2019 m. kovo 20 d. 18:08 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

(2)

Kalbant paprastai, kūno vaizdas yra savęs ir savo kūno suvokimas bei pajautimas. Tai - vidinis paveikslas, susikuriamas vadovaujantis informacija ir patirtimi, įgyta per laikotarpį nuo pat ankstyvos vaikystės. Požiūris į nuosavą kūną gali paveikti asmens sąveiką su pasauliu ir nuostatas, kuriomis jis vadovaujasi gyvenime.

Nenoriu sureikšminti savo buvusios veiklos, tačiau dainavimas scenoje buvo siejamas ir su nepriekaištinga išvaizda. Negalima buvo atrodyti pavargusiai, liūdnai ar netvarkingai. Tačiau didžiausios kritikos sulaukdavo vos padidėjusios kūno apimtys. Galima pagalvoti, kad visi žmonės - kaip žmonės, o tie, kurie dainuoja scenoje, - robotai, ir jų fiziologija kitokia.

Labai jautriai ir skausmingai reaguodavau į kiekvieną apgalvotai ar neapgalvotai išsakytą kritiką apie mano išvaizdą. Tuo metu dar negalėjau savo blogai savijautai parinkti pavadinimo ir nesupratau, jog sergu nervine bulimija. Tačiau kaip vieną pirmųjų šios ligos požymių galiu įvardyti savo kūno vaizdo vertinimą.

Savo kūną vertindavau kitų akimis. Jeigu kas nors pasakydavo, jog esu stora, taip sau ir atrodydavau. Jeigu sulaukdavau komplimentų dėl sumažėjusių apimčių, gera nuotaika būdavo garantuota visai savaitei. Atrodė, jog visas gyvenimas tik ir sukasi apie tai, kaip tu atrodai. Jei atrodai gerai, - nuotaika puiki, jei atrodai blogai, - geriau po koncertų niekur net neiti.

Vėliau viskas tik blogėjo. Pamenu, mano ausis ir sąmonę pasiekdavo tik blogi žodžiai, išsakyti mano išvaizdos adresu. Dabar aš galiu prisiminti ir komplimentus, pasakytus man, tačiau tuo metu aš jų net negirdėjau. Kartais, tarsi ieškodama išsigelbėjimo, klausdavau artimų žmonių, ar aš esu graži. Bet niekada nesulaukdavau paprasto ir tiesaus atsakymo. Kaip vėliau sužinojau, jie paprasčiausiai galvojo, kad aš juokauju arba maivausi. Arba man dėmesio trūksta.

Tuo metu aš, žiūrėdama į veidrodį, jau tiesiog nebematydavau savęs. Labai bijodavau pamatyti ką nors negero savo išvaizdoje. Taigi mano smegenys tiesiog nebepriimdavo tos informacijos, kurią bandydavo perteikti mano akys. Tik vėliau supratau, kaip tai baisu - būti šiame pasaulyje ir kartu neigti savo buvimą. Turėti fizinį kūną, bet jausti jam tokią nemeilę ir neapykantą...

Pagaliau išgirdau

Noriu akcentuoti tai, jog kiekvieno mūsų kūno vaizdas yra sudėtinis ir jam nuolat daro įtaką daugybė faktorių. Aš kalbu apie šeimyninį gyvenimą ir šeimos vertybes. Apie mokyklą, kurioje mokotės, apie darbovietę, kurioje dirbate. Apie draugų ir bendraamžių nuomonę, kultūrinį pagrindą. Ir visi čia išvardyti dalykai padeda formuoti unikalų savo kūno vaizdą.

Būnant grupėje "Mango", mano kūno vaizdui įtaką darė visi aplinkiniai žmonės. Visi, kurie galėjo kalbėti, išskyrus mane. Aš pamenu visus įvykius, visus sutiktus žmones, visas išsakytas nuomones, tik nepamenu savęs. Manęs ten tiesiog nebuvo.

Dabar viskas kitaip. Žiūrėdama į senas fotografijas, aš negaliu patikėti, jog tuo metu apie save galvojau kaip apie storulę, netinkančią scenai. Nuostabą kelią ir tai, jog tuo metu absoliučiai negalvojau apie fizinę savo sveikatą. Išlikti lieknai buvo vienintelis tikslas, pateisinantis bet kokias priemones. Dabar man svarbiausia būti sveikai, žvaliai, kupinai energijos ir nepamiršti meilės sau.

Sunku buvo susitaikyti, kad sergu nervine bulimija ir ją pažaboti. Nemažiau nelengva buvo pradėti matyti save veidrodyje ir pačiai nuspręsti, kaip aš atrodau ir ko aš noriu iš savo kūno. Pirmiausia pradėjau komplimentus sakyti pati sau, o vėliau pradėjau mokytis išgirsti gerus žodžius apie mane iš kitų žmonių.

