško mieguistumą nesukeldama nemalonių pojūčių.

Tuomet muftijus Jamaladdinas apsupo save dervišais ir meldėsi su jais naktimis blaškydamas miegus naujuoju gėrimu. Dervišai, kaip ir prekeiviai, mėgę keliauti po Arabiją naktimis, kai karštis ne toks stiprus, didžiai vertino kavos galią išvaikyti miegus. Muftijus Jamaladdinas mirė 1470 m., o kava pradėjo savo pergalingą kelią iš Adeno į visą pasaulį."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Kai 1990-ųjų kovo 11-ąją Lietuva iš Vilniaus parlamento visam pasauliui paskelbė atstatanti...

Pirmųjų savanorių žygis į pasienį 1990.03.18. - Savaitė po Kovo 11-osios nuotrauka, foto

1473 m. vasario 19 dieną Karališkojoje Prūsijoje, Torne (Torunėje), gimė Mikalojus Kopernikas...

Mikalojus Kopernikas: žmogus, išjudinęs Žemę nuotrauka, foto

1912 m. sausio 28 d. Sodeikiuose (Gumbinės aps.) gimė Otas Šneideraitis (Otto...

Otas Šneideraitis. Prūsai nuotrauka, foto

"Neužmirštuolė - tai panieka žuvusiesiems, tai noras trinti Tautos istorinę atmintį." "Neužmirštuolės...

Apie simbolių kilmę ir reikšmę nuotrauka, foto

Kovo 24-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Tyrimas dėl nusiaubto D. Didžiūnaitytės ir kitų mirusiųjų kolumbariumo: žala siekia 3 150 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Šią savaitę Vilniaus apskrities policija ėmėsi tyrimo dėl Sudervės kapinių kolumbariumo, kurio...

Varžtas blyne - ne pažeidimas? nuotrauka, foto

Sociumas, Valgydama parduotuvės "IKI" gamybos žemaičių blynus, klaipėdietė nustėro - vos neatsikando į...

„Vakarų ekspresas“. 1993 03 23-26 nuotrauka, foto

VE-25, 1993-iųjų kovas buvo visai ne toks, kokį mes šiandien matome už lango....

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Sociumas, Paskelbta prieš 7 val.

VE-25, Paskelbta prieš 8 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...