2019 m. sausio 19 d. 23:29 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Gražiausios Naujųjų metų tradicijos

2017-12-31, 12:01

Vaiva VAIDILAITĖ

Gražiausios Naujųjų metų tradicijos nuotrauka, foto

© "Fotolia" nuotr.

Po Kalėdų spėjome atsipūsti vos keletą dienų, o prie durų jau laukia kita šventė - Naujieji. Ką gražaus, prasmingo, ypatingo padovanoti sau ir artimiesiems paskutinį metų vakarą? Idėjomis dalijasi visas pasaulis...

Islandija

"Ad ganga med bok I maganum" - kiekvienas savyje nešiojasi knygą, sako islandai. Kiekvienas turi ką papasakoti. Nenuostabu, jog kas dešimtas islandas yra rašytojas. Islandija - daugiausiai skaitanti tauta pasaulyje. Su tuo susijusi ir ypatinga naujametė tradicija, vadinama "Jolabokaflod" - naujų knygų leidybos karštinė metų pabaigoje.

Žiema Islandijoje ilga ir tamsi. Seniau žmonės rinkdavosi prie laužo ir sekdavo istorijas. Dabar islandai per Kalėdas ir Naujuosius vieni kitiems dovanoja po knygą ir dėžutę šokolado. Vaikai ir tėvai, apsivilkę naujas pižamas, šventinę naktį sulenda į naujai paklotą lovą ir sklaido naujų knygų puslapius, valgydami šokoladą...

Islandijoje leidžiama daugiausiai knygų pasaulyje. Šventiniu laikotarpiu sudaromi katalogai, kad būtų patogiau išrinkti knygas giminaičiams ir draugams. Kurią padovanoti vaikui, kurią - vyrui ar žmonai, seneliui ir močiutei, tetulei ir dėdulei, - populiariausia tema tarp islandų prieš Naujuosius metus. Televizijos suka reklaminius filmukus ne apie išmaniuosius telefonus, o apie knygas, rodo interviu su įdomiausiais sezono autoriais, aptaria knygų turinį ir jų dizainą...

Švedija

Švedai prieš Naujuosius metus renka gražiausią šviesos karalienę Liučiją. Merginos rengiamos baltai, ant galvos dedamos karūnos su degančiomis žvakėmis. Būtent Liučija atneša vaikams dovanų ir skanėstų naminiams gyvūnėliams.

Didžioji Britanija

Laikrodžiui mušant dvyliktą valandą, britai atveria užpakalines namų duris, kad senieji metai galėtų išeiti, o sulig paskutiniu dūžiu atidaro paradines - kad įeitų naujieji.

Škotija

Eidami į svečius turite nusinešti anglies gabalėlį ir įmesti į židinį - linkėdami, kad ugnis šiuos namus šildytų ilgai ir kaitriai.

Italija

Per Naujuosius italai meta pro langus nereikalingus daiktus, nes mano: kuo daugiau senienų atsikratysi - tuo laimingesnis būsi.

Naujųjų naktį visa Italija išeina į puošnias gatves bei aikštes ir stebi fejerverkus. Romoje yra tradicija naujametę naktį nušokti nuo tilto į Tibrą, o Venecijoje priimta bučiuotis: Šventojo Marko aikštėje, aidint dvylikai dūžių, bučiuojasi šimtai porelių.

Italų vaikai dovanų gauna ne per Kalėdas ir ne iš Kalėdų Senelio, o Trijų karalių išvakarėse nuo senos geros burtininkės, vardu La Befana.

 

Bulgarija

Naujųjų naktį, kartu su dvyliktuoju laikrodžio dūžiu, Bulgarijoje visuose namuose trims minutėms užgęsta šviesos: tai apsikabinimų ir bučinių minutės, kurios atstoja tostus.

Prancūzija

Kitaip nei venecijiečiai ar bulgarai, prancūzai Naujųjų naktį čiumpa bučiuoti vyno statinę, sveikindami bei linkėdami sau gero naujo vynuogių derliaus.

Vengrija

Vengrai pirmąją naujų metų sekundę turi būtinai sušvilpti sėkmei - naudodami vaikiškas švilpynes.

Graikija

Sausio 1-oji Graikijoje yra ne tik pirma naujų metų diena, bet ir Šventojo Vasilijaus, vargstančiųjų globėjo, šventė. Šią dieną kepamas specialus pyragas, vadinamas "vasilopita". Jo viduje paslepiama moneta, nešanti laimę. Kam atitenka pyrago gabalėlis su pinigėliu, tas bus laimingiausias naujais metais. Pasak legendos, būtent taip šv. Vasilijus vargšams išdalino visą savo nuosavybę.

Graikų vaikai dovanų laukia ne iš Kalėdų Senelio ar Santa Klauso, o iš šventojo Vasilijaus.

Kuba

Kubiečiai Naujųjų išvakarėse visus namų indus pripildo vandens, o dvyliktą valandą jį išpila pro langą. Beje, laikrodis muša tik 11 kartų - vietoje dvyliktojo dūžio jam leidžiama trumpam atsipūsti.

Mongolija

Mongolai tiki, jog kuo daugiau svečių pasikvies į namus Naujųjų išvakarėse - tuo laimingesni ir turtingesni bus ateinantys metai.

