2018 m. balandžio 25 d. 09:29 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Kam šypsosi sėkmė

2015-02-04, 09:30

Respublika.lt

Kam šypsosi sėkmė nuotrauka, foto

© EPA- ELTA nuotr.

Sėkmę žmonės vertina įvairiai. Kai kas save vadina laimės kūdikiu, kai kas mano, kad jam amžinai nesiseka, o dar kiti vengia ką nors kategoriškai tvirtinti manydami, kad gyvenime būna visko. Vis dėlto yra paplitusi nuomonė, kad vieniems žmonėms Fortūna yra palanki, o kitų išvis nepastebi. Tai, beje, rodo ir gyvenimo praktika, dėl to gimsta įvairiausių mistinių hipotezių...

Bet mokslui yra kažkaip nesolidu vadovautis mistika. Todėl vienas iš jo atstovų nutarė išsiaiškinti šį klausimą atlikdamas eksperimentą. Šis narsus tyrinėtojas, rimto mokslininko reputaciją turintis Ričardas Vaizmanas (Richard Wiseman) iš Hertfordšyro universiteto solidžiame laikraštyje paskelbė norįs susisiekti su sėkmės lydimais žmonėmis ir su tais, kuriuos sėkmė aplenkia, siūlydamas jiems dalyvauti rimtame psichologiniame eksperimente. Entuziastų atsiranda visada, taigi atsiliepė dešimtys norinčiųjų. Visus juos R.Vaizmanas nuodugniai išklausinėjo ir išsiaiškino kiekvieno likimo vingius. Po to vyko eksperimentas, kuris iš esmės buvo stebėtinai paprastas. Visiems dalyviams buvo įteikta po storą laikraštį ir paprašyta suskaičiuoti jame esančias nuotraukas. Eksperimento esmė buvo ta, kad R.Vaizmanas meistriškai sumodeliavo vieną puslapį: į jį įdėjo didelėmis raidėmis parašytą skelbimą „Jei pamatysite šį skelbimą, praneškite apie jį eksperimentuotojui ir gausite 250 svarų atlygį.“ Rezultatas buvo labai įdomus: skelbimo nepamatė nė vienas iš bandymo dalyvių, save priskyręs prie nevykėlių. Tie žmonės tiksliai įvykdė instrukciją ir suskaičiavo visas nuotraukas. O štai „laimės kūdikiai“ įrodė, kad jiems išties sekasi. Jie pamatė skelbimą ir gavo pinigus. Po šio eksperimento R.Vaizmanas padarė išvadą, kad sėkmė tikrai nėra palankiai susidėjusių aplinkybių rezultatas. Ji visiškai priklauso nuo žmogaus psichologinio nusiteikimo ir jo gebėjimo pasinaudoti bet kokiomis aplinkybėmis. Nevykėlis visada sutelkia dėmesį į tam tikras problemas, laikydamas jas svarbiausiomis, dėl to nesugeba priimti likimo dovanų, nes psichologiškai joms nėra pasirengęs.

O dabar prisiminkime vieną mokslinę aksiomą. Teigiama, kad smegenims dirbant veikia tik 10 proc. neuronų. O jeigu į protinę veiklą būtų įtrauktos visos pilkosios medžiagos ląstelės, mes visi taptume genialiais žmonėmis. Skamba patraukliai, bet ar mums to reikia? Daugelis šiuolaikinių psichologų spėja, kad genialumas - kaip tik atvirkščias procesas. Ši nuomonė grindžiama vadinamųjų genialių idiotų pavyzdžiu. Tie žmonės pasižymi nepaprastais gebėjimais, bet tik vienoje siauroje srityje. Šis fenomenas yra gerai atskleistas garsiame amerikiečių filme „Lietaus žmogus“. „Genialūs idiotai“ pasižymi nepaprastai mažu intelekto koeficientu. Jie negali normaliai bendrauti su aplinkiniais, dažnai serga autizmu ir neretai gyvena specializuotose klinikose. Bet jie demonstruoja stebėtinus gebėjimus kurioje nors vienoje srityje - vaizduojamajame mene, matematikoje, muzikoje. Yra ir daugiau sričių, kuriose jiems nėra lygių.

Australijos nacionalinio universiteto Kanberoje mokslininkai iškėlė hipotezę, kad panašių gabumų turi kiekvienas žmogus, bet juos slopina mąstymas. Žmonės bando suvokti faktus, stebėjimų duomenis, o „lietaus žmogus“ vadovaujasi tik nuogais faktais ir nepereina prie apibendrinimų. Šį darbą atlieka evoliucijos požiūriu seniausios smegenų sritys. Jos yra visų žmonių smegenyse, bet paprasto žmogaus smegenys jas „blokuoja“, pirmenybę atiduodamos aukštesnėms intelekto formoms. Reikia pasakyti, kad vaikystėje mes visi būname „genialūs idiotai“. Mažas vaikas nesunkiai išmoksta kalbėti, jam tai yra visiškai natūralus ir nepaprastai lengvas procesas. O suaugusiam žmogui išmokti užsienio kalbą yra itin sunku. Vaikų regimoji atmintis yra labai išsivysčiusi - jie gali fotografiškai tiksliai atkurti tai, ką matė. Suaugusieji nepasižymi nuostabiais vaikų gebėjimais. Tai aiškinama tuo, kad brandžios smegenys visiškai kitaip apdoroja informaciją, kurią nenutrūkstamu srautu gauna iš aplinkinio pasaulio.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: sėkmė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Kai 1990-ųjų kovo 11-ąją Lietuva iš Vilniaus parlamento visam pasauliui paskelbė atstatanti...

Pirmųjų savanorių žygis į pasienį 1990.03.18. - Savaitė po Kovo 11-osios nuotrauka, foto

1473 m. vasario 19 dieną Karališkojoje Prūsijoje, Torne (Torunėje), gimė Mikalojus Kopernikas...

Mikalojus Kopernikas: žmogus, išjudinęs Žemę nuotrauka, foto

1912 m. sausio 28 d. Sodeikiuose (Gumbinės aps.) gimė Otas Šneideraitis (Otto...

Otas Šneideraitis. Prūsai nuotrauka, foto

"Neužmirštuolė - tai panieka žuvusiesiems, tai noras trinti Tautos istorinę atmintį." "Neužmirštuolės...

Apie simbolių kilmę ir reikšmę nuotrauka, foto

"Atlantui" iškilo pavojus atsidurti paskutinėje vietoje nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 18 valandą Klaipėdos "Atlanto" futbolininkai Lietuvos A lygos čempionato devintojo turo...

Premjeras šiandien spręs Broniaus Markausko likimą nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Premjeras šį trečiadienį žada pranešti, ar žemės ūkio ministras gali toliau...

Eimutis Juzeliūnas rektoriaus dar savaitę nuotrauka, foto

Švietimas, Klaipėdos universiteto (KU) rektorius oficialiai iš pareigų pasitrauks nuo gegužės 2 dienos....

Siūlo lengvinti užsieniečių tapimą partijų nariais nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Teisingumo ministerija parengė pataisas, kurios leistų užsieniečiams Lietuvoje steigti partijas, palengvintų...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 56 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 58 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...