Primindama, jog kiekvieno mūsų kūno vaizdui įtaką daro daugybė faktorių, noriu tokiam faktoriui prilyginti neseniai mano gyvenime atsiradusį žmogų. Pirmą kartą aš tikrai išgirdau ir priėmiau jo išsakytus gražius žodžius apie mano išvaizdą. O kad suprastumėte, koks buvo ilgas kelias mano pasveikimo link, išduosiu, jog tuos gražius žodžius aš išgirdau vos prieš septynias dienas...

Paaugliai "nyksta"

Noriu atkreipti dėmesį į visiems gerai žinomą tiesą, jog mūsų kūno vaizdas nėra pastovus. Jis keičiasi kartu su amžiumi, patirtimi ir bendra savijauta. Pastaruoju metu Lietuvoje, kaip ir daugelyje Vakarų šalių, idealizuojamas tik jaunas, stiprus, raumeningas, o jeigu tai moteris - dar ir ypač liesas kūnas.

Liesumo manija daugiausiai žalos padaro paaugliams: iškreipia jų kūno vaizdo suvokimą, sukelia nepasitenkinimą savo kūnu ir depresiją, skatina dietų vaikymąsi ir piktnaudžiavimą sportu, valgymo sutrikimų atsiradimą.

Todėl VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedra 1999-2001 metais atliko tyrimą, kurio tikslas - nustatyti, kaip per pastarąjį dešimtmetį pakito Lietuvos paauglių kūno stambumas, kaip bręstančios mergaitės vertina savo kūną ir kas lemia kūno vaizdo formavimąsi brendimo laikotarpiu.

Tyrimo rezultatai parodė, jog klaidingas savo kūno vertinimas ir nepasitenkinimas juo itin akivaizdus antrąją brendimo fazę, o požiūriui į savo kūną daug reikšmės turi draugai ir jaunimo žurnalai.

Taigi paauglių žurnaluose reikėtų spausdinti daugiau normalaus svorio manekenių ir kitų merginų nuotraukų, nepropaguoti lieso kūno kaip idealaus, nesiūlyti dietų, neskiepyti minties, kad kiekviena paauglė gali būti liesa, nes tas pats tyrimas parodė, kad Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį paauglės tapo lieknesnės.

Pabaigai...

Vieną dieną mes galime žiūrėti į veidrodį ir jaustis puikiai, o kitą kartą - jau nebebūti tokie patenkinti savimi. Svarbiausia patiems kontroliuoti savo kūno vaizdą ir ramiai, neklausant pašalinės nuomonės, nuspręsti, ką su juo daryti.

Neseniai mano gyvenime atsirado žmogus, ir pirmą kartą aš tikrai išgirdau bei priėmiau jo išsakytus gražius žodžius apie mano išvaizdą. Kad suprastumėte, koks buvo ilgas kelias mano pasveikimo link, išduosiu, jog tuos gražius žodžius aš išgirdau vos prieš septynias dienas.

Rima Petrauskytė

Žymos: mango

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Monika

2010-05-02   07:35

Aš negaliu patikėti, kad tu tokia žavi, protinga, įžymi moteris... ir taip nepasitiki savimi :) Sėkmės Tau didžiausios:)

Laura

2010-05-02   07:35

Nezinojau Rimute, kad kovojai su sia liga. Mat gyvenu ne Lietuvoj ir nespeju nugirst visas naujienas.
Man tu visada buvai sauni ,grazi mergina, labai naturali ir miela. Saunuole, kad susitaikei su savo kunu ir supratai, kad tos blogos mintys apie save buvo kvailos.
Sekmes tau!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Dangaus kūnai:Saulė šiandien teka 06.28, leidžiasi 18.28. Dienos ilgumas - 12.00.Šiandien -...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

AVINAS Ši savaitė bus darbinga ir pralėks beveik nepastebimai. Turėsite galimybių...

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Dangaus kūnai:Saulė šiandien teka 06.33, leidžiasi 18.24. Dienos ilgumas - 11.51.Šiandien -...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Tirs Alinos Velykienės elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos miesto...

Suformuota koalicija, bet vartai kitiems neužtrenkti nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas trečiadienį pasirašė bendradarbiavimo sustartį su Klaipėdos konservatorių lyderiu...

Moterį nužudyti grasinęs vyras sulaukė atpildo nuotrauka, foto

Kriminalai, „Jis turi būti nuteistas, kad suvoktų, jog elgėsi apgailėtinai. Pinigai jam nėra...

A. Vaitkus dėl savo likimo žada tartis ir su Seimo nariais nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos mero rinkimus pralaimėjęs „valstiečių“ atstovas, jūrų uosto vadovas Arvydas Vaitkus,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...