2018 m. rugsėjo 19 d. 21:57 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Bitės dar nerodo ženklų, kad ruošiasi žiemoti

2018-09-02, 10:44

Virginija Lapienė | Banga

Bitės dar nerodo ženklų, kad ruošiasi žiemoti nuotrauka, foto

© „Fotolia"

Klaipėdos rajono bitininkai, pavasarį nuogąstavę dėl prasto oro, medunešį vertina skirtingai. Vieni džiaugiasi vasaros derliumi, o kiti nelinkę girtis. Tačiau bitelių darbymetis baigiasi – jau baigiamas išimti medus ir ruošiamasi rudeniniam maitinimui, gydymui.

Daugiausia medaus – iš liepų

„Per karščius neinu prie bičių – jos neramios, nes avilyje dar karščiau“, – kalbėjo bitininkas Virginijus Matikonis iš Šalpėnų. Daugiau nei 60 bičių šeimų puoselėjantis šalpėniškis džiaugėsi šios vasaros medunešiu: daugiausia medaus prinešė per liepų žydėjimą. „Nė nepastebėjau, kaip prinešė – iš avilio vidutiniškai apie 30 kilogramų kopinėjau“, – patenkintas kalbėjo bitininkas. Ir pridūrė, jog bitelės nevienodo darbštumo.

Visgi V. Martikonis prasitarė, kad tikėjosi geresnio medunešio: pavasarinio buvę nedaug – dėl sausros augalai neskyrė nektaro, užėjus karščiams visai išdžiūvo. Tačiau bitininkas tvirtino, kad ši vasara palankesnė nei praėjusioji. „Kai kuriems bitininkams ženkliai geresnė“, – pastebėjo šalpėniškis.

Jau baigiasi augalų žydėjimas ir medunešis. V. Matikonis medų parduoda iš namų. Pirmąjį pardavinėjo po 7,5 euro už kilogramą, o dabar – po 6 eurus. Jo medaus galima įsigyti ir Klaipėdos turguje

Gamins šiaudinius avilius

Endriejavo miestelio pakraštyje, netoli Kapstato ežero, tėvų sodyboje bitininkaujantis Edvardas Venckus nebe pirmą vasarą kviečia pravažiuojančiuosius užsukti medaus. „Šiemet 80 proc. gerų metų derliaus“, – medunešį įvertino bitininkas, bičių šeimas laikantis keturiose vietose. Gavęs paramą, už europines lėšas įsigijo transporto priemonę gabenti avilius į ganyklas. Taigi jos ganosi Kapstatų kaime, Laigiuose, Endriejave, o dalis – sodininkų bendrijoje prie Mažeikių, kur įsikūręs Edvardas.

Šiemet daugiausia bitės prinešė liepų medaus – vidutiniškai – po 30 kg iš avilio. „Žagarėje vykusioje respublikinėje bitininkų šventėje sutikti bičiuliai nesiskundė medunešiu“, – teigė Edvardas.

Bitininkaujantis 22 metus E. Venckus turi 70 bičių šeimų. „Patinka bitininkystė: priėjęs prie avilio, pamirštu visus rūpesčius“, – prisipažino pašnekovas. E. Venckaus svajonė – kitais metais pagaminti šiaudinių avilių, kuriuose bitėms būtų patogiau ir sveikiau nei mediniuose.

„Medunešis baigiasi, tačiau bitės dar nerodo ženklų, kad ruošiasi žiemoti“, – kalbėjo bitininkas iš Endriejavo.

Skirtingas medunešis

Žemgulių kaime, Endriejavo seniūnijoje, bitininkaujantis Edvardas Ilginis teigė, jog šiemet daug medaus galėjo kopinėti tie, kurie bites laiko prie grikių laukų. „Atolo nebuvo – viskas išdžiūvo, taigi nebuvo iš ko nektarą nešti“, – sakė jis.

Bitininkas Kazys Savinas iš Tilvikų kaimo Vėžaičių seniūnijos irgi nusivylęs šios vasaros medunešiu. „Aš tik po 20 kilogramų iš avilio kopinėjau“, – kalbėjo bičiulis. Abu bitininkai medų pardavinėja Gargždų turguje: kilogramas kainuoja 7 Eur, o puslitris – 5 Eur.

Ne tik rajone, bet ir šalyje medunešis skirtingas kaip ir medaus kainos. Antai Akmenės rajone, Ventoje, gyvenanti smulkaus bityno šeimininkė Elvyra Budrienė džiaugėsi itin gausiu medaus derliumi. Puslitrį medaus iš jos galima nusipirkti už 3,5–4 Eur, Kėdainių turguje puslitris kainuoja 4 Eur.

Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“, vienijančios beveik 100 narių, pirmininkas Arūnas Neverdauskas patenkintas palankia vasara. Ne tik daugiau medaus kopinėta, bet ir nepasitaikė apnuodytų bitynų – ūkininkai atsakingiau naudojo chemikalus. „Vadinasi, sveikesnis medus“, – akcentavo A. Neverdauskas. Be to, išvengta vagysčių.

Pasak jo, jau reikia iš avilių išimti visą medų – pasiruošti rudeniniam bičių maitinimui.

Žymos: medus

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Astrologinė prognozė rugsėjo 19-ajai, trečiadieniui: AVINAS. Nusimato daug darbo tarnyboje ar...

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė rugsėjo 18-ajai, antradieniui: AVINAS. Gana įtempta diena. Bus sunku,...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė šiai savaitei, rugsėjo 17-23 dienoms:

Kaip gyventi šią savaitę? (09.17-09.23) nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė rugsėjo 17-ajai, pirmadieniui: AVINAS. Diena pareikalaus apsukrumo ir šiokio...

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Tikintiesiems: atmintinė ko nesinešti į susitikimą su popiežiumi nuotrauka, foto

Lietuva,

Savaitgalį Klaipėdoje - tautinės olimpiados 80-mečio minėjimas nuotrauka, foto

Sportas, Jau ateinantį savaitgalį Klaipėdoje ketinama iškilmingai paminėti pirmąją Lietuvos tautinę olimpiadą, vykusią...

Ieškomas niekšas, sumušęs moterį su vaiku vežimėlyje nuotrauka, foto

Kriminalai, Po šeštadienį Klaipėdoje Dragūnų rajone įvykdyto šiurpaus nusikaltimo, kai buvo užpulta vežimėlį...

Prašo atpažinti galimai apsivogusį vyrą nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangos m. PK atliekamas ikiteisminis vagystės...

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...