Fani Farmer ir jos receptai

Fani Farmer ir jos receptai

Ši moteris buvo viena pirmųjų pasaulyje, užsidirbusių šlovę ir finansinę sėkmę iš savo

VIENA pirmųjų pasaulio moterų kulinarijos eksperčių Fani Farmer (Fannie Farmer, 1857-1915). Garsiausias jos darbas - "Originalios Bostono virtuvės patiekalų knyga", kurią virėjai vertina iki šiol. ("Wikipedia" nuotr.)

pomėgio ir talento gaminti maistą. Daugeliui virtuvės meistrų ir žinovų jos vardas ir šiandien asocijuojasi su kulinariniu tikslumu bei sveika mityba.

1857 m. kovo 23 d. gimė viena pirmųjų moterų kulinarijos eksperčių, rašytoja, pedagogė, lektorė Fani Farmer (Fannie Farmer).

Neįgaliojo vežimėlyje

F. Farmer gimė Bostone (JAV), namų šeimininkės ir redaktoriaus-leidėjo šeimoje. Fani buvo vyriausia iš keturių dukrų šeimoje. Ji mokėsi Medfordo aukštojoje mokykloje, tačiau šešiolikmetę pakirto liga: poliomielitas, sukėlęs paralyžių. Tai nutraukė mergaitės lavinimąsi. Motina prižiūrėjo ją namuose - tuo metu ji ir išmoko puikiai gaminti.

Namų šeimininkės sėkmė

Liga iš F. Farmer atėmė beveik 15 gyvenimo metų. Tik sulaukusi 30-ies, ji galėjo vaikščioti, tačiau šlubavo visą likusį gyvenimą.

Pakilusi iš ligos patalo, Fani iš pradžių dirbo aukle, tačiau šis darbas jai nebuvo prie širdies. 1887 m. įstojo mokytis į Bostono kulinarijos mokyklą (Boston Cooking School) ir tapo viena geriausių jos mokinių. Baigusi mokyklą, gavo direktoriaus pavaduotojos vietą, o 1894 m. tapo jos vadove.

Kaip vadovėlį Bostono kulinarijos mokykla naudojo 1884 m. išleistą "Misis Linkoln Bostono patiekalų knygą" ("Mrs. Lincoln's Boston Cook Book: What to Do and What Not to Do in Cooking") ir nuolat leidžiamą iš naujo.

1896 m. F. Farmer nusprendė, kad ponios Linkoln knygoje spausdinama informacija reikalauja atnaujinimo, ir išleido savo knygą, kuri vadinosi "Originalios Bostono virtuvės patiekalų knyga" ("Boston Cooking-School Cook Book"). Joje buvo daug paprastų, suprantamai aprašytų patiekalų receptų ir beveik visi atsakymai į namų šeimininkėms kylančius klausimus. Knyga sulaukė didžiulio populiarumo ir atnešė autorei finansinę sėkmę bei šlovę. Tiražas ne kartą buvo kartojamas, turinys tobulinamas, papildomas.

F. Farmer tapo populiariausia namų šeimininke Amerikoje.

 

Pirmieji privatūs kursai

1902 m. F. Farmer paliko Bostono kulinarijos mokyklą ir įkūrė savo verslą - privačius kursus. Juos lankė turtingų namų virėjai, o patekti mokytis pas F. Farmer svajojo kone visos moterys.

Tuo pat metu F. Farmer domėjosi sveikos mitybos principais ir parašė knygą, kuri, be kita ko, buvo skirta sergantiesiems diabetu ("Food and Cookery for the Sick and Convalescent").

F. Farmer buvo kviečiama skaityti paskaitų į Harvardo medicinos mokyklą. Čia ji dėstė dietinės mitybos kursą būsimiems gydytojams bei medicinos seselėms. Pastarąją veiklą laikė svarbiausia. Ji bene pirmoji iš savo amžininkų suprato, kaip svarbu sergantiems ir stokojantiems apetito žmonėms patiekti maistą ne tik sveiką ir skanų, bet ir vizualiai patrauklų.

Paskutinius 7 gyvenimo metus F. Farmer praleido neįgaliojo vežimėlyje, tačiau ji ir toliau skaitė paskaitas, rašė kulinarinius užrašus ir kūrė receptus. Jos paskaitas spausdino "Boston Evening Transcript", perspausdindavo daugelis kitų laikraščių. F. Farmer mirė būdama 57 metų (1915 m.).

Receptai

Vienas pirmųjų mėsos pyrago receptų pasirodė būtent garsiojoje 1896 m. F. Farmer knygoje "Originalios Bostono virtuvės patiekalų knyga".

MĖSOS PYRAGAS

"Fotolia" nuotrauka.

450 g maltos jautienos pagardinkite druska, prieskoniais (maltu muskato riešutu), keliais lašais svogūnų sulčių (arba puse smulkiai supjaustyto svogūno) ir lengvai suplaktu kiaušiniu. Suformuokite mėsos pyragą ir iškepkite.

BRAUNIS

 

Pirmasis šokoladinio pyrago "Brauni" ("Chocolate brownie") vardo paminėjimas taip pat siejamas su F. Farmer 1896 m. knyga.

Jums reikės: 100 g sviesto, 3/4 stiklinės cukraus, 1/3 stiklinės kakavos miltelių, 1/2 stiklinės miltų, 3 kiaušinių, 1/2 šaukštelio kepimo miltelių arba sodos (gesinti actu nereikia). Dar galima pridėti šaldytų vyšnių (200 g), graikinių ar kitokios rūšies riešutų. Glazūrai: 2 šaukštų sviesto, 2-3 šaukštelių kakavos miltelių, 2 šaukštų pieno, 1,5 šaukšto cukraus.

1. Sviestą ištirpinkite. Berkite cukraus, sumaišykite. Berkite kakavos, vėl sumaišykite. Įmuškite kiaušinius ir suberkite miltus.

2. Į gautą masę suberkite kepimo miltelius, riešutus ar vyšnias, sumaišykite.

3. Tešlą dėkite į silikoninę kepimo formą ir kepkite apie 30-40 min.

4. Pyragą išimkite iš orkaitės ir, kol atvės, paruoškite glazūrą. Ant lėtos ugnies ištirpinkite sviestą, nuolat maišydami jį pamažu suberkite kakavą, cukrų, supilkite pieną. Virkite apie pusę minutės, nesiliaudami maišyti.

5. Užpilkite glazūrą ant pyrago. Viršų papuoškite vyšniomis ar riešutais.

6. Kai pyragas atvės, įdėkite jį į šaldytuvą ir palikite dviem valandoms.

7. Atsargiai išimkite iš formos ir supjaustykite kvadratiniais gabaliukais.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder