2019 m. vasario 20 d. 13:50 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Dezinsekcija: kova su vėjo malūnais gali būti sėkminga

Dezinsekcijos paslaugas teikiančių įmonių teigimu, užkrėstumas tarakonais uostamiestyje yra nemažas, ir nereikėtų galvoti, jog tai tik apsileidusių bei asocialių asmenų "liga". Parsinešti nemalonų įnamį galima iš draugų, kartu su įvairiomis prekėmis iš parduotuvės, taip pat jis gali atkeliauti iš gretimo namo ir pats.

Anot bendrovės "Dezinfa" Klaipėdos padalinio vadovo Dariaus Česnavičiaus, dažniausiai po namus šie vabzdžiai plūsteli pasibaigus šildymo sezonui. Kol šildymas dar neužsuktas, paprastai jie susitelkia šiltesnėse vietose ir nėra taip matomi.

Individualios įmonės savininkės, aukščiausios kategorijos gydytojos Kristinos Zorinienės teigimu, tarakonų daug senos statybos namuose, bendrabučiuose, pasitaiko ir viešojo maitinimo objektuose. Jie migruoja ventiliacijos angomis, gali įlipti ir pro langą.

Be maisto šis vabzdys gali išgyventi 6 savaites. Be to, jis labai vislus - labiausiai Lietuvoje paplitusio vokiškojo tarakono, vadinamojo prūsoko patelė kas 20 - 25 dienas gali padėti po vieną kiaušinėlių kapsulę, kurioje gali būti 18 - 48 kiaušinėliai. Suaugęs tarakonas gyvena apie metus.

Išskiria alergenus

Tarakonas yra naktinis gyventojas, todėl dažniausiai matomas naktį, ypač mėgsta tualetą, vonios kambarį bei virtuvę - vietas, kur šilta ir drėgna. Jeigu šis vabzdys pasirodo dieną, vadinasi, jų yra labai daug, arba vyksta kokia nors agresyvi invazija į jų slėptuvę, pavyzdžiui, kaimynai pradėjo remontą arba dezinsekciją.

Tarakonai mėgsta elektros prietaisus - mielai įsikuria už šaldytuvų, kavos aparatų, mikrobangų krosnelių, televizorių, kompiuterių.

Išsiaiškinti, ar namie yra tarakonų, gali padėti specialios klijų lentelės, išdėliojamos pagrindinėse jų lankymosi vietose - prie šiukšlių dėžės, šaldytuvo, kriauklės. Pasak D. Česnavičiaus, kai kurie žmonės tokiomis monitoringo lentelėmis tarakonus naikina, tačiau esant didesniam jų skaičiui šis metodas problemos neišspręs.

K. Zorinienės teigimu, esama žmonių, kurie su tarakonų kaimynyste susitaiko, manydami, jog šių vabzdžių namie išnaikinti neįmanoma, tai esanti kova su vėjo malūnais. Kai kurie nuleidžia rankas tik po ilgos nesėkmingos kovos, o yra ir tokių, kuriems tarakonai netrukdo.

Vis dėlto susitaikyti su nemaloniais įnamiais nesiūloma - jie minta įvairiomis maisto atliekomis, ekskrementais, puvenomis, perneša kirminų kiaušinėlius, mikrobus, be to, išskiria alergenus.

Anot K. Zorinienės, kartais žmogus net nežino, kodėl sudirgsta oda, ašaroja akys, nepraeina sloga - priežastis gali būti tarakonų išskiriami alergenai. Ypač jie pavojingi kvėpavimo takų, plaučių ligomis sergantiems vaikams.

Rekomenduoja prevenciją

Kova su tarakonais reikalauja nemažai žinių. Anot specialistų, įvairios turguose bei parduotuvėse parduodamos šių vabzdžių naikinimo priemonės yra gana silpnos, kad naudojant neprofesionalams neįvyktų nelaimingas atsitikimas. K. Zorinienė ir D. Česnavičius pastebi, kad ne taip jau retai savarankiškas tarakonų naikinimas baigiasi ginklų sudėjimu, todėl patariama iškart kreiptis į profesionalus.

"Profesionalai dirba su stipriomis, veiksmingomis medžiagomis, imasi visų saugumo priemonių, instruktuoja namiškius, kaip elgtis prieš apruošimą ir po jo. Galima kreiptis ir patarimo - medžiagų bei metodų yra daug, parenkamas tinkamiausias", - sakė K. Zorinienė.

Ji taip pat pabrėžė, kad dezinsekcijos paslaugas siūlanti įmonė turi būti licencijuota. Pasitaiko ir vaikštančių po butus bei savo paslaugas siūlančių asmenų, tačiau, anot K. Zorinienės, derėtų būti atsargiems - jų naudojamos medžiagos gali būti nereglamentuotos Lietuvoje, nekokybiškos.

Licencijuotos įmonės paprastai suteikia kelių mėnesių garantiją atsižvelgiant į tai, kokios medžiagos buvo naudojamos. Tačiau pabrėžiama, jog yra ir papildomų faktorių - jeigu tarakonai išnaikinami viename daugiabučio namo bute, o įvairiausi plyšiai lieka neužtaisyti, suteikiama tik tokia garantija, kokią duoda medžiagų gamintojas.

K. Zorinienė prisiminė, jog dezinsekcija buvo daryta visuose vienos Debreceno gatvės namo laiptinės butuose. Tarakonų čia nėra jau šešeri metai.

Labai efektyvu, anot K. Zorinienės, yra po kelių mėnesių tarakonų naikinimą pakartoti, ypač naudojant kitas medžiagas - vienu ypu galima sunaikinti apie 96 proc. šių vabzdžių, o nedidelė dalis išlieka pasislėpusi arba į medžiagą nereaguoja.

Specialistai siūlo nepamiršti ir prevencijos - parsinešus namo kokias nors prekes apžiūrėti, ar jose nėra tarakonų, užtaisyti kiek galima daugiau angų, t. y. ventiliacijos angą uždengti tankiu tinkleliu, užsandarinti elektros lizdus ir pan. Langai taip pat turėtų būti sandarūs. Bute neturėtų būti atšokusių plytelių, kur tarakonai galėtų įsikurti.

Norint sudaryti šiems vabzdžiams blogas gyvenimo sąlygas prieš naktį nereikėtų laistyti gėlių, viską kruopščiai nusausinti, pašalinti maisto likučius, taip pat išvalyti nešvarumus už spintelių bei šaldytuvų, reguliariai nešti šiukšles.

Giedrė NORVILAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Kaip ir kiekvienam metų laikui AccuWeather.com pateikia 2019 metų pavasario orų prognozę...

Pavasaris ne už kalnų: kokius orus žada Lietuvai ir Europai? nuotrauka, foto

Savo vardadienius šiandien švenčia Butmantas, Butmantė, Butmina, Butminė, Butminta, Butmintas, Butmintė, Konradas,...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Savo vardadienius šiandien švenčia Bernadeta, Gendrė, Lengvenis, Kamilė, Karigaila, Simeonas;

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

AVINAS Šią savaitę teks atlikti daugybę smulkių darbų. Senas draugas, gerbėjas...

Astrologinė prognozė šiai savaitei nuotrauka, foto

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Indrė Šidlauskienė iš ŽŪM prisiteisė per 30 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Euras, Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį iš dalies patenkino pernai sausį iš...

Lietuva, Paskelbta prieš 21 min.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...