Japonija

Naujųjų naktį japonai lanko šventyklas, kuriose 108 kartus skamba varpas. Sakoma, jog kiekvienas dūžis kerta per vieną iš žmogaus ydų. Nors, pagal japonus, jų esama vos šešeto - šykštumas, pyktis, neišmanymas, lengvabūdiškumas, neryžtingumas, pavydas, - tačiau kiekviena turi dar po 18 kitų atspalvių. Taip pat tikima, jog su kiekvienu dūžiu viskas, kas negera, kas neturi kartotis, išnyksta.

Kad blogis neįsiskverbtų į namus, japonai Naujųjų vakarą prie durų kabina šiaudų arba pušų ryšulius. Namuose, matomoje vietoje, padeda ryžių paplotėlių: tai sveikatos, laimės, ilgo gyvenimo simbolis.

Pirmąją naujų metų akimirką japonai pradeda juoktis: tikima, kad juokas atneša sėkmę.

Beje, japonai daugiau reikšmės teikia ne vidurnakčiui, o pirmam naujų metų rytui - saulėtekiui. Pagal japonų religiją shinto, malda šį rytą yra pati veiksmingiausia.

Pagal seną tradiciją japonų vaikai naujus metus pradeda apsivilkę naujais drabužiais.

Vietnamas

Kadaise vietnamiečiai tikėjo, jog Dievas plaukioja ant karpio nugaros. Ir dabar kai kurie šios šalies gyventojai per Naujuosius metus perka gyvą karpį ir paleidžia jį į upę.

Peru

Šioje Pietų Amerikos valstybėje manoma, jog tas, kuris Naujųjų metų naktį su lagaminu apeis savo rajoną, kitąmet tikrai išvyks į seniai sumanytą kelionę.

Indija

Merginos čia Naujuosius sutinka leisdamos į vandenį miniatiūrinius popierinius laivelius su degančiomis ugnelėmis.

Makronezija

Šios šalies gyventojai turi įdomią tradiciją kasmet pasikeisti savo vardą. Tai daroma tam, kad piktosios jėgos išsimuštų iš vėžių. Naujųjų rytą pabudę šeimos nariai užsidengia delnu burną ir tyliai pasako vienas kitam į ausį savo naująjį vardą. Tuo metu kuris nors šeimos narys dar bubena į būgną.

IDĖJŲ DEŠIMTUKAS

Kaip pasitikti Naujuosius?

* Padovanokite artimiesiems po knygą.
* Surenkite šviesos karalių konkursą.
* Išmeskite į šiukšlių konteinerį senus nereikalingus daiktus.
* Indus pripildykite vandens, o vidurnaktį jį išpilkite pro langą.
* Apeikite savo namą su lagaminu rankoje.
* Laikrodžiui mušant dvylika, suvalgykite lygiai 12 vynuogių.
* Pirmąją naujų metų akimirką išjunkite šviesas ir apsikabinkite tuos, kuriuos mylite.
* Patekėjus saulei, sukalbėkite maldą.
* Naujųjų rytą susigalvokite sau naują vardą.
* Pirmąją naujų metų dieną apsivilkite naujais drabužiais.
--------------------------------------------------------

AR ŽINOTE...

Sausio 1-osios istorija

* Naujųjų metų datą sausio 1-ąją nustatė Romos imperatorius Julijus Cezaris 46 m. pr. m. e.
* 1582 m. po popiežiaus Grigaliaus XIII padarytos kalendoriaus reformos Naujieji metai sausio 1 d. pradėti švęsti visuose katalikų kraštuose. Julijaus ir Grigaliaus kalendoriai skiriasi 13 dienų.
* Lietuvoje Naujieji pradėti švęsti ne anksčiau kaip XIX a.

Jokių švenčių

Jehovos liudytojai (religinė organizacija) nešvenčia Kalėdų, manydami, jog Dievas tam nepritaria, nes ši šventė yra kilusi iš pagonybės. Jėzus yra sakęs minėti jo mirtį, o ne gimimą (Luko 22:19, 20). Jėzus gimė ne gruodžio 25-ąją; jo gimimo diena Biblijoje nenurodyta. Pirmieji krikščionys Kalėdų nešventė, nes, jų požiūriu, kieno nors gimimo šventimas buvo pagoniškas paprotys. Kristaus gimimo šventė įsteigta ne anksčiau kaip 243 m. e. m., praėjus daugiau negu šimtmečiui po paskutinio apaštalo mirties (New Catholic Encyclopedia).
Jehovos liudytojai taip pat nešvenčia Velykų, jokių valstybinių švenčių ir net savo gimtadienių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

AVINAS. Nepatartina rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų...

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė sausio 18-ajai, penktadieniui: AVINAS. Šiandien galima tikėtis ir šilto,...

Penktadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

AVINAS. Nelengva diena, nors gal taip ir neatrodys. Galvokite, ką kalbate...

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Jau keletą metų Platelių ežero pakrantėse stebimos melsvabakterių sankaupos kelia nemažai klausimų...

Platelių ežero ekologinė būklė fiksuota iš kosmoso nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

4 šių metų interjero tendencijos: sodrios spalvos ir netradicinės formos nuotrauka, foto

Stilius, Šią savaitę Kelne, Vokietijoje, prasidėjo viena didžiausių pasaulyje baldų ir interjero parodų...

Verslininką išlaisvino internete uždirbti milijonai nuotrauka, foto

IT, Benediktą Gylį dabar dažniausiai pristato milijonieriumi, kuris savo pirmąjį milijoną uždirbo būdamas...

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...